1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2005, № 6, ст.136) ( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 5316-VI від 02.10.2012 , ВВР, 2013, № 38, ст.502 № 5492-VI від 20.11.2012 , ВВР, 2013, № 51, ст.716 № 1206-VII від 15.04.2014 , ВВР, 2014, № 24, ст.885 )
Цей Закон регулює правовідносини, пов'язані з оформленням, видачею, погашенням простих і подвійних складських свідоцтв, визначає порядок їх реєстрації та спрямований на створення правових, економічних, організаційних умов функціонування цих документів під час зберігання товарів на товарних складах.
Дія цього Закону не поширюється на правовідносини, що виникають стосовно об'єктів нерухомості, електроенергетики, а також правовідносини, пов'язані із зберіганням цінних паперів, їх сертифікатів, банківських білетів (банкнот) та монет, які є законним платіжним засобом; тварин; товарів, обтяжених правами застави; товарів, термін придатності яких з дня прийняття на зберігання не перевищує 90 днів, а також товарів, щодо яких порушено судом провадження про витребування з чужого незаконного володіння; товарів, що передані в користування на умовах оренди, лізингу або прокату.
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
реєстр простих і подвійних складських свідоцтв (далі - реєстр складських свідоцтв) - документ, що містить систему обліку інформації про видані та погашені сертифікованими товарними складами прості і подвійні складські свідоцтва та володільців таких свідоцтв;
товарний склад - організація, яка зберігає товар та надає послуги, пов'язані із зберіганням, на засадах підприємницької діяльності;
сертифікований товарний склад (далі - сертифікований склад) - товарний склад, який отримав сертифікат про відповідність надання послуг із зберігання, що дає право видавати прості і подвійні складські свідоцтва на окремі групи товарів, зазначені в сертифікаті про відповідність надання послуг із зберігання;
складські свідоцтва - товаророзпорядчі складські документи на пред'явника або іменні, що посвідчують право власності на товар, який зберігається на сертифікованому складі;
регламент сертифікованого складу - документ, що визначає порядок приймання на зберігання, зберігання та видачі із зберігання товару. Регламент сертифікованого складу розробляється відповідно до чинного законодавства.
Стаття 2. Складські свідоцтва
Складські свідоцтва бувають двох видів - прості складські свідоцтва і подвійні складські свідоцтва.
Складські свідоцтва видаються лише сертифікованими складами, які отримали сертифікат про відповідність надання послуг із зберігання.
Стаття 3. Просте складське свідоцтво
Просте складське свідоцтво видається на пред'явника.
У простому складському свідоцтві зазначаються відомості згідно із Цивільним кодексом України.
Якщо на зберігання приймається товар, який визначений родовими ознаками, то у простому складському свідоцтві робиться відповідний запис.
Документ, що не відповідає вимогам цієї статті, не є простим складським свідоцтвом.
Стаття 4. Подвійне складське свідоцтво
Подвійне складське свідоцтво складається з двох частин - складського свідоцтва та заставного свідоцтва, які можуть бути відокремлені одне від одного.
Подвійне складське свідоцтво є іменним.
У подвійному складському свідоцтві зазначаються відомості згідно із Цивільним кодексом України.
Обидві частини подвійного складського свідоцтва повинні містити всі реквізити, передбачені його формою.
Якщо на зберігання приймається товар, який визначений родовими ознаками, то в обох частинах подвійного складського свідоцтва робиться відповідний запис.
Документ, що не відповідає вимогам цієї статті, не є подвійним складським свідоцтвом.
Стаття 5. Бланки складських свідоцтв
( Частину першу статті 5 виключено на підставі Закону № 5316-VI від 02.10.2012 )
Форма, порядок виготовлення і використання бланків складських свідоцтв встановлюються законодавством.
Стаття 6. Порядок видачі складських свідоцтв
Просте або подвійне складське свідоцтво видається власнику товару чи уповноваженій ним особі сертифікованим складом після прийняття товару на зберігання.
Складське свідоцтво видається окремо на кожний вид товару, визначений родовими або індивідуальними ознаками.
Складське свідоцтво може бути видано на кожну погоджену між власником товару та сертифікованим складом кількість товару.
Після заповнення обов'язкових реквізитів, занесення складського свідоцтва до реєстру сертифікованого складу і присвоєння порядкового номера за цим реєстром заповнений бланк передається власнику товару, який передав товар на зберігання, або уповноваженій власником товару особі.
