1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


Указ
Президента України
Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України
( Із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017 № 372/2020 від 03.09.2020 № 484/2021 від 27.09.2021 № 486/2021 від 27.09.2021 № 834/2023 від 22.12.2023 )
Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" постановляю:
1. Затвердити Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України (додається).
2. Установити, що контракти про проходження військової служби, які були укладені до набрання чинності Законом України від 4 квітня 2006 року № 3597-IV "Про внесення змін до Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", діють протягом строку, на який вони були укладені.
( Стаття 3 втратила чинність на підставі Указу Президента № 486/2021 від 27.09.2021 )
4. Цей Указ набирає чинності з 1 січня 2010 року.

Президент України

В.ЮЩЕНКО

м. Київ
29 грудня 2009 року
№ 1115/2009


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 29 грудня 2009 року № 1115/2009
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України
I. Загальна частина
1. Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби в Державній прикордонній службі України (далі - Держприкордонслужба) у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період.
Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням в органах Держприкордонслужби кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
2. Громадяни проходять військову службу в Держприкордонслужбі (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.
Громадяни, які проходять військову службу в Держприкордонслужбі, є військовослужбовцями Держприкордонслужби (далі - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується службовим або спеціальним посвідченням.
Форма і порядок видачі службових та спеціальних посвідчень установлюється наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
3. У добровільному порядку в Держприкордонслужбі громадяни проходять:
військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки;
( Абзац другий пункту 3 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
військову службу за контрактом осіб рядового складу;
військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
Із громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт (далі - військова служба за контрактом).
За призовом громадяни проходять:
строкову військову службу;
військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
( Пункт 3 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
4. Громадяни, які добровільно вступають на військову службу за контрактом або призиваються на військову службу, проходять обов'язковий медичний огляд у порядку, що затверджується наказом Міністерства внутрішніх справ України за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
5. Громадяни, які вступили на військову службу за контрактом або за призовом, складають Військову присягу на вірність Українському народу в порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.
6. Початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на військовій службі визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".
7. Закінченням проходження громадянином військової служби вважається день, зазначений у наказі про виключення військовослужбовця зі списків особового складу Адміністрації Держприкордонслужби чи її розвідувального органу, регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, загонів Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ або органів (підрозділів) забезпечення Держприкордонслужби (далі - органи Держприкордонслужби) у зв'язку з його звільненням з військової служби в запас або у відставку, загибеллю (смертю), визнанням судом безвісно відсутнім або оголошенням померлим.
8. Загальний строк військової служби встановлюється в календарному обчисленні, а у випадках, визначених законодавством, - у пільговому обчисленні.
9. Військовослужбовці, обрані народними депутатами України, депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим або обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевих рад із залишенням їх на військовій службі (далі - військовослужбовці, прикомандировані до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевих рад).
Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням їх на військовій службі.
( Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Військовослужбовці можуть бути направлені для проходження військової служби за кордон як національний персонал, до закордонних дипломатичних установ України, на навчання (для підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації), для виконання спеціальних завдань розвідувального або контррозвідувального характеру та в інших цілях, передбачених законом (далі - військовослужбовці, які направлені за кордон).
( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
10. Військовослужбовці можуть бути направлені за їх згодою для проходження військової служби в Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту, Управлінні державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формуваннях (далі - інші військові формування) з виключенням їх зі списків особового складу органів Держприкордонслужби.
( Абзац перший пункту 10 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Військовослужбовці інших військових формувань, громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого та вищого начальницького складу або класні чини і проходять службу в правоохоронних органах, можуть бути прийняті на військову службу за контрактом до Держприкордонслужби із зарахуванням їх до списків особового складу органів Держприкордонслужби після виключення їх зі списків особового складу інших військових формувань чи правоохоронних органів.
( Абзац другий пункту 10 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого та вищого начальницького складу або класні чини і проходять службу в правоохоронних органах, приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу в Держприкордонслужбі з одночасним присвоєнням їм військових звань у порядку переатестації, проведеної з дотриманням вимог цього Положення.
( Абзац третій пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Направлення військовослужбовців із Держприкордонслужби для подальшого проходження військової служби до інших військових формувань, а так само направлення військовослужбовців чи осіб, які мають спеціальні звання середнього, старшого та вищого начальницького складу або класні чини, з інших військових формувань або правоохоронних органів до Держприкордонслужби здійснюється за погодженням із Головою Державної прикордонної служби України та керівниками інших військових формувань або правоохоронних органів за згодою військовослужбовця (особи, яка має спеціальне звання або класний чин) та оформлюється наказами Голови Державної прикордонної служби України.
( Абзац четвертий пункту 10 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Військовослужбовці Держприкордонслужби, які були прийняті для проходження військової служби в розвідувальних органах України з виключенням їх зі списків особового складу органів Держприкордонслужби, мають право на повернення в установленому законодавством порядку до Держприкордонслужби за наявності вакантної посади для подальшого проходження військової служби із зарахуванням до безперервного стажу служби часу перебування в розвідувальних органах України.
( Пункт 10 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
11. Проходження військової служби військовослужбовцем відображається в його особовій справі, яка ведеться у порядку та за формою, встановленими наказом Міністерства внутрішніх справ України.
До особової справи з дотриманням вимог законодавства вносяться відомості про військовослужбовця та членів його сім'ї, інші пов'язані з проходженням військової служби необхідні відомості.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
12. Встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців з державою, зокрема включення їх до списків особового складу органів Держприкордонслужби або виключення з таких списків, присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військових званнях, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо, оформлюється письмовими наказами на підставі документів, види та форма яких установлюються наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
13. Право видавати накази по особовому складу мають Голова Державної прикордонної служби України та згідно з визначеними ним повноваженнями посадові особи з числа його заступників, керівник розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, начальники (командири) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, загонів Морської охорони, ректор вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, начальники навчальних центрів, науково-дослідних установ та органів забезпечення, які утримуються на окремих штатах і за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище (далі - начальники).
( Абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Абзац другий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
II. Прийняття на військову службу за контрактом
14. На військову службу за контрактом приймаються громадяни відповідно до статей 19 і 20 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", в тому числі військовослужбовці інших військових формувань із зарахуванням їх до списків особового складу органів Держприкордонслужби.
Порядок добору та прийняття громадян на військову службу за контрактом встановлюється наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
15. Прийняття громадян на військову службу за контрактом здійснюється Головою Державної прикордонної служби України та начальниками органів Держприкордонслужби, які мають право видавати накази по особовому складу згідно з повноваженнями, визначеними пунктом 29 цього Положення.
Стосовно кандидатів на зайняття військових посад проводиться спеціальна перевірка у порядку, встановленому законом.
( Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
Для доукомплектування Держприкордонслужби військовослужбовцями кандидати на зайняття військових посад, пов'язаних із виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, приймаються на такі посади в разі:
( Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці України, - до отримання результатів спеціальної перевірки;
( Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану - без проведення спеціальної перевірки.
( Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
16. Про результати добору та прийняття громадянина на військову службу за контрактом інформується територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому громадянин перебуває на військовому обліку.
( Пункт 16 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Види контрактів
17. З громадянином, який вступає на військову службу, укладається контракт - письмова угода, укладена відповідно до вимог, визначених цим Положенням, між громадянином і державою, від імені якої виступає уповноважений орган Держприкордонслужби, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
З громадянином, який вступає на військову службу, можуть бути укладені такі види контрактів:
контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб рядового складу (додаток 1);
контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу (додаток 1);
контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб офіцерського складу (додаток 1);
контракт про проходження військової служби (навчання) курсантами вищого військового навчального закладу Державної прикордонної служби України (додаток 2);
( Пункт 17 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
Строки, на які укладаються контракти
18. Перший контракт про проходження військової служби укладається:
з особами, які приймаються на посади рядового складу, - строком на 3 роки;
з особами, які приймаються на посади сержантського і старшинського складу, - строком від 3 до 5 років залежно від згоди сторін;
з військовослужбовцями, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу та оволоділи:
( Абзац четвертий пункту 18 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
спеціальностями льотного складу авіації, - строком на 10 років;
( Абзац пункту 18 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
іншими спеціальностями, - строком на 5 років;
( Абзац пункту 18 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
з громадянами і військовослужбовцями, які вислужили строк військової служби за призовом осіб офіцерського складу та приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, - строком від 1 до 5 років залежно від згоди сторін.
( Абзац сьомий пункту 18 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 ) ( Пункт 18 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
19. Контракт про навчання укладається з курсантами вищих військових навчальних закладів Держприкордонслужби на час їх навчання у цих навчальних закладах.
20. Строк проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі:
для осіб рядового складу - на 3 роки;
для осіб сержантського і старшинського складу - на строк від 3 до 5 років;
для осіб офіцерського складу - на строк від 5 до 10 років.
Для осіб офіцерського складу, які мають право на пенсію за вислугу років, за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 2 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Під час дії особливого періоду для військовослужбовців за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
( Пункт 20 в редакції Указів Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
21. Строк останнього контракту про проходження військової служби визначається часом, який залишився до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі, або часом, на який його залишено на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі.
21-1. Для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які під час дії особливого періоду вислужили не менше 11 місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється шість місяців. Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на шість місяців або на строки, визначені частиною четвертою статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу". У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.
( Підрозділ розділу II доповнено пунктом 21-1 згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Набрання чинності контрактом
22. Строк контракту обчислюється повними роками, крім випадків укладення з військовослужбовцем контракту до досягнення ним граничного віку перебування на військовій службі або укладення контракту строком на шість місяців відповідно до абзацу другого частини третьої статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
( Пункт 22 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
23. Строк контракту обчислюється з дня набрання ним чинності.
Перший контракт про проходження військової служби набирає чинності:
із громадянами призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язаними, а також жінками, які не мають військових звань офіцерського складу, прийнятими на військову службу за контрактом, - з дня зарахування до списків особового складу органу Держприкордонслужби;
з військовослужбовцями, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу, а також з особами сержантського і старшинського складу, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, - з дня присвоєння військового звання офіцерського складу;
( Абзац четвертий пункту 23 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
з військовослужбовцями, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб сержантського і старшинського складу, а також з особами рядового складу, які приймаються на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, - з дня призначення на посаду сержантського і старшинського складу;
( Абзац п'ятий пункту 23 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
з особами рядового складу, сержантського і старшинського складу та офіцерського складу, які проходять службу за призовом, та з військовослужбовцями, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, - з дня видання наказу про прийняття на військову службу за контрактом;
з особами офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, з військовослужбовцями, у яких в особливий період закінчився строк дії контракту про проходження військової служби і дія якого продовжена, в разі продовження військової служби за новим контрактом після оголошення демобілізації - з дня укладення контракту;
з іншими військовослужбовцями - з дня зарахування до списків особового складу органу Держприкордонслужби.
Контракт про навчання набирає чинності з дня призначення на посаду курсанта.
( Пункт 23 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
24. Новий контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку дії попереднього контракту, за винятком військовослужбовців, у яких дія контракту про проходження військової служби продовжена в особливий період.
( Пункт 24 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
25. Про дату набрання чинності контрактом у першому і другому його примірниках робиться відповідний запис, який засвідчується підписом начальника органу Держприкордонслужби, на підставі наказу якого військовослужбовця зараховано до списків особового складу цього органу, та скріплюється гербовою печаткою зазначеного органу Держприкордонслужби.
Після укладення контракту кадровим підрозділом в особовій справі військовослужбовця робиться відповідний запис.
