- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Закон України
З А К О Н У К Р А Ї Н И
( Закон втратив чинність на підставі Закону
N 1667-IV від 06.04.2004, ВВР, 2004, N 30-31, ст.382 )
Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1998, N 6-7, ст.24 )
( Із змінами, внесеними згідно із Законами
N 134/98-ВР від 03.03.98, ВВР, 1998, N 8, ст.29
N 2171-III від 21.12.2000, ВВР, 2001, N 9, ст.38
N 2979-III від 17.01.2002, ВВР, 2002, N 17, ст.123 )
( Щодо визнання неконституційними окремих положень див.
Рішення Конституційного Суду
N 9-рп/2003 від 17.04.2003 )
( Із змінами, внесеними згідно із Законом
N 662-IV від 03.04.2003, ВВР, 2003, N 27, ст.209 )
Р о з д і л I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Основні засади і принципи виборів
1. Депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим (далі - депутати) обираються громадянами України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування за мажоритарною виборчою системою відносної більшості по одномандатних виборчих округах.
2. Усього обирається 100 депутатів.
3. Виборчий процес здійснюється на засадах вільного і рівноправного висування кандидатів у депутати, гласності та відкритості, свободи агітації, рівних можливостей для всіх кандидатів у проведенні виборчої кампанії, неупередженості до кандидатів з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів.
4. Участь громадян України у виборах є добровільною. Вважається, що виборці, які не брали участі у голосуванні на виборах, підтримують результати волевиявлення тих виборців, які взяли участь у голосуванні на виборах.
Стаття 2. Види виборів
Вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними, а також замість депутатів, які вибули.
Стаття 3. Право громадян України обирати та бути обраними до Верховної Ради Автономної Республіки Крим
1. Здійснення громадянами України права обирати і бути обраними до Верховної Ради Автономної Республіки Крим не залежить від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання в автономії, мовних або інших ознак.
2. Обмеження виборчих прав, що не передбачені Конституцією України та цим Законом, забороняються.
3. Право голосу на виборах мають громадяни України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, яким на день проведення виборів виповнилося вісімнадцять років. Кожний виборець має один голос.
4. Не мають права голосу і права бути обраними громадяни, визнані судом недієздатними. Здійснення виборчого права зупиняється для осіб, які за вироком суду перебувають в місцях позбавлення волі, - на час перебування в цих місцях.
5. Депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим може бути обраний громадянин України, що постійно проживає в Україні протягом останніх п'яти років, який має право голосу, на день виборів досяг вісімнадцяти років.
6. Не може бути обраний депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
( Положення частини сьомої статті 3 втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституціного Суду
N 9-рп/2003 від 17.04.2003 )
7. Військовослужбовці Збройних Сил, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони, військ Цивільної оборони, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, крім тих осіб, які проходять строкову військову або альтернативну (невійськову) службу, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, судді і прокурори, а також державні службовці можуть бути зареєстровані кандидатами в депутати, якщо на момент реєстрації вони подадуть до окружної виборчої комісії особисте зобов'язання про припинення виконання службових повноважень на період виборчої кампанії.
( Частина сьома статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законами
N 2171-III від 21.12.2000,
N 662-IV від 03.04.2003 )
Стаття 4. Проведення виборів
1. Проведення виборів депутатів організовують виборчі комісії, які утворюються і діють у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
2. Вибори депутатів є рівними. Громадяни України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, беруть участь у виборах на рівних засадах.
3. Вибори депутатів є прямими. Депутати обираються безпосередньо виборцями. Голосування на виборах є таємним: контроль за волевиявленням виборців у будь-якій формі не допускається.
Стаття 5. Право висування кандидатів у депутати
Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, які мають право голосу. Це право реалізується ними як шляхом самовисування, так і через місцеві в Автономній Республіці Крим осередки політичних партій, що легалізовані відповідно до законодавства України (далі - місцеві осередки політичних партій), а також збори громадян і трудові колективи у порядку, визначеному цим Законом.
