- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 23 грудня 2004 р. N 1715 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 1140 від 19.09.2007 )
Питання Державної іпотечної установи
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 313 від 20.04.2005
N 348 від 11.05.2005
N 316 від 15.03.2006
Розпорядженням КМ
N 511-р від 11.10.2006
Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити такі, що додаються:
Статут Державної іпотечної установи;
Положення про наглядову раду Державної іпотечної установи;
склад наглядової ради Державної іпотечної установи.
Виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра України | М.АЗАРОВ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 грудня 2004 р. N 1715
СТАТУТ
Державної іпотечної установи
Загальні положення
1. Державна іпотечна установа (далі - Установа) утворена постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2004 р.
N 1330 "Деякі питання Державної іпотечної установи".
Засновником Установи є держава в особі Кабінету Міністрів України.
2. Найменування Установи:
українською мовою: повне - Державна іпотечна установа, скорочене - ДІУ;
російською мовою: повне - Государственное ипотечное учреждение, скорочене - ГИУ;
англійською мовою: повне - State Mortgage Institution, скорочене - SMI.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ
N 606 від 04.04.2007 )
3. Місцезнаходження Установи: м. Київ, вул. Межигірська, 11.
Мета і предмет діяльності Установи
4. Мета діяльності Установи - сприяння подальшому розвитку ринку іпотечного кредитування в Україні, зокрема шляхом рефінансування іпотечних кредиторів (банків і небанківських фінансових установ, які провадять діяльність з надання забезпечених іпотекою кредитів) за рахунок коштів, отриманих від розміщення цінних паперів, та запровадження ефективних механізмів підвищення рівня їх ліквідності.
5. Предметом діяльності Установи є:
придбання, отримання у заставу, відчуження та здійснення інших операцій з іпотечними активами (правами вимоги за іпотечними кредитами);
надання іпотечним кредиторам кредитів, виконання зобов'язань за якими забезпечене іпотечними активами;
управління іпотечними активами;
випуск цінних паперів;
надання послуг з обслуговування міжнародних кредитних ліній, кошти яких спрямовуються у сферу іпотечного кредитування;
розроблення і впровадження методологічних рекомендацій та єдиних стандартів, норм і процедур надання, рефінансування та обслуговування іпотечних активів.
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
6. Відповідно до мети, визначеної цим Статутом, Установа провадить також інші види діяльності згідно із законодавством.
7. Окремі види господарської діяльності, які згідно із законодавством підлягають ліцензуванню, Установа провадить після отримання в установленому порядку ліцензій.
Установа встановлює розмір відсоткових ставок за операціями, комісійних та інших видів винагороди за послуги, що надаються нею.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
8. Установа здійснює рефінансування іпотечних кредиторів з дотриманням умов та економічних нормативів діяльності Установи, встановлених наглядовою радою.
Установа не має права безпосередньо здійснювати іпотечне кредитування позичальників (іпотекодавців), а також здійснювати незабезпечене іпотечними активами рефінансування іпотечних кредиторів.
9. Установа має право придбавати чи отримувати у заставу тільки ті іпотечні активи, що відповідають вимогам до іпотечних кредитів, які затверджуються наглядовою радою.
Обов'язковою умовою придбання або отримання у заставу іпотечних активів є зобов'язання іпотечного кредитора щодо заміни або зворотного викупу окремих іпотечних активів, які перестали відповідати вимогам до іпотечних кредитів або за якими позичальники (іпотекодавці) порушили свої зобов'язання.
Установа має право на договірних засадах доручати іншим особам виконувати функції з управління та/або обслуговування придбаних або переданих у заставу іпотечних активів.
Юридичний статус Установи
10. Установа є юридичною особою.
Установа набуває права юридичної особи з дня її державної реєстрації.
11. Установа у своїй діяльності керується
Конституцією України, іншими законодавчими актами, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також цим Статутом.
12. Установа має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням, веде бухгалтерський облік та складає фінансову звітність відповідно до законодавства.
13. Установа діє на принципах повної господарської самостійності та самоокупності, несе відповідальність за результати своєї господарської діяльності та виконання зобов'язань.
14. Установа не несе відповідальності за зобов'язаннями засновника, а засновник не несе відповідальності за зобов'язаннями Установи.
15. Установа може набувати майнові та особисті немайнові права, укладати з іншими суб'єктами господарювання і громадянами договори (контракти), бути позивачем та відповідачем у судах України, інших держав.
16. Установа провадить діяльність на ринку фінансових послуг і набуває статусу фінансової установи з моменту внесення її до Державного реєстру фінансових установ.
Якщо відповідно до законодавства надання окремих фінансових послуг Установою потребує ліцензування, Установа має право надавати такі послуги тільки після отримання відповідних ліцензій.
