1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 2 квітня 1994 р. N 215
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 239 від 10.03.2017 )
Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів"
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1178 від 17.08.2002 N 1408 від 26.12.2011 ) ( У тексті постанови слова "господарюючих суб'єктів" замінено словами "суб'єктів господарської діяльності" згідно з Постановою КМ N 1178 від 17.08.2002 )
Відповідно до статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" Кабінет Міністрів України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
( Вступна частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
Затвердити такі, що додаються:
Порядок відбору у суб'єктів господарської діяльності сфери торгівлі, ресторанного господарства і послуг зразків товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів для перевірки їх якості;
( Абзац другий постановляючої частини із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
Порядок проведення контрольної перевірки правильності розрахунку із споживачами за надані послуги і реалізовані товари.
Виконуючий обов'язки
Прем'єр-міністра України
Міністр
Кабінету Міністрів України

Ю.ЗВЯГІЛЬСЬКИЙ

І.ДОЦЕНКО
Інд.23
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 квітня 1994 р. N 215
ПОРЯДОК
відбору у суб'єктів господарювання сфери торгівлі, ресторанного господарства і послуг зразків товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів для перевірки їх якості
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 ) ( У тексті Порядку слова "господарюючий суб'єкт", "Державний комітет у справах захисту прав споживачів", "службова особа Державного комітету у справах захисту прав споживачів, його органів", "Республіка Крим", "касовий (товарний) чек чи інший документ", "виготівник" у всіх відмінках і формах числа замінено відповідно словами "суб'єкт господарської діяльності", "Держстандарт", "службова особа Держстандарту та його територіальних органів", "Автономна Республіка Крим", "розрахунковий документ встановленої форми", "виробник" у відповідному відмінку і формі числа згідно з Постановою КМ N 1178 від 17.08.2002 ) ( У тексті Порядку слова "суб’єкт господарської діяльності" у всіх відмінках і формах числа замінено словами "суб’єкт господарювання" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
1. Цей Порядок визначає основні вимоги до відбору у суб'єктів господарювання - підприємств (їх об'єднань), установ, організацій незалежно від форм власності, громадян-підприємців та іноземних юридичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність на території України у сфері торгівлі, ресторанного господарства і послуг, зразків або проб товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів (далі - зразки товарів) для перевірки їх якості на місці або проведення дослідження (експертизи)* у відповідних лабораторіях та інших установах.
-------------------
* Далі - дослідження
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
2. Відбір зразків товарів проводиться з метою визначення відповідності їх якісних показників вимогам державних і галузевих стандартів, технічних умов та інших нормативних документів, що діють на території України (далі - нормативні документи).
3. Відбір зразків (проб) товарів для перевірки їх якості проводиться службовою особою Держспоживінспекції та її територіальних органів (далі - службова особа), яка має відповідне посвідчення, у присутності особи, що здійснює продаж товарів (виконує роботу, надає послуги)**, та у разі можливості представника суб’єкта господарювання, що перевіряється, і оформлюється актом відбору зразків (проб) товарів.
( Абзац перший пункту 3 в редакції Постанови КМ N 1408 від 26.12.2011 )
Продавець (виконавець) і представник суб'єкта господарювання повинні створити належні умови для виконання робіт, пов'язаних з відбором зразків товарів.
-------------------
** Далі - продавець (виконавець)
4. Форма акта відбору зразків (проб) товарів затверджується Мінекономрозвитку. В акті зазначається кількість відібраних зразків товарів (за масою, мірою, об'ємом), для якого виду досліджень вони відібрані та за якими показниками проводитиметься їх дослідження, а також робиться запис про заборону реалізації (відвантаження) партії товарів, з якої відібрано зразки (крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 5 цього Порядку), до отримання результатів дослідження.
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
Акт складається у трьох примірниках і підписується службовою особою, яка проводила відбір зразків товару, а також продавцем (виконавцем) і представником суб'єкта господарювання, у разі його присутності під час перевірки. Перший примірник залишається у службової особи, другий - додається до відібраних зразків товару, третій - залишається у продавця (виконавця) чи представника суб'єкта господарювання.
