- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 12 січня 2001 р. N 13 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 261 від 25.02.2003 )
Про деякі питання діяльності відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 2035 від 27.12.2002 )
З метою удосконалення структури та організації управління відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", створення умов для більш ефективної реалізації державою прав власника Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Установити, що відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" діє на підставі Статуту, який затверджується Кабінетом Міністрів України.
2. Затвердити Статут відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (додається).
3. Визнати такими, що втратили чинність, пункти 3-5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1999 р.
N 876 "Про деякі питання управління Державним спеціалізованим комерційним ощадним банком України" (Офіційний вісник України, 1999 р., N 21, ст. 955).
Прем'єр-міністр України | В.ЮЩЕНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 січня 2001 р. N 13
СТАТУТ
відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"
Загальні положення
1. Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" (далі - Банк) - банківська установа, утворена відповідно до розпорядження Президента України від 20 травня 1999 р.
N 106, постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1999 р.
N 876 шляхом перетворення Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку у відкрите акціонерне товариство.
2. Банк є правонаступником Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку, зареєстрованого Національним банком 31 грудня 1991 р. за N 4.
4. Повна назва Банку:
українською мовою - відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України";
англійською мовою - Joint Stock Company "State Savings Bank of Ukraine".
Скорочена назва:
українською мовою - Ощадбанк;
англійською мовою - Oschadbank.
5. Засновником Банку є держава в особі Кабінету Міністрів України.
6. Банк є юридичною особою, має відокремлене майно, може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав, у тому числі укладати договори (угоди, контракти), бути позивачем та відповідачем в суді, арбітражному або третейському суді.
Банк набуває статусу юридичної особи з дня його внесення Національним банком до Реєстру банків, їх філій та представництв, валютних бірж.
7. Банк, його філії, представництва, територіально відокремлені безбалансові відділення мають печатки із зображенням Державного герба України, інші печатки, штампи, бланки із своїм найменуванням.
8. Місцезнаходження Банку (поштова адреса) - Україна, 01023, м. Київ, вул. Госпітальна, 12г.
9. Банк не відповідає за зобов'язаннями держави, а держава не відповідає за зобов'язаннями Банку, крім випадків, передбачених законом.
10. Банк є економічно самостійним і повністю незалежним від органів державної влади у вирішенні питань, пов'язаних з його оперативною діяльністю.
Банк провадить свою діяльність на комерційній основі, володіє, користується та розпоряджається майном, у тому числі будівлями, спорудами, устаткуванням, інвентарем, фондами та коштами на правах власності відповідно до законодавства. Банк має право придбавати майно у власність та вчиняти щодо власного майна будь-які дії, що не суперечать законодавству.
11. Банк входить до складу банківської системи України. Банк має самостійний баланс, кореспондентські рахунки у Національному банку та в інших банках.
Мета і предмет діяльності Банку
12. Метою діяльності Банку є одержання прибутку від виконання банківських операцій та від надання банківських послуг.
13. Предмет діяльності Банку - виконання банківських операцій та надання банківських послуг згідно з наданими Національним банком ліцензіями та провадження іншої діяльності в порядку, передбаченому законодавством.
Фонди Банку
14. З метою забезпечення статутної діяльності Банк формує статутний, резервний та інші фонди відповідно до законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Національного банку.
15. Статутний фонд Банку становить 200 000 000 гривень.
( Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 2035 від 27.12.2002 )
16. Банк може змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду в порядку, визначеному законодавством.
Статутний фонд збільшується шляхом випуску нових акцій, обміну облігацій на акції або збільшення номінальної вартості акцій, а зменшується шляхом зменшення номінальної вартості акцій або зменшення кількості акцій шляхом викупу частини акцій у їх власників з метою анулювання цих акцій. Зменшення статутного фонду за наявності заперечень кредиторів Банку та без дозволу Національного банку не допускається.
17. Зміни до Статуту набирають чинності з дня внесення відповідного запису до Реєстру банків, їх філій та представництв, валютних бірж.
18. Резервний фонд Банку створюється у розмірі не менш як 25 відсотків статутного фонду. Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду становить не менш як 5 відсотків суми чистого прибутку.
Акції Банку
19. Банк випускає 200 простих іменних акцій номінальною вартістю 1 000 000 (один мільйон) гривень кожна у бездокументарній формі на всю суму статутного фонду. Кожна акція є неподільною.
