1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, N 27, ст.132 )
З метою приведення Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність з Конституцією і законами України Верховна Рада України
постановляє:
I. Внести до Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) такі зміни:
1. Статтю 1 викласти у такій редакції:
"Стаття 1. Завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством".
2. Статті 3, 4 виключити.
3. Статтю 5 викласти у такій редакції:
"Стаття 5. Повноваження місцевих рад щодо прийняття рішень, за порушення яких передбачається адміністративна відповідальність
Сільські, селищні, міські, обласні ради мають право приймати в межах, що визначаються законами, рішення з питань боротьби зі стихійним лихом і епідеміями, які передбачають за їх порушення адміністративну відповідальність, а також рішення з питань боротьби з епізоотіями, за порушення яких відповідальність встановлено статтею 107 цього Кодексу.
Сільські, селищні, міські ради встановлюють відповідно до законодавства правила, за порушення яких адміністративну відповідальність передбачено статтями 152, 159 і 182 цього Кодексу".
4. У статті 6 :
у частині першій слова "Державні органи" замінити словами "Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування", а слова "радянських законів" замінити словами "законів України";
у частині другій слова "Ради народних депутатів" замінити словами "Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації", а слова "органів внутрішніх справ" виключити.
5. У статті 7 :
у назві і частині другій слово "соціалістичної" виключити;
у частинах першій, третій і четвертій слова "законодавством", "законодавства" замінити словом "законом" у відповідних відмінках.
6. У статті 8 :
у назві та частинах першій і третій слово "законодавства" замінити словом "закону";
у частині другій слова "Акти" і "актів" замінити відповідно словами "Закони" і "законів".
7. У статті 9 :
у частині першій слово "законодавством" замінити словом "законом", а слова "державний або" та "соціалістичну" виключити;
у частині другій слова "чинного законодавства" замінити словом "закону".
8. У частині першій статті 15 слова "і за контрабанду" виключити.
9. Статтю 16 викласти у такій редакції:
"Стаття 16. Відповідальність іноземців і осіб без громадянства
Іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами України користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України, вирішуються дипломатичним шляхом".
10. У статті 18 слова " нормативними актами" замінити словом "законами", а слово "соціалістичній" виключити.
11. У частині першій статті 19 слова "нормативними актами" замінити словом "законами", а слово "соціалістичної" виключити.
12. У статті 21 :
у назві та частині першій слова "товариського суду" виключити;
частину другу виключити;
у частині третій слово "адміністрація" замінити словами "власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган", а цифри "157, 162" та слова "комісія по боротьбі з пияцтвом, утворена на підприємстві, в установі, організації чи їх структурних підрозділах, товариський суд" виключити.
13. У статті 23 слова "радянських законів" замінити словами "законів України", а слово "соціалістичного" виключити.
14. Частини другу і третю статті 24 замінити однією частиною такого змісту:
"Законами України може бути встановлено й інші, крім зазначених у цій статті, види адміністративних стягнень".
У зв'язку з цим частину четверту вважати частиною третьою.
15. У статті 26 слово "законодавством" замінити словом "законом".
16. У статті 28 :
частину першу після слів "полягає в його примусовому вилученні" доповнити словами "за рішенням суду";
у частині другій слова "законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР" замінити словами "цим Кодексом та іншими законами України".
17. У статті 29 :
у частині першій після слів "безоплатній передачі цього предмета у власність держави" доповнити словами "за рішенням суду", слова "в особистій" замінити словами "у приватній", а слова "законодавчими актами СРСР" - словами "законами України";
у частині другій слово "вогнестрільної" замінити словом "вогнепальної";
у частині третій слова "законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР" замінити словами "цим Кодексом та іншими законами України".
18. У статті 31 слова "народним" виключити.
19. У частині першій статті 32 слова "народним" виключити.
20. Частину першу статті 33 викласти у такій редакції:
"Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України".
21. У частині другій статті 34 слова "Законодавством Союзу РСР і Української РСР" замінити словами "Законами України", а слово "законодавстві" - словом "законі".
22. Частину третю статті 38 виключити.
23. У частині першій статті 40 слова "виконавчий комітет сільської, селищної Ради народних депутатів" замінити словами "виконавчий орган сільської, селищної, міської ради".
24. У назві та тексті статті 51-1 слова "заподіяної злочином підприємствам, установам, організаціям" замінити словами "заподіяної злочином підприємствам, установам, організаціям або громадянам".
25. У частині першій статті 57 слова "навколишнього природного середовища" замінити словом "довкілля".
26. У статті 91-1 слова "навколишнього природного середовища" замінити словом "довкілля".
27. У статті 93 слова "органам Держнаглядохоронпраці України" замінити словами "органам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці".
