1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ КОМПАРТІЇ УКРАЇНИ
І РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 30 квітня 1985 р. N 185
Київ
Про заходи по забезпеченню комп'ютерної грамотності учнів середніх навчальних закладів і широкого впровадження електронно-обчислювальної техніки в навчальний процес
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Ради Міністрів УРСР N 213 від 09.06.87 N 316 від 20.10.90 )
Відповідно до постанови квітневого (1984 р.) Пленуму ЦК КПРС "Про основні напрями реформи загальноосвітньої і професійної школи", загальнодержавної програми створення, розвитку виробництва й ефективного використання обчислювальної техніки та автоматизованих систем ставиться завдання забезпечення комп'ютерної грамотності молоді. Розв'язання цього завдання потребує здійснення невідкладних заходів по введенню інформатики і обчислювальної техніки в навчальний процес у загальноосвітніх школах, середніх професійно-технічних училищах та середніх спеціальних навчальних закладах.
На виконання постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 28 березня 1985 р. N 271 Центральний Комітет Компартії України і Рада Міністрів Української РСР
постановляють:
1. Обкомам, Київському міськкому Компартії України, облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам, міністерствам і відомствам УРСР розгорнути організаторську і масово-політичну роботу по забезпеченню загальної комп'ютерної грамотності учнівської молоді, прискоренню впровадження в навчальний процес електронно-обчислювальної техніки, створенню для цього необхідної матеріально-технічної бази.
2. Міністерству освіти УРСР, Державному комітетові УРСР по професійно-технічній освіті, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти УРСР ввести починаючи з 1985/86 навчального року в усіх середніх загальноосвітніх школах, середніх професійно-технічних училищах і середніх спеціальних навчальних закладах республіки викладання курсу "Основи інформатики і обчислювальної техніки" в межах діючих навчальних планів.
3. Міністерствам і відомствам УРСР, які мають навчальні заклади, виконкомам обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів забезпечити в 1986-1990 роках створення в установленому порядку кабінетів обчислювальної техніки у міжшкільних навчально-виробничих комбінатах, одній-двох школах кожного району республіки, середніх професійно-технічних училищах і середніх спеціальних навчальних закладах, виходячи з необхідності масового навчання роботи з комп'ютерами учнів IX-X/X-XI/ класів шкіл, середніх професійно-технічних училищ і середніх спеціальних навчальних закладів, а також у педагогічних інститутах, на педагогічних факультетах (відділеннях) університетів та в інститутах удосконалення вчителів згідно з додатком N 1.
Визнати за доцільне для проведення широкого експерименту оснастити електронно-обчислювальною технікою всі середні загальноосвітні школи Московського і Печерського районів міста Києва з участю галузевих міністерств та базових підприємств.
Міністерствам і відомствам УРСР зобов'язати підвідомчі підприємства й установи, які мають електронно-обчислювальну техніку, створювати навчальні кабінети з дисплеями для проведення занять з учнями середніх навчальних закладів.
4. Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти УРСР, Міністерству освіти УРСР, Державному комітетові УРСР по професійно-технічній освіті:
організувати починаючи з 1985 року в педагогічних інститутах, на педагогічних факультетах (відділеннях) університетів та інженерно-педагогічних факультетах вищих учбових закладів підготовку вчителів математики, фізики й викладачів інших предметів за другою спеціальністю "Інформатика і обчислювальна техніка" згідно з додатком N 2;
здійснювати прискорену підготовку вчителів математики, фізики й викладачів інших дисциплін за додатковою спеціальністю "Інформатика і обчислювальна техніка" на старших курсах фізико-математичних факультетів педагогічних інститутів, університетів та інженерно-педагогічних факультетів вищих учбових закладів;
забезпечити починаючи з 1985 року курсову підготовку вчителів математики, фізики та інших викладачів середніх навчальних закладів з інформатики і обчислювальної техніки згідно з додатком N 3. Разом з облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами до 1 червня 1985 р. визначити й залучити до проведення цієї роботи, незалежно від відомчого підпорядкування, вищі учбові заклади, науково-дослідні установи, підприємства й організації, які мають необхідне обладнання і кадри;
за погодженням з Міністерством фінансів УРСР ввести в установленому порядку з 1986 року в кабінетах обчислювальної техніки в інститутах удосконалення вчителів і на факультетах підвищення кваліфікації викладачів посаду методиста по використанню електронно-обчислювальної техніки у навчальному процесі.