( Пункт 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 2035 від 27.12.2002 )
Прибуток Банку та порядок покриття збитків
20. Прибуток Банку формується за рахунок доходів, одержаних внаслідок провадження ним діяльності, і визначається відповідно до законодавства.
Прибуток після сплати податків та інших обов'язкових платежів спрямовується на формування фондів Банку та виплату дивідендів. Терміни і порядок виплати дивідендів визначаються засновником.
Збитки покриваються за рахунок резервного фонду, а в разі нестачі його коштів за рахунок інших фондів Банку. Якщо фондів Банку не вистачає для покриття збитків, вони покриваються за рахунок майна Банку в установленому законодавством порядку. Банк не має права випускати акції для покриття збитків, пов'язаних з його господарською діяльністю.
Операції Банку
21. Банк забезпечує впровадження прогресивних форм розрахунково-кредитного та касового обслуговування населення, розширення безготівкових розрахунків, розповсюдження та погашення цінних паперів, кредитування населення, валютне обслуговування іноземних громадян і громадян України, надає різноманітні платні послуги.
Банк відповідно до наданих йому Національним банком дозволів і ліцензій з додержанням вимог законодавства і нормативно-правових актів Національного банку може здійснювати такі операції:
залучення і розміщення грошових вкладів та кредитів;
здійснення розрахунків за дорученням клієнтів, банків-кореспондентів та їх касове обслуговування;
ведення рахунків клієнтів і банків-кореспондентів;
фінансування капітальних вкладень за дорученням власників або розпорядників інвестованих коштів;
випуск платіжних документів і цінних паперів (чеків, акредитивів, акцій, облігацій, векселів тощо);
купівля, продаж і зберігання платіжних документів, цінних паперів, а також операції з ними;
видача поручительств, гарантій та інших зобов'язань за третіх осіб, що передбачають їх виконання у грошовій формі;
придбання права вимоги з поставки товарів і надання послуг, прийняття ризику виконання таких вимог та інкасація цих вимог (факторинг);
придбання за власні кошти засобів виробництва для передачі їх в оренду (лізинг);
купівля в організацій та громадян і продаж їм іноземної валюти готівкою і валюти, що перебуває на рахунках і вкладах;
купівля і продаж в Україні та за кордоном банківських металів;
залучення і розміщення дорогоцінних металів (у тому числі банківських металів) на рахунки і вклади та інші операції з цими цінностями відповідно до міжнародної банківської практики;
довірчі операції (залучення та розміщення коштів, управління цінними паперами тощо) за дорученням клієнтів;
надання консультаційних послуг;
проведення операцій з касового виконання державного бюджету за дорученням Національного банку;
здійснення інших операцій з дозволу Національного банку.
Банк на підставі наданих Національним банком дозволів і лізензій провадить діяльність, пов'язану із зберіганням та обслуговуванням обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операціями емітента з випущеними ним цінними паперами, веденням реєстрів власників іменних цінних паперів, відповідальним збереженням цінних паперів (сертифікатів цінних паперів) та/або обліком прав власності на ці папери, та інші види діяльності, що не суперечать законодавству.
Права Банку
22. Банк згідно із законодавством, цим Статутом, наданими йому Національним банком дозволами і ліцензіями має право:
відкривати за погодженням з Національним банком на території України та за її межами філії і представництва;
бути засновником підприємств будь-яких організаційних форм і видів, а також придбавати акції (частки, паї) господарських товариств;
входити до складу спілок, асоціацій, інших об'єднань, утворюваних банками, для координації діяльності та захисту своїх інтересів на території України та за її межами;
запроваджувати нові види банківських послуг для своїх клієнтів, у тому числі вводити нові види заощаджень і кредитів для населення;
самостійно встановлювати відсоткові ставки за активними та пасивними операціями, а також розміри комісійних та інших винагород за послуги;
одержувати від підприємств, установ і організацій бухгалтерські звіти та баланси, фінансові плани та інші відомості, необхідні для кредитування, проведення розрахунків та підтвердження платоспроможності клієнтів, а також для забезпечення кредитів приймати у заставу майно, на яке може бути звернено стягнення, отримувати заставлене майно у власність, забезпечувати виконання зобов'язань іншими засобами, що використовуються у банківській практиці;
перевіряти використання за цільовим призначенням виданих Банком кредитів, а також наявність та умови зберігання майна, яким забезпечується виконання зобов'язань за виданими кредитами (гарантіями);
обстежувати потенційні об'єкти інвестиційної діяльності, створювати відповідний банк даних, здійснювати інформаційне забезпечення учасників інвестиційного процесу;
визначати самостійно форми, системи і порядок оплати праці та стимулювання працівників;
мати у власності нерухоме майно, засоби зв'язку, обладнання, транспортні засоби тощо;
використовувати готівку інших банків, підприємств зв'язку, торгівлі та інших підприємств і організацій в порядку, встановленому Національним банком;
здійснювати електронне обслуговування клієнтів;
перевозити грошово-валютні цінності та проводити інкасацію грошових коштів;
здійснювати випуск, обіг, погашення (розповсюдження) державної та іншої грошової лотереї (лотерейних білетів);
надавати індивідуальні комірки в тимчасове користування для зберігання документів та цінностей;
придбавати, зберігати, використовувати та перевозити в порядку, передбаченому законодавством, бойову вогнепальну зброю та боєприпаси, спеціальні засоби індивідуального захисту та активної оборони для забезпечення відомчої охорони та служби інкасації Банку;
провадити інші види діяльності, що не суперечать законодавству.
