1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 29 січня 1996 р. N 135
Київ
Про затвердження Правил охорони ліній електрозв'язку
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1465 від 28.10.2004 N 377 від 22.04.2009 N 868 від 19.09.2012 N 161 від 22.03.2017 )
З метою забезпечення надійної роботи ліній електрозв'язку Кабінет Міністрів України
постановляє:
( Вступна частина в редакції Постанови КМ N 1465від 28.10.2004 )
Затвердити Правила охорони ліній електрозв'язку, що додаються.
( Постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
Прем'єр-міністр України
Міністр
Кабінету Міністрів України
Є.МАРЧУК

В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.30
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 січня 1996 р. N 135
ПРАВИЛА
охорони ліній електрозв'язку
( Назва Правил із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 ) ( У тексті Правил слово "зв'язку" замінено словом "електрозв'язку"; слова "та проводового мовлення", "або проводового мовлення" виключено; слова "телефонної каналізації" замінено словами "кабельної каналізації"; слова "підприємство, у віданні якого перебувають лінії зв'язку", "підприємство, у віданні якого перебувають ці лінії", "підприємство, у віданні якого перебувають ці споруди і обладнання", "підприємство, у віданні якого перебувають зазначені лінії", "підприємство зв'язку" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "оператор телекомунікацій" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
1. Ці Правила визначають порядок забезпечення охорони споруд кабельних, радіорелейних і повітряних ліній електрозв'язку операторів телекомунікацій всіх форм власності, що експлуатуються, перебувають на стадії прийняття в експлуатацію, будуються або проектуються.
Вимоги цих Правил поширюються також на споруди ліній електрозв'язку Держспецзв'язку.
( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 377 від 22.04.2009 )( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 1465 від 28.10.2004 )
2. На трасах кабельних і повітряних ліній електрозв'язку і навколо випромінюючих споруд електрозв'язку встановлюються охоронні зони:
для підземних кабельних і повітряних ліній електрозв'язку - це смуга землі, обмежена паралельними лініями, віддаленими від траси підземних кабелів або від крайніх проводів повітряних ліній на відстані 2 метрів з кожного боку;
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
для кабелів електрозв'язку на переходах через моря, судноплавні річки, озера, водосховища та канали - це ділянка водного простору за всією глибиною від поверхні води до дна, обмежена паралельними площинами, віддаленими від траси морського кабелю на відстані 0,25 милі, а від траси кабелю на переходах через річки, озера, водосховища та канали - на відстані 100 метрів з кожного боку;
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
для наземних і підземних необслуговуваних регенераційних (підсилювальних) пунктів кабельних ліній електрозв'язку - це ділянка землі, обмежена замкненою лінією, віддаленою від стінок контейнера регенераційного (підсилювального) пункту чи межі його обкладення на відстані 2 метрів;
для випромінюючих споруд електрозв'язку - це ділянка землі, розміри якої визначаються проектом залежно від технічних характеристик цих споруд.
На трасах підземних кабельних ліній електрозв'язку поза населеними пунктами встановлюються замірні стовпчики, попереджувальні знаки або маркери, які є орієнтирами траси. Замірні стовпчики і попереджувальні знаки встановлюються як безпосередньо на трасі кабелю, так і на деякій відстані від нього, що в останньому випадку позначається на стовпчиках чи знаках.
Траси підземних кабельних ліній електрозв'язку в містах визначаються відповідною технічною документацією, примірник якої повинен знаходитись у структурному підрозділі з питань містобудування та архітектури місцевого органу виконавчої влади або виконавчого органу місцевої ради.
( Абзац сьомий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
Межі охоронних зон на трасах кабелів електрозв'язку на переходах через моря, судноплавні річки, озера, водосховища та канали позначаються в місцях виведення кабелів на берег інформаційними заборонними знаками. Траси кабельних ліній електрозв'язку в морях зазначаються в повідомленнях мореплавцям і наносяться на морські карти.
