1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про Звернення Верховної Ради України щодо Остаточного звіту Місії Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ зі спостереження за виборами до Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації 2016 року
Верховна Рада України
постановляє:
1. Затвердити Звернення Верховної Ради України щодо Остаточного звіту Місії Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ зі спостереження за виборами до Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації 2016 року (додається).
2. Доручити Голові Верховної Ради України та Міністерству закордонних справ України невідкладно направити текст Звернення до парламентів держав - учасниць ОБСЄ та діючому Голові ОБСЄ, Федеральному міністру європейських, інтеграційних та закордонних справ Австрійської Республіки Себастьяну Курцу.
3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України А.ПАРУБІЙ
м. Київ
23 лютого 2017 року
№ 1907-VIII
ЗВЕРНЕННЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
щодо Остаточного звіту Місії Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ зі спостереження за виборами до Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації 2016 року
Верховна Рада України підтверджує свою підтримку діяльності Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ, спрямованої на допомогу державам - учасницям ОБСЄ у повному забезпеченні поваги до прав людини та основних свобод, дотриманні верховенства права та просуванні принципів демократії, а також у розбудові та посиленні демократичних інститутів. Здійснення неупередженого спостереження за виборами є важливою складовою мандата цієї авторитетної автономної інституції ОБСЄ, що дає змогу оцінити стан виконання державами - учасницями ОБСЄ власних зобов’язань у сфері гуманітарного розвитку.
Водночас змушені констатувати, що нині світова спільнота постала перед серйозними викликами для демократичних стандартів виборів та демократичних інститутів загалом, а також є свідком глибокої кризи міжнародної системи безпеки, що є наслідком порушення Російською Федерацією базових принципів міжнародного права та повного зневажання суверенітету інших держав, зокрема України.
Збройна агресія Російської Федерації проти України створила кричущі виклики у сфері забезпечення зобов’язань держав - учасниць ОБСЄ щодо людського виміру. Наслідком незаконної окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, окремих районів Донецької та Луганської областей України стали понад десять тисяч смертей, мільйони біженців та внутрішньо переміщених осіб, а також системна політика репресій громадян України на окупованих територіях.
При цьому спостерігається цинічна і цілеспрямована політика Російської Федерації на нав’язування силою та шантажем власного бачення "демократичних стандартів", зокрема що стосуються виборчих процесів.
Зважаючи на викладене, Верховна Рада України висловлює занепокоєння тим, що в Остаточному звіті Місії Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ зі спостереження за виборами до Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації 2016 року (далі - Остаточний звіт) знехтувано засадничий принцип, закріплений у Декларації принципів міжнародного спостереження за виборами, яку підписала ОБСЄ 27 жовтня 2005 року.
Згідно з цим принципом дійсно демократичні вибори - це вияв суверенних прав населення країни, вільне волевиявлення якого покладено в основу повноважень і легітимності уряду.
Відповідно до виборчого законодавства Російської Федерації депутати Державної Думи обираються за змішаною системою: половина депутатів обираються в одномандатних виборчих округах, друга половина - у федеральному виборчому окрузі за партійними списками. Неприпустимим є те, що Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, які є невід’ємною частиною суверенної території України, розглядалися як складові частини федерального округу. Більше того, на території Автономної Республіки Крим були утворені чотири одномандатні округи.
Таким чином, вибори до Державної Думи були проведені на території іноземної держави, на яку не поширюється суверенітет Російської Федерації. За результатами таких виборів Державна Дума Федеральних Зборів Російської Федерації сьомого скликання не може вважатися легітимно обраною.
На жаль, Остаточний звіт не містить жодної юридичної оцінки впливу проведення голосування в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі на результати цих виборів.
В Остаточному звіті навіть не згадується той факт, що Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є незаконно окупованими Російською Федерацією територіями. Натомість неможливість моніторингу за виборами в Криму у звіті пояснюється "відсутністю консенсусу у питаннях статусу Криму серед держав - учасниць ОБСЄ", при цьому про домовленість щодо включення до Остаточного звіту саме такого формулювання було оголошено публічно окремими членами Центральної виборчої комісії Російської Федерації безпосередньо після дня голосування.
Вважаємо таке пояснення неприпустимим, оскільки статус Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як невід’ємної складової суверенної території України не є і не може бути предметом для обговорення. Нагадуємо, що в резолюціях Генеральної Асамблеї ООН № 68/262 та № 71/205 чітко визначено статус Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як частини території України, засуджено спробу їх анексії Російською Федерацією та наголошено на відсутності будь-яких підстав для зміни їхнього статусу.
В Остаточному звіті відсутній навіть базовий аналіз впливу обставин та проблем, що виникли у виборчому процесі в Російській Федерації внаслідок проведення псевдоголосування на тимчасово окупованій території України. Вважаємо неприпустимим оприлюднення у звіті статистики щодо кількості виборців, дільниць, бюлетенів на виборах до Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, що враховує незаконно окуповану територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Верховна Рада України змушена вкотре привернути увагу до таких грубих порушень норм міжнародного права, прав та основних свобод людини, спричинених спробою анексії Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та організацією псевдоголосування на цій тимчасово окупованій території України:

................
Перейти до повного тексту