- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 листопада 2021 р. № 1167
Київ
Про затвердження Порядку організації виїзду дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок організації виїзду дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
3. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2022 року.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 листопада 2021 р. № 1167
ПОРЯДОК
організації виїзду дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок
( У тексті Порядку слово "Нацсоцслужба" у всіх відмінках замінено словами "Державна служба у справах дітей" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ
№ 898 від 09.08.2024 )
1. Цей Порядок регламентує виїзд організованої групи дітей (двох і більше) віком від 7 до 18 років (далі - група дітей) за кордон на оздоровлення та відпочинок за попередньо визначеними та затвердженими маршрутом і програмою перебування.
Дія цього Порядку не поширюється на виїзд дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок разом із батьками (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), у туристичну подорож та з іншою метою (участь у міжнародних заходах, освітніх, культурних, спортивних програмах).
2. Діяльність, пов’язану з організацією виїзду групи дітей, можуть провадити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій, підприємства, установи, організації, зокрема благодійні та громадські, за умови, що їх установчими документами передбачається провадження або сприяння діяльності з організації оздоровлення та відпочинку групи дітей за кордоном (далі - організатор).
3. Забезпечення організації оздоровлення та відпочинку дітей в сім’ї, що приймає дітей, або закладі (літній табір, санаторій, пансіонат тощо) (далі - заклад оздоровлення та відпочинку) здійснює сторона, що приймає дітей на оздоровлення та відпочинок (далі - сторона, що приймає дітей), відповідно до договору про надання послуг з оздоровлення та відпочинку групи дітей (далі - договір), укладеного з організатором.
4. Координацію діяльності, пов’язаної з організацією виїзду групи дітей, і контроль за її провадженням здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) та Державна служба у справах дітей.
5. Оформлення виїзду групи дітей проводиться за наявності у кожної дитини паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
6. Згода на виїзд групи дітей надається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за місцем проживання дітей (крім зон безпеки, прилеглих до району бойових дій, районів проведення антитерористичної операції, районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, тимчасово окупованої території України (Автономної Республіки Крим і м. Севастополя) та тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях).
Державна служба у справах дітей надає згоду на виїзд груп дітей, до складу яких входять діти з різних регіонів України та діти із зон безпеки, прилеглих до району бойових дій, районів проведення антитерористичної операції, районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, тимчасово окупованої території України (Автономної Республіки Крим і м. Севастополя) та тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях.
6-1. На період введення на території України надзвичайного або воєнного стану виїзд груп дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок здійснюється за наявності згоди Державної служби у справах дітей.
Органи, установи та організації незалежно від типу та форми власності, уповноважені здійснювати заходи з оздоровлення та відпочинку дітей у сім’ях та закладах держави, до якої такі діти запрошені (далі - сторона, що приймає дітей), подають до Державної служби у справах дітей:
запрошення на оздоровлення та відпочинок дітей, складене мовою держави, до якої виїжджає група дітей, та його переклад українською мовою, засвідчений підписом перекладача. У запрошенні зазначається: держава, до якої діти запрошуються на оздоровлення та відпочинок; строк, на який виїжджає група дітей, із зазначенням дати їх повернення; кількість запрошених дітей; вік дітей; можливість прийняття дітей, які потребують допоміжних засобів реабілітації; умови фінансового забезпечення організації оздоровлення та відпочинку; умови проживання, харчування дітей та осіб, які супроводжують групу дітей; зобов’язання щодо страхування дітей та осіб, які супроводжують групу дітей; інформація про заклади, в яких планується розміщення дітей (адреса закладу), або список осіб або членів сімей, які прийматимуть дітей на оздоровлення та відпочинок з України, за формою згідно з додатком 8; гарантії забезпечення та захисту прав дитини під час перебування на оздоровленні та відпочинку за кордоном, а також повернення таких дітей та осіб, які їх супроводжують, до України;
лист від центрального/місцевого органу виконавчої влади держави, до якої запрошуються діти на оздоровлення та відпочинок, в якому зазначається те, що сторона, що приймає дітей, уповноважена здійснювати організацію оздоровлення та відпочинку дітей з України в сім’ях та закладах за кордоном, надаються гарантії повернення дітей до України, та його переклад українською мовою, засвідчений підписом перекладача.
