1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 3 серпня 1998 р. N 1220
Київ
Про стан виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади актів законодавства про державну службу та боротьбу з корупцією
Кабінет Міністрів України відзначає, що у першому півріччі 1998 р. органами виконавчої влади за безпосередньою участю Служби безпеки і Генеральної прокуратури України продовжено реалізацію заходів щодо забезпечення додержання вимог Законів України "Про державну службу" та "Про боротьбу з корупцією", відповідних актів Президента України та Кабінету Міністрів України. Розпочато роботу з реалізації Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки, затвердженої Указом Президента України від 24 квітня 1998 р. N 367.
Відповідно до встановленого порядку 296819 державних службовців, або 98,8 відсотка їх загальної чисельності, подали відомості про доходи, цінні папери, нерухоме та цінне рухоме майно і вклади в банках за 1997 рік.
Міністерством внутрішніх справ реалізовано заходи, спрямовані на викриття та знешкодження злочинних угруповань, зокрема тих, що діяли у сфері економіки. Так, у січні - червні ц. р. органами Міністерства внутрішніх справ викрито 39,1 тис. злочинів у сфері економіки (у тому числі 1795 фактів хабарництва), знешкоджено 713 організованих злочинних груп, якими вчинено 5712 злочинів.
Разом з тим міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації формально підійшли до аналізу стану виконання Законів України "Про державну службу" та "Про боротьбу з корупцією", відповідних актів Президента України та Кабінету Міністрів України, рішень Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України, не вжили ефективних заходів для поліпшення цієї роботи. Більшість визначених цими органами заходів не передбачають усунення причин та умов, які породжують корупційні прояви, а відсутність належного контролю за їх реалізацією не дозволяє досягти істотних результатів.
Плани дій, спрямованих на боротьбу з корупцією, 28 центральних органів виконавчої влади всупереч вимогам Кабінету Міністрів України затвердили без урахування положень Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки. Міністерство вугільної промисловості, Міністерство охорони здоров'я, Міністерство промислової політики, Міністерство транспорту, Державний комітет по водному господарству, Державний комітет по матеріальних резервах, Державний комітет з фізичної культури і спорту, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Житомирська та Чернівецька обласні державні адміністрації взагалі не затвердили таких планів.
Посадові злочини набули значного розповсюдження у вугільній промисловості, де поширено хабарництво, розкрадання товарно-матеріальних цінностей та коштів, зокрема при укладанні угод з комерційними структурами. У першому півріччі ц. р. у цій галузі викрито 615 корисливих злочинів, з яких третина вчинена посадовими особами.
Протягом зазначеного періоду виявлено 3420 фактів корупційних діянь з боку державних службовців.
На порушення статті 7 Закону України "Про боротьбу з корупцією" кожного другого державного службовця з 65 осіб, яких у I кварталі притягнуто судами до адміністративної відповідальності за корупційні діяння, не звільнено з посади.
У березні ц. р. за порушення Закону України "Про боротьбу з корупцією" притягнуто до адміністративної відповідальності колишнього заступника міністра економіки Автономної Республіки Крим Васюту А. Г., який одночасно займався підприємницькою діяльністю, був засновником комерційних структур, що належали до сфери впливу злочинного угруповання.
До кримінальної відповідальності притягнуто колишніх голову Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим Сарасенка А. І., голову Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області Юрка С. А.
Особливе занепокоєння викликає поширення корупційних діянь в органах місцевого самоврядування, зокрема у мм. Одесі, Ужгороді та Ялті.
Проведені у м. Одесі перевірки та порушені за їх результатами кримінальні справи свідчать про те, що посадовими особами органів місцевого самоврядування допущено грубі порушення податкового законодавства та законодавства з фінансово-банківських питань, чим заподіяно значної шкоди економіці міста та інтересам міської громади. Керівники виконкому міської ради не тільки створювали умови для злочинних дій, але й безпосередньо стали організаторами злочинів, втягнувши в них інших посадових осіб районних державних адміністрацій, банків, податкових та інших органів.
Стримуючим фактором у справі протидії та знешкодження корупції і злочинності є також те, що Верховна Рада України зволікає з розглядом запропонованих 12 травня ц. р. Президентом України як невідкладних відповідних законопроектів.
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Взяти до відома звіти Міністра внутрішніх справ Кравченка Ю. Ф. та начальника Головного управління державної служби при Кабінеті Міністрів України Лелікова Г. І. про хід виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади актів законодавства про державну службу та боротьбу з корупцією.
2. Відзначити, що міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій особисто не забезпечили належний контроль за виконанням постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 1998 р. N 345 "Про стан виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади Закону України "Про боротьбу з корупцією" та Національної програми боротьби з корупцією", що передбачено пунктом 8 зазначеної постанови.
3. Зобов'язати міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації всю роботу, спрямовану на боротьбу з корупцією, підготовку проектів актів законодавства, прийняття відомчих нормативних актів, розроблення і затвердження комплексу відповідних заходів тощо, проводити з обов'язковим урахуванням положень Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки.
4. Затвердити підготовлену на виконання статті 2 Указу Президента України від 24 квітня 1998 р. N 367 та відповідно до Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки Програму невідкладних заходів, які спрямовані на боротьбу з корупцією і підлягають здійсненню в 1998 році, що додається.
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям поінформувати до 25 січня 1999 р. Кабінет Міністрів України та Координаційний комітет по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України про стан реалізації положень і заходів зазначених Концепції та Програми.
5. Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
а) посилити роз'яснювальну роботу, спрямовану на запобігання і припинення корупційних діянь у центральному апараті та підпорядкованих органах, установах, підприємствах і організаціях, звернувши особливу увагу на знання державними службовцями вимог Законів України "Про державну службу" та "Про боротьбу з корупцією", положень Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки;
б) визначити і реалізувати до 1 листопада ц. р. комплекс заходів щодо вичерпного і конкретного інформування відвідувачів кожної установи про організацію їх роботи, пов'язаної з наданням ліцензій і довідок, узгодженням документів тощо;
в) вжити заходів до широкого висвітлення в трудових колективах кожного факту корупційних діянь і своєчасного повідомлення громадськості про застосування відповідних стягнень до правопорушників;
г) забезпечити:
своєчасне і достовірне подання звітів про стан виконання Закону України "Про боротьбу з корупцією";
своєчасне інформування правоохоронних органів про протиправні дії державних службовців та осіб, уповноважених на виконання функцій держави, надавати цим органам необхідну допомогу в процесі перевірки причин вчинення зазначених дій;
обов'язковий розгляд відповідними керівниками постанов судів у справах про корупційні діяння із вжиттям вичерпних заходів згідно із законодавством.
6. Міністерству освіти та Міністерству внутрішніх справ здійснити комплекс заходів щодо обов'язкового відображення положень Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки у навчальних планах спеціалізованих наукових установ та закладів освіти.
Про проведену роботу поінформувати Кабінет Міністрів України до 1 листопада ц. р., а у подальшому - щороку до 25 січня.
7. Зобов'язати особисто Міністра юстиції Станік С. Р. та Міністра внутрішніх справ Кравченка Ю. Ф. провести із залученням керівників та фахівців заінтересованих органів широку роз'яснювальну роботу у фракціях і комітетах Верховної Ради України щодо необхідності прискорення розгляду і прийняття запропонованих Президентом України проектів Цивільного та Кримінального кодексів України, Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про боротьбу з корупцією", інших проектів законів як невідкладних.
Про проведену роботу до 1 жовтня ц. р. поінформувати Кабінет Міністрів України.
8. Головному управлінню державної служби при Кабінеті Міністрів України і Міністерству внутрішніх справ за участю Міністерства юстиції та Служби безпеки розробити до 1 листопада ц. р. механізм здійснення дієвого контролю за дотриманням вимог законодавства щодо заборони державним службовцям займатися підприємницькою діяльністю.
9. Міністерству інформації за участю Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції, Служби безпеки, Генеральної прокуратури України та Верховного Суду України здійснити протягом III кварталу ц. р. комплекс заходів щодо всебічного і об'єктивного висвітлення діяльності правоохоронних органів, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, спрямованої на запобігання і подолання корупції та інших антигромадських проявів.
10. Персональну відповідальність за виконання цієї постанови покласти на міністрів, інших керівників центральних органів виконавчої влади, Голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.39
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 3 серпня 1998 р. N 1220
ПРОГРАМА
невідкладних заходів, які спрямовані на боротьбу з корупцією і підлягають здійсненню в 1998 році
1. Продовжити роботу з реалізації заходів Комплексної цільової програми боротьби зі злочинністю на 1998 - 2000 роки, Національної програми боротьби з корупцією, постанов Кабінету Міністрів України від 14 липня 1997 р. N 763 "Про хід виконання законів України, рішень Президента України та Кабінету Міністрів України з питань боротьби з корупцією і злочинністю та звіти керівників центральних органів виконавчої влади щодо виконання Законів України "Про державну службу" та "Про боротьбу з корупцією" і від 20 березня 1998 р. N 345 "Про стан виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади Закону України "Про боротьбу з корупцією" та Національної програми боротьби з корупцією".
Результати цієї роботи розглянути на засіданні Кабінету Міністрів України у лютому 1999 року.
Міністерства, інші центральні органи
виконавчої влади, Рада міністрів
Автономної Республіки Крим, обласні,
Київська та Севастопольська міські
державні адміністрації.
Весь період.
2. Підготувати проекти нормативно-правових актів щодо внесення змін і доповнень до законодавства з питань протидії корупції згідно з додатком.
Міністерства, інші центральні органи
виконавчої влади під керівництвом
Координаційного комітету по боротьбі з
корупцією і організованою злочинністю
при Президентові України.
Весь період, за окремим планом.
3. Продовжити роботу, спрямовану на значне звуження сфери адміністративного регулювання економіки, і зокрема зменшення обсягів ліцензування окремих видів підприємницької діяльності та спрощення процедури отримання ліцензій (дозволів).
Мінекономіки, Держпідприємництва,
Ліцензійна палата.
Весь період.
4. Здійснити комплекс узгоджених профілактичних заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства у разі викупу суб'єктами підприємницької діяльності боргів державних підприємств, на виявлення та припинення фактів нецільового використання бюджетних коштів і державного майна, передусім у регіонах, де сконцентровано значний промисловий потенціал.
Міністерства, інші центральні органи
виконавчої влади за участю СБУ,
Генеральної прокуратури України та
Координаційного комітету по боротьбі з
корупцією і організованою злочинністю
при Президентові України.
Весь період.
5. Розробити методику отримання, перевірки та реалізації інформації щодо корупційних діянь у різних сферах державного управління, економіки та суспільного життя.
Міжвідомчий науково-дослідний центр з
проблем боротьби з організованою
злочинністю при Координаційному комітеті
по боротьбі з корупцією і організованою
злочинністю при Президентові України,
МВС за участю Головдержслужби, СБУ,
Генеральної прокуратури України.
Весь період.
6. Розробити типовий порядок подання документів на отримання податкових, митних та інших пільг за обов'язковою письмовою заявою на адресу установи (а не на ім'я конкретної посадової особи) та із забороною спілкування заявника з особою, яка приймає конкретне рішення.

................
Перейти до повного тексту