1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 лютого 2025 р. № 114
Київ
Деякі питання призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка"
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", що додається.
2. Установити, що з метою забезпечення безперервності призначень та виплат грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (далі - грошова компенсація):
до укладeння договорів про взаємодію між Державною службою у справах дітей та банками відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою, призначення та виплата грошової компенсації здійснюється згідно з договором про взаємодію між Державною службою у справах дітей та акціонерним товариством комерційний банк "ПриватБанк", укладеним відповідно до Порядку та умов реалізації пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2024 роках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 744 "Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 69, ст. 2219; 2024 р., № 20, ст. 1294);
додаткові угоди закладів торгівлі про приєднання до публічного договору про реалізацію пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2024 роках, укладені з Державною службою у справах дітей, діють до моменту підписання додаткових угод з Державною службою у справах дітей про приєднання до публічного договору про забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", розміщеного на офіційному веб-сайті Державної служби у справах дітей, але не довше ніж до 31 грудня 2025 р.;
до 31 грудня 2025 р. до укладення Державною службою у справах дітей із закладами торгівлі публічного договору про забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою, можна використати кошти грошової компенсації в закладах торгівлі, які приєдналися до публічного договору про реалізацію пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2024 роках та внесені до реєстру учасників пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2024 роках відповідно до Порядку та умов реалізації пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2024 роках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 744 "Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка";
невикористані кошти грошової компенсації, нарахованої отримувачам до 1 травня 2024 р., відповідно до Порядку та умов реалізації пілотного проекту "Монетизація одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" у 2020-2024 роках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 744 "Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", повертаються акціонерним товариством комерційний банк "ПриватБанк" на рахунок Національної соціальної сервісної служби, відкритий в органі Державної казначейської служби, для подальшого повернення до державного бюджету протягом двох місяців після надходження цих коштів на зазначений рахунок;
призначення та виплата грошової компенсації за заявами про призначення грошової компенсації, рішення щодо яких не прийнято до кінця 2024 року, здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
4. Державній службі у справах дітей:
1) провести протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою інформаційно-роз’яснювальну роботу з банками щодо забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" з подальшим укладенням договорів про взаємодію з банками, які готові долучитися до забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка";
2) укласти до 31 грудня 2025 р. із закладами торгівлі додаткові угоди про приєднання до публічного договору про забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" та сформувати перелік таких закладів відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
5. Обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо порядку призначення та виплати грошової компенсації.
6. Міністерству соціальної політики забезпечити розроблення до 1 вересня 2025 р. функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, необхідного для надання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" та призначення грошової компенсації її вартості.
7. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 лютого 2025 р. № 114
ПОРЯДОК
призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка"
1. Цей Порядок визначає механізм призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (далі - грошова компенсація) батькам, у яких народилася дитина, а в разі їх відсутності - патронатним вихователям, прийомним батькам, батькам-вихователям, усиновлювачам, опікунам новонародженої дитини на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спеціальний рахунок), відкритий у банку, який долучився до забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (далі - уповноважений банк).
2. Право на отримання грошової компенсації мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародними договорами України порядку в’їхали в Україну, особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, усиновлювачами, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувачі) і забезпечують створення належних умов для догляду за нею та її виховання.
3. Грошова компенсація не виплачується в разі:
відмови від новонародженої дитини;
відбування матір’ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при виправній колонії;
смерті новонародженої дитини до дати звернення за призначенням грошової компенсації;
отримання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (далі - "пакунок малюка").
4. Грошова компенсація є одноразовою виплатою на кожну живонароджену дитину для придбання дитячих товарів - засобів догляду за дітьми та дитячих засобів гігієни, зокрема підгузків, серветок; дитячого одягу та взуття; дитячого харчування; дитячого посуду; дитячих іграшок; текстилю для дітей, зокрема рушників, ковдр; дитячих ходунків, дитячих колясок, автолюльок, дитячих ванночок для купання.
Розмір грошової компенсації становить три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату народження дитини.
5. Виплата грошової компенсації проводиться у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок отримувача відповідно до договору про взаємодію, укладеного між Державною службою у справах дітей та уповноваженим банком.
