1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


П О С Т А Н О В А
від 22 січня 1996 р. N 119
Київ
Про Державну програму "Українська діаспора на період до 2000 року"
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити розроблену міністерствами, відомствами, науковими установами разом з громадськими організаціями Державну програму "Українська діаспора на період до 2000 року" (додається).
2. Міністерству економіки, Міністерству фінансів під час формування проектів Державної програми економічного і соціального розвитку та Державного бюджету України передбачати обсяги робіт і фінансові ресурси для поетапного виконання Державної програми "Українська діаспора на період до 2000 року".
3. Міністерству у справах національностей та міграції, виходячи з обсягу коштів, які будуть передбачені в державному бюджеті, уточнювати заходи для їх здійснення протягом календарного року та забезпечувати організаційно-координаційне виконання Державної програми "Українська діаспора на період до 2000 року". Звіт про хід її виконання щорічно подавати Кабінетові Міністрів України.
4. Міністерству у справах преси та інформації, Державному комітетові телебачення і радіомовлення, Українському національному інформаційному агентству широко висвітлювати виконання Державної програми "Українська діаспора на період до 2000 року", її загальнонаціональне та міжнародне значення.
Прем'єр-міністр України Є.МАРЧУК Міністр Кабінету Міністрів України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 січня 1996 р. N 119
Державна програма "Українська діаспора на період до 2000 року"
Протягом останнього століття внаслідок різних причин політичного та соціально-економічного характеру за межами України опинилися і нині живуть мільйони наших співвітчизників.
Демократичні перетворення в Україні сприяли поглибленню взаєморозуміння і встановленню більш тісного співробітництва з українцями, які проживають за кордоном. Зокрема, помітні зрушення сталися у налагодженні наукових та культурно-освітних зв'язків, посилилася увага до розв'язання політичних, соціально-економічних та правових проблем української діаспори.
Спираючись на діючі міжнародні механізми захисту прав людини, Україна прагне підтримувати своїх співвітчизників за кордоном. Забезпечуючи права національних меншин на своїй території, вона виступає за надання відповідного рівня захисту прав українців у всіх країнах їх проживання. Свідченням цього є її активна участь у розробленні ряду універсальних міжнародно-правових норм у рамках ООН, ОБСЄ, Ради Європи, інших міжнародних організацій.
Україна вбачає своє завдання в тому, щоб всіляко сприяти добровільній інтеграції української діаспори в політичне, соціальне та економічне життя країн проживання, її адаптації до місцевої культури із збереженням і розвитком власної духовної самобутності.
Незважаючи на скрутне економічне і фінансове становище, що склалося, Україна намагається надавати українській діаспорі посильну допомогу в задоволенні її культурно-інформаційних потреб, створенні й підтримці українських культурних центрів, підготовці культурно-освітніх фахівців, проведенні спільних масових заходів, спрямованих на збереження і розвиток української культури.
Актуальною також є підготовка ініціативи держав-партнерів щодо надання різнобічної допомоги відповідним національним меншинам, які проживають на території України.
Україна сприяє поверненню на Батьківщину українців та вихідців з України інших національностей, які свого часу опинилися за кордоном внаслідок політичних репресій, масових переслідувань і депортацій. Предметом особливої турботи є особи українського походження, які проживають у зонах воєнних конфліктів.
Міграційна політика України стосовно української діаспори грунтується на загальновизнаних нормах міжнародного права, міждержавних договорах та законодавстві України й реалізується через відповідні державні структури та органи місцевого самоврядування. В її основу покладено принципи пріоритетності національно-державних інтересів і права українців, які повертаються в Україну, на одержання громадянства України, поєднання інтересів мігрантів і місцевого населення, врахування можливостей для забезпечення нормальних умов життя і праці у регіонах проживання.
Багатоаспектний комплекс завдань, що постав перед Україною у справі налагодження та розвитку взаємовідносин з українською діаспорою, зумовив потребу в розробленні й реалізації заходів Державної програми "Українська діаспора на період до 2000 року", метою якої є сприяння правовому захисту українців, які проживають за кордоном, розв'язання проблем їхнього національно-культурного відродження, розвиток співпраці з українською діаспорою у різних сферах життя, залучення її до процесу державотворення в Україні, забезпечення добровільного повернення етнічних українців на Батьківщину.
Організаційно-правові засади співробітництва з українською діаспорою
Подати Кабінетові Міністрів України пропозицію про створення постійної міжвідомчої координаційної ради з питань співробітництва з українською діаспорою.
Міністерство у справах національностей та
міграції за погодженням із заінтересованими
міністерствами і відомствами.
1996 рік.
Сприяти правовому захисту українців, які проживають за кордоном, через органи та установи ООН, ОБСЄ, Ради Європи, структури СНД, інші міжнародні інституції, в яких представлена Україна.
МЗС, Мінюст, Міністерство у справах
національностей та міграції.
1996 - 2000 роки.
Використовувати можливості міжнародних неурядових організацій для формування думки світової громадськості щодо фактів порушення прав українських меншин, вироблення механізмів їх захисту.
МЗС, Мінюст, Міністерство у справах
національностей та міграції, Держтелерадіо
за участю товариства "Україна" та інших
об'єднань громадян.
1996 - 2000 роки.
У ході переговорів з представниками держав, у яких проживають українці, порушувати питання про становище українських меншин.
МЗС, Мінюст, Міністерство у справах
національностей та міграції.
1996 - 2000 роки.
У процесі укладання міжнародних договорів передбачати:
забезпечення прав українських меншин, створення оптимальних можливостей для задоволення їхніх соціальних, культурно-освітніх, інформаційних та інших потреб.
