1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


У К А З
ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
( Указ втратив чинність на підставі Закону N 3460-IV від 22.02.2006, ВВР, 2006, N 29, ст.245 )
Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ Української РСР
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 45, ст.599 )
Президія Верховної Ради Української РСР
постановляє:
Затвердити Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ Української РСР (додається).
Голова Верховної Ради Української РСР Л.КРАВЧУК
м. Київ, 29 липня 1991 року
N 1368-XII
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президії Верховної
Ради Української РСР
від 29 липня 1991 року
N 1368-XII
ДИСЦИПЛІНАРНИЙ СТАТУТ
органів внутрішніх справ Української РСР
Глава 1
Загальні положення
1. Дисципліна осіб рядового і начальницького складу в органах внутрішніх справ полягає в додержанні порядку і правил, установлених законодавством Української РСР та Союзу РСР, присягою, статутами, нормативними актами Міністерства внутрішніх справ Української РСР та Міністерства внутрішніх справ СРСР, що видаються в межах їх повноважень, і наказами начальників органів внутрішніх справ.
Цей Дисциплінарний статут поширюється на всіх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Української РСР.
2. Дисципліна в органах внутрішніх справ зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу:
додержувати законодавства, виконувати вимоги присяги, статутів і наказів начальників;
захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань;
у службовій діяльності бути чесною, об'єктивною і вільною від рішень політичних партій і масових громадських рухів;
сумлінно нести службу по охороні громадського порядку;
стійко переносити всі труднощі, пов'язані із службою, не шкодувати своїх сил, а в разі необхідності - й життя при виконанні службового обов'язку;
додержувати норм професійної етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до втрати незалежності й об'єктивності при виконанні службових обов'язків;
поважати людську гідність, проявляти турботу про людей і бути готовою у будь-який час подати їм допомогу;
постійно вдосконалювати свою кваліфікацію, підвищувати рівень культури в роботі;
сприяти начальникам у зміцненні дисципліни та забезпеченні статутного порядку, виявляти повагу до начальників, старших по службі і за званням, бути ввічливим, додержувати правил носіння встановленої форми одягу і віддавання честі;
з гідністю і честю поводити себе поза службою, бути прикладом у додержанні громадського порядку, утримувати інших від порушень правопорядку;
суворо зберігати державну і службову таємниці;
берегти довірені зброю, майно і техніку.
3. Дисципліна в органах внутрішніх справ досягається:
вихованням у осіб рядового і начальницького складу високих моральних і ділових якостей, свідомого ставлення до виконання службових обов'язків;
виробленням високого професіоналізму;
забезпеченням додержання законності і статутного порядку;
повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, постійною турботою про них, виявленням поваги до їх особистої гідності, забезпеченням соціальної справедливості, вмілим поєднанням і правильним застосуванням засобів заохочення, переконання та примусу.
4. Начальник несе відповідальність за стан дисципліни серед підлеглих. Він повинен постійно бути прикладом у додержанні законності, дисципліни, бездоганному виконанні вимог присяги, статутів, наказів і норм моралі, розвивати і підтримувати у підлеглих свідоме ставлення до виконання службових обов'язків, почуття честі й гідності, заохочувати розумну ініціативу, самостійність, старанність у службі, суворо карати за недбалість.
Особливу увагу начальник повинен приділяти вивченню індивідуальних якостей підлеглих, додержанню статутних відносин між ними, згуртуванню колективу, своєчасному встановленню причин проступків підлеглих і запобіганню їм, створенню обстановки нетерпимого ставлення до порушників дисципліни. При цьому він зобов'язаний всіляко використовувати силу громадського впливу колективу.
5. У разі порушення дисципліни підлеглим начальник зобов'язаний нагадати йому про службові обов'язки та попередити про недопустимість таких діянь, а при необхідності, залежно від тяжкості вчиненого проступку і ступеня провини, накласти на винного дисциплінарне стягнення (порушити клопотання про накладення стягнення старшим начальником) або передати матеріали про проступок на розгляд товариського суду.
Подавати матеріали на розгляд товариського суду і одночасно накладати за той же проступок дисциплінарне стягнення забороняється.
Особи рядового і начальницького складу, на яких накладено дисциплінарне стягнення, не звільняються від притягнення до кримінальної відповідальності, якщо в їх діях є ознаки складу злочину.