( Пункт 25 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Припинення (розірвання) контракту
26. Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом, звільняється з військової служби з підстав, передбачених частиною п’ятою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
27. Днем припинення (розірвання) контракту є:
1) день закінчення строку контракту;
2) день, зазначений у наказі начальника органу Держприкордонслужби про виключення військовослужбовця зі списків особового складу цього органу в разі дострокового припинення (розірвання) контракту;
3) день набрання чинності контрактом про навчання в разі вступу особи рядового складу, сержантського і старшинського складу до вищого військового навчального закладу;
4) день, що настає після дня смерті (загибелі) військовослужбовця;
5) день набрання чинності новим контрактом - у разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
6) день, зазначений у наказі ректора вищого військового навчального закладу про виключення курсанта зі списків особового складу;
7) дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть військовослужбовця, у разі встановлення в судовому порядку факту смерті військовослужбовця в певний час або оголошення його померлим;
8) день набрання законної сили рішенням суду про визнання військовослужбовця в установленому законом порядку безвісно відсутнім.
Визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення померлим чи встановлення факту смерті військовослужбовця здійснюється в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України, за заявою начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходив службу або у розпорядженні якого він перебував, якщо з такою заявою до суду не звернулися інші особи.
Контракт не припиняється (не розривається), а військовослужбовець не виключається із списків особового складу органу Держприкордонслужби у разі:
перебування на лікуванні;
захоплення в полон або заручником, а також інтернування в нейтральну державу;
безвісної відсутності - до визнання його в установленому законом порядку безвісно відсутнім або оголошення померлим;
настання інших випадків, визначених законодавством.
( Пункт 27 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
28. У разі припинення (розірвання) контракту в примірнику контракту, що зберігається в особовій справі військовослужбовця, робиться запис із зазначенням підстав та дати припинення (розірвання) контракту, що засвідчується підписом начальника органу Держприкордонслужби, в якому проходив службу військовослужбовець, та скріплюється гербовою печаткою цього органу.
Військовослужбовець за бажанням подає до кадрового підрозділу органу Держприкордонслужби свій примірник контракту, в якому робиться відповідний запис із зазначенням підстав, за якими контракт припинено (розірвано).
Права посадових осіб органів Держприкордонслужби на укладення контрактів, внесення змін до них
29. Право на укладення контракту про проходження військової служби та внесення змін до нього надається:
1) начальнику органа Держприкордонслужби, який має право видавати накази по особовому складу, - з усіма військовослужбовцями рядового складу, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу, у військових званнях до майора (капітана 3 рангу) включно, які проходять військову службу в цьому органі, а також із громадянами, які приймаються на військову службу до цього органу на посади осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу;
( Підпункт 1 пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
2) ректору вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби - із громадянами, особами рядового складу, сержантського і старшинського складу, прийнятими на навчання до цього навчального закладу (контракт про навчання), слухачами, ад'юнктами, докторантами, у яких під час навчання закінчився строк контракту, а також із курсантами про проходження військової служби за контрактом на посадах офіцерського складу після закінчення вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби;
( Підпункт 2 пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
3) начальнику регіонального управління, ректору вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби - із особами, зазначеними у підпункті 1 цього пункту, а також з особами офіцерського складу у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно, які проходять військову службу в підрозділах цього регіонального управління чи підпорядкованих йому органах, вищому військовому навчальному закладі Держприкордонслужби;
( Підпункт 3 пункту 29 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
3-1) керівнику розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби - із особами, зазначеними у підпункті 1 цього пункту, а також з особами офіцерського складу у військових званнях до полковника (капітана 1 рангу) включно, які проходять військову службу в цьому розвідувальному органі;
( Пункт 29 доповнено підпунктом 3-1 згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
4) Голові Державної прикордонної служби України - з усіма військовослужбовцями Держприкордонслужби, громадянами, які приймаються на військову службу за контрактом до органів Держприкордонслужби, а також з особами, переведеними для проходження військової служби з інших військових формувань і правоохоронних органів, та з курсантами випускного курсу вищих військових навчальних закладів інших військових формувань, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які проходять навчання за замовленням Держприкордонслужби.
( Підпункт 4 пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
Укладення контракту
30. Контракт укладається у двох примірниках, підписується сторонами контракту. Підпис посадової особи скріплюється гербовою печаткою органу Держприкордонслужби.
Один примірник контракту зберігається в особовій справі військовослужбовця, другий - у військовослужбовця.
31. Контракт є підставою для видання наказу про прийняття громадянина на військову службу за контрактом, про продовження військової служби за новим контрактом, про залишення військовослужбовця на службі понад граничний вік перебування на військовій службі. Відповідний наказ видається також у разі внесення до контракту змін у випадку, передбаченому абзацом першим пункту 33 цього Положення.
32. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом і бажають продовжити її проходження, укладають новий контракт у разі:
закінчення строку дії попереднього контракту про проходження військової служби;
зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
продовження військової служби після досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
дострокового припинення (розірвання) контракту про навчання з курсантами, якщо до зарахування на навчання вони проходили військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу;
прибуття для проходження військової служби у Держприкордонслужбі з інших військових формувань або правоохоронних органів із виключенням зі списків особового складу цих військових формувань або правоохоронних органів;
( Абзац шостий пункту 32 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
поновлення на військовій службі у зв'язку із незаконним звільненням, якщо строк попереднього контракту про проходження військової служби закінчився;
закінчення особливого періоду або оголошення демобілізації, якщо дія контракту про проходження військової служби продовжена понад установлені строки в особливий період;
наявності вислуги не менше 18 місяців військової служби з дати продовження дії контракту на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації;
( Пункт 32 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
наявності вислуги не менше 24 місяців військової служби за контрактом, укладеним на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації.
( Пункт 32 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 ) ( Пункт 32 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
33. У разі переведення до органів Держприкордонслужби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом в іншому військовому формуванні, укладений з ним за попереднім місцем служби контракт не припиняється. При цьому за новим місцем проходження військової служби до такого контракту вносяться зміни щодо особливостей проходження військової служби за контрактом у Держприкордонслужбі.
Після прибуття для проходження військової служби за контрактом у Держприкордонслужбі з інших військових формувань із виключенням зі списків їх особового складу військовослужбовці, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу або кадрову військову службу, укладають контракт про проходження військової служби в Держприкордонслужбі.
34. Новий контракт про проходження військової служби повинен бути укладений уповноваженими на те посадовими особами:
1) з військовослужбовцями, в яких закінчується строк попереднього контракту, - не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку чинного контракту;
1-1) з військовослужбовцями, які проходили військову службу у військовому званні рядового складу і яким присвоєно військове звання сержантського і старшинського складу, - з дня, зазначеного в наказі про присвоєння військового звання сержантського і старшинського складу;
( Пункт 34 доповнено підпунктом 1-1 згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
2) з військовослужбовцями, які проходили військову службу у військовому званні рядового, сержантського і старшинського складу і яким присвоєно військове звання офіцерського складу, - з дня, зазначеного в наказі про присвоєння військового звання офіцерського складу;
( Підпункт 2 пункту 34 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
3) з військовослужбовцями, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, - після прийняття посадовими особами, яким надано таке право, рішення про залишення їх на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, але не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку чинного контракту;
4) з військовослужбовцями, які проходили військову службу (навчання) за контрактом курсантів вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби і відраховані з цього закладу із залишенням для проходження військової служби за контрактом, - у день зарахування до списків особового складу органу Держприкордонслужби за новим місцем військової служби;
5) з військовослужбовцями, переведеними до органів Держприкордонслужби з інших військових формувань, у випадках, передбачених абзацом другим пункту 33 цього Положення, - у день прибуття до Адміністрації Держприкордонслужби;
6) з військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом, не мають військових звань офіцерського складу і вступили до вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби за денною формою навчання, - у день зарахування до навчального закладу.
35. Для укладення нового контракту військовослужбовець, у якого закінчується строк попереднього контракту, не пізніше ніж за три місяці до закінчення зазначеного строку подає у порядку підпорядкування рапорт посадовій особі, зазначеній у пункті 29 цього Положення.
Начальник, уповноважений укласти новий контракт з військовослужбовцем, який виявив таке бажання, приймає рішення про укладення нового контракту або про відмову в його укладенні не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку чинного контракту.
Строки, зазначені в абзацах першому та другому цього пункту, можуть бути скорочені за згодою сторін, але не менше ніж до двох тижнів.
( Пункт 35 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
36. Про дострокове припинення (розірвання) контракту з ініціативи командування військовослужбовець письмово попереджається начальником органу Держприкордонслужби, в якому він проходить військову службу за контрактом, у строк, встановлений законодавством.
( Пункт 36 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
37. За наявності передбачених законодавством підстав військовослужбовець має право достроково припинити (розірвати) контракт, звернувшись з письмовим рапортом щодо цього в порядку підпорядкування до посадової особи, уповноваженої приймати рішення про його звільнення з військової служби. Цей рапорт з необхідними для прийняття рішення про звільнення військовослужбовця документами у двотижневий строк подається кадровим підрозділом уповноваженій на прийняття такого рішення посадовій особі.
Дострокове припинення (розірвання) контракту з ініціативи військовослужбовця та його виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби здійснюється у місячний строк з моменту подання ним відповідного рапорту.
( Пункт 37 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
38. Військовослужбовцю, який не набув права на пенсію за вислугу років, не може бути відмовлено в укладенні нового контракту, крім випадків припинення (розірвання) контракту з підстав, визначених законодавством.
39. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом та своєчасно не виявили бажання укласти новий контракт, звільняються з військової служби в установленому порядку.
40. З особами, прийнятими на військову службу (навчання) до вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, укладається контракт про навчання.
Зарахування на перший курс вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби та укладення контракту про навчання з особами віком від 17 до 18 років, у тому числі тими, яким 17 років виповнюється в рік початку військової служби, здійснюється за наявності в них повної цивільної дієздатності або згоди батьків (усиновлювачів чи піклувальників) на укладення такими особами контракту.
Якщо особа офіцерського складу навчається за денною формою у вищому військовому навчальному закладі іншого військового формування або за кордоном, контракт про проходження військової служби у Держприкордонслужбі з такою особою не припиняється.
Продовження строку контракту
41. Строк контракту про проходження військової служби продовжується з:
1) військовослужбовцями, прикомандированими до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевих рад, - за згодою цих військовослужбовців на строк виконання ними відповідних повноважень;
2) військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом в умовах, що унеможливлюють укладення ними нового контракту (участь у походах кораблів, проходження військової служби за кордоном у складі національного персоналу, довгострокових закордонних відрядженнях, перебувають у полоні, в стані заручника та за інших обставин), - до закінчення дії зазначених обставин;
( Абзац третій пункту 41 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
3) військовослужбовцями-жінками, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, або військовослужбовцями, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або у відпустці по догляду за хворою дитиною не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку (далі - шестирічного віку за медичними показниками), - до закінчення такої відпустки;
4) військовослужбовцями під час звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту:
до закінчення щорічної основної відпустки, час якої повністю або частково перевищує строк контракту;
на час перебування на стаціонарному лікуванні у медичному закладі чи у відпустці, для лікування у зв'язку з хворобою, а також увільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з призначенням амбулаторного лікування.
Про продовження строку контракту про проходження військової служби видається наказ.
Під час дії особливого періоду для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки на період, визначений пунктом 2 частини дев’ятої статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", крім випадків, визначених пунктом 3 частини п’ятої статті 26 цього Закону.
( Пункт 41 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017; в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
42. Новий контракт про проходження військової служби з військовослужбовцями, зазначеними у підпунктах 2 і3 пункту 41 цього Положення, укладається у місячний строк після закінчення дії обставин, що унеможливлюють укладення з ними нового контракту. У такий же строк укладається новий контракт з військовослужбовцями, які прибули в розпорядження Голови Державної прикордонної служби України для дальшого проходження військової служби за контрактом після закінчення (припинення) повноважень народного депутата України, депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим або повноважень на виборній посаді у місцевій раді.
У разі неукладення нового контракту зазначені в абзаці першому цього пункту військовослужбовці звільняються з військової служби.
