1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство


Конституція
(Основний Закон)
Української Радянської Соціалістичної Республіки
( Із змінами і доповненнями, прийнятими на четвертій сесії Верховної Ради Української РСР дев'ятого скликання ) ( Із змінами, внесеними згідно із Законом УРСР N 1486-IX від 19.11.76, ВВР, 1976, N 48, ст. 448 )
РОЗДІЛ I
СУСПІЛЬНИЙ УСТРІЙ
СТАТТЯ 1. Українська Радянська Соціалістична Республіка є соціалістична держава робітників і селян.
СТАТТЯ 2. Політичну основу Української РСР становлять Ради депутатів трудящих, що виросли і зміцніли внаслідок повалення влади поміщиків та капіталістів, завоювання диктатури пролетаріату, визволення українського народу від національного гніту царизму та російської імперіалістичної буржуазії і розгрому націоналістичної контрреволюції.
СТАТТЯ 3. Вся влада в Українській РСР належить трудящим міста й села в особі Рад депутатів трудящих.
СТАТТЯ 4. Економічну основу Української РСР становлять соціалістична система господарства і соціалістична власність на знаряддя та засоби виробництва, що утвердилися внаслідок ліквідації капіталістичної системи господарства, скасування приватної власності на знаряддя та засоби виробництва і знищення експлуатації людини людиною.
СТАТТЯ 5. Соціалістична власність в Українській РСР має або форму державної власності (всенародне добро), або форму кооперативно-колгоспної власності (власність окремих колгоспів, власність кооперативних об'єднань).
СТАТТЯ 6. Земля, її надра, води, ліси, заводи, фабрики, шахти, рудники, залізничний, водний і повітряний транспорт, банки, засоби зв'язку, організовані державою великі сільськогосподарські підприємства (радгоспи, машиннотракторні станції і т.п.), а також комунальні підприємства і основний житловий фонд у містах і промислових пунктах є державною власністю, тобто всенародним добром.
СТАТТЯ 7. Громадські підприємства в колгоспах і кооперативних організаціях з їх живим і мертвим інвентарем, продукція, що її виробляють колгоспи і кооперативні організації, а так само їх громадські будівлі становлять громадську, соціалістичну власність колгоспів і кооперативних організацій.
Кожний колгоспний двір, крім основного доходу від громадського колгоспного господарства, має в особистому користуванні невелику присадибну ділянку землі і в особистій власності підсобне господарство на присадибній ділянці, жилий будинок, продуктивну худобу, птицю та дрібний сільськогосподарський інвентар - згідно з статутом сільськогосподарської артілі.
СТАТТЯ 8. Земля, яку займають колгоспи, закріплюється за ними в безплатне і безстрокове користування, тобто навічно.
СТАТТЯ 9. Поряд з соціалістичною системою господарства, яка є пануючою формою господарства в Українській РСР, допускається законом дрібне приватне господарство одноосібних селян і кустарів, яке грунтується на особистій праці і виключає експлуатацію чужої праці.
СТАТТЯ 10. Право особистої власності громадян на їх трудові доходи та заощадження, на жилий будинок і підсобне домашнє господарство, на предмети домашнього господарства і вжитку, на предмети особистого споживання і комфорту, а так само право спадкування особистої власності громадян - охороняються законом.
СТАТТЯ 11. Господарське життя Української РСР визначається і спрямовується державним народногосподарським планом в інтересах збільшення суспільного багатства, неухильного піднесення матеріального і культурного рівня трудящих, зміцнення незалежності соціалістичної держави і посилення її обороноздатності.
СТАТТЯ 12. Праця в Українській РСР є обов'язком і справою честі кожного здатного до праці громадянина за принципом: "хто не працює, той не їсть".
В Українській РСР здійснюється принцип соціалізму: "від кожного за його здібністю, кожному - за його працею",
РОЗДІЛ II
ДЕРЖАВНИЙ УСТРІЙ
СТАТТЯ 13. З метою здійснення союзними республіками взаємодопомоги по лінії економічній і політичній, а так само по лінії оборони, Українська Радянська Соціалістична Республіка добровільно об'єдналася з іншими рівноправними Радянськими Соціалістичними Республіками:
Російською Радянською Федеративною Соціалістичною Республікою, Білоруською Радянською Соціалістичною Республікою, Узбецькою Радянською Соціалістичною Республікою, Казахською Радянською Соціалістичною Республікою, Грузинською Радянською Соціалістичною Республікою, Азербайджанською Радянською Соціалістичною Республікою, Литовською Радянською Соціалістичною Республікою, Молдавською Радянською Соціалістичною Республікою, Латвійською Радянською Соціалістичною Республікою, Киргизькою Радянською Соціалістичною Республікою, Таджицькою Радянською Соціалістичною Республікою, Вірменською Радянською Соціалістичною Республікою, Туркменською Радянською Соціалістичною Республікою, Естонською Радянською Соціалістичною Республікою в союзну державу - Союз Радянських Соціалістичних Республік.
