1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 29 січня 2003 р. N 133
Київ
Про затвердження Програми розвитку Криму як цілорічного загальнодержавного та міжнародного курортно-рекреаційного і туристичного центру
Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Програму розвитку Криму як цілорічного загальнодержавного та міжнародного курортно-рекреаційного і туристичного центру, що додається.
Видатки на здійснення заходів, передбачених Програмою, провадити у межах асигнувань, що виділятимуться органам виконавчої влади у державному та місцевих бюджетах.
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Інд. 28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 січня 2003 р. N 133
ПРОГРАМА
розвитку Криму як цілорічного загальнодержавного та міжнародного курортно-рекреаційного і туристичного центру
Загальні положення
Ця Програма розроблена на виконання Указу Президента України від 13 березня 2000 р. N 460 "Про заходи щодо соціально-економічного розвитку Автономної Республіки Крим та міста Севастополя".
Програма носить комплексний інноваційний характер і спрямована на активізацію процесу становлення сучасних ринкових відносин і адекватних їм механізмів державного регулювання у сфері курортів і туризму.
Показники діяльності курортно-рекреаційного і туристичного комплексу
Сучасна індустрія туризму є однією з найбільших високоприбуткових і динамічних галузей світової економіки, її частка становить близько 10 відсотків світового валового національного продукту. Туристична індустрія стимулює розвиток таких секторів економіки, як транспорт, зв'язок, торгівля, будівництво, виробництво товарів народного споживання, агропромисловий комплекс і є одним з найбільш перспективних напрямів структурної перебудови економіки.
Курортно-рекреаційний і туристичний комплекс Криму нараховує 623 санаторно-курортні та туристські заклади, 63 з них є нерезидентами.
У власності Російської Федерації перебувають 60 підприємств санаторно-курортного призначення, Білорусі - 2, Узбекистану - 1.
На території Криму розташовано 302 підприємства колективної власності, 33 приватні і 26 комунальних підприємств.
Туристичну діяльність в Криму провадять понад 700 суб'єктів підприємництва, у цій сфері зайнято майже 10 тис. осіб.
Третина загального обсягу туристичних послуг в Україні надається суб'єктами туристичної діяльності в Криму; у 2001 році було обслуговано 420,4 тис. туристів і 826,3 тис. екскурсантів.
У курортно-рекреаційній і туристичній галузі в 1999-2001 роках установилася стійка тенденція до збільшення кількості відпочиваючих. Так, на курортах Криму в 1999 році відпочивало 3,3 млн. чоловік, у 2000 році - 4,4 млн., а в 2001 році їх кількість становила 4,5 млн., у тому числі організовано за путівками - 1,1 млн. чоловік.
Кримські підприємства, що мають ліцензію на провадження туристичної діяльності, за даними державної статистичної звітності N 1-ТУР у 2001 році надали туристичні послуги на суму 265,5 млн. гривень. При цьому до бюджетів різних рівнів перераховано 29,5 млн. гривень.
Однак нерозв'язаними залишаються проблеми, що перешкоджають подальшому розвитку галузі, підвищенню конкурентоспроможності санаторно-курортних і туристських закладів, збільшенню тривалості курортного сезону, створенню позитивного іміджу Криму як загальнодержавного та міжнародного цілорічного курортно-рекреаційного і туристичного центру, а саме:
відсутність чіткого визначення статусу курортних територій державного і місцевого значення;
висока собівартість послуг, які надаються санаторно-курортними установами в період міжсезоння;
недосконалість податкового законодавства, у зв'язку з чим підприємствам галузі не вигідно використовувати прибуток на розвиток матеріально-технічної бази;
недостатність у місцевих бюджетах коштів для розвитку інфраструктури курортів, утримання та облаштування парків, пляжів і загальнокурортних закладів;
зменшення заходжень круїзних суден у кримські морські порти, недостатній розвиток морських, спеціалізованих видів туризму та зимових видів відпочинку;
неефективне використання туристичного потенціалу гірських і передгірних територій;
недостатня кількість загальнокурортних закладів цілорічного функціонування (бальнео- і грязелікарень, басейнів, розважальних центрів тощо);
необхідність термінового будівництва берегоукріплювальних споруд, проведення протизсувних і природоохоронних заходів, реконструкції і розширення каналізаційних очисних споруд.