17. Установа має право утворювати відокремлені підрозділи (філії та представництва) як на території України, так і за її межами, які діють на підставі положень, затверджених Установою, а також бути засновником юридичних осіб, входити до складу об'єднань юридичних осіб за умови, що їх діяльність відповідає меті діяльності Установи.
18. Установа у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями з питань, що стосуються функціонування ринку іпотечного кредитування.
Майно Установи
19. Майно Установи становлять необоротні та оборотні активи, інші цінності, вартість яких відображається в бухгалтерському балансі Установи.
Майно Установи є державною власністю і закріплюється за нею на праві господарського відання. Установа в порядку, визначеному цим Статутом, володіє, користується і розпоряджається належним їй майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству та меті діяльності Установи.
20. Джерелами формування майна Установи є:
кошти, передані засновником до статутного капіталу Установи, та інше майно, передане засновником;
дохід від фінансово-господарської діяльності;
кошти від розміщення цінних паперів, емітованих Установою;
цінні папери, іпотечні та інші активи, що належать Установі, і кошти від їх продажу;
кредити банків, міжнародних фінансових організацій та інших кредиторів;
інші джерела.
Статутний капітал Установи
21. Матеріально-фінансовою основою діяльності Установи є статутний капітал, який формується за рахунок коштів, переданих до статутного капіталу.
Статутний капітал Установи становить 100000000 (сто мільйонів) гривень.
( Абзац другий пункту 21 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 313 від 20.04.2005,
N 316 від 15.03.2006 )
22. Розмір статутного капіталу Установи може бути змінено виключно за рішенням її засновника.
Прибуток Установи. Порядок покриття збитків
23. Прибуток Установи є показником фінансових результатів її господарської діяльності.
24. За рішенням голови правління Установи, погодженим з наглядовою радою, за рахунок прибутку можуть створюватися фонди, призначені для фінансування заходів із зміцнення її матеріально-технічної бази, розвитку науково-технічного потенціалу, матеріального стимулювання працівників Установи та вирішення інших питань.
25. Для покриття непередбачених витрат та відшкодування можливих збитків Установа створює резервний (страховий) фонд у розмірі 25 відсотків її статутного капіталу.
Резервний (страховий) фонд формується шляхом щорічних відрахувань у розмірі 5 відсотків суми чистого прибутку. Відрахування проводяться до досягнення фондом зазначеного розміру.
У разі повного або часткового використання резервного (страхового) фонду його поповнення здійснюється в порядку, передбаченому цим пунктом.
26. Збитки від господарської діяльності Установи покриваються за рахунок коштів резервного (страхового) фонду, а у разі їх недостатності - у порядку, визначеному правлінням Установи і погодженому з наглядовою радою.
Управління Установою
27. Органами управління Установою є:
наглядова рада;
правління.
Наглядова рада Установи
28. Нагляд за діяльністю та фінансовою стабільністю Установи здійснює наглядова рада, яка є вищим органом управління Установою.
29. Наглядова рада утворюється Кабінетом Міністрів України у складі голови ради, його заступника та дев'яти членів.
( Абзац перший пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 348 від 11.05.2005 )
До складу наглядової ради обов'язково входять представники від Мінфіну, Національного банку (за згодою), Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг та Української національної іпотечної асоціації (за згодою).
( Абзац другий пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 348 від 11.05.2005 )
Члени наглядової ради виконують свої обов'язки на громадських засадах і не можуть перебувати у трудових відносинах з Установою.