43. За клопотанням військовослужбовця-жінки, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, або військовослужбовця, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною, з ними може бути укладено новий контракт про проходження військової служби у строки, визначені пунктом 35цього Положення.
44. У разі направлення особи офіцерського складу на навчання до навчального закладу до укладеного з ним контракту про проходження військової служби можуть вноситися зміни.
Особливості укладення контракту
45. На загальних підставах з дотриманням вимог цього Положення контракт про проходження військової служби укладається з:
1) військовослужбовцями, які прибули в розпорядження Голови Державної прикордонної служби України для дальшого проходження військової служби після закінчення (припинення) повноважень народного депутата України, депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим або повноважень на виборній посаді у місцевій раді, в яких закінчився строк чинного контракту;
2) військовозобов'язаними, які мають спеціальні звання;
3) особами офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу і в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом.
46. У разі переміщення військовослужбовця по службі з одного органу Держприкордонслужби до іншого для дальшого проходження військової служби контракт про проходження військової служби не припиняється. За згодою сторін до контракту можуть бути внесені зміни, що засвідчуються підписами сторін контракту.
47. У разі переведення курсанта вищого військового навчального закладу іншого військового формування для дальшого навчання у вищому військовому навчальному закладі Держприкордонслужби з ним укладається контракт про навчання, який набирає чинності з дня зарахування до навчального закладу Держприкордонслужби.
48. З курсантами випускного курсу вищих військових навчальних закладів інших військових формувань та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які проходять навчання за замовленням Держприкордонслужби, не пізніше ніж за два місяці до закінчення навчального закладу укладається контракт про проходження військової служби осіб офіцерського складу в органах Держприкордонслужби.
( Пункт 48 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Призупинення та продовження військової служби
48-1. Для військовослужбовців, які самовільно залишили органи Держприкордонслужби або місця служби, дезертирували із Держприкордонслужби або добровільно здалися в полон, військова служба призупиняється відповідно до частини другої статті 24 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
48-2. Військова служба для військовослужбовців призупиняється з дня внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяв, повідомлень начальників органів Держприкордонслужби про вчинене кримінальне правопорушення, поданих відповідно до частини четвертої статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
48-3. Військовослужбовці, військову службу яких призупинено, звільняються з посад та вважаються такими, що не виконують (не несуть) обов’язків військової служби. Контракт про проходження військової служби, а також виплата грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення таким військовослужбовцям призупиняються, про що видається наказ начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходив службу.
Звільнення з посад військовослужбовців, військову службу яких призупинено, здійснюється наказами по особовому складу посадових осіб, зазначених у пункті 89 цього Положення.
Звільнення з посад військовослужбовців, призначених на посади Президентом України, військову службу яких призупинено, здійснюється Президентом України.
48-4. Час призупинення військової служби військовослужбовцям не зараховується до строку військової служби, вислуги у військовому званні та до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії. На них не поширюються пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством для військовослужбовців.
48-5. Військовослужбовці, військову службу яких призупинено, не входять до загальної чисельності Держприкордонслужби.
48-6. Військовослужбовці, військову службу яких призупинено та стосовно яких обвинувальні вироки суду набрали законної сили, підлягають звільненню з військової служби відповідно до пункту "г" частини другої, пункту "г" частини третьої, підпункту "д" пункту 1, підпункту "в" пункту 2 частини четвертої, підпункту "е" пункту 1, підпункту "е" пункту 2, підпункту "в" пункту 3 частини п’ятої та підпункту "е" пункту 1, підпункту "д" пункту 2, підпункту "в" пункту 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", крім військовослужбовців, яким вироком суду визначено міру покарання у виді службового обмеження, арешту з відбуттям на гауптвахті або триманням у дисциплінарному батальйоні.
Військовослужбовці, яким призначено кримінальне покарання у виді штрафу, яких звільнено від кримінальної відповідальності на підставах, передбачених статтями 47, 48, 49 Кримінального кодексу України, а також яких звільнено від відбування покарання на підставі амністії, підлягають звільненню з військової служби відповідно до підпункту "ґ" пункту 1 частини четвертої, підпункту "д" пункту 1 та підпункту "д" пункту 2 частини п’ятої, підпункту "д" пункту 1 та підпункту "ґ" пункту 2 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Звільнення військовослужбовців, військову службу яких призупинено, з військової служби здійснюється в установленому порядку посадовими особами, зазначеними у пункті 270 цього Положення.
48-7. Для військовослужбовців, стосовно яких судом винесено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, військова служба та дія контракту продовжуються. У такому разі строк призупинення військової служби зараховується до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії, а також до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання, та поновлюються пільги і соціальні гарантії, встановлені законодавством для військовослужбовців.
За весь час необґрунтованого призупинення військової служби таким військовослужбовцям виплачується недоотримане грошове та здійснюються недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення.
Продовження військової служби та дії контракту з військовослужбовцями, зазначеними у цьому пункті, здійснюється наказами по особовому складу посадових осіб, зазначених у пункті 89 цього Положення.
( Розділ II доповнено підрозділом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
III. Військові звання
Види військових звань
49. Військовослужбовці, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад, офіцерський склад.
Сержантський і старшинський склад поділяється на молодший сержантський і старшинський склад, старший сержантський і старшинський склад та вищий сержантський і старшинський склад.
( Пункт 49 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Офіцерський склад поділяється на молодший офіцерський склад, старший офіцерський склад та вищий офіцерський склад.
( Пункт 49 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
50. До військових звань осіб офіцерського складу медичної та юридичної служб, які мають відповідну освіту та займають відповідну штатну посаду, додаються слова відповідно "медичної служби" і "юстиції".
При переміщенні офіцерів зі вказаних посад на посади, які не належать до посад медичної і юридичної служб, у наказі щодо переміщення оголошується військове звання цих офіцерів без додавання слів "медичної служби" або "юстиції".
( Пункт 50 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
51. До військових звань громадян, які перебувають у запасі чи у відставці, додаються слова відповідно "запасу" або "у відставці".
52. Військове звання може бути первинним або черговим.
Для осіб рядового складу первинним є військове звання рекрута.
Для осіб сержантського і старшинського складу первинним є військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті).
Для осіб офіцерського складу первинним є військове звання молодшого лейтенанта.
Черговим військовим званням є військове звання, наступне за тим, що має військовослужбовець.
Первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу або прийняті на військову службу (навчання) за контрактом курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти і не мають військових звань, до складання ними Військової присяги. Після складання Військової присяги таким військовослужбовцям (курсантам) присвоюється військове звання солдата (матроса).
Первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу, наказом посадової особи, яка має право видавати накази по особовому складу та до повноважень якої належить призначення військовослужбовців на відповідні посади, а громадянам, які прийняті на військову службу (навчання) за контрактом курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, - керівником відповідного закладу освіти.
Первинне військове звання сержантського і старшинського складу присвоюється:
військовослужбовцям рядового складу, які пройшли навчання (підготовку) за програмою підготовки сержантів і старшин, - начальником навчального центру або ректором вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, в яких проходили навчання такі військовослужбовці відповідно;
військовослужбовцям рядового складу, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за контрактом, резервістам, військовозобов’язаним, які не мають військових звань офіцерського складу, особам віком від 18 років, які мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну) або повну загальну середню освіту та не досягли граничного віку перебування на військовій службі, які уклали контракт про проходження військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, - одночасно із призначенням на посади сержантського і старшинського складу наказом посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади.
Первинне військове звання офіцерського складу присвоюється Головою Державної прикордонної служби України.
( Пункт 52 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Права посадових осіб щодо присвоєння військових звань
( Пункт 53 виключено на підставі Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
54. Чергові військові звання військовослужбовцям присвоюються:
1) до майора (капітана 3 рангу) включно - начальниками органів Держприкордонслужби, яким надано право видання наказів по особовому складу;
( Абзац другий пункту 54 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
2) до підполковника (капітана 2 рангу) включно - начальниками регіональних управлінь, ректором вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби;
( Абзац третій пункту 54 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
2-1) до полковника (капітана 1 рангу) включно - керівником розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби;
( Пункт 54 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
3) до полковника (капітана 1 рангу) включно, а також присвоєння чергового військового звання достроково та посмертно - Головою Державної прикордонної служби України.
( Абзац четвертий пункту 54 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
Право присвоєння курсантам вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби військових звань рядового складу, сержантського і старшинського складу має ректор вищого військового навчального закладу.
Посадові особи мають право присвоювати чергові військові звання лише військовослужбовцям, які перебувають у їх прямому підпорядкуванні.
55. Військові звання вищого офіцерського складу присвоюються військовослужбовцям Президентом України за поданням Голови Державної прикордонної служби України.
Порядок внесення подання про присвоєння вищих військових звань визначається Президентом України.
56. Чергове військове звання військовослужбовцям до полковника (капітана 1 рангу) включно може бути присвоєно достроково не раніше закінчення половини встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні за умови проходження військової служби не менше одного року на посадах, за якими військове звання за посадою відповідає черговому військовому званню або є вищим.
Військовослужбовцям, які виявили високі професійні, ділові та моральні якості під час виконання військового обов’язку та досягли високих показників у службовій діяльності, Головою Державної прикордонної служби України може бути присвоєно чергове військове звання, яке на один ступінь вище від звання, передбаченого за займаною посадою, після закінчення встановленого строку вислуги років у попередньому військовому званні.
Чергове військове звання достроково може бути присвоєно:
до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно - начальниками органів Держприкордонслужби, яким надано право видавати накази по особовому складу;
до підполковника (капітана 2 рангу) включно - начальниками регіональних управлінь, розвідувального органу, ректором вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби;
до полковника (капітана 1 рангу) включно - Головою Державної прикордонної служби України.
Питання щодо присвоєння в порядку заохочення достроково чергового військового звання, а також військового звання, вищого на один ступінь від звання, передбаченого за займаною посадою, розглядається колегіями Адміністрації Держприкордонслужби, регіональних управлінь, атестаційними комісіями органів Держприкордонслужби.
Чергове військове звання достроково та на один ступінь вище від звання, передбаченого за займаною посадою, може бути присвоєно військовослужбовцям один раз за весь період проходження військової служби.
У період дії воєнного стану або відсічі збройній агресії проти України військовослужбовцям рядового, сержантського, старшинського та молодшого офіцерського складу в порядку заохочення може бути достроково вдруге за весь період проходження військової служби присвоєно чергове військове звання, але не раніше ніж через шість місяців з дня присвоєння попереднього військового звання та за умови проходження військової служби на посаді, за якою військове звання відповідає черговому військовому званню або є вищим.
( Пункт 56 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 834/2023 від 22.12.2023 )
Під час дії особливого періоду Головою Державної прикордонної служби України військовослужбовцям за героїзм та мужність, проявлені під час виконання завдань із забезпечення захисту суверенітету та територіальної цілісності України, може бути присвоєно посмертно чергове військове звання до полковника (капітана 1 рангу) включно. Такі військові звання можуть бути присвоєні незалежно від строку вислуги військовослужбовця в попередньому військовому званні та займаної ним посади.
( Пункт 56 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Строки вислуги у військовому званні
57. Для військовослужбовців рядового складу, курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти строк вислуги у військовому званні рядового складу не встановлюється.
Для військовослужбовців сержантського і старшинського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються такі строки вислуги у військовому званні:
молодшого сержанта (старшини 2 статті) - 1 рік;
сержанта (старшини 1 статті) - 2 роки;
старшого сержанта (головного старшини), головного сержанта (головного корабельного старшини), штаб-сержанта (штаб-старшини), майстер-сержанта (майстер-старшини), старшого майстер-сержанта (старшого майстер-старшини) - 3 роки.
Строк вислуги у військовому званні головного майстер-сержанта (головного майстер-старшини) не встановлюється.
