1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 29 грудня 2021 р. № 1443
Київ
Про затвердження Порядку організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1399 від 16.12.2022 )
Відповідно до частини п’ятої статті 6 Закону України "Про основи національного спротиву" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву, що додається.
2. Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 29


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 грудня 2021 р. № 1443
ПОРЯДОК
організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України (далі - громадяни) до національного спротиву.
2. Загальновійськова підготовка громадян здійснюється в мирний час та особливий період незалежно від політичних та інших вподобань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання з метою формування в суспільстві готовності до стійкого опору агресору, зокрема в інформаційному просторі, патріотичної свідомості та стійкої мотивації, набуття та підтримання громадянами знань та практичних вмінь, необхідних для захисту України.
3. Загальновійськову підготовку проходять громадяни допризовного, призовного віку, військовозобов’язані, резервісти та інші категорії громадян, які виявили бажання долучитися до національного спротиву.
4. Загальновійськова підготовка поділяється на початкову і базову підготовку.
Початкова підготовка здійснюється з метою формування у громадян первинних загальновійськових знань і спеціальних компетентностей стосовно оборонної свідомості, ознайомлення громадян з місцем і роллю громадянина у зв’язку з усвідомленням свого обов’язку щодо збройного захисту України.
Головними завданнями початкової підготовки є:
військово-патріотичне виховання громадян;
ознайомлення громадян з основами законодавства щодо захисту України, цивільного захисту населення та особистої безпеки людини;
усвідомлення громадянами свого обов’язку щодо захисту України в разі виникнення загрози незалежності та територіальній цілісності держави;
набуття знань про функції Збройних Сил, інших складових сил безпеки та сил оборони, їх характерні особливості;
здійснення морально-психологічної підготовки до військової служби;
набуття практичних навичок для засвоєння основ захисту України, військової справи, цивільного захисту населення, домедичної допомоги, здійснення психологічної підготовки громадян;
підготовка громадян до захисту України, професійної орієнтації молоді до служби у Збройних Силах та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
Базова підготовка здійснюється з метою підготовки громадянина, здатного виконувати завдання як у мирний, так і воєнний час у бойових умовах та сприяння набуттю громадянами первинних знань, умінь та навичок щодо порядку поводження із зброєю та її застосування, дій на полі бою (пересування та орієнтування на місцевості), надання домедичної допомоги, а також первинної психологічної допомоги (самодопомоги), поводження з саморобними вибуховими пристроями та формування стійких морально-психологічних якостей, необхідних для захисту України.
Основними завданнями базової підготовки є:
набуття громадянами базових знань, умінь та навичок у володінні стрілецькою зброєю;
формування у громадян психологічної мотивації та стійкості до виконання обов’язків військової служби, навчання їх методів надання домедичної допомоги, первинної психологічної допомоги (самодопомоги);
виховання у громадян високих морально-бойових якостей, почуття відповідальності за захист Батьківщини, дисциплінованості та військового товариства;
навчання громадян дотриманню норм міжнародного гуманітарного права і правил ведення війни.
5. Відповідальність за організацію загальновійськової підготовки покладається на:
МОН разом з Міноборони - за початкову підготовку громадян;
Міноборони разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади - за базову підготовку.
Організація загальновійськової підготовки громадян
6. Загальновійськова підготовка організовується і проводиться згідно з вимогами Конституції України, Законів України "Про основи національного спротиву", "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", інших нормативно-правових актів, а також цього Порядку.
7. Початкова підготовка організовується МОН разом з Міноборони та включається до Державного стандарту профільної середньої освіти, що реалізується на третьому рівні повної загальної середньої освіти в закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладах освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти (далі - заклади освіти).
Організація початкової підготовки включає:
планування заходів початкової підготовки;
військово-професійну орієнтацію, військово-професійне інформування та військово-професійні консультації громадян під час здобуття базової середньої та профільної середньої освіти;
створення та використання навчальної матеріально-технічної бази закладів освіти;
всебічне забезпечення проведення початкової підготовки;
керівництво початковою підготовкою.
8. Базова підготовка організовується та проводиться Міноборони разом з іншими заінтересованими органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, волонтерськими, громадськими та спортивними організаціями.
Організація базової підготовки включає:
планування заходів базової підготовки;
створення та використання навчальної матеріально-технічної бази;
всебічне забезпечення проведення базової підготовки;
керівництво базовою підготовкою.
Базова підготовка організовується відповідно до вимог наказів і директив Міноборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил на підставі досвіду, отриманого під час ведення бойових дій в районі проведення операції Об’єднаних сил, стандартів підготовки збройних сил держав-членів НАТО.
Під час організації проведення базової підготовки визначаються:
кількість громадян, з якими буде проводитися базова підготовка;
завдання, час, місця, порядок проведення базової підготовки;
порядок здійснення заходів базової підготовки;
потреба в підготовці спеціалістів для проведення їх навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та навчальних центрах Збройних Сил.

................
Перейти до повного тексту