Р о з д і л II
ОРГАНІЗАЦІЯ ВИБОРІВ
Стаття 6. Порядок призначення виборів
1. Чергові вибори призначаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим на останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
2. Позачергові вибори до Верховної Ради Автономної Республіки Крим призначаються відповідно до
Конституції України Верховною Радою України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
3. Рішення про проведення повторних виборів, а також виборів замість депутатів, які вибули, приймає виборча комісія Автономної Республіки Крим у випадках і в порядку, передбачених цим Законом.
4. Оголошення про початок виборчої кампанії здійснює виборча комісія Автономної Республіки Крим відповідно до строків, визначених цим Законом.
Стаття 7. Утворення виборчих округів
1. Виборчі округи утворюються виборчою комісією Автономної Республіки Крим з приблизно рівною кількістю виборців у кожному виборчому окрузі на всій території автономії за пропозиціями відповідно міських (міст республіканського Автономної Республіки Крим значення) і районних рад з урахуванням адміністративно-територіального устрою України або самостійно в разі неподання таких пропозицій у встановлений нею строк.
2. Орієнтовну кількість виборців у виборчому окрузі, номер, територіальні межі та центри виборчих округів визначає виборча комісія Автономної Республіки Крим.
3. Відхилення кількості виборців від середньої по Автономній Республіці Крим кількості виборців у виборчому окрузі не може перевищувати десяти відсотків. Не допускається утворення виборчих округів з територій, які не межують одна з одною.
4. Повідомлення про утворення виборчих округів із зазначенням їх номера, центру, територіальних меж та кількості виборців у кожному виборчому окрузі публікується виборчою комісією Автономної Республіки Крим у загальнокримських засобах масової інформації не пізніш як за 90 днів до дня виборів.
Стаття 8. Утворення виборчих дільниць
1. Для проведення голосування і підрахунку голосів територія виборчих округів поділяється на виборчі дільниці.
2. Виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за поданням районних і міських рад у межах території виборчих округів, а у разі відсутності таких подань - на підставі пропозицій відповідних міських голів або голів рад.
3. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за 45 днів до дня виборів з кількістю від 20 до 3000 виборців, а у виняткових випадках - з меншою або більшою кількістю виборців. У разі коли вибори до Верховної Ради Автономної Республіки Крим проводяться одночасно з виборами народних депутатів України, виборчі дільниці утворюються відповідно до Закону України
"Про вибори народних депутатів України".
4. У стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах та інших місцях тимчасового перебування виборців, на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні, виборчі дільниці утворюються в строк, визначений частиною третьою цієї статті, а у виняткових випадках - не пізніш як за п'ять днів до дня виборів. Такі виборчі дільниці входять до складу виборчих округів за місцем їх розташування або за місцем порту приписки судна.
5. Військовослужбовці голосують на виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин.
6. Рішення окружної виборчої комісії про утворення виборчих дільниць, межі кожної виборчої дільниці, склад і місцезнаходження дільничних виборчих комісій та приміщень для голосування доводяться до відома населення не пізніш як на п'ятий день після його прийняття.
Стаття 9. Виборчі комісії
1. Вибори організовують і проводять:
виборча комісія Автономної Республіки Крим;
окружні виборчі комісії;
дільничні виборчі комісії.
2. Виборчі комісії утворюються і діють відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.
3. Ніхто не може втручатися у вирішення питань, віднесених до компетенції виборчих комісій, крім випадків, передбачених законами України.
Стаття 10. Утворення виборчих комісій
1. Виборча комісія Автономної Республіки Крим є органом по організації і проведенню виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим і утворюється, як правило, одночасно з призначенням виборів, але не пізніш як за 120 днів до дня їх проведення. Строк повноважень виборчої комісії Автономної Республіки Крим - чотири роки. Виборча комісія Автономної Республіки Крим здійснює свої повноваження до утворення її нового складу. Комісія є юридичною особою, має печатку із своїм найменуванням.
2. Виборча комісія Автономної Республіки Крим утворюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим у складі 15 членів комісії за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менше третини інших членів комісії повинні мати вищу юридичну освіту.
3. Члени виборчої комісії зі свого складу обирають голову, заступника голови та секретаря комісії. Голова, заступник голови, секретар комісії працюють на постійній основі.