Для осіб молодшого та старшого офіцерського складу, які проходять військову службу, встановлюються такі строки вислуги у військовому званні:
молодшого лейтенанта, лейтенанта - 2 роки;
старшого лейтенанта, капітана (капітан-лейтенанта) - 3 роки;
майора (капітана 3 рангу) - 4 роки;
підполковника (капітана 2 рангу) - 5 років;
полковника (капітана 1 рангу) - 2 роки.
Для осіб офіцерського складу, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти з п’ятирічним строком навчання та більше, строк вислуги у військовому званні лейтенанта зменшується на один рік. Для осіб сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за другим або наступним контрактом, мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, після прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу строк вислуги у військовому званні молодшого лейтенанта становить 1 рік.
Для осіб офіцерського складу льотного складу авіації установлюються такі строки вислуги у військовому званні:
молодшого лейтенанта - 1 рік;
лейтенанта, старшого лейтенанта - 2 роки;
капітана, майора - 3 роки;
підполковника - 4 роки;
полковника - 2 роки.
З оголошенням стану війни і до дня та часу його припинення для осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу, встановлюються такі строки вислуги у військовому званні:
молодшого та старшого сержантського і старшинського складу, молодшого офіцерського складу - 1 рік;
вищого сержантського і старшинського складу, старшого офіцерського складу - 2 роки.
( Пункт 57 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
58. До строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування військовослужбовця на військовій службі у відповідному військовому званні з дня його присвоєння, якщо інше не встановлено цим Положенням.
До строку вислуги у військовому званні зараховується час перерви у військовій службі у зв'язку з незаконним засудженням військовослужбовця або незаконним звільненням з військової служби, а також час призупинення військової служби, якщо судом стосовно військовослужбовця винесено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України.
( Абзац другий пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
До строку вислуги у військовому званні не зараховуються:
строк відбування покарання військовослужбовцем, засудженим до покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні, а також звільненим від відбування покарання з випробуванням і залишеним на військовій службі;
( Абзац четвертий пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 ) ( Абзац п'ятий пункту 58 виключено на підставі Указу Президента № 372/2020 від 03.09.2020 )
час призупинення військової служби.
( Пункт 58 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Час перебування військовослужбовця у пониженому військовому званні не зараховується до строку вислуги у поновленому військовому званні.
Військовослужбовцю, якому чергове військове звання не було присвоєно у зв'язку з тим, що стосовно нього здійснювалось кримінальне провадження і така особа перебувала у розпорядженні відповідного начальника, але у подальшому кримінальне провадження було закрито за відсутністю події кримінального правопорушення, відсутністю у діянні складу кримінального правопорушення або невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи у суді і вичерпанням можливостей їх отримати чи судом ухвалено виправдувальний вирок, чергове військове звання присвоюється з дня закінчення строку вислуги у попередньому військовому званні.
( Абзац пункту 58 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
58-1. Час перебування військовослужбовця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, зараховується до строку вислуги у військовому званні.
( Положення доповнено пунктом 58-1 згідно з Указом Президента № 372/2020 від 03.09.2020 )
59. Особам офіцерського складу, прийнятим на військову службу за контрактом або призваним на військову службу в мирний час чи під час мобілізації, до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у такому званні в запасі.
Військовослужбовцям рядового складу, сержантського і старшинського складу до строку вислуги у військовому званні час перебування їх у такому званні в запасі не зараховується. До строку вислуги у військовому званні особам сержантського і старшинського складу, які перебували у запасі і прийняті на військову службу за контрактом, зараховується час перебування їх у військовому званні до звільнення в запас.
До строку вислуги у військовому званні осіб, яким відповідно до цього Положення військове звання присвоєно у порядку переатестації, зараховується строк вислуги у відповідному спеціальному званні або класному чині, яке вони мали до переатестації.
Особи, яким присвоюються військові звання, та порядок їх присвоєння
60. Військові звання присвоюються військовослужбовцям персонально та послідовно з урахуванням граничного військового звання за посадою, яку вони займають, та інших умов, передбачених цим Положенням.
61. Первинне військове звання молодшого лейтенанта присвоюється:
1) військовослужбовцям, які закінчили у воєнний час вищий військовий навчальний заклад за скороченою програмою навчання;
2) особам сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, мають вищу освіту за ступенем бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, у тому числі ті, які проходять службу у військовому резерві, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, з урахуванням потреби в офіцерах відповідної спеціальності;
( Підпункт 2 пункту 61 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
3) військовослужбовцям строкової військової служби, які прослужили не менше ніж шість місяців, особам рядового складу, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, військовозобов’язаним і жінкам, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі осіб офіцерського складу, які мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, яка відповідає профілю службової діяльності, та атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, з урахуванням потреби в офіцерах відповідної спеціальності - для розвідувального органу;
( Підпункт 3 пункту 61 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
4) військовослужбовцям сержантського і старшинського складу, які призначені на посади офіцерського складу у воєнний час і успішно виконують службові обов'язки.
62. Військове звання лейтенанта присвоюється:
( Абзац перший пункту 62 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
1) випускникам вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра та уклали контракт про подальше проходження військової служби в Держприкордонслужбі і які не мають військових звань офіцерського складу;
2) особам сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, ступенем магістра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, у тому числі ті, які проходять службу у військовому резерві, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, з урахуванням потреби в офіцерах відповідної спеціальності.
( Пункт 62 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
63. Військове звання лейтенанта запасу присвоюється випускникам вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, які звільняються з військової служби в запас безпосередньо після закінчення цього навчального закладу на підставі підпунктів "б" і "ґ" пункту 1 та підпунктів "б" і "ґ" пункту 2 частини п’ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
( Пункт 63 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
64. Порядок атестації осіб для присвоєння військових звань молодшого лейтенанта, лейтенанта визначається наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 64 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
65. Чергові військові звання присвоюються військовослужбовцям, у яких закінчився строк вислуги в попередньому військовому званні та які перебувають на посадах, за якими штатом передбачені граничні військові звання, вищі за ті, що вони мають.
( Пункт 66 виключено на підставі Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
67. Чергове військове звання офіцерського складу до полковника включно присвоюється слухачам (ад'юнктам і докторантам) вищих військових навчальних закладів з дотриманням вимог пункту 60 цього Положення у разі, коли граничне військове звання за посадою, яку офіцер займав до вступу на навчання, є вищим, ніж його військове звання (без урахування змін граничного військового звання за цією посадою).
68. Особам молодшого та старшого офіцерського складу після закінчення вищих військових навчальних закладів чергові військові звання до полковника включно присвоюються одночасно з призначенням на посаду у разі, коли граничне військове звання за посадою, на яку офіцер призначається після закінчення навчання, є вищим, ніж його військове звання, за умови, що в офіцера закінчився строк вислуги у попередньому військовому званні на день видання наказу про його призначення на посаду.
69. Присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям, які направлені за кордон на навчання, до закордонних дипломатичних установ України чи для виконання спеціальних завдань розвідувального або контррозвідувального характеру, здійснюється з урахуванням граничного військового звання за посадою, яку займав військовослужбовець до направлення за кордон (без урахування змін граничного військового звання за цією посадою після направлення військовослужбовця за кордон).
( Пункт 69 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
70. Присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям, які направлені за кордон у складі національного персоналу, здійснюється з урахуванням граничного військового звання за посадою, яку займає військовослужбовець у Держприкордонслужбі.
( Пункт 70 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
71. У разі видання наказу про присвоєння чергового військового звання в особовій справі військовослужбовця зазначаються дата і номер цього наказу, а якщо день присвоєння військового звання і дата наказу не збігаються, - також день присвоєння військового звання.
72. Військовослужбовцю, який має армійське військове звання, у разі призначення на посаду, за якою штатом передбачено корабельне військове звання, одночасно присвоюється відповідне корабельне військове звання. У такому ж порядку присвоюється армійське військове звання особі, яка має корабельне військове звання.
73. Присвоєння чергового військового звання (у тому числі достроково), поновлення у військовому званні до полковника включно здійснюється на підставі подання до присвоєння військового звання:
( Абзац перший пункту 73 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
1) на осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу - начальника органу (підрозділу) прикордонної служби, іншого органу (підрозділу) Держприкордонслужби, в якому військовослужбовці проходять службу;
2) на осіб офіцерського складу, які проходять військову службу:
безпосередньо в Адміністрації Держприкордонслужби чи регіональних управліннях - начальника відповідного структурного підрозділу Адміністрації Держприкордонслужби або регіонального управління;
в інших органах (підрозділах) Держприкордонслужби - начальника органу (підрозділу) Держприкордонслужби, в якому цей військовослужбовець проходить військову службу;
на посадах начальників органів Держприкордонслужби, що підпорядковані регіональним управлінням, - начальника відповідного регіонального управління;
на посадах начальників органів Держприкордонслужби, що не підпорядковані регіональним управлінням, - заступника Голови Державної прикордонної служби України у порядку підпорядкування;
на посадах начальників структурних підрозділів Адміністрації Держприкордонслужби, її регіональних управлінь - заступника Голови Державної прикордонної служби України у порядку підпорядкування;
на посадах у розвідувальному органі Адміністрації Держприкордонслужби - начальника відповідного територіального підрозділу або відповідного структурного підрозділу центрального апарату розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби.
( Абзац дев'ятий пункту 73 в редакції Указу Президента № 834/2023 від 22.12.2023 )
Для присвоєння чергового військового звання до полковника включно особам офіцерського складу, які проходять військову службу на посадах начальників самостійних структурних підрозділів Адміністрації Держприкордонслужби, розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, подання не вноситься. У цьому випадку рішення про присвоєння чергового військового звання приймається Головою Державної прикордонної служби України.
Подання до присвоєння чергового військового звання надсилається до органу Держприкордонслужби, начальник якого має право присвоювати таке військове звання, не пізніше ніж за місяць до закінчення строку вислуги військовослужбовця в попередньому військовому званні.
( Абзац одинадцятий пункту 73 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Своєчасна підготовка та внесення подань до присвоєння чергових військових звань підпорядкованим військовослужбовцям забезпечується посадовими особами, зазначеними в абзацах другому, четвертому - дев’ятому цього пункту.
( Абзац пункту 73 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
74. Подання про присвоєння чергового військового звання військовослужбовцям, у яких закінчився строк вислуги у попередньому військовому званні і які призначені на вищі посади, здійснюється протягом десяти днів після прийняття такими військовослужбовцями посад, на які вони призначені.
75. Своєчасна підготовка наказів щодо присвоєння чергових військових звань підпорядкованим військовослужбовцям забезпечується посадовими особами, зазначеними в пункті 54 цього Положення.
( Абзац перший пункту 75 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Затримка у присвоєнні чергового військового звання не допускається.
Випадки, в яких військове звання не присвоюється
76. Чергове військове звання не присвоюється:
1) під час перебування військовослужбовця у розпорядженні відповідного начальника, у відпустці для догляду за дитиною або усунення від виконання службових обов'язків, відсторонення від виконання службових повноважень, відсторонення від посади;
( Підпункт 1 пункту 76 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
2) якщо військовослужбовець має таке дисциплінарне стягнення, як попередження про неповну службову відповідність, накладене наказом;
3) якщо за вироком суду військовослужбовцю призначено покарання, не пов'язане з позбавленням чи обмеженням волі, арешт, тримання в дисциплінарному батальйоні або його звільнено від відбування покарання з випробуванням;
( Підпункт 3 пункту 76 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
4) військовослужбовцям, військову службу яких призупинено.
( Пункт 76 доповнено підпунктом 4 згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Присвоєння чергових військових звань
77. Військовослужбовцям, прикомандированим до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевих рад, період виконання депутатських повноважень чи роботи на виборних посадах у місцевих радах зараховується до строку вислуги у відповідному військовому званні.
