- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Закон України
З А К О Н
УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ
Про економічну самостійність Української РСР
( Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1990, N 34, ст.499 )
( Вводиться в дію Постановою ВР
N 143-XII від 03.08.90, ВВР, 1990, N 34, ст.500 )
( Із змінами, внесеними згідно із Законом
N 2581-VIII від 02.10.2018, ВВР, 2018, N 46, ст.371 )
Цей Закон на основі
Декларації про державний суверенітет України визначає зміст, мету і основні принципи економічної самостійності України як суверенної держави, механізм господарювання, регулювання економіки і соціальної сфери, організації фінансово-бюджетної, кредитної та грошової системи Української РСР.
Розділ перший
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Зміст економічної самостійності Української РСР
Забезпечення економічної самостійності Української РСР є необхідною умовою державного суверенітету України.
Українська РСР самостійно:
визначає економічний статус і стратегію соціально-економічного розвитку в інтересах народу України;
здійснює управління економічними процесами з метою відродження і всебічного розвитку соціальної та культурної сфери, задоволення потреб громадян Української РСР у матеріальних, соціальних і духовних благах, охорони навколишнього середовища;
визначає структуру народного господарства, пріоритетні напрями господарської діяльності, форми і методи господарювання та управління суспільним виробництвом;
здійснює фінансово-бюджетну, грошово-кредитну, цінову, інвестиційну, науково-технічну і зовнішньоекономічну політику.
Усі розташовані на території України підприємства, установи і організації становлять її народногосподарський комплекс.
Стаття 2. Основні цілі економічної самостійності Української РСР
Економічна самостійність Української РСР покликана забезпечити:
умови життя народу України, гідні сучасної цивілізації, задоволення його соціальних і культурних запитів;
підпорядкування суспільного виробництва потребам та інтересам людини, створення умов для вільної творчої праці й самоствердження особи;
соціальну захищеність кожного громадянина України;
зростання національного багатства;
розвиток науки, досягнення передового технологічного рівня виробництва;
підвищення престижу підприємливості та сумлінної праці;
рівні можливості вільного культурного, духовного та інтелектуального розвитку усіх громадян, які проживають на території республіки;
досягнення екологічної безпеки, створення здорових і безпечних умов життя і праці.
Стаття 3. Основні принципи економічної самостійності Української РСР
Економічна самостійність Української РСР базується на таких основних принципах:
власності народу республіки на її національне багатство та національний доход;
різноманітності і рівноправності форм власності та їх державному захисті;
децентралізації власності і роздержавленні економіки;
повній господарській самостійності і свободі підприємництва усіх юридичних і фізичних осіб у рамках законів Української РСР;
самостійності регулювання грошового обігу;
захищеності внутрішнього ринку.
Стаття 4. Відносини власності в Українській РСР
Основу економічної самостійності Української РСР утворює власність її народу на національне багатство. Власністю народу України є земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території Української РСР, природні ресурси її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, весь економічний, науковий і технічний потенціал, розташований на території республіки.
До власності народу України належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві, сільському господарстві, транспорті, зв'язку, банки, кредитні установи, майно торгових, комунальних та інших підприємств, а також житловий фонд та інше майно на території України.
Порядок створення і функціонування на території України нових об'єктів власності радянських республік, інших держав, міжнародних організацій, іноземних юридичних осіб і громадян визначається законодавством Української РСР.
Власність в Українській РСР виступає в таких формах:
- державна;
- колективна;
- індивідуальна (особиста і приватна трудова власність) та інші, передбачені Законом форми власності.
Відносини власності встановлюються і регулюються на основі законодавства Української РСР. Українська РСР гарантує рівноправність всіх форм власності. Право власності охороняється законом.
Розділ другий
ФІНАНСОВО-БЮДЖЕТНА, КРЕДИТНА І ГРОШОВА СИСТЕМА УКРАЇНСЬКОЇ РСР
Стаття 5. Фінансово-бюджетна система Української РСР
Українська РСР має власну фінансову систему.
Фінансові ресурси Української РСР складаються з коштів республіканського бюджету, бюджетів місцевих Рад народних депутатів, коштів інших органів місцевого самоврядування, позабюджетних надходжень та інших фінансових ресурсів.
Формування доходної бази республіканського і місцевих бюджетів грунтується на податковій політиці, що визначається законодавством Української РСР і проводиться в республіці самостійно.
Українська РСР на договірних засадах може брати участь у цільовому фінансуванні зі свого бюджету загальносоюзних і міжреспубліканських програм, спільних проектів і програм з іноземними державами і міжнародними організаціями.
Стаття 6. Банківська і грошова система Української РСР
Українська РСР на своїй території самостійно організує банківську справу і грошовий обіг.
Банківська система республіки складається з Національного банку України, Зовнішньоекономічного банку, республіканських акціонерно-комерційних банків, інших кредитних установ різних форм власності. Кожний вид банківських установ є економічно самостійним і керується у своїй діяльності чинним законодавством.
Національний банк України є вищою кредитною та емісійною установою Української РСР, підзвітний Верховній Раді Української РСР і проводить в республіці єдину державну грошово-кредитну та валютну політику, координує діяльність банківської системи у цілому, організує міжбанківські розрахунки, виконує функції резервного банку.
Кредитними ресурсами республіки є власні кошти банків, залишки коштів на банківських рахунках підприємств, установ, організацій, розташованих на території республіки, і громадян, кошти в міжбанківських розрахунках, грошові заощадження населення, інші грошові ресурси.
За умов запровадження власної грошової одиниці Національний банк України для її валютного забезпечення та повної зовнішньої конвертованості нагромаджує валютні запаси.
В Українській РСР створюється ринок акцій, облігацій та інших цінних паперів. Порядок створення і діяльності на території республіки акціонерних банків та інших кредитних установ, у тому числі з участю іноземного капіталу, визначається законодавством Української РСР.
Стаття 7. Ціноутворення
................Перейти до повного тексту