4. Окружні виборчі комісії є юридичними особами. Вони утворюються рішеннями районних, міських рад за поданням відповідно голів рад або міських голів не пізніш як за 55 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря і членів комісії.
5. До складу окружних виборчих комісій включаються представники від місцевих осередків політичних партій, а також трудових колективів. Загальна кількість членів окружних комісій визначається кількістю поданих кандидатур, але не може бути меншою восьми.
6. Голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії не можуть бути членами однієї політичної партії.
7. У разі коли відповідна рада в установлений цим Законом строк не утворить окружну виборчу комісію, окружна виборча комісія утворюється виборчою комісією Автономної Республіки Крим не пізніш як за 50 днів до дня виборів за поданням місцевих осередків політичних партій і трудових колективів, які діють на території відповідного виборчого округу.
8. Повноваження окружної виборчої комісії закінчуються через 10 днів після визнання виборчою комісією Автономної Республіки Крим повноважень депутата, обраного у виборчому окрузі.
9. Дільничні виборчі комісії утворюються за рішенням сільських, селищних, міських, районних у містах рад не пізніш як за 45 днів до дня виборів, а у виняткових випадках, які зазначені в частині четвертій статті 8 цього Закону, не пізніш як за 5 днів до дня виборів, у складі голови, заступника голови, секретаря і членів комісії за поданням відповідно сільського, селищного, міського голови чи голови районної в місті ради з включенням до складу цих комісій представників від місцевих осередків політичних партій, а також зборів громадян і трудових колективів, які висунули кандидатів для участі у виборах. Загальна чисельність членів дільничних виборчих комісій визначається кількістю поданих відповідно до цих вимог кандидатур, але не може бути меншою восьми. У разі коли вибори до Верховної Ради Автономної Республіки Крим проводяться одночасно з виборами народних депутатів України, дільничні виборчі комісії утворюються відповідно до Закону України
"Про вибори народних депутатів України" і є спільними для виборів народних депутатів України та виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
( Частина дев'ята статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом
N 134/98-ВР від 03.03.98 )
10. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує 50 чоловік, дільничні виборчі комісії утворюються у складі голови комісії, секретаря і 1-3 членів комісії.
11. Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії не можуть бути членами однієї політичної партії.
12. У разі коли відповідна рада в установлений цим Законом строк не утворить дільничну виборчу комісію, дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією не пізніш як за 40 днів до дня виборів за поданням відповідних місцевих осередків політичних партій, а також зборів громадян, трудових колективів.
13. Повноваження дільничної виборчої комісії закінчуються через 10 днів після реєстрації виборчою комісією Автономної Республіки Крим в установленому законом порядку депутата, обраного у відповідному виборчому окрузі.
Стаття 11. Повноваження виборчої комісії Автономної Республіки Крим
Виборча комісія Автономної Республіки Крим:
1) здійснює на всій території Автономної Республіки Крим контроль за виконанням виборчого законодавства і забезпечує його однакове застосування;
2) очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, спрямовує їх діяльність;
3) здійснює методичне забезпечення діяльності виборчих комісій;
4) розробляє і затверджує кошторис витрат на підготовку та проведення виборів, встановлює порядок використання коштів, виділених з республіканського бюджету Автономної Республіки Крим на проведення виборів, вирішує питання матеріально-технічного забезпечення підготовки та проведення виборів, здійснює контроль за цільовим використанням коштів;
5) утворює виборчі округи, публікує список виборчих округів із зазначенням їх номерів, територіальних меж, центрів та кількості виборців у кожному виборчому окрузі;
6) встановлює форми протоколів засідань виборчих комісій, посвідчень та інших виборчих документів, передбачених цим Законом;
7) заслуховує повідомлення виборчих комісій, а також міністерств та інших органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів;
8) підбиває підсумки виборів у цілому по Автономній Республіці Крим, інформує про них Верховну Раду Автономної Республіки Крим;
9) приймає рішення про проведення повторних виборів;
10) публікує списки обраних депутатів із зазначенням даних, передбачених частиною четвертою статті 39 цього Закону;
11) видає посвідчення депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим особі, яку обрано депутатом;
12) приймає рішення про проведення виборів замість депутатів, які вибули, організовує проведення цих виборів;
13) розглядає звернення, заяви і скарги щодо рішень і дій або бездіяльності окружних та дільничних виборчих комісій, приймає по них рішення;
14) розглядає заяви юридичних та фізичних осіб стосовно питань, що віднесені до її компетенції, і приймає по них рішення;
15) контролює діяльність окружних виборчих комісій щодо питань забезпечення приміщеннями, транспортом, зв'язком, іншими засобами матеріально-технічного забезпечення виборів;
16) публікує дати початку і закінчення подання кандидатур до складу виборчих комісій, інформацію про утворення виборчих комісій, утворення виборчих округів, реєстрації кандидатів у депутати, інших заходів, визначених цим Законом;
17) визначає порядок використання загальнокримських засобів масової інформації у зв'язку з проведенням виборів;
18) здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону та інших законів України.