Виходячи з цього, Українська Радянська Соціалістична Республіка забезпечує за СРСР в особі його найвищих органів державної влади та органів державного управління права, визначені статтею 14 Конституції СРСР. Поза межами статті 14 Конституції СРСР Українська Радянська Соціалістична Республіка здійснює державну владу самостійно, зберігаючи повністю свої суверенні права.
СТАТТЯ 14. Українська Радянська Соціалістична Республіка зберігає за собою право виходу з Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
СТАТТЯ 15. Територія Української Радянської Соціалістичної Республіки не може бути змінювана без згоди Української РСР.
СТАТТЯ 15-а. Українська РСР має свої республіканські військові формування.
СТАТТЯ 15-б. Українська РСР має право вступати в безпосередні зносини з іноземними державами, укладати з ними угоди та обмінюватися дипломатичними і консульськими представниками.
СТАТТЯ 16. Закони СРСР обов'язкові на території Української РСР.
СТАТТЯ 17. Кожен громадянин Української РСР є громадянином СРСР.
Громадяни всіх інших союзних республік користуються на території Української РСР усіма правами громадян Української РСР.
СТАТТЯ 18. Українська Радянська Соціалістична Республіка складається з областей: Вінницької, Волинської, Ворошиловградської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Кримської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Ровенської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької і Чернігівської.
СТАТТЯ 19. До відання Української Радянської Соціалістичної Республіки в особі її найвищих органів державної влади та органів державного управління належать:
а) встановлення Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки і контроль за її додержанням;
б) утворення нових областей в складі Української РСР;
в) встановлення кордонів і районного поділу областей Української РСР;
г) видання законів Української РСР;
д) охорона державного ладу і прав громадян;
е) затвердження народногосподарського плану Української РСР;
є) затвердження державного бюджету Української РСР і звіту про його виконання;
ж) встановлення, у відповідності з законодавством СРСР, державних і місцевих податків, зборів і неподаткових доходів;
з) керування здійсненням місцевих бюджетів областей;
и) керування страховою і ощадною справою;
і) управління промисловістю і будівництвом союзно-республіканського підпорядкування; управління банками, промисловими, сільськогосподарськими і торговими підприємствами і організаціями республіканського підпорядкування, а також керівництво місцевою промисловістю;
ї) контроль і нагляд за станом і управлінням підприємств союзної підлеглості;
й) встановлення порядку користування землею, надрами, лісами і водами;
к) керування житловим і комунальним господарством, житловим будівництвом і впорядкуванням міст та інших населених місцевостей;
л) шляхове будівництво, керування транспортом і зв'язком республіканського і місцевого значення;
м) законодавство про працю;
н) керування справою соціального забезпечення;
о) керування справою початкової, середньої і вищої освіти;
п) керування культурно-освітніми і науковими організаціями та установами в Українській РСР і управління культурно-освітніми і науковими організаціями та установами загальнореспубліканського значення;
р) керування справою охорони здоров'я і управління установами охорони народного здоров'я загальнореспубліканського значення;
с) керування і організація справи фізкультури і спорту;
т) законодавство про судоустрій і судочинство, прийняття Цивільного і Кримінального кодексів Української РСР;
у) надання прав громадянства Української РСР;
ф) законодавство про шлюб і сім'ю;
х) амністія і помилування громадян, засуджених судовими органами Української РСР;
ц) встановлення порядку утворення військових формувань Української РСР;
ч) встановлення представництва Української РСР у міжнародних зносинах.
РОЗДІЛ III
НАЙВИЩІ ОРГАНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ
СТАТТЯ 20. Найвищим органом державної влади Української РСР є Верховна Рада Української РСР.
СТАТТЯ 21. Верховна Рада Української РСР обирається громадянами Української РСР по виборчих округах на строк чотири роки за нормою: один депутат на 100 000 населення.
СТАТТЯ 22. Верховна Рада Української РСР здійснює всі права, що присвоєні Українській РСР згідно з статтями 13 і 19 Конституції Української РСР, оскільки вони не входять, в силу Конституції, до компетенції підзвітних Верховній Раді Української РСР органів Української РСР: Президії Верховної Ради Української РСР, Ради Міністрів Української РСР і Міністерств Української РСР.
СТАТТЯ 23. Верховна Рада Української РСР є єдиним законодавчим органом Української РСР.
СТАТТЯ 24. Закон вважається затвердженим, коли його ухвалила Верховна Рада Української РСР простою більшістю голосів.
СТАТТЯ 25. Закони, ухвалені Верховною Радою Української РСР, публікуються за підписами Голови і Секретаря Президії Верховної Ради Української РСР.
СТАТТЯ 26. Верховна Рада Української РСР обирає Голову Верховної Ради Української РСР і чотирьох його заступників.
СТАТТЯ 27. Голова Верховної Ради Української РСР керує засіданнями Верховної Ради Української РСР і відає її внутрішнім розпорядком.
СТАТТЯ 28. Верховна Рада Української РСР обирає Президію Верховної Ради Української РСР у складі: Голови Президії Верховної Ради Української РСР, Першого заступника Голови, заступника Голови, Секретаря Президії і 19 членів Президії Верховної Ради Української РСР.