Мета і завдання Програми
Метою Програми є створення в Автономній Республіці Крим, як в одному з найбільш популярних туристичних регіонів України, сучасного високоефективного і конкурентоспроможного рекреаційного комплексу, спроможного задовольнити потреби громадян у санаторно-курортних і туристичних послугах.
Основними завданнями Програми є:
створення сприятливих умов для розвитку матеріально-технічної бази санаторно-курортного і туристичного комплексу, засобів розміщення та інфраструктури, у тому числі шляхом приватизації об'єктів незавершеного будівництва, залучення вітчизняних та іноземних інвестицій;
збереження, розвиток, ефективне та екологічно безпечне використання природних, культурних і антропогенних рекреаційних ресурсів;
збереження існуючої мережі санаторно-курортних закладів, збільшення їх кількості за рахунок введення в дію об'єктів незавершеного будівництва;
планомірний розвиток рекреаційного комплексу;
стимулювання суб'єктів туристичної діяльності до формування ринку туристичних послуг, розвитку внутрішнього та іноземного (в'їзного) туризму:
створення нових робочих місць у санаторно-курортній і туристичній сфері;
забезпечення проведення державної екологічної експертизи проектів будівництва об'єктів курортно-туристичного комплексу;
підвищення зайнятості населення у санаторно-курортній і туристичній сфері та розвиток ринку праці;
інтеграція Автономної Республіки Крим у систему світового туристичного ринку і розвиток міжнародного співробітництва у сфері санаторно-курортних послуг;
розвиток наукових досліджень у сфері курортів і туризму.
Пріоритетні напрями інвестування
Пріоритетними напрямами інвестування є:
завершення будівництва об'єктів санаторно-курортного і туристичного призначення;
завершення будівництва об'єктів та мереж водопостачання і каналізування, берегоукріплення, а також проведення протизсувних робіт;
створення умов для розвитку внутрішнього та іноземного (в'їзного) туризму;
створення умов для розвитку круїзного, автомобільного, спелеологічного, сільського "зеленого", екологічного та інших спеціалізованих видів туризму;
реконструкція оздоровниць і туристичних комплексів, доведення їх до сучасних міжнародних вимог;
активне впровадження на ринку туристичних послуг прогресивних технологій обслуговування, рекламно-інформаційної діяльності, підтримка високої і стійкої кон'юнктури попиту;
вивчення, освоєння, раціональне використання і екологічний моніторинг рекреаційних ресурсів та територій;
відновлення порушених рекреаційних територій;
підтримка і розвиток курортних ресурсів як складової частини рекреаційного комплексу Криму;
розвиток виробництва товарів курортного і туристського призначення, сувенірної продукції, розширення асортименту додаткових послуг;
ремонт і реставрація пам'яток історії, архітектури і культури;
підвищення привабливості музеїв Криму.
Строки та етапи виконання Програми
Перший етап виконання Програми (2003 рік) включає підготовку і здійснення першочергових заходів, наукове обгрунтування визначених проблем, приватизацію незавершених об'єктів будівництва рекреаційного комплексу, складання переліку об'єктів санаторно-курортного і туристського призначення, що потребують інвестицій, розроблення бізнес-планів, формування механізмів державного регулювання.
Другий етап (2004-2005 роки) передбачає завершення здійснення основних програмних заходів, розвиток матеріально-технічної бази та інфраструктури рекреаційної галузі економіки Автономної Республіки Крим, активізацію будівництва нових об'єктів, завершення роботи із створення сучасної системи підготовки кадрів для сфери курортів і туризму, поліпшення економічного стану курортів, раціональне використання природних лікувальних ресурсів.
Ресурсне забезпечення Програми
Виконання заходів Програми передбачається за рахунок коштів державного бюджету (виходячи з фінансових можливостей держави), місцевих бюджетів, у тому числі бюджету Автономної Республіки Крим і бюджетів місцевого самоврядування, а також залучення коштів заінтересованих підприємств.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Водночас, стратегія фінансування Програми базується на створенні:
сприятливого клімату щодо використання інвестицій;
стимулів для формування внутрішніх інвестиційних ресурсів (таких, що утворюються внаслідок вивільнення обігових коштів підприємств при зниженні податкового тиску) з метою їх цільового реінвестування.