( Абзац восьмий пункту 2 в редакції Постанови КМ N 1465 від 28.10.2004 )
3. Для повітряних ліній електрозв'язку, що прокладаються в лісових масивах й інших зелених насадженнях, вирубуються просіки:
у насадженнях заввишки до 4 метрів включно - завширшки не менше за відстань між крайніми проводами плюс 4 метри (по 2 метри з кожного боку від крайнього проводу до гілок дерев);
у насадженнях заввишки понад 4 метри - завширшки не менше за відстань між крайніми проводами плюс 6 метрів (по 3 метри з кожного боку від крайнього проводу до гілок дерев);
у насадженнях, де можливі випадки падіння дерев, ширина просік має дорівнювати відстані між крайніми проводами плюс міра середньої висоти існуючих насаджень з кожного боку. В таких місцях окремі дерева, що вищі за середні насадження, а також сухостійні дерева поблизу просік повинні бути вирубані.
При прокладанні ліній електрозв'язку в парках, садах і в межах смуги відведення, декоративного озеленення і придорожніх лісосмуг позаміських автомобільних доріг допускається менша ширина просік за взаємною домовленістю з відповідними підприємствами, установами та організаціями.
Просіки для повітряних ліній електрозв'язку, які проходять через лісові масиви та інші зелені насадження, повинні утримуватися в пожежобезпечному стані за рахунок операторів телекомунікацій.
( Абзац шостий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
Прокладання просік обов'язково виконується таким чином, щоб насадженням було заподіяно якнайменшої шкоди і вжито можливих заходів до збереження їх захисних властивостей. Зокрема, на просіках не повинні вирубуватися кущі і молодняк, викорчовуватися пні на пухких (піщаних) грунтах, крутих (понад < 15 градусів ) схилах і в місцях, які зазнають розмивання та дії вітрової ерозії.
4. Між спорудами ліній електрозв'язку, іншими найближчими спорудами встановлюється мінімально допустима відстань (розрив), що визначається правилами будівництва відповідних споруд.
5. На трасах радіорелейних ліній електрозв'язку та кабельної каналізації визначаються окремі ділянки землі, на яких забороняється будувати будь-які об'єкти (споруди), садити дерева з метою запобігання екрануючій дії на розповсюдження радіохвиль і пошкодженню кабельної каналізації кореневою системою. Розташування і межі таких ділянок передбачаються в проектах на будівництво цих ліній і наносяться працівниками структурного підрозділу з питань містобудування та архітектури місцевого органу виконавчої влади та виконавчого органу місцевої ради на топографічні карти.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
6. У межах охоронних зон ліній електрозв'язку і навколо випромінюючих споруд електрозв'язку без письмової згоди операторів телекомунікацій, а також без присутності їх представника забороняється:
виконувати різного виду будівельні, монтажні, вибухові і земляні роботи, а також розрівнювати грунт за допомогою бульдозера, екскаватора, скрепера, грейдера та іншої землерийної техніки;
проводити сільськогосподарські земляні роботи на глибині більш як 0,3 метра;
проводити геологознімальні, розвідувальні, геодезичні та інші роботи, пов'язані з бурінням свердловин, розробкою шурфів і взяттям проб грунту;
саджати дерева, розташовувати польові стани (табори), утримувати худобу, складати матеріали, корми, добрива, розпалювати вогнища, влаштовувати стрільбища;
облаштовувати проїзди та стоянки автотранспорту, тракторів та інших механізмів;
провозити великогабаритні вантажі під проводами ліній електрозв'язку;
розміщувати причали для стоянки суден, барж та плавучих кранів, проводити вантажно-розвантажувальні, днопоглиблювальні і землечерпальні роботи, опускати якорі, проходити з випущеними якорями, ланцюгами, лотами, волоками і тралами, виділяти рибопромислові ділянки, добувати рибу або інших водяних тварин та рослин придонними знаряддями вилову, влаштовувати водопої, колоти та заготовляти лід.
