- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 3 листопада 2021 р. № 1131 Київ |
Про затвердження Порядку проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти
Відповідно до частини шостої
статті 20 Закону України "Про повну загальну середню освіту" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти, що додається.
Прем'єр-міністр України |
Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 3 листопада 2021 р. № 1131
ПОРЯДОК
проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти
1. Цей Порядок встановлює умови і правила проживання та утримання учнів у пансіонах ліцеїв, спеціальних закладів загальної середньої освіти (навчально-реабілітаційних центрів та спеціальних шкіл), пансіонів (гуртожитків) закладів спеціалізованої освіти (наукових, мистецьких, спортивних ліцеїв, військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв та ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою) (далі - заклади освіти), до яких вони зараховані на навчання.
2. У цьому Порядку під терміном "утримання учнів у пансіоні" розуміється забезпечення учнів, які проживають у пансіоні закладу освіти (далі - пансіон), до якого вони зараховані на навчання, харчуванням, медичним обслуговуванням та іншими послугами відповідно до законодавства.
3. Пансіон діє на підставі положення про нього, що розробляється відповідно до законодавства та установчих документів закладу освіти та затверджується керівником закладу освіти.
4. Пансіон розміщується в окремій будівлі або відокремлених приміщеннях будівлі закладу освіти. Облаштування, обладнання будівель та приміщень пансіону та його прибудинкова територія повинні відповідати санітарним, протипожежним правилам та державним будівельним нормам, визначеним законодавством.
Будівля та приміщення пансіону та його прибудинкова територія повинні бути доступні для учнів з особливими освітніми потребами та облаштовані з дотриманням принципу універсального дизайну. У разі неможливості такого облаштування забезпечується їх розумне пристосування для зазначеної категорії учнів.
5. Посади працівників, які організовують діяльність пансіону, вводяться до штату закладу освіти з урахуванням його типу та згідно з типовими штатними нормативами закладу освіти відповідного типу, затверджених в установленому законодавством порядку.
Для учнів одного або різних років навчання (з урахуванням вікових особливостей) у пансіоні утворюються групи, гранична наповнюваність яких не може перевищувати наповнюваності класів, визначеної згідно з положенням про відповідний тип закладу.
7. Ведення обліку учнів, моніторинг інформації про їх перебування, відвідування у пансіоні та повернення на вихідні та святкові дні у свої сім’ї здійснюються у порядку, визначеному законодавством.
8. Учні ліцеїв, закладів спеціалізованої освіти наукового профілю (наукових ліцеїв) та спеціальних закладів загальної середньої освіти (навчально-реабілітаційних центрів та спеціальних шкіл) поселяються до пансіонів у разі, коли:
місцем офіційної реєстрації та/або фактичного проживання учнів є населений пункт поза межами населеного пункту, в якому розташований відповідний заклад освіти, та час перебування учнів у дорозі до закладу освіти в один бік транспортом загального користування у міських, приміських (позаміських) і міжміських маршрутах та транспортом, що здійснює спеціальні пасажирські перевезення, перевищує одну годину;
індивідуальною програмою реабілітації учням встановлено обмеження фізичного навантаження.
Учні закладів спеціалізованої освіти мистецького профілю (мистецьких ліцеїв) поселяються до пансіонів на підставі наказу керівника закладу освіти про зарахування на навчання до мистецького ліцею на конкурсних засадах за умови наявності вільних місць в пансіоні та у разі, коли місцем офіційної реєстрації та/або фактичного проживання учнів є населений пункт поза межами населеного пункту, в якому розташований відповідний мистецький ліцей.
Учні із встановленою інвалідністю можуть проживати у пансіоні у вихідні та святкові дні (крім канікул) за індивідуальним графіком та на підставі письмової заяви (у довільній формі) одного з батьків або іншого законного представника учня. Інші учні можуть проживати у пансіоні у вихідні та святкові дні (крім канікул) за індивідуальним графіком, але не більше ніж чотири вихідні та один святковий день на місяць, на підставі письмової заяви (у довільній формі) одного з батьків або іншого законного представника учня.
У разі перебування учня у пансіоні у вихідні та святкові дні без заяви одного з батьків або іншого законного представника керівник закладу освіти інформує про це відповідну службу у справах дітей. Служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) сім’ї учня під час отримання такої інформації забезпечує у разі потреби соціальний захист учня з урахуванням вимог
Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 585 "Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1779),
Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
9. Учні закладів спеціалізованої освіти військового профілю (військово-морських, військово-спортивних ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою) поселяються до пансіону за умови досягнення ними 13 і більше років та незалежно від місця їх проживання. Такі учні проживають та утримуються в пансіоні у вихідні та святкові дні, під час канікул без обмежень, встановлених пунктом 8 цього Порядку, згідно з установчими документами закладу освіти.
