1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


Указ
Президента України
Про Положення про порядок здійснення помилування
( Із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 211/2016 від 14.05.2016 № 615/2019 від 21.08.2019 № 373/2021 від 20.08.2021 № 838/2023 від 22.12.2023 )
1. Затвердити Положення про порядок здійснення помилування (додається).
2. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 16 вересня 2010 року № 902 "Про Положення про порядок здійснення помилування".
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України

П.ПОРОШЕНКО

м. Київ
21 квітня 2015 року
№ 223/2015


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 21 квітня 2015 року № 223/2015
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок здійснення помилування
1. Це Положення визначає порядок здійснення Президентом України помилування відповідно до пункту 27 частини першої статті 106 Конституції України.
2. Помилування засуджених здійснюється у виді:
заміни довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше двадцяти п’яти років;
повного або часткового звільнення від основного і додаткового покарань.
3. Право клопотати про помилування має особа, яка:
засуджена судом України і відбуває покарання в Україні;
засуджена судом іноземної держави і передана для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якої приведено у відповідність із законодавством України;
засуджена в Україні і передана для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування;
є захисником, одним із батьків, дружиною (чоловіком), дитиною, іншим членом сім'ї, законним представником особи, зазначеної в абзацах другому - четвертому цього пункту.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 211/2016 від 14.05.2016 )
У виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин клопотання про помилування також може бути подано головою або іншим членом Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Радником - уповноваженим Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, Радником - уповноваженим Президента України з питань безбар'єрності.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 211/2016 від 14.05.2016; в редакції Указу Президента № 373/2021 від 20.08.2021 )
4. Клопотання про помилування може бути подано після набрання вироком законної сили, а у разі оскарження вироку в касаційному порядку - після прийняття рішення відповідним судом.
У випадку засудження особи до довічного позбавлення волі, клопотання про її помилування може бути подано після відбуття нею не менше п'ятнадцяти років призначеного покарання.
( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 838/2023 від 22.12.2023 )
5. Особи, які засуджені за тяжкі чи особливо тяжкі злочини або мають дві і більше судимостей за вчинення умисних злочинів чи відбули незначну частину призначеного їм строку покарання, можуть бути помилувані у виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин.
Особи, засуджені за вчинення корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, можуть бути звільнені від відбування покарання в порядку помилування після фактичного відбуття ними строків, встановлених частиною третьою статті 81 Кримінального Кодексу України.
( Абзац другий пункту 5 в редакції Указу Президента № 373/2021 від 20.08.2021 )
6. Клопотання про помилування особою, засудженою судом України, яка відбуває покарання в Україні, або засудженою судом іноземної держави і переданою для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, подається через адміністрацію установи виконання покарань або іншого органу, що здійснює виконання кримінальних покарань. Адміністрація в установленому порядку невідкладно реєструє клопотання і протягом п’ятнадцяти днів з дня подання направляє його до Офісу Президента України разом із копіями вироку, ухвали і постанови суду, характеристикою про поведінку особи із викладеною письмово думкою адміністрації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також іншими документами і даними, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 615/2019 від 21.08.2019 )
Засуджена особа до особистого клопотання про помилування може долучити інші документи, які, на її погляд, мають значення для застосування помилування.
Голова або інший член Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Радник - уповноважений Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, Радник - уповноважений Президента України з питань безбар'єрності подають клопотання про помилування безпосередньо до Офісу Президента України. До такого клопотання долучаються будь-які документи, які мають значення для застосування помилування.

................
Перейти до повного тексту