23. Філії Банку мають право від його імені вживати заходи для доарбітражного врегулювання спору, подавати до суду, арбітражного, третейського суду позови, відзиви на позовні заяви, звертатися із заявою про перевірку рішення, ухвали, постанови суду в порядку нагляду, здійснювати інші процесуальні дії, передбачені законодавством.
24. Банк формує відносини з клієнтами та банками-кореспондентами на підставі договорів про надання банківських та інших послуг, якими визначаються взаємні зобов'язання та відповідальність Сторін, відсоткові ставки, комісійні винагороди, види забезпечення повернення кредитів, одержання від клієнтів відповідної інформації та інші умови.
Ресурси Банку
25. Ресурси Банку складаються з власних та залучених коштів у грошовій одиниці України та в іноземній валюті.
26. Банк на договірних засадах може одержувати кредити у Національному банку.
27. Банк здійснює активні операції у межах наявних власних та залучених ресурсів.
Захист інтересів клієнтів і збереження банківської таємниці
28. З метою забезпечення захисту клієнтів, працівників, відвідувачів, цінностей та майна від протиправних посягань в установах Банку за рішеннями керівництва Банку відповідно до нормативно-правових актів Національного банку та інших актів законодавства організовується охорона, в тому числі відомча, залежно від її категорії, встановленої Національним банком.
29. Банк гарантує збереження таємниці про операції, рахунки та вклади своїх клієнтів і кореспондентів. Працівники Банку зобов'язані зберігати таємницю про операції, рахунки і вклади його клієнтів і кореспондентів.
Довідки щодо операцій та рахунків юридичних осіб та інших організацій видаються самим організаціям, органам державної податкової служби з питань оподаткування, органам Пенсійного фонду з питань сплати страхових внесків, а також у випадках, передбачених законодавством, на письмову вимогу судам, органам державної виконавчої служби, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, Антимонопольного комітету, державної контрольно-ревізійної служби, арбітражному суду та аудиторським організаціям. На вимогу Рахункової палати Банк зобов'язаний надавати її посадовим особам необхідні для реалізації завдань з контролю за виконанням видаткової частини Державного бюджету України відомості про здійснювані ним операції та стан рахунків установ та організацій, що перевіряються.
Довідки щодо рахунків і вкладів громадян видаються, крім самих клієнтів та їх представників, також судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, податкової міліції у справах, що перебувають у їх провадженні.
Довідки щодо рахунків і вкладів у разі смерті їх власника видаються особам, вказаним власником рахунка і вкладу в заповідальному розпорядженні, державним нотаріальним конторам у справах спадщини, що перебувають на розгляді, а також іноземним консульським установам.
30. На кошти та інші цінності юридичних осіб і громадян, що перебувають у Банку, арешт може бути накладено тільки за рішенням суду і постановою слідчого органу або арбітражного суду, а стягнення може бути звернено лише за виконавчими листами, виданими судом, за наказами арбітражного суду та в інших випадках, передбачених законодавством.
На кошти та інші цінності іноземних та міжнародних організацій, що перебувають у Банку, може бути накладено арешт або звернено стягнення тільки на підставі рішення суду або арбітражного суду в порядку, встановленому законодавством.
................Перейти до повного тексту