Учні закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання (спортивних ліцеїв), які зараховані на навчання до закладу освіти за результатами конкурсного відбору, поселяються до пансіону незалежно від місця їх проживання.
Учні закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання (спортивних ліцеїв) для дотримання безперервності навчально-тренувального процесу з підготовки та участі у всеукраїнських та міжнародних змаганнях, засвоєння освітніх програм з обраного виду спорту проживають та утримуються в пансіоні у вихідні та святкові дні, під час канікул без обмежень, встановлених пунктом 8 цього Порядку, згідно з установчими документами закладу освіти на підставі письмової заяви (у довільній формі) одного з батьків або іншого законного представника учня, погодженої з вчителем (тренером-викладачем) із спорту.
Учні закладів спеціалізованої освіти мистецького профілю (мистецьких ліцеїв), в яких встановлено шестиденний навчальний тиждень, проживають та утримуються в пансіоні у вихідні та святкові дні без обмежень, встановлених пунктом 8 цього Порядку, згідно з установчими документами закладу освіти.
10. Під час поселення учня до пансіону між одним з батьків або іншим законним представником учня та закладом освіти укладається договір на основі примірного договору згідно з додатком. У разі коли керівника закладу освіти призначено опікуном учня, договір із закладом освіти укладається відповідним органом опіки та піклування, який прийняв рішення про його цілодобове перебування у такому закладі освіти.
11. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (крім тих, над якими встановлено опіку/піклування або які влаштовані в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, інші установи та заклади), особи з їх числа, а також учні, які в період навчання у віці від 18 до 23 років втратили батьків, діти, розлучені із сім’єю, проживають у пансіоні протягом календарного року, в тому числі у вихідні та святкові дні, під час канікул.
12. У разі необхідності невідкладного прийняття рішення під час виникнення надзвичайних обставин, ситуацій природного та техногенного походження, несприятливих погодних умов, які унеможливлюють підвезення учня до місця його проживання, та інших обставин, що об’єктивно зумовлюють необхідність цілодобового перебування учня у пансіоні (перебування на стаціонарному лікуванні одного з батьків або інших законних представників учня або їх захворювання, що перешкоджає виконанню своїх обов’язків (з обов’язковим наданням копії підтвердних документів), керівник закладу освіти може приймати рішення щодо цілодобового перебування учня у пансіоні, про що інформує відповідну службу у справах дітей (не пізніше одного робочого дня).
Організація проживання учнів у пансіоні під час встановленого Кабінетом Міністрів України карантину здійснюється з урахуванням обмежувальних протиепідемічних заходів.
13. Поселення до пансіону здійснюється відповідно до наказу керівника закладу освіти, як правило, до початку навчального року, а протягом навчального року - за умови наявності вільних місць для проживання на підставі заяви одного з батьків або іншого законного представника учня.
До заяви додається:
інформація про батьків або інших законних представників учня, в якій зазначається їх прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності), адреса реєстрації місця проживання та/або фактичного місця проживання (перебування), способи зв’язку, номери мобільного та службового телефонів (за наявності), інша контактна інформація;
копія рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; копія рішення органу опіки та піклування про форму влаштування дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування (для осіб, які перебувають під опікою/піклуванням, в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, інших установах та закладах).
14. Для поселення до пансіону осіб, зазначених у пункті 11 цього Порядку, до заяви додаються:
для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (крім тих, над якими встановлено опіку/піклування або які влаштовані в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, інші установи та заклади), - документи, визначені пунктами 35 і 37 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини";
для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - копія рішення органу опіки та піклування (суду) про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, або витяг з обліково-статистичної картки дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування;
для дітей, розлучених із сім’ями, - документи, визначені пунктом 9 Порядку взаємодії державних органів та органів місцевого самоврядування під час виявлення розлучених із сім’єю дітей, які не є громадянами України, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 832 "Про особливості соціального захисту розлучених із сім’єю дітей, які не є громадянами України" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 93, ст. 3041); у разі надання таким дітям статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, - документи, визначені пунктами 35 і 37 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини";
для учнів з інвалідністю - копію їх індивідуальної програми реабілітації;
для учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років втратили батьків:
- у разі, коли батьки померли, - копія свідоцтва про смерть батьків;
- у разі, коли батьки оголошені померлими, - рішення суду про оголошення батьків померлими;
- у разі, коли батьки загинули або пропали безвісти, - рішення суду про визнання батьків безвісно відсутніми чи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до Реєстру інформації про те, що особа зникла безвісти, або інформацію з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; документ, що підтверджує загибель батьків, виданий військовим формуванням, правоохоронним органом спеціального призначення.
................Перейти до повного тексту