Створити підрозділи з інформатики й електронно-обчислювальної техніки в Міністерстві освіти УРСР і Державному комітеті УРСР по професійно-технічній освіті, збільшивши чисельність їх центрального апарату відповідно на 6 і 3 штатні одиниці за рахунок загальної чисельності працівників підвідомчих їм організацій та установ у м. Києві.
5. Міністерству освіти УРСР, Державному комітетові УРСР по професійно-технічній освіті, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти УРСР і Академії наук УРСР організувати розробку наукових проблем, пов'язаних із введенням обчислювальної техніки в навчальний процес.
Разом з Державним комітетом УРСР у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі здійснити підготовку та видання протягом 1985-1990 років науково-популярної літератури, навчально-наочних і методичних посібників на допомогу вчителям, учням та студентам з інформатики і обчислювальної техніки.
6. Міністерству освіти УРСР, Державному комітетові УРСР по професійно-технічній освіті, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти УРСР разом з Академією наук УРСР, Укрпрофрадою і ЦК ЛКСМ України розвивати позакласні форми роботи з учнями загальноосвітніх шкіл, середніх професійно-технічних училищ і середніх спеціальних навчальних закладів по оволодінню навичками використання обчислювальної техніки. Ширше застосовувати обчислювальну техніку при організації технічної творчості учнів у міжшкільних навчально-виробничих комбінатах, всемірно впроваджувати її в систему роботи клубів, Будинків піонерів і школярів, Палаців культури та інших позашкільних закладів, проводити конкурси юних техніків і натуралістів, олімпіади з використанням обчислювальної техніки.
Міністерству легкої промисловості УРСР, Міністерству місцевої промисловості УРСР разом з Міністерством освіти УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР та іншими міністерствами УРСР передбачити дальший розвиток виробництва дитячих ігор та іграшок на основі використання електроніки з урахуванням необхідних дидактичних і гігієнічних вимог до них.
7. Державному комітетові УРСР по телебаченню і радіомовленню, редакціям республіканських, місцевих газет і журналів систематично висвітлювати проблеми використання обчислювальної техніки в середніх навчальних закладах, показувати позитивний досвід навчання учнів інформатики і роботи з ЕОМ, а також спільну роботу середніх навчальних закладів та базових підприємств по впровадженню обчислювальної техніки у навчально-виховний процес.
8. Довести до відома обкомів і Київського міськкому Компартії України, міністерств і відомств УРСР, облвиконкомів, Київського і Севастопольського міськвиконкомів, що ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР постановою від 28 березня 1985 р. N 271 "Про заходи по забезпеченню комп'ютерної грамотності учнів середніх навчальних закладів і широкого впровадження електронно-обчислювальної техніки в навчальний процес":
1) Не для друку.
Доручили Міністерству освіти СРСР, Державному комітетові СРСР по професійно-технічній освіті, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти СРСР і Академії педагогічних наук СРСР розробити й затвердити навчальні програми курсу "Основи інформатики і обчислювальної техніки" для всіх середніх навчальних закладів. Для проведення практичних занять з комп'ютерами дозволили поділ класів і груп у середніх навчальних закладах усіх типів на дві підгрупи (в міських школах з кількістю учнів 25 і більше чоловік, а в сільських школах - 20 і більше чоловік).
2) Зобов'язали Міністерство освіти СРСР, Міністерство вищої і середньої спеціальної освіти СРСР, Академію наук СРСР і Академію педагогічних наук СРСР:
підготувати в 2-місячний строк навчальний посібник з курсу "Основи інформатики і обчислювальної техніки" для учнів середніх навчальних закладів і в 3-місячний строк методичний посібник з цього курсу для викладачів, а також організувати в 1986 році конкурс на кращий підручник з цього предмета;
створити в 1986-1990 роках комплекти навчально-наочних посібників для учнів та методичних посібників для викладачів середніх навчальних закладів з інформатики і обчислювальної техніки, а також з інших предметів при їх вивченні з використанням комп'ютерів.