28. У статті 94 слова "органам Держнаглядохоронпраці України" замінити словами "органам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці".
29. Статтю 97-1 виключити.
30. У статті 99 :
у назві статті слова і цифри "напругою понад 1000 вольт" виключити;
в абзаці першому слова "Радою Міністрів СРСР" замінити словами "Кабінетом Міністрів України", а слова і цифри "напругою понад 1000 вольт" та "народному господарству" виключити.
31. Статтю 100 виключити.
32. У назві та частині першій статті 104 слова "колгоспів, радгоспів та інших державних і громадських господарств" замінити словами "колективних сільськогосподарських підприємств, інших державних і громадських чи селянських (фермерських) господарств".
33. У статті 107 слова "розпоряджень місцевих органів державної виконавчої влади" виключити.
34. Статті 158, 160-1, 160-4, 163, 166 виключити.
35. У назві і абзаці першому статті 159 слово "колгоспних" виключити.
36. Назву та абзац перший статті 164 викласти у такій редакції:
"Стаття 164. Порушення порядку заняття підприємницькою або господарською діяльністю
Заняття підприємницькою діяльністю без державної реєстрації або заняття господарською діяльністю без ліцензії, якщо її отримання передбачено законом".
37. У частині першій статті 166-4 слова "органів влади і управління" замінити словами "органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування".
38. У частині першій статті 178 слова "виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів" замінити словами "виконавчим органом сільської, селищної, міської ради".
39. У статті 181 :
у назві статті та абзаці першому частини четвертої слово "гадання" замінити словом "ворожіння";
абзац перший частини першої після слів "Участь в" доповнити словами "організованих без дозволу";
абзац перший частини третьої викласти у такій редакції:
"Незаконна організація азартних ігор на гроші, речі та інші цінності".
40. Статтю 181-2 виключити.
41. У статті 182 слова "обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів" замінити словами "сільських, селищних, міських рад".
42. Назву та частину першу статті 185 після слів "з охорони громадського порядку" доповнити словами "і державного кордону".
43. У статті 188-1 слова "виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів або постанови комісії в справах неповнолітніх" замінити словами "виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації або рішення служби у справах неповнолітніх".
44. У назві та тексті статті 188-2 слова "Державного комітету України у справах захисту прав споживачів та його органів" замінити словами "органів виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів".
45. У назві та абзаці першому статті 188-4 слова "органів Державного комітету України по нагляду за охороною праці" та "органів Держнаглядохоронпраці України" замінити словами "органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці".
46. У назві та абзаці першому статті 188-9 слова "Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації" замінити словами "органів виконавчої влади у сфері стандартизації, метрології та сертифікації".
47. У назві та абзаці першому статті 197 слова "або без прописки" та "прописки або" виключити.
48. У назві та абзаці першому статті 199 слова "або без прописки" та "прописки або" виключити.
49. У назві та абзаці першому статті 205 слова "прописки або виписки" виключити, слова "іноземних громадян" замінити словом "іноземців".
50. У назві та абзаці першому статті 206 слова "іноземним громадянам" замінити словом "іноземцям", слова "іноземних громадян" - словом "іноземців".
51. У статті 207 слова "Української РСР" замінити словом "України".
52. У частині першій статті 210 слова "у навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України, оборонно-спортивних оздоровчих таборах при військових частинах або пунктах за вказівкою військового комісаріату" замінити словами "у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах".
53. Абзац перший статті 211-2 викласти у такій редакції:
"Неподання керівниками або іншими відповідальними за військово-облікову роботу посадовими особами житлово-експлуатаційних організацій, підприємств, установ та організацій, які здійснюють експлуатацію будинків, власниками будинків, органами місцевого самоврядування, яким делеговано ведення первинного обліку військовозобов'язаних і призовників, підрозділами по роботі з кадрами підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності щорічно в строки, встановлені Міністерством оборони України, до відповідних районних (міських) військових комісаріатів списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць".
54. У частині першій статті 211-5 слово "домоволодільцями" замінити словами "власниками будинків".
55. У частині другій статті 211-6 слова "органів запису" замінити словами "органів реєстрації".
56. У статті 212-1 :
у назві статті слово "загсу" замінити словом "рагсу";
в абзаці першому слово "запису" замінити словом "реєстрації".
57. Пункти 1 та 2 статті 213 викласти у такій редакції:
"1) адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад;
2) виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад".
58. У статті 214 :
у частині першій слова "при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах, сільських, селищних Рад народних депутатів" замінити словами "при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад";
у частині другій слова "Виконавчі комітети сільських, селищних Рад народних депутатів" замінити словами "Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад".