78. Присвоєння військовослужбовцям, відрядженим до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти, чергових військових звань здійснюється Головою Державної прикордонної служби України за поданням керівників зазначених органів, підприємств, установ, організацій та закладів освіти із додержанням вимог, передбачених пунктом 60 цього Положення, за умови, що військове звання за посадою, передбаченою переліком посад, що заміщуються військовослужбовцями в державних органах, підприємствах, установах і організаціях, а також державних та комунальних закладах освіти, відповідає черговому військовому званню або є вищим.
( Пункт 78 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Присвоєння військових звань при прийнятті на військову службу
79. Військовослужбовці строкової військової служби і військовозобов'язані приймаються на військову службу за контрактом у військових званнях, присвоєних до прийняття на військову службу за контрактом.
( Пункт 80 виключено на підставі Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
81. Військовослужбовці та військовозобов’язані зараховуються на навчання до вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби у військовому званні, яке вони мали до вступу до навчального закладу.
( Пункт 81 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
82. Військовозобов'язаним, які мають спеціальні звання середнього, старшого та вищого начальницького складу або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу за контрактом присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів. Така переатестація може здійснюватися лише за умови відбору громадянина для дальшого проходження військової служби в органах Держприкордонслужби на посаді, обов'язки за якою є спорідненими з тими, які він виконував за посадою, що передбачала наявність у нього спеціального звання чи класного чину.
( Абзац перший пункту 82 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
Військові звання в порядку переатестації присвоюються також військовослужбовцям Держприкордонслужби, які мають спеціальні звання середнього, старшого та вищого начальницького складу або класні чини, в разі їх призначення на посади, обов'язки за якими є спорідненими з тими, які ними виконувалися за посадами, що передбачали спеціальне звання чи класний чин.
( Пункт 82 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
Пропозиції щодо переатестації готуються при розгляді питання про прийняття на військову службу за контрактом та подаються для прийняття рішення:
на громадян, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, - Голові Державної прикордонної служби України;
на громадян, які приймаються на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу, - начальнику відповідного органу Держприкордонслужби.
Рішення про переатестацію військовозобов'язаних, які мають вищі спеціальні звання і класні чини, у разі прийняття їх на військову службу за контрактом приймається Президентом України.
Пониження у військовому званні та позбавлення військового звання
83. Військовослужбовці сержантського, старшинського та офіцерського складу (крім тих, яким присвоєно первинні військові звання) можуть бути понижені у військовому званні на один ступінь у дисциплінарному порядку. У такому випадку військовослужбовцям присвоюються військові звання, нижчі на один ступінь за військові звання, які вони мали.
( Абзац перший пункту 83 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
До поновлення військовослужбовця у попередньому військовому званні повторне пониження у військовому званні не допускається.
83-1. Військовослужбовці сержантського і старшинського складу (крім тих, яким присвоєно первинне військове звання) можуть бути понижені у військовому званні з переведенням на нижчу посаду в дисциплінарному порядку. У такому випадку військовослужбовцям присвоюються військові звання, нижчі на один ступінь за військові звання, які вони мали, і вони призначаються на нижчі посади від тих, які займали.
( Положення доповнено пунктом 83-1 згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
84. Військовослужбовці можуть бути позбавлені військового звання за вироком суду у зв’язку із засудженням за вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
( Пункт 84 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
85. Військовослужбовцям, які позбавлені військового звання за вироком суду, перед звільненням з військової служби присвоюється наказом начальника органу Держприкордонслужби, в якому вони проходять військову службу, військове звання солдата (матроса).
86. Військовослужбовцям, пониженим у військовому званні в дисциплінарному порядку, чергове військове звання присвоюється з дотриманням порядку, визначеного цим Положенням.
( Пункт 86 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
87. Особи, позбавлені військового звання за вироком суду, у разі скасування чи зміни вироку суду в частині позбавлення військового звання і поновлення на військовій службі в органах Держприкордонслужби поновлюються у попередньому військовому званні наказами начальників органів Держприкордонслужби, які мають право присвоювати відповідні військові звання з дня позбавлення їх військового звання.
( Абзац перший пункту 87 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
За інших обставин поновлення особи у попередньому військовому званні здійснюється за місцем її перебування на військовому обліку в порядку, визначеному Міністерством оборони України.
IV. Призначення на посади, звільнення з посад, зарахування у розпорядження
Права посадових осіб щодо призначення на посади
88. Військовослужбовці призначаються на посади, звільняються з посад та зараховуються у розпорядження прямими начальниками, яким надано право видавати накази по особовому складу відповідно до номенклатури посад, що затверджується наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 88 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
89. Призначення військовослужбовців на посади, звільнення з посад та зарахування їх у розпорядження здійснюється:
1) осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу:
на посади в органах Держприкордонслужби - наказом начальника цього органу;
на посади у структурних підрозділах регіонального управління та в разі переміщення військовослужбовця з одного органу Держприкордонслужби до іншого, якщо ці органи підпорядковані регіональному управлінню, - наказом начальника регіонального управління;
в інших випадках - наказом Адміністрації Держприкордонслужби;
2) осіб офіцерського складу:
на посади в органах Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до майора (капітана 3 рангу) включно, - наказом начальника відповідного органу Держприкордонслужби;
( Абзац другий підпункту 2 пункту 89 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
на посади у структурних підрозділах регіонального управління та підпорядкованих йому органах Держприкордонслужби, вищому військовому навчальному закладі Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до підполковника (капітана 2 рангу) включно, - наказом відповідно начальника регіонального управління, ректора вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби;
на посади у розвідувальному органі Адміністрації Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до полковника (капітана 1 рангу) включно, крім посад заступників керівника цього розвідувального органу, призначення на які здійснюється Президентом України або Головою Державної прикордонної служби України, - наказом керівника цього розвідувального органу;
( Підпункт 2 пункту 89 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
в інших випадках - наказом Голови Державної прикордонної служби України.
( Підпункт 2 пункту 89 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
90. Військовослужбовця може бути звільнено з посади та/або зараховано у розпорядження його прямим начальником, який згідно з цим Положенням уповноважений видавати накази по особовому складу відповідно до номенклатури посад.
( Пункт 90 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
91. Призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби здійснюється наказом ректора вищого військового навчального закладу.
92. Призначення на посади заступників Голови Державної прикордонної служби України, начальника розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби здійснюється Президентом України за поданням Голови Державної прикордонної служби України.
Посади та умови призначення на них
93. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
1) у разі призову на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом чи на військову службу (навчання) за контрактом курсантів вищого військового навчального закладу;
( Підпункт 1 пункту 93 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
2) у зв'язку із зарахуванням військовослужбовця до вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби за денною формою навчання;
3) у разі закінчення вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, вищих військових навчальних закладів інших військових формувань або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти за денною формою навчання;
( Підпункт 3 пункту 93 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
4) на вищі посади - у порядку просування по службі;
5) на рівні посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів (далі - організаційно-штатні заходи) - за рішенням відповідного начальника;
у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби), а також закінчення граничного строку перебування на окремих посадах або в органах (підрозділах), які виконують завдання в районах проведення антитерористичної операції чи залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, або забезпечують їх здійснення;
( Абзац третій підпункту 5 пункту 93 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах (їх структурних підрозділах) Держприкордонслужби різного рівня - за рішенням відповідного начальника;
для більш доцільного використання за напрямом підготовки або спеціальністю - за рішенням відповідних начальників або на особисте прохання військовослужбовця;
за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії - за рішенням відповідних начальників або на особисте прохання військовослужбовця;
за сімейними обставинами - на особисте прохання військовослужбовця;
за результатами атестації - за рішенням відповідного начальника;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, не пов'язану з державною таємницею, - за рішенням відповідного начальника;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням, у разі неможливості виконання ними обов'язків за попередньою посадою;
у разі коли військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній з керівництвом підлеглими особами, виконанням завдань з охорони державного кордону, - за рішенням відповідного начальника;
у разі виникнення обставин, передбачених абзацом першим пункту 111 цього Положення, - за рішенням відповідного начальника;
6) на нижчі посади:
у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів у разі неможливості призначення на рівну посаду - за згодою військовослужбовця;
за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військоволікарської комісії - за згодою чи на особисте прохання військовослужбовця;
за результатами атестації - за рішенням відповідного начальника;
на особисте прохання військовослужбовця;
у порядку реалізації накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарного стягнення - за рішенням відповідного начальника;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, не пов'язану з державною таємницею, - за згодою військовослужбовця, у разі неможливості призначення на рівну посаду;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням, у разі неможливості виконання ними обов'язків за попередньою посадою та за відсутності рівних посад;
у разі коли військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній з керівництвом підлеглими особами, виконанням завдань з охорони державного кордону, в разі неможливості призначення на рівну посаду - за рішенням відповідного начальника;
у разі виникнення обставин, передбачених абзацом першим пункту 111 цього Положення, за відсутності рівних посад - за рішенням відповідного начальника.
94. Посада вважається вищою, якщо штатом за цією посадою передбачено вище граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - більший тарифний розряд (посадовий оклад); нижчою, якщо штатом за цією посадою передбачено нижче граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - менший тарифний розряд (посадовий оклад); рівною, якщо штатом за цією посадою передбачено рівне граничне військове звання та рівні тарифні розряди (посадові оклади).
( Пункт 94 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
95. Військовослужбовці призначаються на посади з урахуванням відповідності їх професійної (фахової) підготовки за відповідним напрямом чи основною або спорідненою спеціальністю, освітньокваліфікаційного рівня вимогам до цих посад, визначеним посадовими інструкціями, та досвіду служби за фахом.
У разі коли є потреба призначити військовослужбовця на посаду, призначення на яку можливе лише після проходження ним додаткової підготовки в межах наявної у нього професійної (фахової) підготовки за відповідним напрямом підготовки чи основною або спорідненою спеціальністю, і військовослужбовець не заперечує проти цього, його призначенню на таку посаду повинна передувати відповідна підготовка (перепідготовка).
У визначених законом випадках військовослужбовець повинен пройти спеціальну перевірку щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави, а також у разі потреби в установленому законодавством порядку пройти процедуру оформлення допуску до державної таємниці.
У разі неподання або подання недостовірних відомостей військовослужбовець не може бути призначений на відповідну посаду, а призначений на посаду підлягає звільненню з посади, якщо інше не передбачено законом.
( Абзац четвертий пункту 95 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
96. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється, як правило, без зарахування в розпорядження відповідних начальників.
97. Військовослужбовці в порядку просування по службі можуть бути призначені на вищу посаду шляхом професійного відбору або на конкурсній основі з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей.
98. Призначення осіб офіцерського складу на керівні посади здійснюється з урахуванням досягнутих ними результатів у службовій діяльності, здатності виконувати завдання у складних умовах, а осіб, які перебувають у кадровому резерві, - також висновків за результатами перебування у кадровому резерві.
99. До кадрового резерву для призначення на керівні посади зараховуються особи офіцерського складу Держприкордонслужби, які:
за результатами атестації визнані гідними для висунення на вищу посаду;
перебувають на посадах начальників або заступників начальників органів Держприкордонслужби чи їх підрозділів;
успішно закінчили навчання у закладах вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, магістра у сфері правоохоронної діяльності, військового або державного управління;
( Абзац четвертий пункту 99 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
мають досвід участі в антитерористичній операції та/або у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії держави, що формально чи фактично є учасником воєнних дій проти України, або забезпеченні здійснення таких заходів, а також високі досягнення в індивідуальній підготовці.
( Пункт 99 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
100. Порядок формування і використання кадрового резерву та порядок проведення конкурсу на заміщення посад визначаються наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 100 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
101. Військовослужбовцям, які вільно володіють іноземною мовою, надається перевага при призначенні на посади, виконання обов'язків за якими пов'язано з її використанням.
102. Необхідність переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби і щодо яких прийнято рішення про можливість залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, з посад, які вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, рівня фахової підготовки і досвіду служби, визначається начальниками, що мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.