Державна служба у справах дітей, отримавши запрошення, визначає регіони, в яких діти найбільше потребують оздоровлення та відпочинку в період надзвичайного або воєнного стану в Україні (із урахуванням потреб регіонів, у тому числі, в яких ведуться активні бойові дії; які зазнали руйнувань внаслідок проведення бойових дій; деокуповані території; регіони, до яких евакуйовано дітей) та звертається з листом до обласних, Київської міської військових адміністрацій щодо формування групи дітей та підготовки пакета документів для їх виїзду за кордон на оздоровлення та відпочинок.
Обласні, Київська міська військові адміністрації формують групу дітей, призначають осіб, які супроводжують групу дітей, та подають до Державної служби у справах дітей для отримання згоди на виїзд дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок пакет таких документів:
1) заяву батьків, завірену службою у справах дітей (може здійснюватися без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини);
2) погодження службою у справах дітей згоди законних представників кожної дитини на її виїзд за кордон на оздоровлення та відпочинок відповідно до переліку категорій дітей, визначених у підпунктах 2-5 пункту 6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених
постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2239);
3) копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини;
4) копію медичної довідки про стан здоров’я кожної дитини, яка виїжджає за кордон на відпочинок та оздоровлення, за формою, затвердженою МОЗ (у разі відсутності можливості її оформлення - письмова заява законного представника дитини, що підтверджує відсутність або наявність у дитини хвороб);
5) копію наказу структурного підрозділу обласної, Київської міської військової адміністрації, завданням якого є формування групи дітей та підготовка пакета документів для виїзду дітей за кордон, яким призначено керівника групи дітей/організатора та осіб, які супроводжують групу дітей, що є відповідальними за життя та здоров’я дітей під час перевезення та перебування дітей за кордоном. Кількість осіб, які супроводжують групу дітей, визначається з розрахунку одна особа на 15 дітей;
6) списки групи дітей, які виїжджають за кордон на оздоровлення та відпочинок, та осіб, які супроводжують групу дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок, за формою згідно з додатком 7.
Державна служба у справах дітей з моменту отримання пакета документів від обласних, Київської міської військових адміністрацій протягом 10 робочих днів здійснює розгляд поданих документів та надає згоду на виїзд організованої групи дітей за кордон.
У разі невідповідності документів, поданих обласною, Київською міською військовою адміністрацією або стороною, що приймає дітей, визначеним вимогам Державна служба у справах дітей має право повернути пакет документів на доопрацювання.
6-2. На період введення на території України надзвичайного або воєнного стану під час виїзду з України групи дітей здійснюється прикордонний контроль із пред’явленням таких документів:
згоди Державної служби у справах дітей на виїзд групи дітей;
списків групи дітей, які виїжджають за кордон на оздоровлення та відпочинок, та осіб, які супроводжують групу дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок, за формою згідно з додатком 7;
паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини;
погодження службою у справах дітей згоди законних представників кожної дитини на її виїзд за кордон на оздоровлення та відпочинок відповідно до переліку категорій дітей, визначених у підпунктах 2-5 пункту 6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених
постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2239);
заяви батьків на виїзд дитини за кордон, завіреної службою у справах дітей (може здійснюватися без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон дитини або свідоцтва про народження дитини).
Службова особа Держприкордонслужби після закінчення перевірки у групи дітей та осіб, які супроводжують групу дітей, документів на право в’їзду в Україну або виїзду з України проставляє на списку штампи з відмітками "Виїзд" або "В’їзд", а також "Державний кордон перетнули" та зазначає загальну чисельність осіб, які виїхали та повернулися, зокрема осіб, які супроводжують групу дітей.
6-3. На період введення на території України надзвичайного або воєнного стану оздоровлення та відпочинок дітей забезпечується відповідно до пунктів 1, 4, 13-15, 17, 18 (крім абзаців четвертого і п’ятого), 19, 22, 23 цього Порядку.
Оздоровлення та відпочинок за кордоном дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, у сім’ях забороняється (допускається оздоровлення та відпочинок таких дітей виключно у складі організованих груп у закладах).
Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, які були евакуйовані з України, можуть забезпечуватися послугами з оздоровлення та відпочинку у складі організованих груп виключно на території держави, в якій вони перебувають.
