- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Указ
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про Консульський статут України
З метою визначення правових засад діяльності консульських установ України
постановляю:
Затвердити Консульський статут України (додається).
Президент України | Л.КРАВЧУК |
м.Київ, 2 квітня 1994 року N 127/94 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 2 квітня 1994 року N 127/94
КОНСУЛЬСЬКИЙ СТАТУТ УКРАЇНИ
( У тексті Консульського статуту України слова "консульська службова особа", "консульські службові особи", "працівник консульської установи", "працівники консульської установи" в усіх відмінках замінено відповідно словами "консульська посадова особа", "консульські посадові особи", "консульський службовець", "консульські службовці" у відповідних відмінках згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
РОЗДІЛ I
ЗАВДАННЯ І ОРГАНІЗАЦІЯ КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ
Глава I
Загальні положення
С т а т т я 1
Консульські установи України (далі - консульські установи) захищають за кордоном права та інтереси України, юридичних осіб і громадян України.
Консульські установи сприяють розвиткові дружніх відносин України з іншими державами, розширенню економічних, торговельних, науково-технічних, гуманітарних, культурних, спортивних зв'язків і туризму.
Консульські установи сприяють вихідцям з України та їх нащадкам у підтримці контактів з Україною.
С т а т т я 2
У цьому Статуті наведені терміни мають таке значення:
"консульські установи" - генеральні консульства, консульства, віце-консульства та консульські агентства;
( Абзац другий статті 2 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
"консул" - генеральний консул, консул, віце-консул або консульський агент, який є главою консульської установи;
"консульська посадова особа" - будь-яка особа, включаючи главу консульської установи, якій доручено виконання консульських функцій (генеральний консул, консул, віце-консул, консульський агент і секретар консульської установи), а також особа, прикомандирована до консульської установи для підготовки до служби в консульських установах (стажист);
"консульський службовець" - будь-яка особа, зайнята в консульській установі виконанням адміністративних або технічних функцій чи обов'язків по обслуговуванню консульської установи;
"консульський округ" - район, відведений консульській установі для виконання консульських функцій.
С т а т т я 3
Консульські установи здійснюють свою діяльність відповідно до цього Статуту, законодавства України, міжнародних договорів України та міжнародних звичаїв.
С т а т т я 4
Керівництво консульськими установами здійснюється Міністерством закордонних справ України.
Загальне керівництво діяльністю консульської установи в державі перебування здійснюється відповідним дипломатичним представництвом України.
( Стаття 4 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 5
Генеральні консульства, консульства, віце-консульства, консульські агентства очолюються відповідно генеральними консулами, консулами, віце-консулами, консульськими агентами. Консульські агенти призначаються на посади, передбачені частиною другою статті
12 Закону України
"Про дипломатичну службу".
Консульські функції виконуються також дипломатичними представництвами України, для чого в їх складі можуть утворюватися консульські відділи на чолі з генеральними консулами, консулами.
( Стаття 5 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 6
Місцезнаходження консульської установи, її клас і консульський округ визначаються Міністерством закордонних справ України за погодженням з державою перебування.
С т а т т я 7
Консульська установа має печатку із зображенням Державного Герба України і назвою консульської установи українською мовою.
( Стаття 7 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 70/99 від 27.01.99 )
С т а т т я 8
Консульська установа має право встановлювати на будинку, зайнятому нею, щит з Державним Гербом України і назвою консульської установи українською мовою і мовою держави перебування.
( Стаття 8 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 70/99 від 27.01.99 )
С т а т т я 9
Консульська установа має право піднімати Державний Прапор України на будинку консульської установи.
Консул України має право піднімати Державний Прапор України на своїй резиденції та засобах пересування.
( Стаття 9 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 70/99 від 27.01.99 )
Глава II
Персонал консульських установ. Порядок виконання консульських функцій
С т а т т я 10
Консульські посадові особи і консульські службовці, яких направлено в установленому порядку в довготермінове відрядження, є працівниками дипломатичної служби України.
( Стаття 10 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 11
Консул при призначенні на посаду одержує від Міністерства закордонних справ України письмове повноваження - консульський патент, і приступає до виконання своїх обов'язків після одержання дозволу держави перебування (екзекватури).
С т а т т я 12
Консул виконує функції, передбачені цим Статутом і законодавством України.
Консул за дорученням Міністерства закордонних справ України або глави дипломатичного представництва України в державі перебування може виконувати і інші функції, якщо вони не суперечать законодавству України, законодавству держави перебування і міжнародним договорам України.
С т а т т я 13
У державах, де немає дипломатичних представництв України, за згодою держави перебування на консула можуть бути покладені також і дипломатичні функції.
