1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Угода


Угода
між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення
( Додатково див. Договір від 05.10.2010 ) ( Угоду ратифіковано Законом N 3990-VI від 02.11.2011 )
Дата підписання:
Дата ратифікації Україною:
Дата набрання чинності для України:
05.10.2010
02.11.2011
01.02.2012
Україна та Естонська Республіка (далі - Сторони), прагнучи розвивати співробітництво у сфері соціального забезпечення, уклали цю Угоду про таке:
I. Загальні положення
Стаття 1
Терміни
1. Для цілей цієї Угоди терміни, які у ній використовуються, мають таке значення:
1) законодавство - нормативно-правові акти Сторін, зазначені у статті 2 цієї Угоди;
2) компетентний орган влади - орган державної влади Сторони, відповідальний за застосування законодавства цієї Сторони;
3) компетентна установа - установа Сторони, яка застосовує законодавство цієї Сторони;
4) страховий стаж - період сплати податків або страхових внесків, трудової діяльності або проживання, який відповідним чином визначений або визнаний у нормативно-правових актах відповідної Сторони, згідно із якими цей період набутий, а також усі періоди, прирівняні до страхового стажу, за умови, що зазначені нормативно-правові акти прирівнюють ці періоди відповідно до періодів сплати податків, страхових внесків;
5) допомога, пенсія, відшкодування - грошові виплати, передбачені законодавством Сторін, з урахуванням підвищень, доплат і надбавок;
6) проживання:
(I) в Україні - місце проживання відповідно до нормативно-правових актів України;
(II) в Естонській Республіці - проживання на території Естонської Республіки у якості постійного жителя або на підставі тимчасового дозволу на проживання;
7) член сім'ї - особа, визначена такою згідно із відповідним законодавством Сторони;
8) утриманець - особа, визначена такою згідно із відповідним законодавством Сторони.
2. Інші терміни, які використовуються у цій Угоді, мають значення, надане їм відповідним законодавством та нормативно-правовими актами Сторін.
Стаття 2
Сфера застосування Угоди
1. Ця Угода застосовується до такого законодавства:
1) в Україні - законодавство, яке регулює:
(I) загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
(II) загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання;
(III) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;
(IV) державну допомогу сім'ям з дітьми в частині, що стосується народження дитини і догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі - сімейна допомога);
(V) допомогу на поховання;
2) в Естонській Республіці - законодавство, яке регулює:
(I) державне пенсійне страхування;
(II) відшкодування шкоди у випадку трудової травми або професійного захворювання;
(III) допомогу і відшкодування по безробіттю;
(IV) батьківське відшкодування, державну сімейну допомогу (далі - сімейна допомога);
(V) допомогу на поховання.
2. При підписанні цієї Угоди компетентні органи влади Сторін надають один одному переліки актів законодавства, що застосовуються, та не пізніше 1 червня кожного року інформують один одного щодо усіх змін і доповнень до зазначеного законодавства.
3. Якщо частиною 4 цієї статті не передбачено інше, то Угода застосовується також до законодавства, яке змінює, доповнює, об'єднує або заміщує законодавство, зазначене у частині 1 цієї статті.
4. Якщо компетентний орган влади однієї Сторони письмово повідомить компетентний орган влади іншої Сторони, дія цієї Угоди поширюватиметься також на ті нормативно-правові акти Сторони, які передбачають появу нової категорії отримувачів допомоги, пенсії, відшкодування або нового виду допомоги, пенсії відшкодування. Якщо компетентний орган влади іншої Сторони протягом шести місяців з дня повідомлення не висловить іншої думки, буде вважатися, що інша Сторона погоджується з доповненнями стосовно сфери застосування цієї Угоди.
Стаття 3
Суб'єкти Угоди
Ця Угода застосовується до осіб, на яких поширюється або поширювалось законодавство відповідної Сторони, зазначене у статті 2 цієї Угоди.
Стаття 4
Рівність прав
Особам, на яких поширюється дія цієї Угоди, які проживають на території однієї зі Сторін, надаються відповідно до законодавства цієї Сторони такі ж права на допомогу, пенсію, відшкодування, і у них виникають такі ж обов'язки, як і у громадян цієї Сторони.
Стаття 5
Запобігання виплатам одночасної допомоги, пенсії, відшкодування і застосування законодавства, що поширюється на особу
1. Якщо цією Угодою не передбачено інше, то за один і той самий період страхового стажу не надається і не зберігається право на отримання особою декількох однотипних пенсій, відшкодування, допомоги.
2. Якщо цією Угодою не передбачено інше, то на особу, яка здійснює трудову діяльність на території однієї Сторони, поширюється законодавство тієї Сторони, де здійснюється трудова діяльність, незалежно від того, на території якої Сторони особа проживає.