Стаття 12. Повноваження окружної виборчої комісії
Окружна виборча комісія:
1) здійснює контроль за виконанням виборчого законодавства на території відповідного виборчого округу;
2) утворює виборчі дільниці, встановлює їх межі та єдину нумерацію по виборчому округу, публікує їх список із зазначенням місцезнаходження;
3) спрямовує діяльність дільничних виборчих комісій;
4) реєструє кандидатів у депутати, їх довірених осіб, видає їм відповідні посвідчення;
5) забезпечує видання плакатів із біографічними відомостями про зареєстрованих кандидатів у депутати та тезами їх передвиборних програм;
6) затверджує текст виборчого бюлетеня по виборчому округу, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів і доставку їх дільничним виборчим комісіям;
7) встановлює результати голосування та виборів у виборчому окрузі, приймає рішення про обрання депутата, видає йому відповідне тимчасове посвідчення;
8) повідомляє населення про результати голосування та виборів у виборчому окрузі через засоби масової інформації;
9) організовує проведення повторного голосування, а також виборів замість депутата, який вибув;
10) розглядає звернення, заяви, скарги на рішення та дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає по них рішення;
11) розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями; контролює забезпечення дільничних виборчих комісій приміщеннями, транспортом, зв'язком і розглядає інші питання матеріально-технічного забезпечення виборів;
12) заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування з питань проведення виборів;
13) контролює достовірність підписів, зібраних на підтримку кандидатів у депутати по виборчому округу;
14) сприяє проведенню виборчої кампанії кандидатів у депутати на рівноправній основі; узгоджує з відповідними органами місцевого самоврядування, місцевими державними адміністраціями порядок та місця розміщення агітаційних матеріалів; сприяє проведенню зустрічей кандидатів у депутати з виборцями на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності, а також за місцем проживання виборців;
15) здійснює контроль за використанням виборчого фонду кандидатами у депутати відповідно до вимог цього Закону;
16) розглядає в межах своїх повноважень звернення, заяви, скарги щодо організації та проведення виборів на території виборчого округу, приймає щодо них рішення, а в разі необхідності звертається до виборчої комісії Автономної Республіки Крим або до суду;
17) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 13. Повноваження дільничної виборчої комісії
Дільнична виборча комісія:
1) перевіряє точність списку виборців на виборчій дільниці;
2) забезпечує можливість ознайомлення виборців зі списком виборців, приймає і розглядає заяви про помилки та неточності у списку і вирішує питання про внесення відповідних змін до нього;
3) завчасно вручає або надсилає виборцям іменні запрошення із зазначенням дати проведення виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;
4) створює умови для ознайомлення виборців зі списками кандидатів, зареєстрованих у виборчому окрузі, та їх передвиборними програмами;
5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виготовлення виборчих скриньок;
6) організовує голосування на виборчій дільниці;
7) проводить підрахунок голосів, поданих на виборчій дільниці;
8) розглядає заяви і скарги з питань підготовки виборів та організації голосування на виборчій дільниці і приймає по них рішення;
9) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Стаття 14. Організація роботи виборчих комісій
1. Основною формою роботи виборчих комісій є їх відкриті засідання. Засідання комісії скликаються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови комісії. У разі відсутності голови дільничної комісії виборчої дільниці, де кількість виборців не перевищує 50 чоловік, засідання цієї комісії скликається секретарем комісії.
