1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 8 лютого 1995 р. N 108
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 833 від 15.06.2006 )
Про Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 657 від 28.06.97 N 1403 від 15.12.97 N 1050 від 10.07.98 N 1336 від 25.08.98 N 1809 від 16.11.98 N 6 від 04.01.99 N 1919 від 18.10.99 N 450 від 06.05.2001 N 1178 від 17.08.2002 N 1611 від 15.10.2003 N 300 від 20.04.2005 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення (додаються).
( Пункт 2 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 6 від 04.01.99 )
2. Внести зміни і доповнення до Положення про порядок видачі суб'єктам підприємницької діяльності спеціальних дозволів (ліцензій) на здійснення окремих видів діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 1994 р. N 316 (ЗП України, 1994 р., N 9, ст. 221), що додаються.
3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 4 червня 1994 р. N 351 "Про затвердження Правил торговельного обслуговування населення" (ЗП України, 1994 р., N 9, ст. 233).
Прем'єр-міністр України
Міністр
Кабінету Міністрів України
В. МАСОЛ

В. ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.23
ЗАТВЕРДЖЕНІ
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 лютого 1995 р. N 108
Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення
( Слова "спеціальний дозвіл (ліцензія)" в усіх відмінках замінено словом "ліцензія" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ N 1919 від 18.10.99 ) ( У тексті Порядку слова "господарюючий суб'єкт", "суб'єкт господарювання" у всіх відмінках і формах числа замінено словами "суб'єкт господарської діяльності" у відповідному відмінку і формі числа згідно з Постановою КМ N 1178 від 17.08.2002 )
Загальні положення
1. Цей Порядок і правила визначають загальні умови заняття торговельною діяльністю, основні вимоги до торговельної (торговельно-виробничої) мережі і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств (їх об'єднань), установ, організацій незалежно від форм власності, громадян-підприємців та іноземних юридичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність на території України у сфері торгівлі (далі - суб'єкти господарської діяльності).
2. Торговельна діяльність - це ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян щодо здійснення купівлі та продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку.
3. Торговельна діяльність може здійснюватися:
громадянами України, громадянами інших держав, які не обмежені в правоздатності або дієздатності в законодавчому порядку;
юридичними особами всіх форм власності.
4. Торговельна діяльність в Україні регулюється Законами України "Про підприємництво", "Про захист прав споживачів" , "Про підприємства в Україні", "Про споживчу кооперацію" , "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про лікарські засоби", "Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини" , іншими актами законодавства, а також цим Порядком і правилами.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1403 від 15.12.97, N 1050 від 10.07.98 )
5. Торговельна діяльність може здійснюватися у сферах роздрібної та оптової торгівлі, а також у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері.
Порядок заняття торговельною діяльністю
6. Суб'єкти господарської діяльності здійснюють торговельну діяльність після їх державної реєстрації як суб'єктів підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених законодавчими актами, за наявності у них ліцензії на торгівлю окремими видами товарів.
Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності здійснюється відповідно до статті 8 Закону України "Про підприємництво" та Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та про реєстраційний збір за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 1994 р. N 276.
Торгівля окремими видами товарів відповідно до Законів України "Про підприємництво", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" "Про лікарські засоби" та інших законодавчих актів здійснюється на підставі ліцензій.
( Абзац третій пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1403 від 15.12.97 )( Абзац четвертий пункту 6 виключено на підставі Постанови КМ N 1050 від 10.07.98 )
Порядок видачі спеціальних дозволів (ліцензій) на заняття торговельною діяльністю, перелік документів, необхідних для одержання ліцензії, встановлені Положенням про порядок видачі суб'єктам підприємницької діяльності спеціальних дозволів (ліцензій) на здійснення окремих видів діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 1994 р. N 316, та нормативними актами, прийнятими відповідно до цього Положення.
7. Суб'єкти господарської діяльності для заняття торговельною діяльністю можуть мати:
у сфері роздрібної торгівлі:
1) магазини - стаціонарні пункти роздрібного продажу товарів, які займають окремі приміщення або будівлі та мають торговельний зал для покупців.
