1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 59, ст.183)
Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади утворення та функціонування акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", 100 відсотків акцій якого належать державі і не підлягають приватизації (далі - товариство), управління, використання та розпорядження його майном і спрямований на сталий розвиток товариства, забезпечення економічної та енергетичної безпеки і захисту інтересів держави.
Стаття 1. Утворення товариства
1. Утворення товариства здійснюється шляхом перетворення державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (код згідно з ЄДРПОУ 24584661) (далі - НАЕК "Енергоатом") за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Набуті державою в результаті утворення товариства акції не підлягають приватизації.
2. Засновником товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України (далі - засновник).
3. Процедура утворення товариства передбачає:
прийняття засновником рішення про перетворення НАЕК "Енергоатом" в акціонерне товариство та утворення комісії з перетворення;
розроблення комісією з перетворення проекту плану перетворення та подання його на затвердження засновнику;
проведення повної інвентаризації майна НАЕК "Енергоатом" (крім майна, що є частиною та/або перебуває на об’єктах, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованій території України, або в оточенні (блокуванні) у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, та яке для цілей інвентаризації, передбаченої цією частиною, враховується згідно з результатами останньої проведеної інвентаризації), складення зведеного акта інвентаризації, переліку необоротних активів, що підлягають незалежній оцінці, з метою передачі до статутного капіталу товариства, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та затвердження засновником.
При цьому допускається використання даних інвентаризації, проведеної у строк, що не перевищує 12 місяців до дня прийняття засновником рішення про перетворення.
Якщо у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України спеціальна оцінка певних видів майна товариства, що потребують такої оцінки (оцінка гемологічних матеріалів, оцінка дорогоцінних металів тощо), не може бути проведена, такі види майна оцінюються за залишковою вартістю згідно з даними бухгалтерського обліку НАЕК "Енергоатом" станом на останню звітну дату. Таке рішення приймається засновником одночасно з рішенням про затвердження акта оцінки майна НАЕК "Енергоатом" на підставі подання комісії із перетворення, що подається разом з проектом акта оцінки майна НАЕК "Енергоатом";
проведення незалежної оцінки майна НАЕК "Енергоатом" (крім майна, розташованого у районах проведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованій території України, або в оточенні (блокуванні) у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, та яке для цілей оцінки, передбаченої цією частиною, враховується за залишковою вартістю станом на 31 грудня 2021 року, та майна, спеціальна оцінка якого у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України не може бути проведена та яке оцінюється за залишковою вартістю згідно з даними бухгалтерського обліку НАЕК "Енергоатом" станом на останню звітну дату) відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України, та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, складення акта оцінки майна НАЕК "Енергоатом";
прийняття засновником рішення про затвердження акта оцінки майна НАЕК "Енергоатом" з метою визначення розміру статутного капіталу товариства, передавального акта майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, статуту товариства, рішення про емісію акцій товариства та формування органів управління товариства;
державну реєстрацію припинення НАЕК "Енергоатом" та державну реєстрацію товариства;
реєстрацію випуску акцій товариства.
При цьому засновнику надається право встановлювати строки проведення інвентаризації, розгляду документів в органах державної влади та інші особливості регулювання процедури перетворення НАЕК "Енергоатом", крім тих, що встановлені цим Законом.
4. Товариство є правонаступником усіх прав та обов’язків НАЕК "Енергоатом" із дня державної реєстрації товариства. НАЕК "Енергоатом" припиняється одночасно із державною реєстрацією товариства.
5. Утворення товариства не потребує дозволу (попереднього дозволу) Антимонопольного комітету України.
6. Під час утворення товариства не вимагається:
одержання згоди кредиторів НАЕК "Енергоатом" щодо заміни боржника в зобов’язанні (переведення боргу) з НАЕК "Енергоатом" на товариство, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
інформування боржників НАЕК "Енергоатом" про передачу права вимоги боргу від НАЕК "Енергоатом" до товариства;
дострокове припинення зобов’язань, їх дострокове виконання та/або дострокове виконання і відшкодування збитків, та/або забезпечення виконання зобов’язань за вимогами кредиторів НАЕК "Енергоатом";
проведення аудиторської перевірки фінансової звітності НАЕК "Енергоатом" (за наявності аудиту річної фінансової звітності НАЕК "Енергоатом" за календарний рік, що передує року прийняття рішення про перетворення) та проведення екологічного аудиту НАЕК "Енергоатом".
Наявність незадоволених вимог, заявлених кредиторами НАЕК "Енергоатом", виконавчих проваджень, податкових застав та інших обмежень та/або обтяжень щодо НАЕК "Енергоатом" та/або його майна не є підставою для відмови у внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення НАЕК "Енергоатом" та про державну реєстрацію товариства.