103. Військовослужбовці, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі та визнані за станом здоров'я непридатними до льотної роботи, служби на кораблях або до роботи у спеціальних спорудах, але придатними до військової служби, призначаються на рівні чи за їх згодою на нижчі посади, не пов'язані з виконанням польотних завдань, службою на кораблях чи роботою у спеціальних спорудах. За відсутності таких вакантних посад, які не потребують перепідготовки, або у разі відмови військовослужбовців від проходження перепідготовки для призначення на інші посади, зазначені військовослужбовці звільняються в установленому порядку з військової служби.
104. Призначення військовослужбовців на нижчі посади здійснюється на підставах, передбачених:
абзацами другим - п'ятим та сьомим - десятим підпункту 6 пункту 93 цього Положення - прямими начальниками, у межах наданих їм прав щодо призначення на посади;
абзацом шостим підпункту 6 пункту 93 цього Положення, якщо до військовослужбовців було застосовано такі дисциплінарні стягнення, як пониження в посаді або попередження про неповну службову відповідність, протягом шести місяців після накладення якого військовослужбовець не виправив своєї поведінки і вчинив правопорушення, - начальниками, яким надано таке право відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
( Абзац третій пункту 104 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
105. Військовослужбовці, призначені на нижчі посади, в подальшому просуваються по службі з додержанням вимог, передбачених пунктом 97 цього Положення, а військовослужбовці, понижені у посаді в дисциплінарному порядку, - після зняття дисциплінарного стягнення.
106. Не допускається призначення на нижчі посади військовослужбовців-жінок з мотивів, пов'язаних із вагітністю, наявністю у них дітей віком до трьох років (до шести років - за медичними показниками), або у зв'язку з тим, що вони є одинокими матерями та мають дітей віком до чотирнадцяти років чи дітей з інвалідністю, без їх згоди.
( Абзац перший пункту 106 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Вагітних військовослужбовців-жінок відповідно до медичного висновку (за їх клопотанням) дозволяється призначати на посади з меншим обсягом роботи. Умови їх грошового забезпечення визначаються Кабінетом Міністрів України.
107. Військовослужбовці, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, користуються всіма пільгами і перевагами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
108. Призначення військовослужбовців на посади начальників режимно-секретних органів та їх заступників здійснюється за погодженням із відповідними структурними підрозділами Служби безпеки України відповідно до законодавства.
109. Призначення осіб офіцерського складу на керівні посади, посади наукових та науково-педагогічних (педагогічних) працівників вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, наукових, науково-дослідних установ здійснюється відповідно до номенклатури посад з урахуванням вимог Законів України "Про вищу освіту" та "Про наукову і науково-технічну діяльність" у порядку, що визначається наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 109 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
110. Керівні посади в органах Держприкордонслужби від регіонального управління і вище не підлягають комплектуванню особами офіцерського складу, прийнятими на військову службу із запасу за першим контрактом.
Для потреб Держприкордонслужби щодо комплектування окремих посад регіональних управлінь і вище на військову службу за контрактом за рішенням посадових осіб, до повноважень яких належить призначення на відповідні посади, можуть бути прийняті громадяни України з числа військовослужбовців військової служби за призовом осіб офіцерського складу або військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, та осіб, звільнених з військової служби, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі та визнані військово-лікарськими комісіями придатними до військової служби за станом здоров’я.
( Пункт 110 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
111. Військовослужбовці, які є близькими особами у значенні, наведеному в абзаці четвертому частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції", не можуть перебувати у відносинах прямої організаційної та правової залежності підлеглої особи від її керівника, у тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на військову службу, призначення на посаду, звільнення з військової служби, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень, контролю за їх виконанням.
Громадянин, який претендує на зайняття посади в органах Держприкордонслужби, зобов'язаний повідомити про близьких йому осіб, які проходять військову службу за контрактом (працюють) у Держприкордонслужбі.
У разі виникнення обставин, що порушують вимоги абзацу першого цього пункту, військовослужбовці та близькі їм особи вживають заходів до усунення таких обставин у п'ятнадцятиденний строк. Якщо у зазначений строк такі обставини добровільно не усунуто, військовослужбовці та/або близькі їм особи підлягають переведенню в місячний строк у встановленому порядку на іншу посаду, що виключає пряме підпорядкування.
У разі неможливості такого переведення військовослужбовець, який перебуває в підпорядкуванні, підлягає звільненню зі служби.
Військовослужбовцям забороняється брати участь у роботі колегіальних органів під час розгляду питань щодо призначення на посаду близьких їм осіб та в будь-який інший спосіб впливати на прийняття такого рішення.
( Пункт 111 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
112. Забороняється призначення військовослужбовців на посади у порядку службового сумісництва, крім посад, пов’язаних із викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою із спорту. Призначення на посади в порядку службового сумісництва здійснюється наказом посадової особи, до номенклатури призначення якої належить така посада, на підставі відповідного подання.
Особи офіцерського складу, які мають наукові ступені (вчені звання) або оперативно-тактичний (оперативно-стратегічний) рівень військової освіти та відповідний досвід роботи за фахом, з дозволу Голови Державної прикордонної служби України чи його заступників можуть залучатися до проведення навчальних занять із курсантами, слухачами, ліцеїстами військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.
( Пункт 112 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Порядок призначення на посади
113. Призначення військовослужбовців на посади, за якими штатом передбачено подвійне найменування, здійснюється наказами посадової особи, до номенклатури якої належить призначення за вищою посадою.
114. На посади, за якими штатом передбачені військові звання сержантського і старшинського складу, призначаються:
військовослужбовці, які пройшли підготовку на курсах початкової підготовки за програмами підготовки сержантського і старшинського складу або на курсах підготовки сержантського і старшинського складу;
військовослужбовці, які мали військове звання сержантського і старшинського складу до прийняття на військову службу за контрактом чи громадяни, яким таке звання присвоєно у порядку переатестації;
військовослужбовці, які проходять строкову військову службу або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, особи рядового складу, які проходять військову службу за контрактом, резервісти, військовозобов’язані, які не мають військових звань офіцерського складу, особи віком від 18 років, які мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну) або повну загальну середню освіту та не досягли граничного віку перебування на військовій службі, які уклали контракт про проходження військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.
( Абзац четвертий пункту 114 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 ) ( Пункт 114 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
115. Особи рядового складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають досвід участі в антитерористичній операції та/або у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії держави, що формально чи фактично є учасником воєнних дій проти України, та не отримали підготовку відповідного рівня у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) та у військових частинах, з урахуванням потреби щодо доукомплектування Держприкордонслужби в умовах особливого періоду можуть призначатися на посади сержантського і старшинського складу, за якими штатами передбачено військове звання до старшого сержанта (головного старшини) включно, за умови, що їм не будуть підпорядковані сержанти (старшини). Призначення таких військовослужбовців на посади сержантського і старшинського складу здійснюється наказами посадових осіб відповідно до номенклатури посад. У разі необхідності призначення на зазначені посади осіб сержантського і старшинського складу особи рядового складу, які займають посади, що підлягають заміщенню особами сержантського і старшинського складу, призначаються на посади, рівні тим, які вони займали до призначення на посади сержантського і старшинського складу, а в разі відсутності таких - за їх згодою на інші посади.
( Пункт 115 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
116. Особи сержантського і старшинського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, можуть призначатися на посади, що підлягають заміщенню особами молодшого офіцерського складу, за умови, що їм не будуть підпорядковані особи офіцерського складу. Призначення таких військовослужбовців на посади молодшого офіцерського складу здійснюється наказами посадових осіб, визначених у пункті 89 цього Положення. Якщо протягом року такі особи не були направлені на курси підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, з подальшим прийняттям їх на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу та присвоєнням їм первинного військового звання офіцерського складу, приймається рішення про звільнення їх із займаних посад і призначення на посади, рівні тим, які вони займали до призначення на посади молодшого офіцерського складу, а в разі відсутності таких - за їх згодою на інші посади сержантського і старшинського складу.
Особи сержантського і старшинського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають бойовий досвід і не мають вищої освіти, з урахуванням потреби щодо доукомплектування Держприкордонслужби під час дії особливого періоду можуть призначатися на посади, що підлягають заміщенню особами молодшого офіцерського складу, за умови, що їм не будуть підпорядковані особи офіцерського складу. Призначення таких військовослужбовців на посади молодшого офіцерського складу здійснюється наказами посадових осіб, визначених у пункті 89 цього Положення.
( Пункт 116 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
117. Курсанти і слухачі, які до вступу у вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти мали військові звання сержантського і старшинського складу, можуть призначатися на посади перемінного складу вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, за якими передбачені військові звання сержантського і старшинського складу.
( Пункт 117 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
118. Підставою для звільнення із займаних посад військовослужбовців, зарахованих курсантами, слухачами, ад'юнктами (за денною формою навчання), а також докторантами, є накази про їх зарахування на навчання до вищого військового навчального закладу, а для звільнення із займаних посад військовослужбовців, які направляються на навчання за кордон, - накази про направлення на таке навчання.
119. Після закінчення навчання випускники вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, вищих військових навчальних закладів інших військових формувань або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти призначаються на посади, за якими штатами передбачено військові звання осіб офіцерського складу, або зараховуються у розпорядження відповідних начальників органів Держприкордонслужби, яким надано право призначення на посади згідно з номенклатурою посад наказом Голови Державної прикордонної служби України.
( Пункт 119 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
120. Військовослужбовець, якому в установленому порядку скасовано допуск до державної таємниці, призначається на посаду, яка не передбачає допуску до державної таємниці. В разі неможливості призначення на таку посаду військовослужбовець підлягає звільненню з військової служби за службовою невідповідністю.
121. Вибуття військовослужбовця до нового місця служби здійснюється після надходження до органу Держприкордонслужби витягу з наказу або письмового повідомлення про його призначення на посаду чи зарахування у розпорядження начальника відповідного органу Держприкордонслужби, в тому числі доведеного технічними засобами передачі інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу органу Держприкордонслужби здійснюється після здавання ним посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання органом витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення військовослужбовця по службі.
До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.
122. Особи офіцерського складу - випускники вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, вищих військових навчальних закладів інших військових формувань або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, яким вперше присвоєно військове звання офіцерського складу і яких призначено на офіцерські посади, не підлягають переміщенню на інші посади протягом року після закінчення навчання, крім таких випадків:
( Абзац перший пункту 122 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
неможливість проходження військової служби на займаній посаді за станом здоров'я відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
займана посада підлягає скороченню у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів;
за сімейними обставинами - на особисте прохання військовослужбовця;
призначення на нижчу посаду в порядку реалізації дисциплінарного стягнення;
у зв'язку зі службовою необхідністю за рішенням Голови Державної прикордонної служби України.
123. Військовослужбовці призначаються на вищі, рівні або нижчі посади в органі Держприкордонслужби, в якому вони проходять службу, або в іншому органі Держприкордонслужби у випадках, передбачених пунктом 93 цього Положення.
Переміщення на рівні посади та переміщення на нижчі посади у випадках, передбачених абзацами четвертим, шостим та десятим підпункту 6 пункту 93 цього Положення (у тому числі в іншу місцевість), здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
( Абзац другий пункту 123 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, в яку його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця у тому ж населеному пункті, за наявності документів, які це підтверджують.
Переміщення військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом, на іншу посаду у зв'язку зі службовою необхідністю чи за станом здоров'я здійснюється за рішенням командування без згоди військовослужбовця в разі відповідно службової необхідності або наявності медичного висновку про доцільність використання військовослужбовця на інших посадах або в іншій місцевості.
124. Призначення військовослужбовця на рівну посаду, а в разі відсутності такої посади - на нижчу посаду в іншу місцевість за станом здоров'я його або членів його сім'ї, які проживають разом із ним, здійснюється начальником органу Держприкордонслужби в межах повноважень за зверненням віськовослужбовця за наявності відповідного висновку (постанови) військово-лікарської комісії, а таке призначення військовослужбовця, викликане потребою у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та проживають у місцевості, в яку планується переміщення військовослужбовця, здійснюється на підставі клопотання військовослужбовця за наявності документів, які це підтверджують.