2. У разі відсутності голови, заступника голови комісії чи їх відмови скликати засідання комісії воно може бути скликане не менш як третиною членів комісії з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час і місце засідання.
3. Перше засідання комісії скликається не пізніше ніж на третій робочий день після її утворення, а наступні - в міру необхідності.
4. Засідання виборчої комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь не менше двох третин її складу. Рішення приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів осіб, що входять до складу комісії.
5. Засідання виборчої комісії веде її голова або його заступник, а у разі невиконання ними з будь-яких причин своїх функцій комісія визначає із свого складу головуючого на конкретному засіданні.
6. На засіданнях комісій ведеться протокол, який підписується головою або головуючим на засіданні і секретарем комісії.
7. Особи, які входять до складу виборчої комісії і не погоджуються з прийнятим рішенням, можуть висловити в письмовій формі окрему думку, яка є невід'ємним додатком до протоколу засідання.
8. Рішення виборчих комісій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими.
9. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов'язані сприяти виборчим комісіям у здійсненні ними своїх повноважень.
10. На засіданнях комісій мають право бути присутніми кандидати в депутати, довірені особи кандидатів у депутати, офіційні спостерігачі громадських організацій України та інших держав, міжнародних організацій, а також представники засобів масової інформації. За рішенням комісії на її засіданні можуть бути присутні й інші особи.
11. Приймати документи та звернення, що надходять до комісії, мають право голова, заступник голови, секретар або член комісії. Усі документи та звернення реєструються в порядку, встановленому комісією.
12. Виборчі комісії можуть залучати для здійснення передбачених цим Законом функцій, виконання технічної роботи відповідних спеціалістів, технічних працівників з оплатою їх праці в межах коштів, які виділяються відповідним комісіям на підготовку і проведення виборів.
Стаття 15. Оскарження рішень виборчих комісій
1. Рішення, дії або бездіяльність виборчих комісій можуть бути оскаржені місцевими осередками політичних партій, кандидатами у депутати та їх довіреними особами, а також виборцями до виборчої комісії вищого рівня, яка приймає рішення протягом трьох днів з моменту надходження скарги, а у разі оскарження рішення, дії або бездіяльності виборчих комісій менше ніж за п'ять днів до виборів чи в день їх проведення - негайно; або оскаржені до суду протягом 10 днів після прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності на порушення цього Закону, якщо інший порядок оскарження не встановлено законом.
2. У випадках, які вимагають додаткової перевірки, скарги можуть бути розглянуті у десятиденний строк, але не пізніше дня виборів.
3. Рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до суду.
4. Суди і органи прокуратури організовують свою роботу, в тому числі у вихідні дні, таким чином, щоб забезпечити своєчасний для реалізації виборчих прав розгляд заяв та скарг.
5. Скарги на рішення, дії або бездіяльність виборчих комісій, подані з порушенням встановлених законом строків, розгляду не підлягають.
Стаття 16. Статус осіб, які входять до складу виборчих комісій
1. До складу виборчих комісій можуть входити громадяни України, які мають право голосу і не є кандидатами в депутати, їх довіреними особами, близькими та родичами кандидата у депутати (чоловік, дружина, їх діти, батьки, рідні брати і сестри).
2. Ніхто не може бути одночасно членом більше ніж однієї виборчої комісії. У разі реєстрації особи, яка входить до складу виборчої комісії, кандидатом у депутати, довіреною особою кандидата в депутати її повноваження вважаються припиненими з дня такої реєстрації.
3. Протягом строку повноважень виборчої комісії зміни до її складу можуть вноситися органом, що утворив виборчу комісію, лише у випадках порушення комісією або окремими особами, які входять до її складу, закону, смерті особи, що входить до складу комісії, або вибуття її за межі України на постійне місце проживання, припинення громадянства України, а також у зв'язку з особистою заявою особи про складення своїх повноважень у комісії або у випадку, передбаченому частиною другою цієї статті.