Магазини можуть бути:
за товарною спеціалізацією - продовольчі, непродовольчі, змішані;
за товарним асортиментом - спеціалізовані, неспеціалізовані, універмаги, універсами, будинки торгівлі, торговельні центри (комплекси);
за формами торгівлі - звичайного типу, самообслуговування, торгівлі за зразками, торгівлі за попереднім замовленням, дрібнооптові (для відпуску товарів дитячим, лікувальним та іншим закритим закладам за безготівковим розрахунком), фірмової торгівлі;
2) палатки, кіоски, які займають окремі приміщення, але не мають торговельного залу для покупців, - дрібнороздрібна мережа;
3) тривалий час діючі спеціально обладнані різні пристосування для дрібної торгівлі: автомагазини, лотки, розвозки тощо - пересувна мережа;
у сфері торговельно-виробничої діяльності (громадське харчування):
фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети тощо - окреме приміщення або будівлі, що мають, як правило, зал, обладнаний столиками і стільцями для споживання їжі, необхідні виробничі та побутові приміщення для її приготування;
відкриті літні майданчики - стаціонарні пункти з кількістю місць для обслуговування 20 чоловік і більше. Робочі місця повинні бути обладнані холодильним, торговельно-технологічним устаткуванням, мати електроенергію, холодну і гарячу проточну воду, каналізацію;
кіоски громадського харчування - стаціонарні пункти, де робочі місця повинні бути обладнані як і відкриті літні майданчики, за винятком столиків і стільців для обслуговування відвідувачів;
у сфері оптової торгівлі:
оптові бази - основні господарські підприємства оптової торгівлі, що здійснюють оптові закупівлі та поставки (продаж) товарів і надають торговельні послуги підприємствам і організаціям роздрібної торгівлі, громадського харчування та іншим суб'єктам підприємницької діяльності;
товарні склади, склади-холодильники - відокремлені або спеціально пристосовані приміщення для зберігання та переробки товарних запасів;
склади-магазини, що мають функціональні площі, до яких входять торговельні та складські площі закритих та напіввідкритих приміщень для зберігання і продажу великогабаритних товарів (меблі, будівельні матеріали тощо).
8. Суб'єкти господарської діяльності всіх форм власності повинні забезпечити:
відповідність виробничого приміщення (місця) чи будівлі для здійснення торговельної діяльності необхідним екологічним і санітарно-гігієнічним умовам, а технічного стану приміщення (місця), будівлі та устаткування, які будуть використані для торговельної (торговельно-виробничої) діяльності, - вимогам нормативних документів щодо зберігання, виробництва та продажу відповідних товарів, а також охорони праці;
постійний розвиток матеріально-технічної бази підприємств, оснащення їх сучасною технікою і обладнанням;
застосування прогресивних форм торговельного обслуговування населення;
наявність на видному місці в торговельному приміщенні асортиментного переліку товарів, чинних санітарних і ветеринарних правил, правил продажу товарів та іншої необхідної нормативно-технічної документації та дотримання встановлених у них вимог;
продаж товарів громадянам чистою вагою і повною мірою.
9. Суб'єкт господарської діяльності самостійно вирішує питання забезпечення торговельних приміщень торговельно-технологічним обладнанням (холодильним, піднімально-транспортним, ваговимірювальним, реєстратором розрахункових операцій тощо) відповідно до існуючих нормативів.
( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 450 від 06.05.2001 )
Засоби вимірювання, що використовуються в торговельній діяльності для розрахунків із покупцями, повинні мати державне повірочне тавро і проходити повірку в установленому порядку.
10. На фасаді торговельного приміщення суб'єкта господарської діяльності повинна бути вивіска із зазначенням назви суб'єкта господарської діяльності та власника або уповноваженого ним органу. Біля входу до цього приміщення на видному місці розміщується інформація про режим роботи.