С т а т т я 14
Якщо консул з якоїсь причини не може виконувати свої функції або посада консула є тимчасово вакантною, виконання обов'язків консула покладається на іншу консульську посадову особу цієї чи іншої консульської установи в державі перебування або на одного з членів дипломатичного персоналу дипломатичного представництва України в цій державі.
С т а т т я 15
Консул виконує покладені на нього функції особисто або доручає їх виконання іншій консульській посадовій особі.
С т а т т я 16
Виконання консулом консульських функцій іншої держави може мати місце тільки за окремою вказівкою Міністерства закордонних справ України і за згодою держави перебування.
С т а т т я 17
Консул може звертатися до властей держави перебування в межах свого консульського округу з усіх питань, пов'язаних з діяльністю консульської установи.
С т а т т я 18
Консул зобов'язаний не менш як раз на рік провадити об'їзд свого округу.
С т а т т я 19
Рішення, дії чи бездіяльність консульських посадових осіб і консульських службовців може бути оскаржено в порядку підлеглості або до суду.
( Стаття 19 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
РОЗДІЛ II
ФУНКЦІЇ КОНСУЛА ЩОДО ЮРИДИЧНИХ ОСІБ І ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
Глава III
Загальні положення
С т а т т я 20
Консул зобов'язаний вживати заходів для того, щоб юридичні особи та громадяни України користувалися в повному обсязі всіма правами, наданими їм законодавством держави перебування і міжнародними договорами, учасниками яких є Україна і держава перебування, а також міжнародними звичаями.
Консул зобов'язаний вживати заходів для відновлення порушених прав юридичних осіб і громадян України. У випадку, якщо після звернення консула до властей держави перебування не будуть відновлені порушені права юридичних осіб і громадян України, консул зобов'язаний повідомити про це Міністерство закордонних справ України та главу дипломатичного представництва України в державі перебування.
С т а т т я 21
Консул зобов'язаний приймати як письмові, так і усні звернення юридичних осіб та громадян України.
Консул приймає звернення іноземних юридичних осіб і громадян з питань, що стосуються виконання його функцій.
С т а т т я 22
Консул веде облік громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають у його консульському окрузі.
С т а т т я 23
Консул сприяє проведенню відповідно до законодавства України референдумів, виборів Президента України, народних депутатів України.
( Стаття 23 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 70/99 від 27.01.99, в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 24
Консул надає допомогу у виконанні службових обов'язків членам державних делегацій України, народним депутатам України, представникам міністерств, інших органів виконавчої влади України, органів місцевого самоврядування, а також керівникам державних підприємств та наукових установ, які перебувають у межах його консульського округу.
( Стаття 24 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 70/99 від 27.01.99 )
С т а т т я 25
Консул інформує громадян України, які тимчасово перебувають у його консульському окрузі, про законодавство держави перебування, а також про місцеві звичаї.
Розпорядження консула, видані в межах його повноважень з питань, що стосуються перебування громадян України за кордоном, мають для них обов'язкову чинність.
С т а т т я 26
Консул має право без окремого доручення представляти в установах держави перебування громадян України, якщо вони є відсутніми і не доручили ведення справи якійсь особі або не можуть захищати свої інтереси з інших причин. Це представництво триває доти, поки особи, яких представляють, не призначать своїх уповноважених або не візьмуть на себе захист своїх прав та інтересів.
Глава IV
Функції консула щодо військового обліку громадян України
С т а т т я 27
Консул відповідно до законодавства України веде військовий облік громадян України, які перебувають за кордоном.
Консул зобов'язаний забезпечити прибуття громадян України чоловічої статі, які досягли 18-річного віку, до військових комісаріатів за місцем постійного проживання для проходження призовної комісії.
( Стаття 27 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
Глава V
Функції консула щодо виконання доручень слідчих або судових органів України
С т а т т я 28
Консул виконує доручення слідчих або судових органів України щодо громадян України, якщо це не заборонено законами держави перебування. Зазначені доручення виконуються з додержанням процесуального законодавства України.
Глава VI
Функції консула щодо укладення та розірвання шлюбу, усиновлення (удочеріння), встановлення батьківства, опіки і піклування, реєстрації актів громадянського стану
С т а т т я 29
Консул провадить реєстрацію укладення шлюбу, розірвання шлюбу відповідно до законодавства України.
( Стаття 29 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 30
Консул встановлює батьківство у випадках, коли відповідно до законодавства України таке допускається в органах запису актів громадянського стану, якщо батьки дитини проживають в його консульському окрузі і хоча б один з них є громадянином України.
( Стаття 30 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 31
Консул провадить усиновлення дитини, яка є громадянином України і проживає за межами України.