4. Комісія може звернутися до органу, який її утворив, з пропозицією про заміну голови, заступника голови, секретаря або члена комісії, якщо за це проголосує не менше двох третин від її складу. Виборча комісія Автономної Республіки Крим може звернутися з пропозицією до Верховної Ради Автономної Республіки Крим про заміну члена комісії, якщо за це проголосувало не менше двох третин від її складу.
5. Особи, які входять до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим, працюють у комісії не на постійній основі, крім голови, заступника голови і секретаря. Виборча комісія має апарат, який утримується за рахунок коштів, що виділяються з республіканського бюджету Автономної Республіки Крим.
Стаття 17. Оплата праці членів виборчих комісій
1. За рішенням окружної, дільничної виборчої комісії, яке затверджується виборчою комісією вищого рівня, голова, заступник голови, секретар та окремі члени відповідної виборчої комісії можуть бути на період виборчої кампанії звільнені від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи. Оплата праці членів комісії здійснюється виконавчими органами відповідних рад за рахунок коштів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, передбачених для проведення виборчої кампанії.
2. Розмір заробітної плати членів виборчої комісії Автономної Республіки Крим, членів окружних та дільничних виборчих комісій визначається Кабінетом Міністрів України і не може бути нижчим за середню заробітну плату за місцем основної роботи.
Р о з д і л III
СПИСКИ ВИБОРЦІВ
Стаття 18. Списки виборців, порядок їх складання та уточнення
1. Списки виборців складаються виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (де вони утворені) рад по кожній виборчій дільниці. До списків виборців включаються всі громадяни України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, яким на день виборів виповнюється вісімнадцять років та які на момент складання списку постійно проживають на території відповідної виборчої дільниці і мають право голосу.
2. За відсутності точних відомостей про дату (місяць і день) народження громадянина вважається, що він народився 1 січня відповідного року.
3. До списку виборців вносяться прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце проживання виборця. Прізвища виборців зазначаються в списку виборців у порядку, зручному для проведення голосування. Громадянин може бути включений до списку виборців лише на одній виборчій дільниці за місцем його постійного проживання.
4. Списки виборців, підписані керівником виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті (де її утворено) ради, передаються дільничним виборчим комісіям не пізніше ніж за 30 днів до дня виборів.
( Частина четверта статті 18 із змінами, внесеними згідно із
Законом
N 2979-III від 17.01.2002 )
5. Відповідальність за достовірність, повноту і своєчасність передачі списків виборців дільничним виборчим комісіям несе особа, яка їх підписала.
6. Дільнична виборча комісія уточнює списки виборців, після чого вони підписуються головою та секретарем комісії і не пізніш як за 15 днів до дня виборів подаються для загального ознайомлення, а також для перевірки їх правильності.
7. Виборці, які прибули на територію виборчої дільниці після уточнення списків виборців, включаються дільничною виборчою комісією до списку виборців на підставі документів, що засвідчують їх особу, громадянство та місце проживання.
( Частина сьома статті 18 із змінами, внесеними згідно із
Законом
N 2979-III від 17.01.2002 )
8. Виборці, які вибули з території виборчої дільниці після оприлюднення списків виборців, на підставі відповідних документів виключаються головою дільничної виборчої комісії із списку виборців.
9. Громадянам забезпечується можливість ознайомитися із списком виборців і перевірити правильність відомостей.
10. Кожний громадянин України має право оскаржувати рішення дільничних виборчих комісій про неправильності в списках виборців, у тому числі про невключення, неправильне включення до списку виборців або виключення його із списку виборців, а також про допущені інші помилки. Заява виборця розглядається дільничною виборчою комісією у дводенний строк, а напередодні і в день виборів - негайно. Дільнична виборча комісія зобов'язана внести необхідні зміни до списку виборців або видати заявнику копію мотивованого рішення про відхилення його заяви. Це рішення або внесення змін до списку виборців може бути оскаржене до суду в установленому законом порядку.
Стаття 19. Випадки особливого порядку складання списків виборців
1. Списки виборців на виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах та інших місцях тимчасового перебування виборців, а також на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні, складаються дільничними виборчими комісіями на підставі відомостей, що надаються відповідно керівниками зазначених закладів або капітанами суден.
