1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 13 квітня 2007 р. N 175-р
Київ
Про схвалення Концепції Державної програми прогнозування науково-технологічного розвитку на 2008-2012 роки
1. Схвалити Концепцію Державної програми прогнозування науково-технологічного розвитку на 2008-2012 роки, що додається.
Визначити МОН державним замовником Програми.
2. МОН разом з іншими заінтересованими органами виконавчої влади, Національною та галузевими академіями наук розробити та подати у тримісячний строк Кабінетові Міністрів України проект Державної програми прогнозування науково-технологічного розвитку на 2008-2012 роки.
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Інд. 42
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 13 квітня 2007 р. N 175-р
КОНЦЕПЦІЯ
Державної програми прогнозування науково-технологічного розвитку на 2008-2012 роки
Загальна частина
Конкурентоспроможність національної економіки визначається темпами впровадження новітніх науково-технічних розробок, рівнем розвитку наукоємного виробництва, ефективністю та динамічністю інноваційних процесів. Сьогодні у забезпеченні економічного зростання більшості держав світу науково-технологічний розвиток відіграє провідну роль. Його підтримка на державному рівні здійснюється насамперед за допомогою визначення і реалізації державних пріоритетів науково-технологічного розвитку, що дає змогу концентрувати фінансові та людські ресурси для реалізації конкурентних переваг вітчизняного науково-технологічного сектору та забезпечення прогресивних технологічних структурних зрушень в економіці.
Протягом останніх 10 років практично всі розвинуті держави здійснюють прогнозування науково-технологічного розвитку. На сьогодні більше ніж у 40 державах виконуються комплексні державні програми прогнозно-аналітичних досліджень, результати яких використовуються не лише при визначенні пріоритетів під час розподілу бюджетних коштів, але і є орієнтиром для приватного сектору при формуванні власних стратегій технологічного розвитку.
Ініціатором і головним замовником прогнозування науково-технологічного розвитку в основному є держава. У провідних державах світу обсяг державної фінансової підтримки прогнозування науково-технологічного розвитку досягає 2 відсотків загального обсягу бюджетного фінансування наукової і науково-технічної діяльності.
Необхідність прогнозування науково-технологічного розвитку визначена Законами України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності".
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв'язання
Стратегією економічного і соціального розвитку України до 2015 року
, затвердженою Указом Президента України від 28 квітня 2004 р.
N 493
, визначено необхідність переходу до інноваційної моделі економічного зростання та розвитку наукоємного високотехнологічного виробництва. Разом з тим на сьогодні основу національної економіки становлять сировинні та низькотехнологічні галузі, що істотно знижує потенціал розвитку України як конкурентоспроможної держави в довгостроковій перспективі. Результати наукових досліджень і науково-технічних розробок не впливають на зростання валового внутрішнього продукту України, наукоємна складова якого не перевищує 1,3 відсотка.
З огляду на необхідність підвищення частки високотехнологічних товарів та послуг у структурі валового внутрішнього продукту та підвищення конкурентоспроможності вітчизняної науки держава повинна забезпечити насамперед підтримку розвитку найперспективніших напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок, що потребує проведення системних і регулярних прогнозно-аналітичних та стратегічних маркетингових досліджень у сфері науково-технологічного розвитку на середньостроковий та довгостроковий період, визначення перспективних напрямів розвитку новітніх технологій, а також проведення на постійній основі моніторингу результативності вітчизняного сектору наукових досліджень і науково-технічних розробок.
З метою забезпечення об'єктивної оцінки результативності вітчизняного сектору наукових досліджень і науково-технічних розробок та урахування світових тенденцій науково-технологічного розвитку Україна повинна брати участь у міжнародних програмах прогнозно-аналітичних досліджень у цій сфері.
Створення цілісної системи державного прогнозування науково-технологічного розвитку повинне стати об'єктивною умовою проведення ефективної державної політики у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності і потребує скоординованих на державному рівні дій органів виконавчої влади, Національної та галузевих академій наук із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності.

................
Перейти до повного тексту