Державна служба у справах дітей оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті перелік уповноважених банків, з якими укладено договір про взаємодію (з урахуванням переліку банків, сформованого Мінфіном відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 39, ст. 1762; 2020 р., № 6, ст. 278, № 93, ст. 3004).
Спеціальний рахунок може бути відкритий отримувачем в будь-якому з уповноважених банків, з якими Державною службою у справах дітей укладено договір про взаємодію:
за його особистим зверненням до відділення уповноваженого банку або за зверненням іншої фізичної особи на підставі довіреності, засвідченої в установленому законодавством порядку;
за допомогою засобів дистанційної комунікації (за технічної можливості).
Відкриття спеціального рахунка здійснюється в уповноваженому банку відповідно до вимог законодавства та нормативно-правових актів Національного банку.
Уповноважений банк має право відмовити отримувачу у відкритті спеціального рахунка у випадках, визначених законодавством.
Послуги уповноваженого банку, пов’язані з відкриттям, закриттям та обслуговуванням спеціального рахунка, а також емісією та обслуговуванням платіжних карток отримувача грошової компенсації, надаються безоплатно.
Форма договору про відкриття спеціального рахунка затверджується уповноваженим банком за погодженням із Державною службою у справах дітей.
6. Призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування)/місцем проживання внутрішньо переміщеної особи або місцем звернення незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача.
Грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Грошова компенсація може бути призначена пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини, якщо в судовому порядку встановлено факт народження дитини на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, та заяву про встановлення цього факту було подано до суду не пізніше ніж через 12 місяців після дати народження дитини, встановленої судом та зазначеної в ухваленому судовому рішенні. Звернення за грошовою компенсацією у такому разі подається не пізніше ніж через 30 днів після отримання свідоцтва про народження дитини.
Іноземці або особи без громадянства, які мають право на тимчасове проживання на території України, мають право звернутися за грошовою компенсацією не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.
Грошова компенсація за місцем звернення отримувача призначається за умови її неотримання за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування)/місцем проживання внутрішньо переміщеної особи. Перевірка відомостей щодо неотримання грошової компенсації проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з використанням інформаційно-комунікаційних систем.
7. Отримувач може звернутися за грошовою компенсацією шляхом подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (далі - заява), що містить відомості та/або документи, визначені пунктом 8 цього Порядку:
1) у паперовій формі:
до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій) - за допомогою засобів поштового зв’язку;
до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг - особисто або за допомогою засобів поштового зв’язку. Заява протягом трьох робочих днів з дати її надходження передається до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, зазначеного в заяві отримувача.
Уповноважена посадова особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або адміністратор центру надання адміністративних послуг, які приймають заяву для отримання грошової компенсації, реєструють її та формують електронну справу (заповнюють відповідні електронні форми з використанням інформаційно-комунікаційних систем Мінсоцполітики) і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилають електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, зазначеного в заяві отримувача, технічними засобами електронних комунікацій через інформаційно-комунікаційні системи Мінсоцполітики з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах";
2) в електронній формі - засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій)/виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/ центру надання адміністративнивних послуг.
Отримувач може звернутися в електронній формі за грошовою компенсацією також шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження, що містить відомості, необхідні для надання грошової компенсації, під час надання комплексної електронної публічної послуги "єМалятко" (далі - послуга "єМалятко") відповідно до Порядку надання комплексної електронної публічної послуги "єМалятко", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 р. № 853 "Деякі питання надання комплексної електронної публічної послуги "єМалятко" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 79, ст. 4496).
8. Для призначення грошової компенсації отримувач звертається із заявою за формою згідно з додатком. Заява повинна містити такі відомості та/або документи:
відомості щодо серії та номера свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном і відсутності свідоцтва про народження, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану України, - копію свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено законом або міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, разом із його перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;
реквізити посвідки на постійне або тимчасове проживання або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
копію рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
копію рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської ради про влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя або до дитячого будинку сімейного типу, або до прийомної сім’ї (для сім’ї патронатного вихователя, дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї).
Складення та/або подання будь-яких додаткових заяв та документів для отримання грошової компенсації, не передбачених цим пунктом, не допускається.