Стаття 7. Ведення реєстру складських свідоцтв
Реєстр складських свідоцтв ведуть сертифіковані склади.
Вимоги до реєстру складських свідоцтв та порядок його ведення визначаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом (далі - уповноважений орган).
Записи в реєстрі складських свідоцтв ведуться на паперових та/або електронних носіях інформації.
Стаття 8. Погашення складських свідоцтв
Після видачі товару володільцям складських свідоцтв сертифіковані склади повинні погасити повернуті свідоцтва на товар шляхом відмітки на них "Погашено".
Погашені складські свідоцтва до повторного обігу не допускаються і виключаються з реєстру складських свідоцтв, про що робиться відповідний запис у реєстрі. Погашені складські свідоцтва зберігаються сертифікованим складом протягом строку, встановленого чинним законодавством для відповідного виду документів.
Стаття 9. Сертифікований склад
Сертифікований склад згідно із цим Законом має право видавати складські свідоцтва виключно після одержання сертифіката про відповідність надання послуг із зберігання товарів і тільки на ті групи товарів, які зазначені в сертифікаті.
Сертифікація та позбавлення товарного складу сертифіката про відповідність надання послуг із зберігання товарів здійснюються уповноваженим органом згідно із розробленим ним положенням.
Сертифікований склад повинен затвердити регламент своєї роботи (регламент сертифікованого складу). Регламент сертифікованого складу повинен бути доступним для ознайомлення будь-яким особам і не може становити комерційну таємницю. Вимоги до змісту регламенту сертифікованого складу затверджує уповноважений орган з урахуванням вимог закону.
У разі позбавлення в установленому законодавством порядку сертифікованого складу сертифіката про відповідність надання послуг із зберігання товарів видані раніше складські свідоцтва залишаються дійсними до закінчення строку зберігання, на який прийнято товар, і зазначений склад зобов'язаний виконати всі умови, передбачені договором зберігання, до закінчення строку дії відповідного договору.
У разі ліквідації сертифікованого складу або товарного складу, позбавленого сертифіката, передача відповідних зобов'язань іншому сертифікованому складу здійснюється в порядку, встановленому уповноваженим органом.
Стаття 10. Договір складського зберігання товару
За договором складського зберігання сертифікований склад зобов'язується за плату зберігати товар, переданий йому поклажодавцем, і повернути цей товар у схоронності.
Договір складського зберігання укладається в письмовій формі. Письмова форма договору складського зберігання вважається дотриманою, якщо прийняття товару на товарний склад посвідчене простим або подвійним складським свідоцтвом.
Умови договору складського зберігання визначаються за домовленістю сторін, а умови договору складського зберігання товару на сертифікованому складі загального користування визначаються відповідно до регламенту сертифікованого складу.
Зобов'язання сторін за договором складського зберігання припиняються з погашенням відповідних складських свідоцтв, крім випадків, передбачених законом.
Стаття 11. Строк складського зберігання товару
Строк, на який прийнято товар на зберігання, визначається за домовленістю сторін та вказується у складському свідоцтві. Строк такого зберігання, зазначений у складському свідоцтві, не може перевищувати строк, на який укладено договір складського зберігання.
Стаття 12. Плата за зберігання товару
Плата за зберігання товару, строки та порядок її внесення визначаються договором складського зберігання.
Якщо володілець складського свідоцтва після закінчення строку дії договору складського зберігання не забрав товар, він зобов'язаний внести плату за весь фактичний час його зберігання в обсягах та порядку, визначених договором.
Стаття 13. Прийняття товару на зберігання
Сертифікований склад зобов'язаний за свій рахунок оглянути товар, що приймається на зберігання, для визначення його кількості та зовнішнього стану.
При передачі товару на зберігання його власник зобов'язаний подати сертифікованому складу документи, що засвідчують якісні характеристики товару.
Сертифікований склад, який прийняв на зберігання товар, не вправі користуватися або розпоряджатися ним, якщо інше не передбачено договором складського зберігання або законом.
Товар не може бути прийнятий на зберігання у разі, якщо:
за результатами проведення незалежної оцінки якісні та/або вартісні характеристики товару виявилися гіршими від тих, що заявлені;
зберігання товару потребує спеціальних умов, які сертифікований склад не в змозі забезпечити;
товар має властивості, що становлять небезпеку для оточення;
документи, що засвідчують якісні характеристики товару, відсутні.