125. У разі коли призначення військовослужбовця на посаду передбачає зміну місця проживання членів його сім'ї, а дружина (чоловік) цього військовослужбовця також проходить військову службу в органах Держприкордонслужби, одночасно з прийняттям рішення про призначення на посаду вирішується за згодою подружжя питання щодо призначення у цю ж місцевість іншого з подружжя.
У разі неможливості одночасно призначити військовослужбовців Держприкордонслужби, які перебувають у шлюбі, на посади в межах одного населеного пункту, на посаду в іншому населеному пункті може бути призначено одного з них лише за наявності згоди обох із подружжя.
Планова заміна військовослужбовців на посадах
126. Плановій заміні на посадах підлягають військовослужбовці, які проходять військову службу на території України у місцевостях, на посадах, в підрозділах з установленим строком військової служби, а також військовослужбовці, направлені за кордон.
Перелік місцевостей з установленим строком військової служби визначається Кабінетом Міністрів України, а строк військової служби встановлюється відповідно до законодавства.
Планова заміна на посадах військовослужбовців, які проходять військову службу в місцевостях, на посадах, в підрозділах з установленим строком військової служби, проводиться не пізніше закінчення відповідного строку.
Повторне призначення військовослужбовців у місцевості, на посади, в підрозділи з установленим строком військової служби без їх згоди не допускається раніше ніж через п’ять років.
Військовослужбовець, який проходить військову службу в місцевості, на посаді, в підрозділі з установленим строком військової служби, у разі службової необхідності та за його згоди може бути залишений для дальшого проходження військової служби в (на) цій місцевості, посаді, підрозділі за рішенням Голови Державної прикордонної служби України.
Перелік посад і підрозділів з установленим строком військової служби, а також порядок заміни військовослужбовців на таких посадах визначається наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 126 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Перебування військовослужбовців у розпорядженні начальників органів Держприкордонслужби
127. Зарахування військовослужбовців у розпорядження начальників, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого проходження такими військовослужбовцями військової служби допускається у разі:
1) розформування (реформування) органу Держприкордонслужби чи його підрозділу, скорочення штатних посад або організаційно-штатних змін, якщо до закінчення встановленого строку проведення зазначених заходів не вирішено питання щодо подальшого проходження служби військовослужбовцями, які вивільняються, - до двох місяців;
2) коли начальник органу Держприкордонслужби вищого рівня здійснює переміщення військовослужбовця, призначення якого на посаду належить до повноважень начальника органу Держприкордонслужби нижчого рівня, а також у разі переміщення військовослужбовця до або з розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, - до двох місяців;
( Підпункт 2 пункту 127 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 834/2023 від 22.12.2023 )
3) пониження в посаді у порядку дисциплінарного стягнення або на підставі результатів атестування, якщо неможливо відразу призначити військовослужбовця на нижчу посаду, - до двох місяців;
4) повернення до органів Держприкордонслужби військовослужбовця, прикомандированого до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевих рад, - до двох місяців;
5) відсторонення військовослужбовця від посади під час досудового розслідування або судового провадження - до закінчення строку застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження або до його скасування в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України;
6) якщо військовослужбовця відсторонено від виконання службових повноважень у зв’язку зі складенням стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, - до закінчення розгляду справи судом;
7) якщо стосовно військовослужбовця застосовано запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою чи за вироком суду застосовані такі покарання, як арешт або тримання в дисциплінарному батальйоні, - до скасування чи зміни запобіжного заходу або до винесення судом вироку чи відбуття кримінального покарання;
8) коли більше десяти днів відсутні відомості про місцезнаходження військовослужбовця, - до повернення військовослужбовця до органу Держприкордонслужби (у разі неприйняття іншого рішення про дальше проходження ним військової служби) або до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
9) якщо військовослужбовець перебуває на тривалому лікуванні у зв’язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи перебуває у полоні як заручник або інтернована особа, - до його повернення;
10) скорочення посади, яку займає військовослужбовець, що перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами чи по догляду за дитиною, в разі неможливості перевести такого військовослужбовця на вакантну посаду, - до виходу з такої відпустки;
11) закінчення військовослужбовцем вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, вищого військового навчального закладу іншого військового формування або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти в разі відсутності вакантних посад - до двох місяців;
12) визнання військовослужбовця військово-лікарською комісією непридатним чи обмежено придатним до військової служби - на період, необхідний для підготовки матеріалів до звільнення з військової служби, але не більше одного місяця;
13) позбавлення військовослужбовця допуску до державної таємниці - на період вирішення питання щодо дальшого проходження ним військової служби, але не більше двох місяців;
14) направлення військовослужбовця для проходження військової служби (навчання) за кордоном з виключенням зі списків особового складу органу Держприкордонслужби - до повернення з відрядження та призначення на посаду;
15) навчання військовослужбовця за денною формою у вищому військовому навчальному закладі іншого військового формування до закінчення навчального закладу;
16) закінчення строку перебування військовослужбовців на посадах науково-педагогічних і наукових працівників вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, науково-дослідних установ та необрання їх на зазначені посади за результатами нового конкурсу - на період вирішення питання щодо дальшого проходження ними військової служби, але не більше двох місяців;
17) призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу - до призначення на посади;
18) звільнення військовослужбовця з посади, віднесеної до номенклатури призначення Президента України, - на період вирішення питання щодо подальшого проходження ним військової служби, але не більше двох місяців.
Час перебування військовослужбовця на стаціонарному лікуванні, в санаторіях, центрах оздоровлення та відпочинку, куди він направлений після стаціонарного лікування згідно з висновком військово-лікарської комісії, в основній та додатковій відпустках, відпустці для лікування у зв’язку з хворобою згідно з висновком військово-лікарської комісії не зараховується до строку його перебування у розпорядженні відповідного начальника. До цього строку також не зараховується період тимчасового виконання військовослужбовцем обов’язків на посаді.
Військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб наказами начальників, які мають право призначення на ці посади згідно з номенклатурою посад, та вищими начальниками.
Військовослужбовці, які зараховані в розпорядження начальників органів Держприкордонслужби відповідно до підпунктів 1 - 6, підпункту 7 (щодо військовослужбовців, стосовно яких застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час), підпунктів 11, 12, 13 і 16, 17, 18 цього пункту, виконують обов’язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, в розпорядженні якої вони перебувають. Начальники зобов’язані організовувати службову діяльність військовослужбовців, зарахованих у їх розпорядження, та здійснювати контроль за виконанням покладених на них завдань.
Військовослужбовець, якого звільнено з посади, вважається таким, що перебуває у розпорядженні відповідного начальника органу Держприкордонслужби, у списках якого він перебуває, з дня, що настає за днем здавання посади, але не раніше дня звільнення, та до дня, з якого він приступив до виконання обов’язків за новою військовою посадою, на яку його призначено.
Військовослужбовець, якого Указом Президента України звільнено з посади, вважається таким, що перебуває в розпорядженні Голови Державної прикордонної служби України, без видання відповідного наказу по особовому складу. Надалі зазначений військовослужбовець може бути призначений на іншу посаду, зарахований наказом Голови Державної прикордонної служби України в розпорядження начальника, який має право призначати на посади, або звільнений з військової служби в установленому порядку.
За військовослужбовцями, зарахованими у розпорядження начальників органів Держприкордонслужби відповідно до підпунктів 1 - 3, 8, 9, 12, 16, 18 цього пункту, зберігається право на забезпечення всіма видами матеріального та грошового забезпечення за останньою посадою, яку вони займали. Порядок грошового забезпечення військовослужбовців, які зараховані у розпорядження з інших підстав, визначається законодавством, що регулює питання грошового забезпечення військовослужбовців.
( Пункт 127 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
128. У випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 127 цього Положення, Голова Державної прикордонної служби України має право продовжити строк перебування військовослужбовця у розпорядженні начальника органу Держприкордонслужби зі збереженням усіх видів грошового забезпечення до шести місяців.
Призначення військовослужбовців на посади у разі проведення організаційно-штатних заходів
129. У разі проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, до кадрового підрозділу органу Держприкордонслужби згідно з номенклатурою посад не пізніше ніж за два місяці до закінчення встановлених строків проведення зазначених заходів подається список військовослужбовців, які вивільняються, з пропозиціями щодо дальшого проходження ними військової служби.
130. У разі проведення в органі Держприкордонслужби організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, на вакантні посади в цьому органі спочатку призначаються з дотриманням вимог, визначених пунктом 95 цього Положення, військовослужбовці, які згідно із законодавством належать до категорій громадян, що користуються переважним правом залишення на службі чи першочерговим правом призначення на вакантні посади, а потім інші військовослужбовці, які вивільнилися внаслідок проведення таких заходів.
131. Якщо під час проведення організаційно-штатних заходів в органі Держприкордонслужби одночасно зі скороченням посад вводяться нові посади, що відповідають напряму підготовки чи основній або спорідненій спеціальності військовослужбовця, який вивільняється, то такий військовослужбовець має переважне право на призначення на зазначені посади.
У разі відсутності в органі Держприкордонслужби вакантних посад, які відповідають напряму підготовки чи основній або спорідненій спеціальності військовослужбовця, посада якого внаслідок проведення організаційно-штатних заходів скорочується, такий військовослужбовець призначається на посаду в іншому органі Держприкордонслужби з дотриманням порядку, визначеного цим Положенням.
Пропозиції щодо призначення на посаду доводяться до військовослужбовця начальником органу Держприкордонслужби, в якому він проходить військову службу, чи одним з його заступників за попереднім узгодженням з посадовою особою, якій відповідно до номенклатури посад надано повноваження щодо призначення військовослужбовця на цю посаду.
У разі неможливості призначення військовослужбовців, які вивільняються внаслідок проведення організаційно-штатних заходів, на рівні посади (в тому числі в іншому органі Держприкордонслужби) або відсутності їх згоди на призначення на нижчі посади такі військовослужбовці підлягають звільненню з військової служби в установленому порядку.
Тимчасове виконання обов'язків
132. У зв'язку із службовою необхідністю на військовослужбовця, який займає штатну посаду, може бути покладено тимчасове виконання обов'язків за іншою рівною або вищою посадою, зокрема:
вакантною - у разі його згоди;
невакантною - у разі тимчасової відсутності або внаслідок усунення від виконання службових обов'язків чи відсторонення від посади військовослужбовця, який її займає.
Безперервний строк тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою не повинен перевищувати шести місяців, а за невакантною - чотирьох місяців, за винятком випадку, передбаченого пунктом 146 цього Положення.
На військовослужбовця, який займає штатну посаду, за його згодою може бути покладено виконання обов'язків за невакантною посадою на час перебування військовослужбовця, який її займає, у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками).
На військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників, тимчасове виконання обов'язків за вакантною посадою може бути покладено у порядку, визначеному цим пунктом, на строк не більше двох місяців.
Тимчасове виконання обов'язків за вакантними і невакантними військовими посадами може покладатися на:
осіб рядового складу - за посадами, за якими штатом передбачені військові звання рядового складу;
осіб сержантського і старшинського складу - за посадами, за якими штатом передбачені військові звання сержантського і старшинського або молодшого офіцерського складу, якщо їм не підпорядковані офіцери;
осіб молодшого офіцерського складу - за посадами, за якими штатом передбачені граничні військові звання молодшого офіцерського складу або старшого офіцерського складу;
( Абзац десятий пункту 132 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
осіб старшого офіцерського складу - за посадами, за якими штатом передбачені військові звання старшого або вищого офіцерського складу;
( Абзац одинадцятий пункту 132 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
осіб вищого офіцерського складу - за посадами, за якими штатом передбачені військові звання вищого офіцерського складу.