7. Гірничі роботи в зонах їх впливу на лінії і споруди електрозв'язку повинні проводитися відповідно до вимог нормативних актів з питань охорони будівель, споруд і природних об'єктів від шкідливого впливу гірничих розробок.
8. Роботи в охоронних зонах виконуються відповідно до Умов проведення робіт у межах охоронних зон кабельних і повітряних ліній електрозв'язку згідно з додатком до цих Правил.
9. Забороняється виконувати будь-які роботи, що можуть порушити нормальне функціонування ліній електрозв'язку, зокрема:
проводити знесення та реконструкцію будівель, мостів, перебудову колекторів, тунелів метрополітену та залізниці, де прокладено кабелі електрозв'язку, установлено стоянки повітряних ліній електрозв'язку, кабельні шафи та розподільні коробки, без попереднього перенесення виконавцями робіт споруд і обладнання ліній електрозв'язку, узгодженого з операторами телекомунікацій;
( Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
засипати, ламати чи самочинно знімати на трасах ліній електрозв'язку замірні стовпчики, попереджувальні та інші знаки, скидати на трасах підземних кабельних ліній електрозв'язку вантажі вагою більш як 5 тонн, влаштовувати в охоронних зонах стоки кислот, розчинів солей та лугів;
відчиняти двері та люки необслуговуваних наземних і підземних регенераційних (підсилювальних) пунктів, радіорелейних станцій, колодязів кабельної каналізації, кабельних шаф, розподільних коробок, а також підключатися до ліній електрозв'язку особам, які не обслуговують ці лінії; псувати опори і арматуру повітряних ліній, обривати проводи чи накидати на них сторонні предмети, укріплювати на опорах різноманітні плакати, покажчики та ін.;
( Абзац четвертий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
проводити перепланування приміщень з порушенням вбудованих закладних пристроїв і обладнання інженерних комунікацій, пошкодженням кабелів електрозв'язку.
10. Землі в межах охоронних зон у власників землі та землекористувачів не вилучаються і можуть використовуватися ними з обмеженнями, передбаченими в пунктах 6 і 9 цих Правил.
11. Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надані у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, по яких проходять лінії електрозв'язку, несуть відповідальність за проведення робіт на ділянках і зобов'язані вживати належних заходів для збереження цих ліній.
12. Технічному персоналу операторів телекомунікацій надається право безперешкодно проходити, а у разі виконання ремонтно-відновних робіт - право безперешкодно проїжджати в охоронних зонах. Якщо лінії електрозв'язку проходять по території заборонених зон і спеціальних об'єктів, відповідні організації видають працівникам операторів телекомунікацій, які обслуговують ці лінії, перепустки для проведення технічного огляду і робіт у будь-який час доби.
13. Операторам телекомунікацій, в охоронних зонах за відсутності ліній електрозв'язку інших операторів дозволяється:
( Абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
будівництво шляхів, під'їздів, мостів та інших споруд, необхідних для технічного обслуговування лінії електрозв'язку;
риття ям, траншей або котлованів та проведення інших земляних робіт для ремонту лінії електрозв'язку;
( Абзац третій пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
обрізування гілок дерев та вирубування чагарників у встановленому законодавством порядку для забезпечення встановленої ширини просік.
( Абзац четвертий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
Проведення зазначених робіт повинне узгоджуватися з відповідними власниками землі або землекористувачами.
14. Будівництво і реконструкція лінії електрозв'язку, що проходять по сільськогосподарських угіддях, повинне виконуватись, як правило, в період, коли ці угіддя не зайняті під польові культури. Роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій і технічним обслуговуванням ліній електрозв'язку, виконуються у будь-який період року. Після виконання зазначених робіт оператори телекомунікацій зобов'язані привести земельні ділянки у стан, придатний для сільськогосподарського виробництва, а також відшкодувати власникам землі або землекористувачам заподіяні під час проведення робіт збитки. Визначення та відшкодування збитків здійснюється згідно із законодавством.