Механізм виконання Програми
Механізм виконання Програми передбачає здійснення організаційно-фінансових заходів (додаються), спрямованих на забезпечення розвитку матеріальної бази курортів, нормативно-правового регулювання, вдосконалення управління, збереження природних ресурсів, наукове та кадрове забезпечення.
Виконання заходів здійснюватиметься розпорядником відповідних бюджетних коштів за бюджетним призначенням на підставі щорічних планів заходів.
Державну підтримку інвестиційної діяльності передбачається здійснити на умовах конкурсного розміщення інвестиційних проектів.
Виконавцями Програми є Держтурадміністрація, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади курортних регіонів та інші організації, базові навчальні заклади, що проводять науково-дослідну роботу, підприємства туристичного комплексу, заінтересовані в її реалізації.
Організація управління Програмою і контроль за її виконанням
Забезпечення виконання Програми та контроль за її виконанням здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Держтурадміністрація, МОЗ, Мінекономіки, Мінфін, Мінтранс.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим заслуховує на своїх засіданнях інформацію про хід виконання Програми та ефективність використання коштів, подає її відповідним органам у встановленому порядку.
Соціально-економічна ефективність виконання Програми
Від виконання Програми очікуються такі результати:
формування сучасного високоефективного конкурентоспроможного курортно-рекреаційного комплексу загальнодержавного та міжнародного значення;
створення умов для задоволення потреб громадян в активному і повноцінному відпочинку та зміцненні здоров'я;
залучення відпочиваючих до культурних цінностей;
зміцнення матеріальної бази санаторно-курортного і туристичного комплексу, урізноманітнення туристських маршрутів, зокрема спеціалізованих видів туризму;
істотний внесок у структурну перебудову економіки півострова за рахунок розвитку інших галузей;
поліпшення соціально-економічної ситуації на курортах, оздоровлення жителів, що постійно проживають в цій місцевості;
створення умов для збереження та відродження об'єктів культурної і природної спадщини, розвитку культури рекреаційних центрів - міст Феодосії, Керчі, Судака, Білогірська, Старого Криму, а також Роздольненського, Чорноморського, Ленінського районів;
збільшення надходжень до державного бюджету і бюджету Автономної Республіки Крим, насамперед за рахунок прибутків від іноземного (в'їзного) туризму і пов'язаних з ним видів діяльності;
підвищення привабливості рекреаційного комплексу як сфери міжнародного підприємництва і ділового співробітництва, стимулювання надходження в економіку Автономної Республіки Крим іноземних і вітчизняних інвестицій, що дозволить реалізувати ряд великомасштабних проектів у сфері курортів і туризму;
ефективне використання наявного трудового потенціалу, створення нових робочих місць;
створення умов для ефективного використання ресурсно-рекреаційного потенціалу;
збільшення обсягу курортно-оздоровчих, туристичних послуг протягом першого етапу виконання Програми у 1,2 раза, другого - у два рази;
збільшення потужності оздоровчих закладів на 3 тис. місць цілорічного відпочинку, а кількості громадян, що прибувають на відпочинок і лікування, - до 5 млн. чоловік.