59. Статтю 215 викласти у такій редакції:
"Стаття 215. Порядок утворення колегіальних органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення
Адміністративні комісії утворюються відповідними органами місцевого самоврядування у складі голови, заступника голови, відповідального секретаря, а також членів комісії. В адміністративних комісіях при виконавчих органах міських рад є посада звільненого відповідального секретаря комісії. Порядок діяльності адміністративних комісій встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Адміністративні комісії при виконавчих комітетах районних у містах рад утворюються у разі надання районній у місті раді та її виконавчому комітету відповідних повноважень міською радою.
Порядок утворення інших колегіальних органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, а також порядок розгляду справ у цих органах визначаються законами України".
60. У статті 216 :
у частині першій слова "а виконавчі комітети селищних, сільських Рад народних депутатів" замінити словами "а виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад".
61. У частині другій статті 217 слова "законодавчими актами України та постановами Кабінету Міністрів України" замінити словами "законами України".
62. У статті 218 :
частину першу викласти у такій редакції:
"Адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 98, 99, 101-105, частинами першою, третьою і четвертою статті 111 (за порушення, вчинені на аеродромах, не внесених до державного реєстру аеродромів України, поза територією аеродромів та на посадкових майданчиках), статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149-152, частиною першою статті 154, статтями 155-1, 159, 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, статтями 181-1, 182, 183, 186, 186-1, 189, 189-1, 196, 212-1 цього Кодексу";
у частині другій слова "при виконавчих комітетах селищних, сільських Рад народних депутатів" замінити словами "при виконавчих органах сільських, селищних рад", а слово і цифри "і 100", "158", "160-1, 166" та друге і третє речення виключити;
частину третю виключити.
63. Статтю 219 викласти у такій редакції:
"Стаття 219. Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад
Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 92, 99 (коли правопорушення вчинено громадянином), статтями 104, 141, 142, 152, 159, 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, статтями 182, 183, 186-1".
64. Статтю 220-1 виключити.
65. Статтю 221 викласти у такій редакції:
"Стаття 221. Районні (міські) суди (судді)
Судді районних (міських) судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 41, статтями 41-1 - 41-3, 42-1 - 42-3, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 46-1, 51 - 51-2, 85, 85-1, 88 - 88-2, 90, 91, частиною першою статті 106-1, статтею 106-2, частиною другою статті 112, частиною п'ятою статті 121, частиною другою статті 130, частиною третьою статті 133, статтею 146, частиною другою статті 154, частинами першою і третьою статті 156, статтями 157, 160, 160-2, 162, 164, 164-3, 164-5 - 164-10, 166-1 - 166-4, 173 - 174, 177-2, частиною третьою статті 178, частинами першою, другою і третьою статті 181, статтями 184 - 185-11, 186-2, 186-4 - 188-1, 188-13, частиною першою статті 189-1, статтями 190, 191, 193, 195-1 - 195-4, 204-1, 212-2 цього Кодексу, а також справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років".
66. У статті 222 :
у частині першій слова і цифри "статті 132, 133" замінити словами і цифрами "стаття 132, частини перша, друга, четверта і п'ята статті 133", цифри "178" замінити словами і цифрами "частини перша і друга статті 178, статті", цифри "190 - 195-4" - цифрами "192, 194, 195", а слова і цифри "стаття 106-2", "174", "181-2" виключити;
у частині другій:
у пункті 1:
в абзаці першому слова і цифри "частинами першою, другою, третьою і п'ятою статті 133" замінити словами і цифрами "частинами першою, другою і п'ятою статті 133", цифри "178" замінити словами і цифрами "частинами першою і другою статті 178, статтями", цифри "190 - 195-4" - цифрами "192, 194, 195", слова "начальників відділів (управлінь) внутрішніх справ виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів" - словами "начальників районних, міських, районних у містах відділів (управлінь) внутрішніх справ", а слово і цифри "статтею 106-2", "174", "181-2" виключити;
в абзаці другому слова і цифри "частинами першою, другою і третьою статті 133" замінити словами і цифрами "частинами першою і другою статті 133";
в абзаці третьому слово і цифри "і 178" замінити словами і цифрами "частинами першою і другою статті 178", а слова "до відділів (управлінь) внутрішніх справ виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів" - словами "до районних, міських, районних у містах відділів (управлінь) внутрішніх справ";
абзац четвертий виключити;
у пункті 2 слова "у відділі внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів" замінити словами "у районному, міському, районному у місті відділі внутрішніх справ".
67. В абзаці четвертому частини другої статті 224 слова "Міністерства шляхів СРСР" замінити словами "Міністерства транспорту України".
68. В абзаці третьому частини другої статті 225 слова "Міністерства морського флоту СРСР" замінити словами "Міністерства транспорту України".