2. У виняткових випадках на виборчих дільницях, утворених у місцях тимчасового перебування виборців, списки виборців можуть бути складені не пізніш як за три дні до дня виборів.
Р о з д і л IV
ВИСУВАННЯ І РЕЄСТРАЦІЯ КАНДИДАТІВ У ДЕПУТАТИ
Стаття 20. Загальний порядок висування кандидатів у депутати
1. Право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, що постійно проживають в Автономній Республіці Крим, і реалізується місцевими осередками політичних партій та безпосередньо громадянами шляхом самовисування, а також зборами громадян і трудовими колективами.
2. Одна і та ж особа може бути висунута лише в одному виборчому окрузі.
Стаття 21. Порядок висування кандидатів у депутати
1. Кандидати у депутати висуваються на зборах (конференціях) місцевих осередків політичних партій, при цьому місцевий осередок політичної партії може висунути лише одного кандидата у депутати в кожному окрузі.
2. Збори (конференції) місцевих осередків політичних партій проводяться відповідно до статуту партій.
3. Громадяни України за умови додержання вимог, передбачених статтею 3 цього Закону, мають право на самовисування кандидатами у депутати шляхом подачі заяви до окружної виборчої комісії про бажання балотуватися кандидатом у депутати.
4. Збори громадян чи трудовий колектив можуть висунути одного кандидата в депутати у виборчому окрузі за місцем проживання або роботи.
5. Висування кандидатів у депутати починається за 80 днів і закінчується за 50 днів до дня виборів.
Стаття 22. Підписний лист
1. Підписні листи видаються окружними виборчими комісіями особам, які подали заяву про намір балотуватися кандидатом у депутати або які висунуті зборами громадян, трудовими колективами та місцевими осередками політичних партій.
До початку збору підписів виборців на підписних листах, в яких має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, професію, посаду (заняття), місце роботи і проживання, партійність особи, яка була висунута або подала заяву про намір балотуватися кандидатом у депутати, окружна виборча комісія проставляє дату видачі та свою печатку.
2. Зразок підписного листа на підтримку осіб, які подали заяву про намір балотуватися кандидатом у депутати або які висунуті зборами громадян, трудовими колективами, місцевими осередками політичних партій, затверджується виборчою комісією Автономної Республіки Крим і повинен містити такі відомості:
1) прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, професію, посаду (заняття), місце роботи і проживання, партійність особи;
2) порядковий номер і дату підпису;
3) прізвище, ім'я, по батькові виборця, число, місяць та рік його народження;
4) місце проживання;
5) номер і серію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
6) особистий підпис виборця.
3. Підписний лист підписується особою, відповідальною за збір підписів, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, її адреси і номера телефону.
4. Окружні виборчі комісії мають право перевіряти достовірність підписів. Недійсними вважаються підроблені, а також насильно зібрані підписи, якщо про це у письмовій формі заявить виборець, якого примусили підписатися або за якого зробили підпис. Якщо із зазначених причин кількість підписів стала меншою, ніж це необхідно, кандидатам у депутати пропонується у п'ятиденний строк доповнити підписні листи. Заяви щодо підписів приймаються окружною виборчою комісією не пізніш як на п'ятий день після подання до неї списків виборців.
5. Право ознайомлення із підписними листами мають лише члени виборчих комісій і в разі порушення справи в суді - учасники судового процесу.
Стаття 23. Порядок реєстрації кандидатів у депутати
1. Для реєстрації кандидата у депутати до окружної виборчої комісії подаються:
1) заява про бажання балотуватися кандидатом у депутати у відповідному виборчому окрузі із зобов'язанням припинити в разі обрання депутатом несумісну із депутатським мандатом діяльність відповідно до Конституції України і законів України;
2) протокол зборів (конференцій) відповідних місцевих осередків політичних партій або протокол зборів громадян чи трудового колективу по висуненню кандидата у депутати за підписом головуючого та секретаря зборів (конференції); підписні листи встановленої форми за наявності не менш як 150 підписів виборців відповідного округу, які підтримують висування особи кандидатом у депутати;
( Пункт 2 частини першої статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом
N 134/98-ВР від 03.03.98 )
3) біографічні відомості кандидата у депутати;
4) виборча програма кандидата у депутати;
5) декларація про доходи і майно за попередній рік, складена за встановленою законодавством України формою;
6) особисте зобов'язання про складення повноважень депутата іншого представницького органу в разі обрання його депутатом (у випадку, якщо на час виборчої кампанії кандидат у депутати має такі повноваження).