7. У разі надходження від іншої держави офіційного запрошення на оздоровлення та відпочинок групи дітей Державна служба у справах дітей доручає структурним підрозділам з питань соціального захисту населення підбір дітей та підготовку документів, визначених пунктами 8 і 9 цього Порядку.
8. Організатором для отримання згоди на виїзд групи дітей не менше ніж за 15 робочих днів до виїзду подаються або надсилаються поштою до відповідного органу, зазначеного в пункті 6 цього Порядку, заява та такі документи:
1) оригінал договору або його нотаріально засвідчена копія.
Договір складається з таких розділів: сторони договору, предмет договору, мета договору, права і обов’язки сторін, відповідальність сторін і додаткові умови.
У розділі договору "Відповідальність сторін" організатором та стороною, що приймає групу дітей, обов’язково визначаються:
умови безпечного перебування дітей і гарантії повернення їх в Україну у визначені строки;
сторона, яка є відповідальною за життя та здоров’я дітей під час їх перебування на оздоровленні та відпочинку;
сторона договору, яка здійснює фінансове забезпечення оздоровлення та відпочинку групи дітей за кордоном, зокрема, відшкодовує витрати на страховий поліс, проїзд, проживання, харчування дітей у період оздоровлення та відпочинку групи дітей за кордоном;
зобов’язання організатора та сторони, що приймає групу дітей, забезпечити їх повернення в Україну у визначений договором строк;
сторона договору, яка здійснює відшкодування всіх супутніх фінансових витрат, включаючи надання юридичного супроводу, в разі виникнення обставин, що порушують права дитини, загрожують її життю та здоров’ю, унеможливлюють її повернення в Україну у визначений договором строк;
2) оригінал запрошення, складений мовою держави, до якої виїжджає група дітей, та його переклад українською мовою, засвідчений підписом перекладача. Копія диплома перекладача додається.
У запрошенні зазначаються:
держава, до якої діти запрошуються на оздоровлення та відпочинок;
кількість запрошених дітей;
строк, на який виїжджає група дітей, із зазначенням дати їх повернення;
умови фінансового забезпечення організації оздоровлення та відпочинку;
умови проживання, харчування;
гарантії забезпечення та захисту прав дитини під час перебування на оздоровленні та відпочинку за кордоном;
контактні дані особи на випадок непередбачуваних обставин (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), найменування посади, номер телефону, адреса електронної пошти).
У разі запрошення групи дітей на оздоровлення та відпочинок до закладу оздоровлення та відпочинку організатором надаються реквізити такого закладу і контактні дані відповідальної особи;
3) копії установчих документів організатора, завірені організатором, та копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо їх реєстрації;
4) нотаріально засвідчена копія згоди батьків дитини на її виїзд за кордон або нотаріально засвідчена копія згоди одного з батьків у випадках та за умови наявності документів, передбачених підпунктами 2-4 пункту 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених
постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2239);
5) копія медичної довідки про стан здоров’я кожної дитини, яка виїжджає за кордон на відпочинок та оздоровлення, за формою, затвердженою наказом МОЗ.
Під час виїзду групи дітей до держави з ендемічними територіями дітям і особам, які супроводжують групу дітей, мають здійснюватися щеплення, які необхідно проводити для в’їзду в такі держави;
6) копія міжнародного страхового поліса медичної допомоги та страхування від нещасного випадку дітей та осіб, які згідно з наказом організатора уповноважені супроводжувати дітей і на яких покладається відповідальність за життя і здоров’я дітей та їх повернення в Україну (далі - особи, які супроводжують групу дітей), та переклад його істотних умов українською мовою, засвідчений підписом перекладача. Копія диплома перекладача додається.