( Частина перша статті 31 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
Якщо усиновлювач не є громадянином України, для усиновлення дитини, яка є громадянином України, необхідно одержати дозвіл уповноваженого на те органу України.
( Частина друга статті 31 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
Консул за дорученням Міністерства закордонних справ України веде облік дітей - громадян України, які усиновлені іноземцями, та здійснює в установленому Кабінетом Міністрів України порядку нагляд за додержанням їх прав.
( Статтю 31 доповнено частиною третьою згідно з Указом Президента
N 1043/96 від 05.11.96, в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 32
Консул вживає заходів для встановлення опіки (піклування) над неповнолітніми, недієздатними або обмеженими в дієздатності громадянами України, які перебувають в його консульському окрузі і залишилися без опіки (піклування).
Опіка (піклування), встановлена над громадянами України, що проживають за межами України, визнається дійсною в Україні, якщо щодо встановлення опіки (піклування) або її визнання немає заперечень консульської установи, в консульському окрузі якої проживають такі громадяни.
С т а т т я 33
Консул відповідно до законодавства України реєструє акти громадянського стану громадян України.
Консул приймає клопотання громадян України, які постійно проживають в його консульському окрузі, про внесення змін, виправлень і доповнень до записів актів громадянського стану, про відновлення втрачених записів, а також про зміни прізвища, імені та по батькові і надсилає їх на розгляд компетентним органам.
С т а т т я 34
Після одержання відомостей про народження або смерть на морському чи повітряному судні України якоїсь особи консул відповідно до чинного законодавства України реєструє акт про народження або смерть.
С т а т т я 35
Положення про порядок реєстрації консулом актів громадянського стану затверджується Міністерством юстиції України і Міністерством закордонних справ України.
Глава VII
Функції консула щодо майна громадян України
С т а т т я 36
Консул вживає заходів для охорони майна, що залишилося після смерті громадянина України.
Якщо залишене майно повністю або частково складається з предметів, що можуть зіпсуватись, а так само при надмірній дорожнечі зберігання такого майна консул має право продати це майно і надіслати виручені гроші за належністю.
С т а т т я 37
Консул має право приймати спадкове майно для передачі спадкоємцям, які перебувають в Україні.
С т а т т я 38
Консул може приймати на зберігання гроші, коштовності, цінні папери і документи, які належать громадянам України.
У разі смерті особи, якій належало майно, здане на зберігання, до такого майна застосовуються положення статті 36 цього Статуту.
Глава VIII
Функції консула щодо громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі, відбувають покарання або пропали безвісти
С т а т т я 39
Консул зобов'язаний стежити, щоб відносно громадянина України, взятого під варту (заарештованого) чи затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи підданого іншим заходам, які обмежують свободу громадянина України, або відбуваючого покарання у вигляді позбавлення волі, а так само підданого іншим заходам судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.
Консул зобов'язаний на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов'язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах, які відповідають вимогам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого і принижуючого людську гідність поводження.
За всіх обставин консул зобов'язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися, що права і інтереси цього громадянина не ущемлюються.
Консул зобов'язаний звертатися до компетентних властей держави перебування за сприянням у розшуку громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебували у цій державі і пропали безвісти.
Глава IX
Функції консула в питаннях паспортів і віз
С т а т т я 40
Консул видає паспорти громадян України для виїзду за кордон, продовжує строк їх дії та вносить до них зміни.
( Стаття 40 в редакції Указу Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 41
Консул видає, погашає візи на в'їзд в Україну, виїзд з України і транзитний проїзд через територію України.
( Стаття 41 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
Глава X
Функції консула у питаннях громадянства
С т а т т я 42
Консул приймає від осіб, які постійно проживають в його консульському окрузі, заяви з питань громадянства України і разом з необхідними документами надсилає їх у Міністерство закордонних справ України для подальшого внесення на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.
( Стаття 42 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента
N 474/2002 від 21.05.2002 )
С т а т т я 43
Консул відповідно до законодавства України приймає рішення про оформлення набуття громадянства України, скасовує прийняте ним рішення про оформлення набуття громадянства України особами, які постійно проживають за кордоном.
Консул готує подання про втрату громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, та надсилає його до Міністерства закордонних справ України для подальшого внесення на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.
Консул щодо осіб, які постійно проживають за кордоном, у встановленому порядку виконує рішення Президента України з питань громадянства, видає особам, які набули громадянство України, документи, що підтверджують громадянство України, довідки про припинення громадянства України, вилучає в осіб, громадянство яких припинено, документи, що підтверджують громадянство України, веде облік осіб, які набули громадянство України або припинили громадянство України.
................Перейти до повного тексту