1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про облік прав власності на іменні цінні папери та депозитарну діяльність
( Указ в редакції Указу Президента N 160/96 від 02.03.96 )
З метою захисту прав інвесторів та інших учасників фондового ринку України
постановляю:
1. Установити, що випуск цінних паперів може здійснюватися як у паперовій, так і в безпаперовій формі (у вигляді записів в електронних базах даних).
2. Установити, що облік прав власності на іменні цінні папери здійснюється в системі реєстру власників іменних цінних паперів у паперовій та/або безпаперовій формі.
Власник іменних цінних паперів визначається на підставі пред'явлення іменного цінного паперу (сертифіката іменних цінних паперів) при паперовій формі випуску іменних цінних паперів та на підставі запису в системі реєстру власників іменних цінних паперів при безпаперовій формі.
3. Затвердити Положення про діяльність з обліку прав власності на іменні цінні папери та депозитарну діяльність (додається).
4. Утворити Депозитарій державних цінних паперів у формі відкритого акціонерного товариства (далі - Депозитарій), передбачивши створення у його складі служби захисту державних цінних паперів, які випущено у вигляді записів в електронних базах даних.
Національному банку України та Кабінету Міністрів України виступити засновниками Депозитарію з боку держави. При цьому частка засновників з боку держави в статутному фонді товариства повинна становити не менш як 51 відсоток.
Іншими засновниками і акціонерами можуть бути торговці цінними паперами, що одержали в установленому порядку дозвіл на діяльність щодо випуску та обігу цінних паперів.
Частка одного акціонера, крім засновників з боку держави, у статутному фонді Депозитарію не повинна перевищувати прямо або опосередковано одного відсотка.
Клієнтом Депозитарію може бути будь-яка юридична чи фізична особа, що є власником державних цінних паперів або здійснює операції з державними цінними паперами.
5. Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку затвердити у місячний строк:
Положення про порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів;
Порядок видачі дозволу на здійснення діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів та Порядок видачі дозволу на депозитарну діяльність.
6. Кабінету Міністрів України:
розглянути у місячний строк питання щодо впорядкування системи органів державної виконавчої влади, які здійснюють функції контролю за додержанням законодавства з питань функціонування фондового ринку та обігу цінних паперів, зокрема передачі таких функцій Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку та подати відповідні пропозиції Президентові України;
вирішити питання щодо передачі до сфери управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Центру технічної експертизи цінних паперів та документів суворого обліку Українського науково-дослідного інституту спецвидів друку при Міністерстві України у справах преси та інформації.
7. Державній службі України з питань технічного захисту інформації подати у місячний строк Кабінету Міністрів України пропозиції щодо запровадження системи технічного захисту інформації під час операцій з цінними паперами в електронних базах даних.
Президент України Л.КРАВЧУК
м. Київ, 25 травня 1994 року
N 247/94
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 2 березня 1996 року N 160/96
( 160/96 )
ПОЛОЖЕННЯ
про діяльність з обліку прав власності на іменні цінні папери та депозитарну діяльність
Це Положення визначає основні поняття, які використовуються під час діяльності з обліку прав власності на іменні цінні папери, порядок здійснення державного контролю за веденням реєстрів власників іменних цінних паперів та депозитарною діяльністю.
I. Загальні положення
1. У цьому Положенні нижченаведені терміни вживаються у такому значенні:
Обіг іменних цінних паперів - укладання цивільно-правових угод, які ведуть до зміни прав власності на іменні цінні папери.
Сертифікат іменних цінних паперів - документ, який видається емітентом власнику іменних цінних паперів та підтверджує сукупність прав на вказану в сертифікаті кількість іменних цінних паперів.
Діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів - збір, фіксація, обробка, зберігання та надання даних, які складають систему реєстру власників іменних цінних паперів, щодо іменних цінних паперів, їх емітентів та власників.
Система реєстру власників іменних цінних паперів - сукупність даних, зафіксованих у паперовій та/або безпаперовій формі (у вигляді записів в електронних базах даних), що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих у цій системі власників, номінальних утримувачів іменних цінних паперів та іменних цінних паперів, зареєстрованих на їх ім'я, одержання та надання інформації цим особам і складання реєстру власників іменних цінних паперів.
Реєстр власників іменних цінних паперів (далі - реєстр) - перелік за станом на певну дату власників іменних цінних паперів, належних їм іменних цінних паперів, що є складовою частиною системи реєстру та дає змогу ідентифікувати цих власників, кількість, номінальну вартість та вид належних їм іменних цінних паперів.
Виписка з реєстру - письмовий документ, що видається реєстратором і підтверджує запис у реєстрі власників іменних цінних паперів щодо власника та іменних цінних паперів.
Реєстратор - юридична особа, що здійснює діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів.
Номінальний утримувач - юридична особа, зареєстрована в системі реєстру власників іменних цінних паперів, якій цінні папери передані для здійснення операцій з ними за дорученням і в інтересах власника.
Депозитарій - юридична особа, що здійснює діяльність щодо зберігання цінних паперів (сертифікатів цінних паперів) та/або обліку прав власності на цінні папери.
II. Реєстр власників іменних цінних паперів
2. Діяльність з ведення реєстру здійснює емітент або реєстратор. Якщо кількість власників іменних цінних паперів емітента перевищує 500, емітент зобов'язаний ведення реєстру доручити реєстратору шляхом укладення відповідного договору.
Договір на ведення реєстру емітент може укласти лише з одним реєстратором. При цьому таке доручення емітента не знімає з нього відповідальності щодо виконання обов'язків з цінних паперів.

................
Перейти до повного тексту