У разі перевищення суми витрат, передбаченої страховими полісами медичної допомоги та страхування від нещасного випадку дітей та осіб, які супроводжують групу дітей, витрати на надання необхідної медичної допомоги в державі перебування забезпечує сторона, що приймає дітей;
7) оригінал наказу про призначення керівника групи та осіб, які супроводжують групу дітей, в якому зазначається інформація про наявність досвіду супроводження груп дітей та до якого додаються:
копія паспорта громадянина України;
диплом або сертифікат, що підтверджує знання іноземної мови;
оригінал довідки про непритягнення особи до кримінальної відповідальності, відсутність судимості або обмежень, передбачених законодавством;
консультаційний висновок спеціаліста щодо стану здоров’я згідно з формою первинної облікової документації, затвердженою МОЗ, до якого додаються сертифікати від нарколога та психіатра, що підтверджують відсутність алко- та наркозалежності, психічних захворювань, медична довідка про відсутність інфекційних захворювань;
8) списки групи дітей, які виїжджають за кордон на оздоровлення та відпочинок, та осіб, які супроводжують дітей на оздоровлення та відпочинок, за формою згідно з додатком 1.
Список складається у трьох примірниках, один з яких залишається в організатора, другий - в органі, що надав згоду на виїзд групи дітей, третій примірник передається до МЗС органом, що надав згоду на виїзд групи дітей, не пізніше ніж за три календарних дні до виїзду групи дітей.
У разі коли група дітей виїжджає або вилітає за кордон декількома рейсами, організатор подає МЗС примірники списків відповідно до кількості рейсів;
9) список осіб або членів сім’ї, які прийматимуть дітей на оздоровлення та відпочинок з України, за формою згідно з додатком 2;
10) гарантійний лист, що підтверджує відповідність оригіналам копій документів, передбачених абзацами третім і четвертим цього підпункту, підписаний стороною, що приймає групу дітей.
До гарантійного листа додаються:
копії документів, які засвідчують особу або членів сім’ї, які прийматимуть дітей з України на оздоровлення та відпочинок;
копії документів про відсутність в особи або членів сім’ї, які прийматимуть дітей з України на оздоровлення та відпочинок, судимості, алко- і наркозалежності, психічних та інфекційних захворювань. Строк дії зазначених документів становить один рік з дати їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством держави, в якій вони видані, про що зазначається в таких документах.
Документи щодо відсутності в осіб або членів сім’ї, які приймають дітей з України на оздоровлення та відпочинок, судимості, алко- і наркозалежності, психічних та інфекційних захворювань, не подаються в разі наявності листа від уповноваженого органу держави, яка приймає дітей, щодо підтвердження зазначених відомостей;
11) копії документів, що визначають умови перевезення групи дітей:
документів, що підтверджують бронювання квитків, - у разі використання міжнародного автомобільного, повітряного або залізничного транспорту;
договору з транспортним підприємством, що містить інформацію про ліцензію на здійснення міжнародних перевезень пасажирів, про технічний стан транспортного засобу, яким здійснюється перевезення дітей; посвідчення водія, гарантійний лист іноземного перевізника - у разі використання послуг нерегулярного пасажирського перевезення.
12) опис маршруту від місця проживання або перебування дитини до місця оздоровлення та відпочинку і у зворотному напрямку, який складається організатором.
В описі маршруту зазначаються ім’я, прізвище та по батькові (за наявності) дітей та місце їх виїзду, види транспорту, які використовують під час перевезення дітей, час перебування в дорозі, місця і тривалість транзитних зупинок (для нерегулярних перевезень), умови харчування під час прямування, місце передання дітей від батьків або законних представників (їх контактні дані) до керівника групи дітей або особи, яка супроводжує групу дітей, - по території України, місце передання дітей від керівника групи дітей або особи, яка супроводжує групу дітей, до закладу оздоровлення та відпочинку або сім’ї, що приймає дітей.
9. Для отримання згоди на виїзд групи дітей, до складу якої входять діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, організатор не менше ніж за 15 робочих днів подає або надсилає поштою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або Державної служби у справах дітей заяву і документи, передбачені пунктом 8 цього Порядку, а також:
1) оригінал акта про ознайомлення особи або члена сім’ї, що приймає дітей на оздоровлення та відпочинок дітей з України, з умовами організації виїзду дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, за кордон на оздоровлення та відпочинок за формою згідно з додатком 3, справжність підпису якої/якого засвідчується нотаріально, відповідно до права держави, до якої група дітей виїжджає на оздоровлення та відпочинок. Організатор та сторона, що приймає дітей, зобов’язані забезпечити особу або члена сім’ї, яка приймає дітей на оздоровлення та відпочинок з України, перекладом зазначеного акта мовою держави, в якій перебуватимуть діти на оздоровленні та відпочинку;
................Перейти до повного тексту