- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Розпорядження
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 14 січня 2009 р. N 17-р Київ |
Про схвалення Концепції Державної цільової програми "Цукровий діабет" на 2009-2013 роки
1. Схвалити Концепцію Державної цільової програми "Цукровий діабет" на 2009-2013 роки, що додається.
Визначити МОЗ державним замовником Програми.
2. МОЗ разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити та подати до 1 лютого 2009 р. Кабінетові Міністрів України проект Державної цільової програми "Цукровий діабет" на 2009-2013 роки.
Прем'єр-міністр України | Ю.ТИМОШЕНКО |
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 14 січня 2009 р. N 17-р
КОНЦЕПЦІЯ
Державної цільової програми "Цукровий діабет" на 2009-2013 роки
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована програма
За даними ВООЗ, в економічно розвинутих державах світу до 4-6 відсотків населення хворіє на цукровий діабет. В Європі питома вага таких хворих становить близько 4 відсотків. Унаслідок поширення цукрового діабету рівень смертності підвищився в 2-3 рази, а тривалість життя зменшилася на 10-30 відсотків.
Визначаючи загрозу, яку становить для людства цукровий діабет, Генеральна Асамблея ООН прийняла 20 грудня 2006 р. Резолюцію про цукровий діабет, відповідно до якої витрати, пов'язані з наданням медичної допомоги хворим, оцінюються більш як у 2-3 відсотки загальних видатків з охорони здоров'я; майже 80 відсотків припадає на лікування ускладнень, 20 відсотків - на закупівлю цукрознижувальних препаратів і систем контролю. За даними Міжнародної діабетичної федерації, вартість лікування одного хворого хоча б з одним хронічним ускладненням становить в середньому від 6 до 18 тис. доларів на рік.
В Україні на 1 січня 2008 р. зареєстровано 1 094 124 хворих на цукровий діабет (2,4 відсотка численності населення). Проте кількість людей з недіагностованою патологією перевищує у 3-4 рази.
Останніми роками невпинно збільшується кількість хворих дітей, особливо віком до 5 років, що потребують лікування препаратами інсуліну.
Відповідно до світової статистики, кожні 13-15 років кількість хворих на цукровий діабет (далі - хворі) подвоюється. Аналогічна тенденція спостерігається і в Україні - показник захворюваності збільшився з 115,6 (1993 рік) до 239,4 (2007 рік) на 100 тис. населення; поширеності - відповідно з 1699,2 до 2354,7. Переважно це стосується кількості хворих на цукровий діабет II типу. Ситуація ускладнюється також тим, що при такому діабеті спостерігається артеріальна гіпертензія в 2 рази частіше, ніж у пацієнтів, які не страждають на цукровий діабет.
У структурі загальної захворюваності населення патологія ендокринних органів і тканин займає шосте місце. При цьому кожна третя особа з ендокринним захворюванням страждає на цукровий діабет.
Щороку збільшуються видатки для проведення заходів з профілактики, діагностики та лікування хворих з ускладненнями, але обсяг таких видатків становить лише 0,5-0,8 відсотка загальних коштів з охорони здоров'я.
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв'язання програмним шляхом
На ситуацію, що склалася, негативно впливають такі фактори:
нераціональне харчування населення, що в поєднанні з гіподинамією призводить до збільшення кількості осіб з надлишковою масою тіла (ожиріння спостерігається майже у 80 відсотків хворих);
збільшення кількості осіб з хронічними серцево-судинними захворюваннями (гіпертонічна хвороба, атеросклероз) як групи ризику розвитку цукрового діабету;
відсутність налагодженого механізму проведення у закладах охорони здоров'я обов'язкового профілактичного огляду населення з метою виявлення та діагностики цукрового діабету, його ускладнень і диспансеризації хворих;
низький рівень оснащення закладів охорони здоров'я медичним обладнанням для діагностики та лікування хворих;
відсутність ефективної системи забезпечення хворих лікарськими засобами та виробами медичного призначення, їх медико-соціальної реабілітації;
обмеженість можливостей із забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
недостатнє фінансування наукових досліджень з питань профілактики, діагностики та лікування хворих;
недосконалість форм та методів проведення роз'яснювальної роботи з питань профілактики цукрового діабету та його ускладнень.
Обов'язковою умовою ефективного лікування хворих є безперебійне забезпечення їх сучасними лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Комплексне розв'язання проблеми, тривала наявність якої вкрай негативно позначається на демографічній ситуації та трудоресурсному потенціалі держави, координація зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади можливі за умови прийняття і виконання Державної цільової програми "Цукровий діабет" на 2009-2013 роки (далі - Програма).
................Перейти до повного тексту