Державному комітетові СРСР у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі доручено забезпечити видання необхідним тиражем до 15 липня 1985 р. навчального посібника "Основи інформатики і обчислювальної техніки" для учнів і до 1 серпня 1985 р. методичного посібника для викладачів.
3) Запропонували Міністерству освіти СРСР, Державному комітетові СРСР по професійно-технічній освіті, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти СРСР, Академії наук СРСР і Академії педагогічних наук СРСР:
разом з Міністерством радіопромисловості, Міністерством електронної промисловості в місячний строк підготувати і за погодженням з Державним комітетом СРСР по науці і техніці затвердити технічні завдання на розробку й виробництво комплектів технічних засобів та обладнання кабінетів обчислювальної техніки для всіх типів навчальних закладів;
разом з Держпланом СРСР і Міністерством фінансів СРСР затвердити у II кварталі 1985 р. переліки технічних засобів, навчально-наочних посібників і меблів для кабінетів обчислювальної техніки загальноосвітніх шкіл, середніх професійно-технічних училищ, середніх спеціальних навчальних закладів, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, педагогічних навчальних закладів, інститутів удосконалення вчителів та факультетів підвищення кваліфікації викладачів.
4) Зобов'язали Держплан СРСР, Міністерство радіопромисловості, Міністерство електронної промисловості з урахуванням пропозицій Міністерства освіти СРСР, Державного комітету СРСР по професійно-технічній освіті, Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти СРСР передбачити в проекті плану на 1986-1990 роки виготовлення 120 тис. персональних мікроЕОМ у комплекті з відповідними технічними засобами для обладнання не менше 8 тис. кабінетів обчислювальної техніки в навчальних закладах, вказаних у пункті 3 цієї постанови.
Доручили Держплану СРСР передбачати в проектах планів на наступні роки нарощування виробництва обчислювальної техніки з розрахунку створення кабінетів у всіх загальноосвітніх школах, середніх професійно-технічних училищах, середніх спеціальних і вищих навчальних закладах, в інститутах удосконалення вчителів і на факультетах підвищення кваліфікації викладачів.
Зобов'язали Міністерство фінансів СРСР виділяти Радам Міністрів союзних республік на цю мету відповідні асигнування.
( Підпункт 5 пункту 8 втратив чинність на підставі Постанови Ради міністрів УРСР N 316 від 20.10.90 )
6) Запропонували Державному комітетові СРСР по науці і техніці, Академії наук СРСР, Міністерству освіти СРСР, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти СРСР, Державному комітетові СРСР по професійно-технічній освіті визначити науково-дослідні установи (в тому числі головну) для організації роботи по створенню програм і координації діяльності по програмно-методичному забезпеченню кабінетів обчислювальної техніки.
Доручили Міністерству освіти СРСР в 2-місячний строк внести до Ради Міністрів СРСР пропозиції:
про створення Інституту інформатики і обчислювальної техніки Академії педагогічних наук СРСР;
про тиражування й розповсюдження пакетів прикладних програм і документації до них для всіх типів навчальних закладів.
7) Поклали обслуговування ЕОМ у середніх навчальних закладах на підприємства ДКОТІ СРСР.
Держплану СРСР, Міністерству освіти СРСР, ДКОТІ СРСР, Міністерству радіопромисловості і Міністерству електронної промисловості запропоновано підготувати й подати в установленому порядку пропозиції про розширення виробничої бази по ремонту і обслуговуванню обчислювальної техніки в навчальних закладах.
Міністерству радіопромисловості і Міністерству електронної промисловості доручено за погодженням з ДКОТІ СРСР підготувати пропозиції про випуск стаціонарного і портативного вимірювального, регулювального, діагностичного та іншого обладнання для забезпечення як ремонтних організацій, так і кабінетів обчислювальної техніки в навчальних закладах та організувати його виробництво.
( Підпункт 7 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 213 від 09.06.87 )
8) Установили вчителям і викладачам за завідування кабінетом і обслуговування обчислювальної техніки такі розміри доплат: за завідування кабінетом - 10 крб. і за обслуговування обчислювальної техніки - 5 крб. за кожний працюючий комп'ютер.

................
Перейти до повного тексту