- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Указ
У К А З
ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
( Указ не застосовується на території України
згідно із Законом
N 2215-IX від 21.04.2022 )
Про заходи по посиленню боротьби проти пияцтва і алкоголізму, викорененню самогоноваріння (Відомості ВВР, 1985 р., N 23, ст. 544)
( Із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР
N 4135-XI від 12.06.87 )
У сучасних умовах, коли радянський народ успішно здійснює завдання комуністичного будівництва, все більш нетерпимим стає пияцтво. Пияцтво завдає шкоди здоров'ю трудящих, нерідко призводить до руйнування сім'ї, згубно позначається на вихованні дітей. Під впливом алкоголю люди втрачають почуття відповідальності перед суспільством і державою, вчиняють хуліганство та інші злочини. Пияцтво завдає шкоди виробництву, призводить до прогулів та інших порушень трудової дисципліни, аварій і загибелі людей.
Трудящі справедливо вимагають вжиття більш ефективних заходів до викоренення пияцтва, створення нетерпимого ставлення до будь-яких його проявів, рішучого припинення самогоноваріння, дальшого зміцнення громадського порядку і трудової дисципліни.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 16 травня 1985 року "Про посилення боротьби з пияцтвом" і з метою подолання пияцтва і алкоголізму, викоренення самогоноваріння Президія Верховної Ради Української РСР постановляє:
I. Відповідальність за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і появу в громадських місцях у п'яному вигляді
1. Розпивання спиртних напоїв на вулицях, на стадіонах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших громадських місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж спиртних напоїв на розлив дозволений виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді попередження або штрафу в розмірі від двадцяти до тридцяти карбованців.
Ті ж дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від тридцяти до п'ятдесяти карбованців.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, тягнуть за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста карбованців або виправних робіт на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а у виняткових випадках, якщо за обставинами справи і з врахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - у вигляді адміністративного арешту на строк до п'ятнадцяти діб.
2. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 1 цього Указу, розглядаються протягом доби начальником або заступником начальника відділу (управління) внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, які накладають на порушника адміністративне стягнення у вигляді попередження або штрафу, а у випадках, передбачених частиною третьою цієї статті, або накладають штраф, або направляють у зазначений строк справу на розгляд у районний (міський) народний суд з забезпеченням явки порушника.
Народний суддя розглядає справу одноособово протягом доби після надходження її до суду.
Постанова про адміністративний арешт за правопорушення, передбачене частиною третьою статті 1 цього Указу, виконується органами внутрішніх справ у порядку, встановленому для виконання адміністративного арешту, що призначається за вчинення дрібного хуліганства.
II. Відповідальність за розпивання спиртних напоїв на виробництві
3. Розпивання спиртних напоїв на виробництві (на робочих місцях, у приміщеннях і на території підприємств, установ, організацій) або перебування на роботі у нетверезому стані тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від тридцяти до п'ятдесяти карбованців.
4. Майстри, начальники дільниць, змін, цехів та інші керівники, які брали участь у розпиванні з підлеглими їм працівниками спиртних напоїв на виробництві або не вжили заходів до відсторонення від роботи осіб, що перебувають у нетверезому стані, або приховали випадки розпивання спиртних напоїв чи появи на роботі у нетверезому стані підлеглих їм працівників, піддаються адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста карбованців.
5. Протокол про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 3 і 4 цього Указу, складається адміністрацією, працівниками, які здійснюють охорону підприємств, установ, організацій, працівниками органів внутрішніх справ (міліції), народними дружинниками.
Справи про правопорушення, передбачені статтями 3 і 4 цього Указу, розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах, селищних, сільських Рад народних депутатів, виконавчими комітетами селищних, сільських Рад народних депутатів або комісіями по боротьбі з пияцтвом при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів.
6. До осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтями 3 і 4 цього Указу, поряд з накладенням на них адміністративного стягнення може бути застосовано також і заходи дисциплінарного стягнення.
III. Відповідальність за втягнення неповнолітніх у пияцтво
7. Батьки або інші особи, винні у доведенні неповнолітнього до стану сп'яніння, якщо ці дії за своїм характером не тягнуть кримінальної відповідальності, піддаються адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста карбованців.
8. Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння особою, у службовій залежності від якої перебував неповнолітній, тягне за собою кримінальну відповідальність і карається позбавленням волі на строк до двох років, або виправними роботами на цей же строк, або штрафом у розмірі від двохсот до трьохсот карбованців.
Втягнення неповнолітнього у пияцтво тягне за собою кримінальну відповідальність і карається позбавленням волі на строк до п'яти років.
9. Поява у громадських місцях у п'яному вигляді підлітків віком до шістнадцяти років, а так само розпивання ними спиртних напоїв тягне за собою адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі від тридцяти до п'ятдесяти карбованців, що накладається на батьків або осіб, які їх замінюють.
10. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 7 і 9 цього Указу, розглядаються щодо батьків неповнолітнього і осіб, які їх замінюють, районними (міськими), районними у містах комісіями в справах неповнолітніх, щодо інших осіб - адміністративними комісіями при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах, селищних, сільських Рад народних депутатів, виконавчими комітетами селищних, сільських Рад народних депутатів.
11. Прийняття на роботу, зв'язану з виробництвом, зберіганням і торгівлею спиртними напоями, осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку, забороняється.
IV. Відповідальність за порушення правил торгівлі спиртними напоями
12. Порушення працівниками торговельних підприємств і підприємств громадського харчування правил торгівлі горілкою та іншими спиртними напоями тягне за собою адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста карбованців, що накладається адміністративними комісіями при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах, селищних, сільських Рад народних депутатів, виконавчими комітетами селищних, сільських Рад народних депутатів або комісіями по боротьбі з пияцтвом при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів.
Ті ж дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення або громадського впливу, тягнуть за собою кримінальну відповідальність і караються виправними роботами на строк до двох років або штрафом у розмірі від двохсот до трьохсот карбованців з позбавленням права працювати у торговельних підприємствах і підприємствах громадського харчування на строк від трьох до п'яти років.
13. Скуповування і перепродаж з метою наживи у невеликих розмірах горілки та інших спиртних напоїв, а так само товарів народного споживання і продуктів сільського господарства, касових і товарних чеків і талонів, квитків у видовищні та інші підприємства, книг, нот, грампластинок, магнітофонних, відеофонних касет та інших цінностей, якщо розмір наживи не перевищує тридцяти карбованців, тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від п'ятдесяти до ста карбованців з конфіскацією предметів спекуляції.
Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються народним суддею одноособово в порядку, встановленому законодавством Української РСР.
V. Відповідальність за виготовлення, збут, зберігання і придбання міцних спиртних напоїв домашнього виготовлення
14. Виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання без мети збуту апаратів для їх вироблення тягнуть за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі від ста до трьохсот карбованців.
Ті ж дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою кримінальну відповідальність і караються виправними роботами на строк до двох років або штрафом у розмірі від двохсот до п'ятисот карбованців.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою раніше судимою за виготовлення або зберігання самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання апаратів для їх вироблення як з метою збуту, так і без такої, а так само за збут зазначених спиртних напоїв або апаратів, тягнуть за собою кримінальну відповідальність і караються позбавленням волі на строк до двох років або виправними роботами на строк від одного року до двох років.
( Стаття 14 в редакції Указу ПВР
N 4135-XI від
12.06.87 )
................Перейти до повного тексту