Продавець (виконавець), представник суб'єкта господарювання мають право під час підписання акта письмово оформити свою незгоду з результатами перевірки і дати відповідні пояснення. У разі відмови продавця (виконавця) чи представника суб'єкта господарювання підписати акт службова особа, яка проводила відбір зразків товару, робить запис в акті про те, що зазначені особи ознайомлені із змістом акта і від його підписання відмовилися.
5. Кількість зразків товарів (за масою, мірою, об'ємом), що відбираються для проведення дослідження, визначається відповідними нормативними документами, а щодо імпортних товарів - нормативними документами на аналогічні вітчизняні товари.
Під час перевірки якості технічно складних і великогабаритних товарів дозволяється відбір для дослідження їх складових частин без пошкодження основного виробу.
У разі перевірки якості товарів, що швидко псуються або з терміном придатності, що минає, відбір зразків здійснюється, як правило, без заборони реалізації (відвантаження) партії товарів, з якої відібрано зразки. У тих випадках, коли в нормативних документах передбачено за негативних результатів дослідження таких товарів повторне проведення відбору їх зразків, дозволяється відразу відбирати зразки у подвійній кількості, про що робиться запис в акті відбору зразків (проб) товарів.
6. Відібрані зразки товарів упаковуються на місці відбору у присутності продавця (виконавця), представника суб'єкта господарювання, у разі його присутності під час перевірки, і опломбовуються або опечатуються службовою особою, яка надсилає їх до лабораторії чи іншої відповідної установи для дослідження.
В окремих випадках опломбовані або опечатані зразки товарів залишаються у продавця (виконавця) чи представника суб'єкта господарювання для тимчасового відповідального зберігання, про що робиться запис в акті відбору зразків (проб) товарів.
7. Умови зберігання і транспортування відібраних зразків товарів не повинні погіршувати їх якість. За збереження і своєчасність доставки зразків товарів для дослідження відповідає службова особа, що їх відбирала.
8. Дослідження відібраних зразків товарів здійснюється в лабораторіях чи відповідних установах, що входять до сфери управління Держспоживінспекції, а також в лабораторіях підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності.
( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
У разі потреби дослідження відібраних зразків може проводитися безпосередньо в лабораторії суб'єкта господарювання, який є виробником товарів, у присутності службової особи.
9. Результати дослідження відібраних зразків товарів і відповідне рішення щодо партії товарів, реалізація (відвантаження) якої була затримана, повідомляються службовою особою, що відбирала ці зразки, суб'єкту господарювання: стосовно товарів, що швидко псуються, - негайно, стосовно інших товарів - не пізніше двох днів після одержання результатів дослідження.
Дослідження якості товарів проводиться в термін, який визначається виходячи з того, щоб результати цього дослідження і відповідне рішення суб'єкт господарювання одержав стосовно товарів, що швидко псуються, - до початку другої половини терміну їх придатності, а стосовно інших товарів - до початку останньої третини терміну їх придатності, але не пізніше ніж через три тижні після відбору зразків.
У разі коли отримано негативний результат дослідження відібраних зразків товарів, службова особа, що їх відбирала, вживає заходів, передбачених законодавством про захист прав споживачів.
10. Оплата вартості відібраних зразків товарів та їх упаковки, транспортування товарів і проведеного дослідження здійснюється за рахунок суб'єктів господарювання, що перевіряються.
Списання відібраних зразків товарів здійснюється суб'єктом господарювання на підставі акта відбору зразків (проб) товарів, а оплата вартості дослідження провадиться після надходження рахунку лабораторії чи іншої відповідної установи у 3-денний термін.
Відібрані зразки товарів, що після дослідження не втратили якості та придатні для подальшої реалізації, в обов'язковому порядку повертаються службовою особою суб'єкту господарювання, який відображає це у прибутковій накладній із записом: повернення після перевірки якості. Один примірник прибуткової накладної видається службовій особі.
11. Держспоживінспекція, її територіальні органи, лабораторії та інші відповідні установи ведуть облік відібраних зразків товарів. Підставою для списання зразків товарів зазначеними органами, лабораторіями, установами є результати досліджень, протоколи дегустації та порівняльних оглядів якості товарів і прибуткові накладні суб'єктів господарювання, що перевірялися.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1408 від 26.12.2011 )
12. Службовим особам забороняється використовувати для дослідження товари, які пред'являються особами, що їх придбали.

................
Перейти до повного тексту