6. Застосовувати заохочення і накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі начальники.
Прямими начальниками є начальники, яким особи рядового і начальницького складу підлеглі за службою, хоча б тимчасово.
Найближчий до підлеглого прямий начальник є безпосереднім начальником.
7. Особи рядового і начальницького складу, які не підлягають один одному за службою, можуть бути старшими чи молодшими. Старшинство визначається спеціальними званнями.
Старші за званням у всіх випадках зобов'язані вимагати від молодших додержання ними дисципліни, правил носіння встановленої форми одягу і віддавання честі.
8. При спільному несенні служби особами рядового і начальницького складу, які не підлеглі одна одній, якщо їх службові взаємовідносини не визначено начальником, старший з них за посадою, а при однакових посадах - старший за званням є начальником і користується дисциплінарною владою, наданою йому за посадою, яку він займає.
9. При тимчасовому зайнятті посади, якщо про це оголошено наказом, начальник користується дисциплінарною владою, що надається йому за тимчасово займаною посадою.
10. Наказ начальника повинен бути законним, чітким, зрозумілим і виконуватись беззаперечно, точно і в строк.
В разі одержання неправомірного наказу підлеглий зобов'язаний негайно доповісти про це особі, яка віддала цей наказ. В разі ж підтвердження наказу - не виконувати його, а доповісти старшому прямому начальникові. Невиконання правомірного наказу тягне за собою відповідальність згідно з цим Статутом.
11. Особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ віддають честь у порядку і за правилами, встановленими статутами Збройних Сил СРСР, при зустрічі один з одним, з військовослужбовцями та в інших випадках, передбачених цими статутами.
Глава 2
ЗАОХОЧЕННЯ
12. Для відзначення сумлінного ставлення осіб рядового і начальницького складу до виконання службових обов'язків можуть застосовуватися такі заохочення:
оголошення подяки;
нагородження цінним подарунком або грішми;
нагородження почесною грамотою;
нагородження нагрудним знаком органів внутрішніх справ;
дострокове присвоєння чергового спеціального звання;
присвоєння спеціального звання, вищого на один ступінь від
звання, передбаченого на займаній посаді.
Як захід заохочення може також застосовуватися дострокове зняття раніше накладеного стягнення.
13. У навчальних закладах і навчальних підрозділах Міністерства внутрішніх справ УРСР, крім заохочень, перелічених у статті 12 цього Статуту, можуть застосовуватися:
нагородження особистою фотокарткою курсанта чи слухача, сфотографованого біля розгорнутого прапора навчального закладу;
надсилання батькам курсанта чи слухача листа з подякою;
дозвіл на позачергове звільнення з розташування навчального закладу, підрозділу;
надання короткострокової відпустки тривалістю до 5 діб.
14. За мужність і відвагу, виявлені при виконанні службових обов'язків, та інші особливі заслуги перед державою особи рядового і начальницького складу можуть бути представлені до державної нагороди.
Глава 3
ДИСЦИПЛІНАРНІ СТЯГНЕННЯ
15. На осіб рядового і начальницького складу можуть накладатися такі стягнення:
зауваження;
догана;
сувора догана;
затримка у присвоєнні чергового спеціального звання або поданні до його присвоєння на строк до одного року;
попередження про неповну посадову відповідність;
пониження в посаді;
пониження в спеціальному званні на один ступінь;
звільнення з органів внутрішніх справ.
16. У навчальних закладах і навчальних підрозділах Міністерства внутрішніх справ Української РСР, крім стягнень, перелічених у статті 15 цього Статуту, можуть застосовуватися:
позбавлення звільнення з розташування навчального закладу, підрозділу на строк до одного місяця;
позачергове призначення в наряд по службі (за винятком призначення в караул або черговим по підрозділу) чи на роботу до 5 нарядів.
17. На осіб рядового і начальницького складу, нагороджених нагрудним знаком органів внутрішніх справ, може бути накладено дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення цього знака.
Глава 4
ПРАВА НАЧАЛЬНИКІВ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ЗАОХОЧЕНЬ І НАКЛАДЕННЯ ДИСЦИПЛІНАРНИХ СТЯГНЕНЬ

................
Перейти до повного тексту