7. Під час утворення товариства повноваження органів управління НАЕК "Енергоатом" не припиняються та не передаються до комісії з перетворення повноваження щодо управління справами НАЕК "Енергоатом", крім тих, які необхідні для виконання цього Закону. Органи управління НАЕК "Енергоатом" представляють підприємство у відносинах з третіми особами, а голова виконавчого органу НАЕК "Енергоатом" (самостійно або шляхом уповноваження третіх осіб) виступає у суді від імені НАЕК "Енергоатом".
8. До державної реєстрації товариства та протягом шести місяців після неї обмеження, встановлені Кодексом України з процедур банкрутства та іншими нормативно-правовими актами і пов’язані з обмеженням права органів управління НАЕК "Енергоатом" і товариства приймати рішення про його реорганізацію, передачу майна, визначеного цим Законом, до статутного капіталу товариства та державну реєстрацію за товариством речових прав на нерухоме майно, не застосовуються.
Стаття 2. Особливості формування статутного капіталу товариства
1. Статутний капітал товариства утворюється (формується) за рахунок вартості майна, майнових прав та немайнових активів, що мають грошову оцінку (за наявності), НАЕК "Енергоатом", які передаються йому засновником у власність як внесок до статутного капіталу згідно з цим Законом. Передача товариству такого майна не є приватизацією.
2. До статутного капіталу товариства на умовах, визначених цим Законом, передається майно, яке обліковується на балансі НАЕК "Енергоатом" на дату оцінки, у тому числі атомні електростанції, інші ядерні установки, ядерні матеріали і об’єкти, призначені для поводження з радіоактивними відходами.
Засновник товариства може прийняти рішення про виключення з переліку майна, яке підлягає передачі до статутного капіталу товариства, певного майна, що обліковується на балансі НАЕК "Енергоатом" (крім атомних електростанцій, інших ядерних установок, ядерних матеріалів і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами), та про включення певного майна, що на дату проведення оцінки майна НАЕК "Енергоатом" не перебувало на його балансі.
Для цілей цього Закону до складу майна атомних електростанцій, що передається до статутного капіталу товариства, належить усе майно, яке обліковується на балансі НАЕК "Енергоатом" на дату оцінки і безпосередньо пов’язане з діяльністю ядерної установки.
Для цілей цього Закону до складу майна об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, що передається до статутного капіталу товариства, належить усе майно, яке обліковується на балансі НАЕК "Енергоатом" на дату оцінки і призначене для поводження з радіоактивними відходами.
Майно об’єктів соціальної інфраструктури, яке обліковується на балансі НАЕК "Енергоатом" на дату оцінки, включається до статутного капіталу товариства, крім випадків, якщо орган місцевого самоврядування, на території територіальної громади якого розташований відповідний об’єкт соціальної інфраструктури, має намір прийняти такий об’єкт у комунальну власність відповідної територіальної громади.
Якщо орган місцевого самоврядування у відповідь на письмове звернення комісії з перетворення у місячний строк повідомив зазначену комісію про намір прийняти об’єкт соціальної інфраструктури у комунальну власність відповідної територіальної громади, то за поданням комісії з перетворення щодо включення такого об’єкта до статутного капіталу товариства рішення приймається засновником окремо. На засідання комісії з перетворення, на якому розглядається питання щодо включення такого об’єкта до статутного капіталу товариства, запрошуються представник відповідного органу місцевого самоврядування, представник профспілкового комітету НАЕК "Енергоатом" та народний депутат України, обраний в одномандатному виборчому окрузі, на території якого розташований відповідний об’єкт соціальної інфраструктури.
3. Вартість майна, що передається засновником до статутного капіталу товариства, визначається шляхом проведення його оцінки відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, з урахуванням положень цього Закону. Визначення розміру статутного капіталу товариства здійснюється відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України, з урахуванням положень цього Закону.
4. Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке підлягає передачі до статутного капіталу товариства, забезпечує Фонд державного майна України протягом 30 днів з дня подання такого звіту для рецензування.
5. Документом, що підтверджує виникнення, перехід, припинення прав на майно, передане засновником до статутного капіталу товариства, є передавальний акт, затверджений засновником.
У передавальному акті, затвердженому засновником, окремо визначаються переліки майна атомних електростанцій, інших ядерних установок та майна об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, право власності на які передається товариству.
6. Державна реєстрація речових прав товариства на майно, які згідно із законодавством підлягають державній реєстрації, здійснюється відповідним суб’єктом державної реєстрації прав на підставі даних передавального акта за поданням товариства.
Попередня державна реєстрація речових прав не вимагається.
Стаття 3. Особливості функціонування товариства
1. Переоформлення правовстановлюючих документів на об’єкти нерухомого майна, внесені до статутного капіталу товариства, здійснюється за поданням (зверненням) товариства.
2. Земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні НАЕК "Енергоатом", передаються у постійне користування товариства з дня його державної реєстрації та використовуються товариством згідно з їх цільовим призначенням відповідно до закону.

................
Перейти до повного тексту