У разі здійснення виїзної (виносної) торгівлі, а також продажу товарів з використанням інших нестаціонарних засобів на робочому місці продавця встановлюється табличка із зазначенням назви, місця розташування і номера телефону суб'єкта господарської діяльності, що організував торгівлю, а також прізвища, імені та по батькові продавця. На робочому місці громадянина-підприємця встановлюється табличка із зазначенням його адреси, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарської діяльності та назви органу, що здійснив цю реєстрацію.
Усі відомості оформляються відповідно до Закону УРСР "Про мови в Українській РСР".
11. Режим роботи суб'єкта господарської діяльності встановлюється за погодженням з виконкомами місцевих Рад народних депутатів.
У разі планового закриття торговельного приміщення (для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання тощо) суб'єкт господарської діяльності повинен не пізніш як за 5 днів повідомити про це громадян, помістивши поряд з інформацією про режим роботи оголошення про дату та період закриття.
12. Торговельно-виробничу діяльність підприємства громадського харчування здійснюють відповідно до меню або асортиментного переліку продукції, затвердженого відповідно до типу даного підприємства власником або керівником підприємства. Підприємство зобов'язане забезпечити наявність страв, виробів, перелічених у меню, асортиментному переліку, протягом усього робочого дня або періоду, визначеного для їх реалізації (сніданок, обід, вечеря).
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 657 від 28.06.97 )
13. Підприємство громадського харчування виробляє продукцію з дотриманням вимог, передбачених нормативними документами, а також має право розробляти і виробляти в установленому порядку нові, фірмові страви та продукцію.
14. Оплата споживачами продукції громадського харчування, що їм відпускається, проводиться у порядку, встановленому чинним законодавством.
15. У разі відпуску неякісної або виготовленої з порушенням технології страви (виробу) підприємство зобов'язане замінити її або сплатити її вартість споживачеві.
16. Забороняється встановлювати мінімум вартості замовлення крім лікарських засобів і пропонувати споживачеві обов'язковий асортимент продукції.
( Пункт 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1403 від 15.12.97 )
17. Підприємство громадського харчування зобов'язане забезпечити зберігання речей споживача в гардеробі. За пропажу речей споживача з гардероба підприємство несе відповідальність згідно з чинним законодавством.
18. Припинення торговельної діяльності відбувається згідно з чинним законодавством.
Правила торговельного обслуговування населення
19. Працівники суб'єкта господарської діяльності зобов'язані забезпечувати права споживачів, визначені Законом України "Про захист прав споживачів", знати і виконувати ці правила та інші нормативні документи, що регулюють здійснення роздрібної торгівлі. Працівники, які займаються виробництвом, зберіганням, а також реалізацією харчових продуктів і продовольчої сировини, зобов'язані мати професійну спеціальну освіту (підготовку). Конкретний перелік професій працівників торгівлі і громадського харчування та мінімальний рівень їх професійної спеціальної освіти затверджується МЗЕЗторгом, а для споживчої кооперації - правлінням Укоопспілки за погодженням з Мінпраці та Мінекономіки.
( Пункт 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1050 від 10.07.98 )
20. Працівники суб'єкта господарської діяльності, що здійснюють продаж товарів, зобов'язані надати покупцю інформацію про товари в обсязі, передбаченому законодавством.
( Пункт 20 в редакції Постанови КМ N 1050 від 10.07.98 )
21. Розрахунки за продаж товарів суб'єктами господарської діяльності здійснюються за готівку, в безготівковому порядку, за чеками банків та в іншому порядку відповідно до чинного законодавства. Продаж товарів може здійснюватись у кредит.
Обслуговування окремих категорій громадян, яким згідно з чинним законодавством надаються відповідні пільги, здійснюється в спеціально відведених торговельних приміщеннях (відділах, секціях).
Не допускається продаж суб'єктами господарської діяльності товарів, вільну реалізацію яких заборонено згідно з чинним законодавством.
22.
( Абзац перший пункту 22 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 450 від 06.05.2001 )( Абзац другий пункту 22 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 450 від 06.05.2001 )

................
Перейти до повного тексту