Стаття 14. Застава товару, прийнятого на зберігання за подвійним складським свідоцтвом
Товар, прийнятий на зберігання за подвійним складським свідоцтвом, може бути предметом застави протягом строку його зберігання.
Оцінка товару, який є предметом застави, здійснюється відповідно до закону.
Застава товару, прийнятого на зберігання за подвійним складським свідоцтвом, виникає після відокремлення і передачі заставної частини складського свідоцтва (заставного свідоцтва) від заставодавця заставодержателю з моменту укладення відповідного договору застави.
При оформленні застави заставодавець надає заставодержателю виписку з реєстру складських свідоцтв про те, що подвійне складське свідоцтво є дійсним і не втрачалося. Строк дії виписки з реєстру складських свідоцтв становить три календарних дні, упродовж яких сертифікований склад припиняє операції щодо зазначених у ній товарів та сертифікатів.
Заставодержатель повинен протягом трьох робочих днів письмово проінформувати сертифікований склад, який видав подвійне складське свідоцтво, про прийняття товару в заставу. Протягом строку застави товару відновлення прав за втраченим подвійним складським свідоцтвом, передбачене статтею 24 цього Закону, заборонено.
Строк застави не може перевищувати строк зберігання товару.
Стаття 15. Страхування товару, прийнятого на зберігання
Сертифікований склад повинен застрахувати товар, прийнятий на зберігання, від ризиків втрати, загибелі, нестачі або пошкодження в порядку, встановленому Законом України "Про страхування", якщо інше не передбачено договором складського зберігання.
Якщо договір не передбачає страхування товару, на складському свідоцтві робиться напис "Без страхування".
Стаття 16. Повернення товару на вимогу володільця складського свідоцтва
Сертифікований склад зобов'язаний повернути товар на першу вимогу володільця складського свідоцтва, навіть якщо строк його зберігання не закінчився, за умови пред'явлення та наступної передачі сертифікованому складу з метою погашення простого складського свідоцтва або обох частин подвійного складського свідоцтва. У реєстрі складських свідоцтв робиться запис про їх погашення.
Стаття 17. Видача товару, на який звернено стягнення
Товар може бути виданий із складу за рішенням суду або в порядку примусового стягнення лише за подвійним складським свідоцтвом згідно із Законом України "Про виконавче провадження". При цьому видане на цей товар подвійне складське свідоцтво погашається і в реєстрі складських свідоцтв робиться запис про його погашення.
Якщо стягнення звертається на частину товарів, які зберігаються на сертифікованому складі за подвійним складським свідоцтвом, то на ту частину товарів, на яку не звертається стягнення, сертифікований склад зобов'язаний видати нове складське свідоцтво і вилучити з обігу раніше видане складське свідоцтво, при цьому в реєстрі складських свідоцтв робиться відповідний запис про таке погашення та видачу нового складського свідоцтва.
За простим складським свідоцтвом стягнення звертається не на товар, а на саме свідоцтво. При цьому для одержання товару сертифікованому складу надаються всі необхідні документи, які підтверджують звернення стягнення на просте складське свідоцтво. Юридична або фізична особа, на користь якої було звернено стягнення, вважається володільцем простого складського свідоцтва, а видача товару здійснюється згідно із статтею 18 цього Закону.
При видачі товару, який зберігається за простим складським свідоцтвом, сторона, яка цього вимагає, повинна повернути сертифікованому складу раніше видане просте складське свідоцтво.
Після звернення стягнення на просте складське свідоцтво новий володілець свідоцтва, на користь якого було звернено стягнення, зобов'язаний одержати товар із сертифікованого складу або здійснити обмін на нове просте чи подвійне складське свідоцтво шляхом погашення простого складського свідоцтва, на яке було звернено стягнення.
Стаття 18. Видача товару із сертифікованого складу
Володілець складського свідоцтва пред'являє сертифікованому складу свідоцтво з письмовою вимогою про видачу товару.
Перед видачею товару в обмін на складське свідоцтво сертифікований склад зобов'язаний перевірити, чи не є це складське свідоцтво підробленим, перевірити наявність прав пред'явника складського свідоцтва на володіння цим свідоцтвом та права на одержання товару, після чого сертифікований склад погашає це свідоцтво, про що робиться відповідний запис у реєстрі складських свідоцтв.

................
Перейти до повного тексту