2. Усі сторінки документів, що подаються для реєстрації, підписуються особою, яка виявила намір балотуватися кандидатом у депутати. Їй видається довідка, в якій зазначається дата і час прийняття документів.
3. Окружна виборча комісія не пізніше ніж на третій день після подання документів приймає рішення щодо реєстрації кандидата у депутати. У разі реєстрації кандидату у депутати видається відповідне посвідчення.
4. У разі усунення недоліків, які спричинили відмову в реєстрації кандидата в депутати, і подання необхідних документів до окружної виборчої комісії не пізніш як за три дні до закінчення визначеного цим Законом строку реєстрації кандидатів у депутати окружна виборча комісія повторно розглядає питання про реєстрацію цього кандидата і приймає відповідне рішення.
5. Прізвища зареєстрованих кандидатів у депутати нумеруються в окружній виборчій комісії відповідно до черговості реєстрації документів, що відповідають вимогам цього Закону, та із зазначенням відомостей про кандидатів у депутати, передбачених частиною четвертою статті 39 цього Закону, публікуються нею в друкованих засобах масової інформації, що розповсюджуються на території виборчого округу, не пізніш як на п'ятий день після закінчення реєстрації кандидатів у депутати.
6. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за 45 днів до дня виборів.
Стаття 24. Вибуття кандидата в депутати з балотування
1. Кандидат у депутати може у будь-який час до дня виборів зняти свою кандидатуру, про що він подає письмову заяву до окружної виборчої комісії, яка зареєструвала його кандидатом у депутати.
Окружна виборча комісія скасовує своє рішення про реєстрацію кандидата в депутати у разі подачі кандидатом заяви про зняття своєї кандидатури або скасування суб'єктом, який висунув кандидата, свого рішення про його висунення чи втрати кандидатом відповідно до законодавства права балотуватися.
2. Окружні виборчі комісії скасовують рішення про реєстрацію кандидата у депутати за рішенням суду в разі порушення кандидатом у депутати цього Закону. Підставою для таких рішень можуть бути: втрата кандидатом у депутати громадянства України, набуття чинності судовим вироком за вчинення ним умисного злочину, реєстрація однієї й тієї ж особи кандидатом у депутати більше ніж в одному виборчому окрузі та в інших випадках порушення цього Закону.
3. Окружна виборча комісія, яка прийняла рішення про скасування свого рішення про реєстрацію кандидата у депутати, відразу повідомляє про це особу, щодо якої прийнято таке рішення, і надає їй копію цього рішення.
4. У разі смерті кандидата у депутати окружна виборча комісія оголошує його таким, що вибув з балотування.
Стаття 25. Гарантії діяльності кандидатів у депутати
1. Кандидат у депутати після його реєстрації у дні проведення зустрічей з виборцями та інших заходів, передбачених цим Законом, може за власним бажанням звільнятися від виконання виробничих або службових обов'язків з наданням йому неоплачуваної відпустки.
2. Кандидат у депутати має право бути присутнім на всіх передвиборних заходах, що проводяться на території виборчого округу, по якому він балотується, виступати як кандидат у депутати на передвиборних заходах, організованих ним або його довіреними особами, виборчою комісією, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також на заходах, організатори яких запросили його до виступу як кандидата у депутати.
3. За рішенням виборчої комісії з коштів, що виділяються на проведення виборів, за дні наданої неоплачуваної відпустки кандидату в депутати виплачується заробітна плата з розрахунку його середньої заробітної плати (посадового окладу) за основним місцем роботи за останні три місяці з урахуванням індексації. Порядок проведення виплат кандидату у депутати встановлює виборча комісія Автономної Республіки Крим разом з міністерством фінансів Автономної Республіки Крим.
................Перейти до повного тексту