3. Якщо цією Угодою не передбачено інше, на фізичну особу - підприємця поширюється законодавство Сторони, на території якої здійснюється підприємницька діяльність, незалежно від того, на території якої Сторони зазначена особа проживає.
4. На зазначених у частинах 2 і 3 цієї статті осіб, які здійснюють трудову діяльність або здійснюють підприємницьку діяльність на території обох Сторін, поширюється законодавство Сторони проживання.
5. При цьому:
1) на особу, прийняту на роботу на території однієї Сторони і відряджену роботодавцем на територію іншої Сторони з метою виконання роботи на користь цього ж роботодавця, поширюється законодавство першої Сторони за умови, що відрядження триває не більше 24 місяців;
2) на державного службовця і особу, прирівняну до нього, відряджену офіційним відомством або державною установою однієї Сторони на територію іншої Сторони, поширюється законодавство першої Сторони;
3) на члена екіпажу судна і особу, яка працює на судні, поширюється законодавство тієї Сторони, під прапором якої це судно здійснює плавання;
4) на особу, яка працює на підприємстві, яке здійснює міжнародні повітряні, залізничні або автотранспортні перевезення на території обох Сторін, поширюється законодавство тієї Сторони, на території якої зареєстроване це підприємство.
6. Компетентні органи влади або компетентні установи Сторін за взаємною згодою можуть робити виключення з положень частини 5 цієї статті в інтересах окремих категорій застрахованих осіб.
II. Положення про допомогу, пенсію, відшкодування
Стаття 6
Пенсії
1. Якщо право на пенсію виникає на підставі законодавства однієї Сторони без урахування страхового стажу, набутого на підставі законодавства іншої Сторони, то відповідна Сторона призначає пенсію тільки за страховий стаж, набутий на підставі свого законодавства, незалежно від проживання на території однієї із Сторін.
2. Якщо право на пенсію виникає в результаті підсумовування страхового стажу, то при призначенні пенсії враховується страховий стаж, набутий відповідно до законодавства кожної із Сторін, за умови, що інша Сторона не виплачує пенсію за той самий страховий стаж. Кожна із Сторін нараховує і виплачує пенсію на підставі фактичного страхового стажу, набутого на її території, якщо цією Угодою не передбачено інше.
3. Якщо право на пенсію виникає на підставі спеціального закону та/або у зв'язку із здійсненням трудової діяльності у певній професії або у певних умовах, то пенсію на цій підставі призначає і виплачує тільки та Сторона, на території якої виникло право на пенсію, і тільки згідно із своїм законодавством. Періоди трудової діяльності у певній професії або у певних умовах, набуті згідно із законодавством Сторін, не підсумовуються. Якщо згідно із вищезазначеним законодавством будь-якої із Сторін право на пенсію не виникає, то при призначенні пенсії ці періоди враховуються на загальних підставах.
4. Якщо загальна тривалість страхового стажу, набутого відповідно до законодавства однієї із Сторін, не перевищує одного року, то при призначенні і виплаті пенсії цей стаж враховує компетентна установа іншої Сторони, при цьому доход (заробіток) за цей період не враховується.
5. Якщо пенсіонер після набрання чинності цією Угодою переїжджає на проживання з території однієї Сторони на територію іншої Сторони, то призначену пенсію продовжує виплачувати Сторона, яка її призначила.
6. Особі, яка отримує пенсію за віком або по інвалідності від однієї Сторони, не призначається пенсія у зв'язку із втратою годувальника відповідно до законодавства іншої Сторони або народна пенсія Естонської Республіки. Виплата призначеної однією Стороною пенсії у зв'язку із втратою годувальника припиняється, якщо інша Сторона призначає пенсію за віком або по інвалідності.
7. Виплата призначеної Естонською Республікою народної пенсії припиняється, якщо інша Сторона призначає пенсію відповідно до свого законодавства.
8. При призначенні пенсії компетентні установи кожної із Сторін обчислюють страховий стаж та доходи тільки відповідно до свого національного законодавства.
Стаття 7
Страховий стаж, набутий на території третіх держав
Якщо особа не має права на пенсію на підставі сумарного страхового стажу обох Сторін, то право на пенсію визначається шляхом підсумовування як цього страхового стажу, так і страхового стажу, набутого на території третьої держави, з якою в обох Сторін укладено Угоду, яка передбачає підсумовування страхового стажу.
Стаття 8
Відшкодування шкоди внаслідок нещасного випадку, пов'язаного з виконанням трудових обов'язків, професійного захворювання або смерті з цих причин

................
Перейти до повного тексту