МЗС, Мінюст, Міністерство у справах
національностей та міграції, Мінкультури,
Міносвіти, Мінмолодьспорт та інші
міністерства і відомства.
1996 - 2000 роки;
створення сприятливих умов для добровільного повернення на Батьківщину українців, які проживають за кордоном, і відповідно осіб, які належать до національних менших, що проживають в Україні.
МЗС, Мінюст, Міністерство у справах
національностей та міграції разом із
заінтересованими міністерствами і
відомствами.
1996 - 2000 роки.
Практикувати укладання міжвідомчих договорів про співробітництво у галузях економіки, науки, культури, освіти, соціального захисту,інформаційного забезпечення, видавничої справи, туризму і спорту з урахуванням інтересів української діаспори.
МЗС, МЗЕЗторг, Міністерство у справах
національностей та міграції, Мінекономіки,
Мінсоцзахист, Міносвіти, Мінкультури,
Мінпресінформ, Держтелерадіо, Укрінформ,
Мінмолодьспорт, Національна академія наук,
Академія педагогічних наук.
1996 - 2000 роки.
Розробити і подати Кабінетові Міністрів України пропозиції про зміни законодавства у частині полегшення візового режиму та умов тимчасового перебування на території України українців, які проживають за кордоном.
МЗС, МВС, Мінюст, Міністерство у справах
національностей та міграції.
1996 рік.
Вивчити питання про можливості відкриття консульських установ у місцях компактного проживання українців за кордоном.
МЗС.
1996 - 1997 роки.
Сприяти обласним державним адміністраціям у розробленні двосторонніх програм співробітництва між прикордонними областями України та відповідно Росії, Білорусі, Молдови, Польщі, Румунії, Словаччини з метою створення та ефективного функціонування культурно-інформаційної інфраструктури національних меншин.
МЗС, Мінюст, Мінкультури, Міністерство у
справах національностей та міграції,
Міносвіти, Мінзв'язку, Мінмолодьспорт,
Мінпресінформ, Головархів, Національна
академія наук, Держтелерадіо.
1996 - 2000 роки.
Духовно-культурний взаємообмін
На основі міжнародних домовленостей сприяти створенню в місцях компактного проживання українців за кордоном культурно-інформаційних центрів, надавати їм організаційну, методичну та іншу допомогу.
Міністерство у справах національностей та
міграції разом із заінтересованими
міністерствами та відомствами.
1996 - 2000 роки.
На основі міжнародних договорів розробляти програми наукових досліджень з питань українознавства в місцях компактного проживання українців за кордоном.
Міністерство у справах національностей та
міграції, Міносвіти, Мінкультури,
Національна академія наук, Академія
педагогічних наук.
1996 - 2000 роки.
Розвивати культурно-шефські зв'язки з об'єднаннями української діаспори на рівні областей, міст, районів.
Мінкультури разом із заінтересованими
міністерствами, відомствами, місцевими
органами державної виконавчої влади,
органами місцевого самоврядування.
1996 - 2000 роки.
Організовувати в Україні та в місцях компактного проживання українців за кордоном спільні культурно-мистецькі фестивалі, дні української культури та мистецтва, виставки образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва, гастролі професійних, самодіяльних колективів та виконанців, спортивні змагання. Надавати допомогу в створенні колективів художної самодіяльності, навчанні та стажуванні їх керівників у кращих художніх колективах України.
Мінкультури, Міносвіти, Мінмолодьспорт,
Міноборони, Міністерство у справах
національностей та міграції, Мінпресінформ
за участю творчих спілок та інших
громадських організацій.
1996 - 2000 роки.
Сприяти розробленню програм співробітництва молодіжних і дитячих організацій України з відповідними організаціями української діаспори.
Мінмолодьспорт, Міносвіти, МЗС,
Міністерство у справах національностей та
міграції, Мінкультури.
1996 - 2000 роки.
Створити спеціальну відеокінотеку для ознайомлення українців, які проживають за кордоном, з історією України, її мовою, культурою, літературою, мистецтвом, досягненнями науки і техніки.
Мінкультури, Міносвіти, Держтелерадіо,
Міністерство у справах національностей та
міграції, Національна академія наук разом
з товариством "Україна".
1996 - 1998 роки.
Вивчити можливості та подати Кабінетові Міністрів України пропозиції про створення архіву української діаспори.
Головархів, Національна комісія з питань
повернення в Україну культурних цінностей,
Міністерство у справах національностей та
міграції.
1996 - 1997 роки.
Підготувати серію пересувних виставок з історії культури України для демонстрування в місцях компактного проживання українців за кордоном.
Головархів, Міносвіти, Мінкультури,
Міністерство у справах національностей та
міграції, Національна академія наук разом
з товариством "Україна" та іншими
громадськими організаціями.
1996 рік.
З метою задоволення потреб у друкованих виданнях:
на основі двосторонніх домовленостей розробити програми і організувати випуск наукової, навчальної, художньої та дитячої літератури для української діаспори і відповідних національних меншин в Україні.
Мінпресінформ, Міносвіти, Мінкультури,
Міністерство у справах національностей та
міграції, Національна академія наук.
1996 - 1998 роки;
розробити програму перевидання в Україні наукової українознавчої літератури діаспори.
Мінпресінформ, Національна академія наук,
Національна комісія з питань повернення в
Україну культурних цінностей.
1996 - 1997 роки;
видати серії довідників про визначних представників української діаспори, про українську діаспору та про національні меншини в Україні.
Міністерство у справах національностей та
міграції, Мінпресінформ, Національна
академія наук разом з товариством
"Україна" та Київським науковим

................
Перейти до повного тексту