- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Розпорядження
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 23 грудня 2009 р. N 1579-р Київ |
Про схвалення Концепції Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи "Бібліотека - XXI"
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 675 від 21.07.2010
Розпорядженням КМ
N 719-р від 27.07.2011 )
1. Схвалити Концепцію Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи "Бібліотека - XXI", що додається.
Визначити Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації державним замовником - координатором Програми, Міністерство культури та Міністерство освіти і науки, молоді та спорту - державними замовниками Програми.
( Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 675 від 21.07.2010; в редакції Розпорядження КМ
N 719-р від 27.07.2011 )
2. Державному агентству з питань науки, інновацій та інформатизації разом із заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Національною академією наук розробити та подати в установленому порядку Кабінетові Міністрів України проект Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи "Бібліотека - XXI".
( Пункт 2 в редакції Розпорядження КМ
N 719-р від
27.07.2011 )
Прем'єр-міністр України | Ю.ТИМОШЕНКО |
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 23 грудня 2009 р. N 1579-р
КОНЦЕПЦІЯ
Державної цільової національно-культурної програми створення єдиної інформаційної бібліотечної системи "Бібліотека - XXI"
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
На сьогодні надзвичайно гострою є проблема ефективності використання і забезпечення доступності документів, які зберігаються у бібліотечних, архівних та музейних фондах.
Одним з пріоритетів розвитку інформаційного суспільства в Україні є забезпечення вільного доступу до інформації.
Важливими соціальними інституціями, що забезпечують зберігання, накопичення та доступ до інформації, є бібліотеки, архівні установи та музеї, які виконують також суспільно-комунікативну функцію як базові елементи культурної, наукової, освітньої та інформаційної інфраструктури.
В Україні функціонує понад 40 тис. бібліотек різного підпорядкування і форми власності. У той же час в багатьох сільських населених пунктах (32 відсотки) немає бібліотек, унаслідок чого значна частина населення не може задовольнити свої інформаційні потреби. При цьому тільки 9 відсотків бібліотек у сільській місцевості оснащені комп'ютерами. Крім того, переважна частина книжкових фондів у бібліотеках фізично зношена та застаріла, щорічне поповнення фондів становить лише 1,6 відсотка (норма відповідно до міжнародних стандартів - 10 відсотків). Середня кількість комп'ютерів на одну публічну бібліотеку становить 0,3 відсотка, доступ до Інтернету надають 2,5 відсотка загальної кількості публічних бібліотек, з них 0,8 відсотка мають власний веб-сайт.
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв'язання програмним методом
Основними причинами виникнення проблеми є:
низький рівень комп'ютеризації бібліотек та архівних установ, з одного боку, і значна трудоємність процесів переведення в електронну форму бібліотечних та архівних фондів, з іншого;
стрімке збільшення загального обсягу електронних інформаційних ресурсів за відсутності загальнодержавної системи їх накопичення, зберігання та використання для задоволення інформаційних потреб суспільства;
відсутність єдиної форми електронного бібліографічного опису друкованих видань, єдиного державного реєстру електронних бібліотечних та архівних ресурсів;
невизначеність на законодавчому рівні питань щодо:
- статусу електронних інформаційних ресурсів, розміщених в Інтернеті;
- статусу електронних видань, що не мають друкованих аналогів, механізму їх передачі на постійне зберігання до бібліотек і забезпечення доступу до них;
- обов'язкової передачі до бібліотек електронних копій тиражованих видань;
відсутність єдиної інформаційної інфраструктури, яка охоплює бібліотеки та архівні установи.
Результати аналізу світового досвіду свідчать про необхідність надання державної підтримки для створення інформаційних бібліотечних систем.
Для вирішення зазначених питань з урахуванням досвіду провідних держав світу щодо створення електронних бібліотек необхідно розробити Державну цільову національно-культурну програму створення єдиної інформаційної бібліотечної системи "Бібліотека - XXI" (далі - Програма).
Мета Програми
Метою Програми є підвищення ефективності використання, забезпечення доступності документів, які зберігаються у бібліотечних, архівних та музейних фондах, шляхом створення єдиної інформаційної бібліотечної системи "Бібліотека - XXI" (далі - система).
Визначення оптимального варіанта розв'язання проблеми на основі порівняльного аналізу можливих варіантів
Можливі два варіанти розв'язання проблеми.
Перший варіант передбачає централізоване зберігання електронних бібліотечних ресурсів, що забезпечить спрощення процедур обробки та доступу до інформації, створить більш широкі можливості для адміністрування електронних бібліотечних ресурсів та їх захисту.
................Перейти до повного тексту