69. Частину другу статті 226 викласти у такій редакції:
"Від імені органів річкового транспорту розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право начальник Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства та його заступники, начальники структурних підрозділів інспекції, капітани річкових портів, старші державні інспектори-капітани, державні інспектори-капітани, старші державні інспектори, державні інспектори Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства".
70. У статті 227 :
у назві та частині першій слова "Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР" замінити словами "Головна державна інспекція України з безпеки судноплавства";
частину другу викласти у такій редакції:
"Від імені Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
1) старші державні інспектори-капітани, державні інспектори-капітани, старші державні інспектори, державні інспектори - штраф на громадян і посадових осіб до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) начальник Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства та його заступники, начальники структурних підрозділів інспекції, капітани річкових портів - штраф на громадян до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення судноводіїв права керування суднами".
71. У статті 228 :
у частині першій слова "не підвідомчих Міністерству цивільної авіації СРСР, або в районі таких аеродромів" замінити словами "не внесених до державного реєстру аеродромів України, поза територією аеродромів та на посадкових майданчиках", слово і цифри "статті 112, 113" замінити словами і цифрами "частина перша статті 112, стаття 113", а слова і цифри "частина третя статті 133" виключити;
у частині другій:
у пункті 1:
в абзаці першому слова "не підвідомчих Міністерству цивільної авіації СРСР, або в районі таких аеродромів" замінити словами "не внесених до державного реєстру аеродромів України, поза територією аеродромів та на посадкових майданчиках", слово і цифри "статтею 112" замінити словами і цифрами "частиною першою статті 112", а слова і цифри "частиною третьою статті 133" виключити;
абзац другий викласти у такій редакції:
"керівник спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі цивільної авіації України та його заступники, начальник інспекції спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі цивільної авіації України та його заступник, інспектори та регіональні інспектори спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі цивільної авіації України, керівники авіапідприємств та аеропортів або їх заступники, начальники служб організації перевезень авіапідприємств та аеропортів, командири повітряних суден";
абзац третій викласти у такій редакції:
"посадові особи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту, що виконують контрольно-ревізійні функції";
в абзаці п'ятому слова "старшими ревізорами, комерційними ревізорами, ревізорами контрольно-ревізійного відділу Українського управління цивільної авіації" замінити словами "посадовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту, що виконують контрольно-ревізійні функції";
у пункті 2 слова "начальник Українського управління цивільної авіації" замінити словами "керівник спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі цивільної авіації України".
72. Статтю 231 викласти у такій редакції:
"Стаття 231. Органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці
Органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці розглядають справи: про порушення законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, щодо безпечного ведення робіт, зберігання, використання та обліку вибухових матеріалів у галузях промисловості та на об'єктах, підконтрольних органам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці, про порушення законодавства про надра, а також невиконання законних вимог органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці (частина друга статті 41 (за винятком порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статті 47, 57, 58, 93, 94, 188-4).
Від імені органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
1) за порушення законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, щодо безпечного ведення робіт у галузях промисловості та на об'єктах, підконтрольних органам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці, а також невиконання законних вимог органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці:
державні інспектори - штраф до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
головні державні інспектори, начальники інспекцій спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці та їх заступники - штраф до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
начальники управлінь і відділів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці та їх заступники - штраф до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Керівник спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці та його заступники - штраф до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за порушення законодавства про надра, нормативних актів про зберігання, використання та облік вибухових матеріалів у галузях промисловості та на об'єктах, підконтрольних органам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці, а також невиконання законних вимог органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці:
державні інспектори - штраф до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
головні державні інспектори, начальники інспекцій спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці та їх заступники - штраф до дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
начальники управлінь і відділів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці та їх заступники - штраф до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Керівник спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі охорони праці та його заступники - штраф до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
73. Статтю 233 виключити.
74. Частину першу статті 234-2 викласти у такій редакції:
"Органи державної податкової служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку проведення розрахунків із споживачами та ухиленням від подання декларації про доходи (статті 155-1, 164-1)".
75. У пунктах 3 та 4 частини другої і у частині третій статті 238 слово "половини" замінити цифрами "0,5".
76. Статтю 239 викласти у такій редакції:
"Стаття 239. Спеціально уповноважені органи виконавчої влади в галузях водного господарства, геології та використання надр
Органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі водного господарства розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил використання, охорони водних ресурсів (статті 48, 59, 60, 61 (за винятком випадків забруднення та вичерпання підземних вод або порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричинило забруднення цих вод)).
Органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі геології та використання надр розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 59, 60, 61 цього Кодексу, у випадках забруднення та вичерпання підземних вод або порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричинило забруднення цих вод.

................
Перейти до повного тексту