Якщо в державних електронних інформаційних ресурсах наявні необхідні відомості, відповідні документи/копії документів не подаються. Зазначені відомості, необхідні для призначення грошової компенсації, отримуються:
через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта";
з баз даних, національних електронних інформаційних ресурсів, публічних електронних реєстрів, інформаційних (автоматизованих) систем, інформаційно-комунікаційних систем.
9. Для призначення грошової компенсації під час надання послуги "єМалятко" отримувач надає необхідні для її призначення відомості про отримувача допомоги, який претендує на призначення допомоги, та зазначає спеціальний рахунок або перевіряє номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) для зарахування грошової компенсації, інформацію про який передано уповноваженим банком, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії, до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (за технічної можливості).
Під час надання послуги "єМалятко" отримувач дає згоду на те, що грошову компенсацію буде витрачено виключно на товари, визначені у пункті 4 цього Порядку.
10. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення:
розглядає заяву, що містить відомості та/або документи, передбачені пунктом 8 цього Порядку, зокрема сформовану та подану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг під час надання отримувачу послуги "єМалятко";
перевіряє отримання "пакунка малюка" за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) отримувача/місцем проживання отримувача з числа внутрішньо переміщених осіб згідно з Порядком надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2020 р. № 1180 "Деякі питання надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 99, ст. 3208; 2022 р., № 4, ст. 188), з метою недопущення призначення грошової компенсації тим отримувачам, які отримали "пакунок малюка";
приймає рішення про призначення грошової компенсації або про відмову в її призначенні протягом десяти робочих днів з дати надходження документів або відомостей, передбачених пунктами 8 і 9 цього Порядку.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує отримувачів про прийняте рішення за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (смс-повідомлення, електронної пошти, інших засобів зв’язку). Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або центр надання адміністративних послуг (у разі подання заяви через центр надання адміністративних послуг) не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття рішення видає або надсилає засобами поштового зв’язку (за рахунок отримувача) чи за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (електронної пошти, інших засобів зв’язку) за вибором заявника рішення про призначення грошової компенсації aбo про відмову в її призначенні (із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення) у письмовій формі.
Отримувачу може бути відмовлено у призначенні грошової компенсації у разі подання не у повному обсязі документів або відомостей, передбачених пунктами 8 і 9 цього Порядку. Якщо в заяві не зазначено відомостей щодо реквізитів спеціального рахунка, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про те, що такі реквізити повинні бути подані додатково протягом 30 календарних днів. Якщо такі реквізити не буде подано протягом 30 календарних днів з дня одержання зазначеного повідомлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може переглянути рішення про призначення грошової компенсації та відмовити у її призначенні.
11. Кошти грошової компенсації перераховуються відповідно до договору про взаємодію, укладеного між Державною службою у справах дітей та уповноваженим банком, уповноваженому банку для подальшого їх перерахування на спеціальний рахунок отримувача згідно із списком отримувачів, сформованим та переданим уповноваженому банку відповідно до вимог пункту 12 цього Порядку.
Забороняється:
перерахування коштів із спеціального рахунка на інші рахунки, крім рахунків закладів торгівлі, які долучилися до забезпечення монетизації одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" відповідно до вимог пункту 14 цього Порядку;
зарахування коштів на спеціальний рахунок, крім випадків, передбачених цим Порядком;
зняття готівки із спеціального рахунка.
У разі повернення товару кошти повертаються на спеціальний рахунок, з якого здійснювалася оплата такого товару. Повернення отримувачу коштів готівкою або на інший його рахунок забороняється.
12. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення на підставі прийнятих рішень про призначення грошової компенсації формує щомісяця до 10 числа список отримувачів грошової компенсації і подає його Державній службі у справах дітей в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідальної особи засобами інформаційно-комунікаційних систем Мінсоцполітики.
Державна служба у справах дітей на підставі отриманих списків отримувачів грошової компенсації формує зведений список.
Державна служба у справах дітей не пізніше ніж протягом наступного робочого дня передає отримані від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення списки отримувачів грошової компенсації уповноваженому банку та повідомляє Мінсоцполітики про потребу у видатках для подальшого спрямування бюджетних коштів.

................
Перейти до повного тексту