1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про вдосконалення нагородної справи в Україні
( Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 102/2008 від 06.02.2008 )
З метою вдосконалення нагородної справи в Україні, забезпечення її розвитку на засадах демократичності, відкритості, гласності та прозорості, підвищення соціального значення державних нагород, комплексного розв'язання правових, організаційних та інших проблем у цій сфері
постановляю:
1. Підтримати пропозиції Комісії державних нагород та геральдики щодо:
проведення нагородження державними нагородами України з нагоди Дня соборності України 22 січня, Дня Перемоги 9 травня, Дня Конституції України 28 червня, Дня незалежності України 24 серпня, професійних свят та ювілейних дат, а також в інших випадках, що визначаються Президентом України;
( Абзац другий статті 1 в редакції Указу Президента N 102/2008 від 06.02.2008 )
заснування ордена Свободи для відзначення особливих заслуг громадян в утвердженні суверенітету та незалежності України, розвитку демократії, а також медалі "За врятоване життя" - за врятування життя людини, активну благодійну, гуманістичну та іншу діяльність у справі охорони здоров'я громадян.
2. Покласти персональну відповідальність за неухильне додержання вимог нагородного законодавства за добір кандидатур до нагородження і належну підготовку відповідних документів на керівників органів, яким надано право вносити подання про нагородження державними нагородами України.
3. Схвалити Концепцію вдосконалення нагородної справи в Україні (додається).
4. Комісії державних нагород та геральдики з урахуванням положень схваленої Концепції:
підготувати разом із Кабінетом Міністрів України та подати в установленому порядку у двомісячний строк пропозиції про:
- удосконалення порядку вирішення питань щодо присвоєння почесних звань України, передбачивши підвищення вимог до осіб, які представляються для такого відзначення;
- підвищення рівня якості виготовлення орденів, медалей, нагрудних знаків та інших державних нагород України з урахуванням досвіду інших держав;
подати у двомісячний строк в установленому порядку пропозиції щодо вдосконалення діяльності Комісії державних нагород та геральдики, процедури здійснення нагородження державними нагородами, внесення необхідних змін до статутів і положень про державні нагороди України;
провести у тримісячний строк всеукраїнський конкурс з розроблення проектів знака ордена Свободи та медалі "За врятоване життя" і з урахуванням його результатів подати законопроект про внесення змін до Закону України "Про державні нагороди України".
5. Кабінету Міністрів України забезпечити вирішення питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення реалізації Концепції, проведення зазначеного всеукраїнського конкурсу.
6. Кабінету Міністрів України, іншим органам, яким надано право вносити Президентові України подання про нагородження державними нагородами України, посилити контроль за додержанням вимог законодавства під час підготовки таких пропозицій, об'єктивністю визначення особистих заслуг осіб, яких пропонується відзначити.
7. Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечувати широке висвітлення в засобах масової інформації заходів, які здійснюються з метою вдосконалення нагородної справи в Україні, а також діяльності осіб, відзначених державними нагородами України.
Президент України В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 18 серпня 2005 року
N 1177/2005
СХВАЛЕНО
Указом Президента України
від 18 серпня 2005 року N 1177/2005
КОНЦЕПЦІЯ
вдосконалення нагородної справи в Україні
1. Загальні положення
За роки незалежності відповідно до Конституції України на основі історичної національної нагородної спадщини та міжнародного досвіду в Україні створено нагородну систему України. Сформовано відповідне законодавство, визначено організаційні засоби та створено матеріально-технічні основи забезпечення його реалізації.
Система державних нагород України стала важливим фактором утвердження української державності, морального заохочення громадян за активну діяльність у розвитку економіки, науки, культури, у соціальній сфері, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності.
Концепція вдосконалення нагородної справи в Україні розроблена відповідно до Конституції України, Закону України "Про державні нагороди України", актів Президента України з урахуванням досвіду іноземних держав з метою забезпечення в умовах демократизації суспільного життя реалізації повною мірою конституційних повноважень Президента України з питань нагородження державними нагородами, визначення основних цілей, напрямів удосконалення державної нагородної політики, правових, організаційних та інших засобів розв'язання проблем та подолання негативних явищ у цій сфері.
2. Основні проблеми реалізації державної нагородної політики
Основні проблеми реалізації державної нагородної політики останніми роками спричинені насамперед відходом від демократичних принципів нагородження і полягають у необ'єктивності оцінки в деяких випадках заслуг відзначених державними нагородами осіб, невідповідності кількості нагороджених реальним показникам економічного, соціального розвитку держави, масовому відзначенні всупереч законодавству осіб з нагоди різних дат адміністративно-територіальних одиниць, окремих населених пунктів, підприємств, організацій та установ, нерідко без погодження та обговорення в установленому порядку пропозицій, без додержання вимог щодо послідовності та періодичності відзначення, що призвело до безпідставно різкого зростання кількості нагороджень.
Непоодинокими були факти суб'єктивізму, допущені деякими керівниками центральних та місцевих органів виконавчої влади у визначенні кандидатур для нагородження, що посилювало недовіру до органів державної влади, ставило під сумнів об'єктивність оцінки заслуг кандидатів, поданих до нагородження, уможливлювало зловживання та корупцію. Серед нагороджених необгрунтовано високою була частка керівників, державних службовців, що не відповідає соціальній структурі суспільства.
Організація нагородної справи залишалась значною мірою непрозорою та закритою для широкої громадськості, не було створено умов для належного контролю з боку суспільства за вирішенням питань у цій сфері.
3. Засади вдосконалення нагородної справи
Дальший розвиток і вдосконалення нагородної справи в Україні мають здійснюватися на засадах:
конституційності і законності;
демократичності і прозорості вирішення питань щодо нагородження, максимального врахування при цьому пропозицій трудових колективів, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадськості;
об'єктивності, справедливості, відповідності нагороди заслугам особи, яка нагороджується;
неупередженості, чесності та професійності посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування, що забезпечують нагородний процес.

................
Перейти до повного тексту