( Абзац перший пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
У разі усунення наслідків аварій на лініях електрозв'язку, які проходять по лісових масивах, дозволяється у місцях, прилеглих до трас ліній, вирубувати окремі дерева з подальшим одержанням у встановленому порядку лісорубних квитків (ордерів). Виконавець робіт зобов'язаний очистити місце роботи від залишків рубання.
15. Планові ремонтні роботи на лініях електрозв'язку, які проходять в межах смуги відведення позаміських автомобільних доріг, можуть виконуватися тільки після попереднього узгодження технічних умов їх проведення та одержання у дорожньому підприємстві дозволу (ордеру) разом із схемою організації дорожнього руху, узгодженою з уповноваженими підрозділами Національної поліції.
( Абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 161 від 22.03.2017 )
Технічні умови виконання зазначених робіт і дозвіл (ордер) повинні бути видані в триденний термін після одержання письмового повідомлення про необхідність проведення робіт. Під час усунення наслідків аварії за відсутності можливості організувати обхідний зв'язок ремонтно-відновні роботи проводяться без попереднього узгодження з обов'язковим викликом до їх місця поліцейського або представника дорожнього експлуатаційного підприємства; технічні умови видаються в можливо короткі терміни.
( Абзац другий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 161 від 22.03.2017 )
Відновлення покриття доріг та ліквідація інших пошкоджень виконується спеціалізованими дорожніми організаціями за рахунок оператора телекомунікацій.
16. Порядок експлуатації ліній електрозв'язку в місцях перехрещення з шосейними дорогами і залізничними коліями, трубопроводами, судноплавними і сплавними річками, озерами, водосховищами, каналами, територіями промислових підприємств та аеродромів повинен узгоджуватися з операторами телекомунікацій, з транспортними, промисловими та іншими підприємствами (організаціями).
17. На підприємствах, в установах та організаціях, яким надані у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, по яких проходять лінії електрозв'язку, або на тих, що мають землерийну техніку і механізми, повинні призначатися особи, відповідальні за збереження лінійних споруд електрозв'язку і проведення інструктажу стосовно виконання робіт в охоронних зонах. Оператори телекомунікацій повинні попереджати адміністрацію зазначених підприємств, установ та організацій про відповідальність за пошкодження лінійних споруд електрозв'язку та проводити інструктаж стосовно виконання робіт в охоронних зонах.
( Пункт 17 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1465 від 28.10.2004 )
18. Підприємства, установи, організації та громадяни, які виконують поблизу охоронних зон ліній електрозв'язку на відстані менше ніж 25 метрів будь-які роботи (вибухові, кар'єрні, прокладання комунікацій, будівництво та реконструкцію тощо), внаслідок яких ці лінії може бути пошкоджено, зобов'язані сповіщати не пізніше ніж за три доби оператора телекомунікацій про час, місце виконання робіт і про порядок нагляду за їх виконанням, а також надавати за запитом оператора телекомунікацій витяг з планів робіт, списки робітників, залучених до виконання земляних робіт, довідку про нанесення кабельної лінії електрозв'язку на план-схему місця виконання робіт та сприяти оператору телекомунікацій в ознайомленні під розписку робітників, залучених до виконання земляних робіт в охоронних зонах ліній електрозв'язку, з цими Правилами.
( Пункт 18 в редакції Постанови КМ N 1465 від 28.10.2004 )
19. Підприємства, установи, організації та громадяни, які проводять земляні роботи, у разі виявлення підземних кабелів, що не зазначені у технічній документації на ведення робіт, зобов'язані негайно припинити роботу поблизу виявлених кабелів, вжити заходів для їх збереження і сповістити про це найближчого оператора телекомунікацій.

................
Перейти до повного тексту