Додаток
до Програми
ЗАХОДИ
щодо розвитку Криму як цілорічного загальнодержавного та міжнародного курортно-рекреаційного і туристичного центру
----------------------------------------------------------------------------------------
| | | |Орієн- |У тому числі за рахунок
| | |Строк |товані |------------------------
N | Зміст роботи | Відповідальні |вико- |обсяги |держав-|бюджету|інших
п/п| | виконавці |нання,|фінан- |ного |Авто- |джерел,
| | |роки |сування,|бюджету|номної |у тому
| | | |тис. | |Респуб-|числі
| | | |гривень | |ліки |інвес-
| | | | | |Крим |тицій,
| | | | | | |залу-
| | | | | | |чених
| | | | | | |кре-
| | | | | | |дитів
---+-----------------------+-------------------+------+--------+-------+-------+--------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
----------------------------------------------------------------------------------------
Нормативно-правове регулювання
1. Вжиття заходів для МОЗ 2003
оголошення природних Держтур-
територій курортними адміністрація
територіями державного Рада міністрів
та місцевого значення Автономної
Республіки
Крим
2. Підготовка пропозицій Держтур- 2003-
щодо внесення в адміністрація 2005
установленому порядку МОЗ
змін до законодавчих Рада міністрів
актів, які регулюють Автономної
діяльність Республіки
санаторно-курортного і Крим
туристичного комплексу,
з питань:
запровадження Мінфін 2003-
справляння курортного 2005
збору з осіб, які
прибувають на
відпочинок і лікування
за путівками та
курсівками
взаємного визнання МОЗ 2003
страхових полісів для МЗС
іноземних громадян, що
в'їжджають на територію
України, зокрема
Автономної Республіки
Крим, шляхом укладення
відповідних міжнародних
договорів
спрощення порядку Держтур- 2003-
перетинання державного адміністрація 2005
кордону України
іноземними громадянами,
що прибувають з метою
туризму
удосконалення механізму Мінфін 2003-
проведення фінансових 2005
взаєморозрахунків між
суб'єктами
господарської
діяльності країн -
учасниць СНД
приведення національної Мінтранс 2003
тарифної системи
портових зборів у
морських портах України
до міжнародного рівня
запровадження механізму Рада міністрів 2003-
часткової компенсації Автономної 2005
відсоткових ставок за Республіки
кредитами комерційних Крим
банків, які надаються
на розвиток курортно-
рекреаційної і
туристичної галузі
розвитку Держтур- 2003-
спеціалізованих видів адміністрація 2005
туризму
Розвиток курортно-рекреаційної і туристичної інфраструктури
3. Складання переліку МОЗ 2003
санаторно-курортних Фонд
закладів державного державного
значення, які не майна
підлягають приватизації Рада міністрів
Автономної
Республіки
Крим
4. Складання переліку Рада міністрів 2003
об'єктів незавершеного Автономної
будівництва санаторно- Республіки
курортних і туристичних Крим
закладів державної Фонд
власності, розташованих державного
в Автономній Республіці майна
Крим, та вжиття заходів
до залучення коштів для
його завершення
5. Проведення моніторингу Держтур- 2003
діяльності санаторно- адміністрація
курортних і туристських Рада міністрів
закладів Автономної
Республіки
Крим
6. Визначення об'єктів для -"- 2003
тренування, розміщення,
відпочинку та
реабілітації
спортсменів України,
країн СНД та Західної
Європи з метою
підготовки національних
збірних команд до
XXVIII літніх
Олімпійських ігор 2004
року
7. Удосконалення та міністерства 2003-
модернізація та інші 2005
матеріально-технічної центральні
бази оздоровниць, які органи
належать до сфери виконавчої
управління міністерств влади
та інших центральних
органів виконавчої
влади і розташовані на
території Автономної
Республіки Крим
8. Розвиток інфраструктури Держтур- 2003-
таких спеціалізованих адміністрація 2005
видів туризму, як Рада міністрів
морський, Автономної
пригодницький, кінний, Республіки
конгресний, сільський Крим
"зелений" та інші
9. Будівництво плавального Рада міністрів 2003- 3000 3000
басейну у військовому Автономної 2005
клінічному санаторії в Республіки у тому
м. Феодосії Крим числі
2003 - _
2004 1500 1500
2005 1500 1500
10. Завершення будівництва -"- 2003- 2650 2650
готелю для туристів у 2004
Бахчисарайському районі у тому
числі
2003 1700 1700
2004 950 950
11. Будівництво -"- 2003- 5000 5000
гірськолижних трас на 2004
плато Ай-Петрі і у тому
Чатир-даг числі
2003 1300 1300
2004 1500 1500
2005 2200 2200
12. Завершення будівництва -"- 2003- 15635 15635
аквапарку в смт Сімеїз 2004
(Велика Ялта) у тому
числі
2003 10635 10635
2004 5000 5000
13. Будівництво канатної Рада міністрів 2003- 36000 36000

................
Перейти до повного тексту