( Абзац дванадцятий пункту 132 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Тимчасове виконання обов'язків покладається на військовослужбовців наказом начальника органу Держприкордонслужби, у підпорядкуванні якого перебуває військовослужбовець, або наказом керівника вищого рівня.
( Пункт 132 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
133. Окремі військові посади можуть заміщатися цивільними особами на умовах строкового трудового договору, в тому числі посади, укомплектовані військовослужбовцями-жінками, на період їх відпусток у зв'язку з вагітністю та пологами, а також посади, укомплектовані військовослужбовцями на період їх відпусток по догляду за дитиною. Перелік військових посад, які можуть заміщатися, та порядок їх заміщення цивільними особами, які мають споріднені спеціальності, на умовах строкового трудового договору визначаються наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Абзац перший пункту 133 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Посади військовослужбовців розвідувального органу можуть заміщатися цивільними особами відповідно до положення про розвідувальний орган.
У разі проведення в органі Держприкордонслужби організаційно-штатних заходів, що передбачають скорочення рівних посад у межах їх загальної чисельності, які згідно зі штатом підлягають заміщенню військовослужбовцями з однаковою професійною (фаховою) підготовкою за відповідним напрямом чи основною або спорідненою спеціальністю та освітньо-кваліфікаційним рівнем, звільненню в першу чергу підлягають цивільні особи, які під час проведення організаційно-штатних заходів заміщують такі посади на умовах строкового трудового договору.
Усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків або відсторонення від посади
134. Усунення військовослужбовців від виконання службових обов’язків здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Про усунення військовослужбовця від виконання службових обов’язків видається письмовий наказ.
( Пункт 134 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
135. Військовослужбовець, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, або військове адміністративне правопорушення, може бути відсторонений від виконання службових повноважень за рішенням начальника до закінчення розгляду справи судом.
Військовослужбовець, який підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, може бути відсторонений від посади в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.
Військовослужбовці, відсторонені від виконання службових повноважень, у разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у зв'язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення поновлюються у виконанні службових повноважень, їм відшкодовується грошове забезпечення за час вимушеного прогулу відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Військовослужбовці, які були відсторонені від посади, поновлюються в установленому порядку на посаді в разі скасування відповідної ухвали слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження, винесення судом виправдувального вироку, закриття кримінального провадження за відсутності події кримінального правопорушення, відсутності у діянні складу кримінального правопорушення, за недоведеності їх винуватості.
Грошове забезпечення, яке втратили відсторонені від посади військовослужбовці внаслідок незаконних дій, відшкодовується їм у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".
( Пункт 135 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
136. Військовослужбовці, відсторонені від посад або виконання службових повноважень чи усунені від виконання службових обов’язків, зараховуються в розпорядження відповідної посадової особи з дня, що настає за днем відсторонення (усунення), і продовжують проходити військову службу, виконуючи обов’язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають (якщо до них не застосовано запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту, крім випадків застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічний час, або тримання під вартою).
( Пункт 136 в редакції Указів Президента № 219/2017 від 17.08.2017, № 484/2021 від 27.09.2021 )
Проходження військової служби за кордоном
137. Військовослужбовці, які мають необхідну професійну і психологічну підготовку, можуть проходити військову службу за кордоном у складі національного персоналу, з метою охорони закордонних дипломатичних установ України, а також навчання.
( Пункт 137 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
138. Відбір та направлення військовослужбовців для проходження військової служби за кордоном у складі національного персоналу, з метою охорони закордонних дипломатичних установ України здійснюється на добровільній основі в порядку, що визначається наказами Міністерства внутрішніх справ України, з резерву кандидатів для направлення за кордон у складі національного персоналу, з метою охорони закордонних дипломатичних установ України (далі - резерв кандидатів для направлення за кордон).
Порядок формування резерву кандидатів для направлення за кордон та вимоги до кандидатів визначаються наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 138 в редакції Указу Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
139. Військовослужбовці направляються на навчання за кордон з урахуванням відповідності їх обов'язків за посадою, досвіду служби за фахом, отриманої професійної (фахової) підготовки за відповідним напрямом чи основною або спорідненою спеціальністю програмі навчання за кордоном.
Кількість кандидатів для навчання за кордоном, а також вимоги до них визначаються наказом Міністерства внутрішніх справ України.
( Пункт 139 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
140. На військовослужбовців, які направляються за кордон у складі національного персоналу, оформляються виїзні справи у порядку, що визначається наказом Міністерства внутрішніх справ України.
До контракту про проходження військової служби військовослужбовцями, які направляються за кордон у складі національного персоналу, додаються зміни про умови і порядок проходження військової служби у складі національного персоналу, що направляється за кордон, за формою згідно з додатком 3 (далі - доповнення до контракту про військову службу у складі національного персоналу). Ці доповнення додаються до кожного примірника контракту та скріплюються гербовою печаткою.
( Пункт 140 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
141. Доповнення до контракту про військову службу у складі національного персоналу набирає чинності з дня вибуття військовослужбовця за кордон до держави призначення та діє до моменту перетинання ним державного кордону при поверненні в Україну або до прийняття судом рішення про визнання військовослужбовця, який проходив військову службу за кордоном у складі національного персоналу, безвісно відсутнім чи оголошення померлим або встановлення факту його смерті.
( Пункт 141 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
142. Про дату набрання чинності доповненням до контракту про військову службу у складі національного персоналу, у контракті робиться відповідний запис, який засвідчується підписом начальника кадрового підрозділу органу Держприкордонслужби.
( Пункт 142 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
143. Військовослужбовці, які проходять військову службу за кордоном у складі національного персоналу, повертаються до України достроково:
1) за рішенням Голови Державної прикордонної служби України в разі порушення військовослужбовцем законодавства держави перебування і притягнення його до відповідальності у порядку, передбаченому міжнародними договорами України, або порушення стосовно військовослужбовця кримінальної справи, а також на виконання рішення Президента України про відкликання національного персоналу;
2) у разі ініціювання військовослужбовцем питання щодо його звільнення з військової служби.
( Пункт 143 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
144. У разі дострокового повернення військовослужбовця, який проходить військову службу за кордоном у складі національного персоналу, в Україну у виїзній та особовій справах робиться запис про це із зазначенням підстав та дати повернення. Запис засвідчується підписом начальника відповідного кадрового підрозділу та скріплюється гербовою печаткою органу Держприкордонслужби.
( Пункт 144 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
145. Призначення на посади або зарахування у розпорядження відповідних начальників військовослужбовців, які направляються за кордон у складі національного персоналу, з метою охорони закордонних дипломатичних установ України, а також на навчання, здійснюється Головою Державної прикордонної служби України.
( Пункт 145 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
146. Військовослужбовці, які направляються за кордон на навчання строком до одного року, не звільняються із займаних ними в органах Держприкордонслужби посад і не виключаються зі списків особового складу цих органів. Після закінчення строку навчання такі військовослужбовці повертаються до попереднього місця служби.
147. Військовослужбовці, які направляються для проходження військової служби за кордоном у складі національного персоналу, звільняються із займаних посад, виключаються зі списків особового складу відповідного органу Держприкордонслужби та призначаються на посади у визначений Головою Державної прикордонної служби України орган Держприкордонслужби.
Після закінчення проходження військової служби за кордоном у складі національного персоналу військовослужбовці призначаються на посади в органах Держприкордонслужби з дотриманням вимог цього Положення.
( Пункт 147 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
148. Військовослужбовці, направлені за кордон з метою охорони закордонних дипломатичних установ України, а також на навчання строком понад один рік, звільняються із займаних посад, виключаються зі списків особового складу органу Держприкордонслужби та зараховуються у розпорядження Голови Державної прикордонної служби України.
( Пункт 148 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Проходження військової служби військовослужбовцями, до яких застосовано кримінальне покарання
149. Військовослужбовці, до яких застосовано такий вид покарання, як арешт, проходять військову службу з урахуванням обмежень, що застосовуються до них згідно з правилами тримання військовослужбовців на гауптвахті, передбаченими Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
150. Військовослужбовці, до яких застосовано такі види покарання, як арешт, громадські роботи або службове обмеження для військовослужбовців, не можуть бути підвищені у військовому званні або призначені на вищу посаду.
( Абзац перший пункту 150 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
Військовослужбовці, до яких застосовано таке покарання, як тримання в дисциплінарному батальйоні, звільняються з посади і зараховуються у розпорядження відповідного начальника згідно з підпунктом 7 пункту 127 цього Положення.
( Пункт 150 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
151. Військовослужбовці, які були незаконно засуджені або незаконно притягнуті до кримінальної відповідальності, в разі скасування вироку суду або постановлення судом виправдувального вироку, в разі закриття кримінального провадження поновлюються у колишніх військових званнях (у разі їх позбавлення) і призначаються на рівні посади або звільняються з військової служби у запас чи відставку з поновленням у колишніх військових званнях (у разі їх позбавлення).
( Абзац перший пункту 151 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
До загального строку військової служби, строку вислуги у військовому званні та строку контракту зараховується час відбування військовослужбовцями покарання в місцях позбавлення або обмеження волі та перебування під вартою, час тримання в дисциплінарному батальйоні, якщо вони були незаконно засуджені або незаконно притягнуті до кримінальної відповідальності, у разі скасування вироку суду або ухвалення судом виправдувального вироку, закриття кримінального провадження.
( Абзац другий пункту 151 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
152. До загального строку військової служби, строку вислуги у військовому званні та до строку контракту не зараховується час відбування військовослужбовцем такого покарання, як арешт (крім випадків, передбачених частиною восьмою статті 55 Кримінально-виконавчого кодексу України), строк самовільного залишення військової частини або місця служби на строк понад 10 діб незалежно від причини залишення, а також час відбування військовослужбовцем покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні.
( Пункт 152 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
V. Відрядження
Службові відрядження
153. Військовослужбовці можуть бути направлені у службові відрядження самостійно або у складі підрозділу (команди) з метою:
навчання на курсах, проходження зборів, у тому числі навчальних, стажування, вступу до вищих військових навчальних закладів;
участі у заходах, пов'язаних з охороною державного кордону;
здійснення розвідувальних, контррозвідувальних та оперативно-розшукових заходів;
забезпечення охорони, супроводження і доставки військових вантажів, озброєння, техніки та інших матеріальних засобів;
супроводження нарочних із секретними документами і матеріалами або доставки таких документів і матеріалів як нарочним;
супроводження осіб, які підлягають видворенню за межі України;
супроводження (у разі потреби) окремих військовослужбовців, хворих або команд військовослужбовців, супроводження затриманих;
отримання нагород;
участі в засіданнях судів або прибуття (в разі потреби) до органів досудового розслідування;
( Абзац десятий пункту 153 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017 )
участі у планових заходах, у тому числі за кордоном (перевірки, збори, семінари, засідання, наради, міжнародні та представницькі зустрічі, паради, спортивні та культурно-масові заходи тощо);
ліквідації надзвичайних ситуацій та окремих їх наслідків;
проведення службових розслідувань, дізнання;
виконання обов’язків військової служби у складі органів Держприкордонслужби, задіяних до ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії держави, що формально чи фактично є учасником воєнних дій проти України, забезпечення їх здійснення;
( Пункт 153 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
лікування, реабілітації або проходження медичного огляду військово-лікарською, лікарсько-льотною комісією;
( Пункт 153 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )
в інших випадках за розпорядженням старших начальників.
Курсанти (слухачі) можуть бути також направлені у службові відрядження самостійно або у складі команди з метою проходження практики, військового стажування.
Направлення у відрядження вагітних військовослужбовців-жінок та тих, які мають дітей віком до чотирнадцяти років чи дитину з інвалідністю, без їх згоди не допускається.
( Абзац вісімнадцятий пункту 153 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 484/2021 від 27.09.2021 )

................
Перейти до повного тексту