1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 грудня 2011 р. № 1270
Київ
Про затвердження Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 380 від 29.05.2013 № 648 від 04.09.2013 № 356 від 21.08.2014 № 776 від 30.09.2015 № 924 від 07.11.2018 № 390 від 08.05.2019 № 718 від 22.07.2020 № 479 від 12.05.2023 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Комплексну (зведену) програму підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2005 р. № 515 "Про схвалення Концепції підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій".

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 грудня 2011 р. № 1270
КОМПЛЕКСНА (ЗВЕДЕНА) ПРОГРАМА
підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій
( У тексті Комплексної (зведеної) програми слово "Міненерговугілля" у всіх відмінках замінено словом "Міненерго" згідно з Постановою КМ № 718 від 22.07.2020 )
Загальна частина
На сьогодні атомні електростанції забезпечують близько 50 відсотків потреби національної економіки в електроенергії.
В умовах залежності країни від імпорту енергоносіїв, постійного зростання цін на них та зношеності обладнання теплових електростанцій пріоритетними напрямами енергетичної політики держави є розвиток вітчизняної атомної енергетики, підвищення рівня безпеки та надійності її роботи.
Аварія на японській АЕС "Фукусіма", що була спричинена насамперед стихійним природним явищем (цунамі), призвела до значних економічних збитків японської економіки, перевищення встановлених меж викидів радіоактивних речовин у навколишнє природне середовище та опромінення персоналу і населення. Такі негативні наслідки привернули увагу світової спільноти до рівня забезпечення безпеки під час використання ядерної енергії у мирних цілях та необхідності переоцінки рівнів безпеки об'єктів атомно-енергетичного комплексу в умовах виникнення стихійних природних явищ та інших екстремальних ситуацій. З урахуванням зазначених подій такі держави, як Німеччина, Швейцарія, Італія та Японія заявили про поступову відмову від атомної енергетики, інші країни - члени ЄС - про необхідність переоцінки рівня безпеки об'єктів атомно-енергетичного комплексу та його підвищення.
Під час зустрічі міністрів енергетики країн - членів ЄС та сусідніх країн, що відбулася 23 червня 2011 р. у Брюсселі, була прийнята спільна Декларація про проведення всесторонньої переоцінки ризиків і безпеки експлуатації атомних електростанцій (стрес-тестів) та вжиття відповідних заходів, до якої приєдналася Україна.
Таким чином, в умовах погіршення іміджу атомної енергетики її подальший розвиток можливий лише за умови гарантованого забезпечення та постійного підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків атомних електростанцій.
Мета Програми
Метою Програми є:
підвищення рівня безпеки експлуатації енергоблоків атомних електростанцій та надійності їх роботи;
зменшення ризиків виникнення аварій на атомних електростанціях під час стихійного лиха або інших екстремальних ситуацій;
підвищення ефективності управління проектними і позапроектними аваріями на атомних електростанціях, мінімізація їх наслідків.
Шляхи і способи розв'язання проблеми
Державним підприємством "НАЕК "Енергоатом" згідно з вимогами діючих норм і правил ядерної та радіаційної безпеки в 2010 році проведено аналіз стану безпеки енергоблоків атомних електростанцій, під час якого перевірено можливість забезпечення безпеки в умовах виникнення проектних і позапроектних аварій та управління такими аваріями.
З урахуванням результатів зазначеного аналізу та практичного досвіду експлуатації атомних електростанцій державним підприємством "НАЕК "Енергоатом" розроблені та здійснюються заходи з підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій.
Після аварії на японській АЕС "Фукусіма" державним підприємством "НАЕК "Енергоатом" проведено позачергову переоцінку рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій з урахуванням можливих сценаріїв розвитку подій під час стихійного лиха або інших екстремальних ситуацій. Обсяг і порядок проведення позачергової переоцінки рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій, а також структура та зміст звітів про результати такої переоцінки відповідають рекомендаціям Групи європейських регуляторів з питань ядерної безпеки (ENSREG) у частині дотримання технічних вимог для європейських атомних електростанцій.
За результатами проведення позачергової переоцінки рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій державним підприємством "НАЕК "Енергоатом" додатково розроблено заходи з підвищення рівня їх безпеки. Зведені заходи з підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій здійснюються на пілотних енергоблоках, після чого з урахуванням їх результатів - на інших енергоблоках атомних електростанцій.
Державне підприємство "НАЕК "Енергоатом" погоджує з Міненерго, Держатомрегулювання та ДСНС (у частині здійснення протипожежних заходів) зведені заходи з підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій з обґрунтуванням необхідності їх виконання та щорічні плани-графіки із зазначенням строків здійснення таких зведених заходів.

................
Перейти до повного тексту