Наглядова рада діє на підставі Положення, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
30. До компетенції наглядової ради Установи належить:
1) здійснення нагляду за управлінням майном Установи, дотриманням Установою мети її діяльності та положень цього Статуту;
2) затвердження вимог до іпотечних кредитів і параметрів випусків цінних паперів;
3) затвердження умов діяльності Установи, єдиних стандартів, норм і процедур надання, рефінансування та обслуговування іпотечних активів;
( Підпункт 3 пункту 30 в редакції Постанови КМ
N 606 від 04.04.2007 )
4) розгляд і затвердження програм з питань діяльності Установи;
5) заслуховування та затвердження звітів голови правління про виконання програм з питань діяльності Установи, річних результатів її діяльності, а у разі потреби заслуховування позачергових звітів або пояснень з окремих питань діяльності Установи;
6) затвердження річних фінансових звітів і бухгалтерського балансу Установи;
7) погодження порядку використання прибутку та покриття збитків;
8) розгляд звітів та висновків аудитора, а у разі потреби призначення позачергових аудиторських перевірок Установи;
9) розгляд рейтингових оцінок Установи, визначених в установленому порядку;
10) погодження рішень правління Установи про утворення, реорганізацію та ліквідацію філій і представництв Установи, про її участь у заснуванні інших юридичних осіб, а також про входження Установи до складу об'єднань юридичних осіб;
11) погодження укладення Установою договорів (контрактів), у тому числі на відчуження майна, укладених на суму, що перевищує 5 відсотків статутного капіталу Установи;
( Підпункт 11 пункту 30 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
12) затвердження положень про правління, про секретаріат наглядової ради та про службу внутрішнього аудиту Установи;
( Підпункт 12 пункту 30 в редакції Постанови КМ
N 606 від 04.04.2007 )
13) погодження за поданням голови правління Установи кандидатур на посади заступників голови правління, інших членів правління та головного бухгалтера, а також рішень про їх звільнення;
( Підпункт 13 пункту 30 в редакції Постанови КМ
N 606 від 04.04.2007 )
13-1) визначення кількісного складу правління та організаційної структури Установи;
( Пункт 30 доповнено підпунктом 13-1 згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
13-2) погодження символіки Установи;
( Пункт 30 доповнено підпунктом 13-2 згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
14) затвердження кошторису витрат на утримання Установи;
15) погодження умов і розміру оплати праці голови, заступників голови, інших членів правління та головного бухгалтера Установи;
( Підпункт 15 пункту 30 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
16) розгляд інших питань діяльності Установи за ініціативою правління Установи;
17) визначення переліку конфіденційної інформації та інформації, яка становить комерційну таємницю;
18) виконання інших функцій відповідно до законодавства та Статуту Установи.
31. Для організаційного, інформаційного і експертно-аналітичного забезпечення діяльності наглядової ради створюється секретаріат наглядової ради.
Кількісний та персональний склад секретаріату наглядової ради, а також умови та розмір оплати праці, відповідальність тих працівників секретаріату, які працюватимуть на постійних засадах, визначається наглядовою радою.
( Абзац другий пункту 31 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
Секретаріат наглядової ради діє відповідно до положення, що затверджується наглядовою радою.
( Пункт 31 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
31-1. З метою здійснення внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту в Установі утворюється служба внутрішнього аудиту, яка підпорядковується наглядовій раді.
Кількісний і персональний склад зазначеної служби, умови та розмір оплати праці, а також вимоги до її працівників визначаються наглядовою радою.
Служба внутрішнього аудиту діє відповідно до положення, що затверджується наглядовою радою.
( Статут доповнено пунктом 31-1 згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
Правління Установи
32. Правління є виконавчим органом Установи, який здійснює управління її діяльністю і несе відповідальність за ефективність цієї діяльності.
Правління Установи підзвітне наглядовій раді. До складу правління входять голова, заступники голови та інші члени правління, які призначаються на посаду та звільняються з посади відповідно до цього Статуту. Кількісний склад правління визначає наглядова рада.
( Абзац другий пункту 32 в редакції Постанови КМ
N 606 від 04.04.2007 )
Голова правління призначається Кабінетом Міністрів України.
Члени правління призначаються головою правління Установи за погодженням з наглядовою радою.
Порядок роботи та прийняття рішень правління визначається цим Статутом та положенням про правління, яке затверджується наглядовою радою. У положенні про правління повинно бути зазначено, що засідання правління є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини його членів. Рішення правління приймається простою більшістю голосів його членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови правління. Рішення правління оформляється протоколом.
( Абзац п'ятий пункту 32 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 606 від 04.04.2007 )
33. До компетенції правління Установи належить:
1) вирішення питання господарської діяльності, фінансування, ведення обліку та звітності, роботи з цінними паперами, проведення операцій та провадження іншої діяльності згідно з цим Статутом;
2) затвердження у межах своєї компетенції та відповідно до положення про правління внутрішніх документів Установи;
3) подання наглядовій раді проектів документів, які підлягають затвердженню наглядовою радою;
4) забезпечення виконання рішень наглядової ради;
5) затвердження за погодженням з наглядовою радою порядку використання прибутку та покриття збитків від господарської діяльності Установи;
6) прийняття рішення про випуск цінних паперів відповідно до параметрів, затверджених наглядовою радою;
7) за погодженням з наглядовою радою утворення, реорганізація та ліквідація філій і представництв Установи, прийняття рішень про участь Установи у заснуванні юридичних осіб, а також про входження Установи до складу об'єднань юридичних осіб;
8) прийняття за результатами проведеної інвентаризації, зокрема в разі виявлення нестачі, рішення про списання з балансу Установи основних засобів та інших необоротних активів, не придатних для подальшого використання, морально застарілих, фізично зношених, пошкоджених внаслідок аварії чи стихійного лиха, зниклих внаслідок крадіжок;
( Підпункт 8 пункту 33 в редакції Постанови КМ
N 606 від 04.04.2007 )
................Перейти до повного тексту