СТАТТЯ 29. Президія Верховної Ради Української РСР підзвітна Верховній Раді Української РСР в усій своїй діяльності.
СТАТТЯ 30. Президія Верховної Ради Української РСР:
а) скликає сесії Верховної Ради Української РСР;
б) видає укази;
в) дає тлумачення діючих законів Української РСР;
г) провадить всенародний опит (референдум);
д) скасовує постанови і розпорядження Ради Міністрів Української РСР, а також рішення і розпорядження обласних Рад депутатів трудящих в разі їх невідповідності законові;
е) у період між сесіями Верховної Ради Української РСР увільняє з посади і призначає окремих Міністрів Української РСР за поданням Голови Ради Міністрів Української РСР з наступним внесенням на затвердження Верховної Ради Української РСР;
є) надає права громадянства Української РСР;
ж) встановлює і присвоює почесні звання Української РСР і удостоює нагород;
з) здійснює право помилування громадян, засуджених судовими органами Української РСР;
и) призначає і відкликає повноважних представників Української РСР в іноземних державах;
і) приймає вірчі й відкличні грамоти акредитованих при ній дипломатичних представників іноземних держав.
СТАТТЯ 31. Сесії Верховної Ради Української РСР скликаються Президією Верховної Ради Української РСР двічі на рік.
Позачергові сесії скликаються Президією Верховної Ради Української РСР за її розсудом або на вимогу однієї третини депутатів Верховної Ради.
СТАТТЯ 32. Верховна Рада Української РСР обирає мандатну комісію, яка перевіряє повноваження депутатів Верховної Ради Української РСР.
За поданням мандатної комісії Верховна Рада Української РСР вирішує або визнати повноваження, або скасувати вибори окремих депутатів.
СТАТТЯ 33. Верховна Рада Української РСР призначає, коли вона визнає за необхідне, слідчі та ревізійні комісії по будь-якому питанню.
Всі установи і службові особи зобов'язані виконувати вимоги цих комісій і подавати їм необхідні матеріали та документи.
СТАТТЯ 34. Депутат Верховної Ради Української РСР не може бути притягнений до судової відповідальності або арештований без згоди Верховної Ради Української РСР, а в період між сесіями Верховної Ради Української РСР без згоди Президії Верховної Ради Української РСР.
СТАТТЯ 35. По закінченні повноважень Верховної Ради Української РСР Президія Верховної Ради Української РСР призначає нові вибори в строк не більше двох місяців з дня закінчення повноважень Верховної Ради Української РСР.
СТАТТЯ 36. По закінченні повноважень Верховної Ради Української РСР Президія Верховної Ради Української РСР зберігає свої повноваження аж до утворення новообраною Верховною Радою Української РСР нової Президії Верховної Ради Української РСР.
СТАТТЯ 37. Новообрана Верховна Рада Української РСР скликається Президією Верховної Ради Української РСР попереднього складу не пізніше як через три місяці після виборів.
СТАТТЯ 38. Верховна Рада Української РСР утворює Уряд Української РСР - Раду Міністрів Української РСР.
РОЗДІЛ IV
ОРГАНИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ
СТАТТЯ 39. Найвищим виконавчим і розпорядчим органом державної влади Української РСР є Рада Міністрів Української РСР.
СТАТТЯ 40. Рада Міністрів Української РСР відповідальна перед Верховною Радою Української РСР і їй підзвітна, а в період між сесіями Верховної Ради Української РСР - перед Президією Верховної Ради Української РСР, якій підзвітна.
СТАТТЯ 41. Рада Міністрів Української РСР видає постанови й розпорядження на основі і на виконання діючих законів СРСР і Української РСР, постанов і розпоряджень Ради Міністрів СРСР і перевіряє їх виконання.
СТАТТЯ 42. Постанови і розпорядження Ради Міністрів Української РСР обов'язкові до виконання на всій території Української РСР.
СТАТТЯ 43. Рада Міністрів Української РСР:
а) об'єднує і спрямовує роботу Міністерств Української РСР та інших підвідомчих їй установ; об'єднує і перевіряє роботу Уповноважених загальносоюзних Міністерств і відомств;
б) вживає заходів по здійсненню народногосподарського плану;
в) вживає заходів по здійсненню державного і місцевого бюджету Української РСР;
г) вживає заходів по забезпеченню громадського порядку, захисту інтересів держави та охороні прав громадян;
д) керує і перевіряє роботу виконавчих комітетів обласних Рад депутатів трудящих;
е) утворює, в разі необхідності, спеціальні Комітети й Головні Управління при Раді Міністрів Української РСР у справах господарського і культурного будівництва;
є) керує організацією військових формувань Української РСР;
ж) здійснює керівництво в галузі зносин Української РСР з іноземними державами, виходячи з загальновстановленого Союзом РСР порядку у взаємовідносинах союзних республік з іноземними державами.
СТАТТЯ 44. Рада Міністрів Української РСР має право припиняти рішення обласних Рад депутатів трудящих, скасовувати рішення і розпорядження виконавчих комітетів обласних Рад депутатів трудящих, накази та інструкції Міністрів Української РСР.
СТАТТЯ 45. Рада Міністрів Української РСР утворюється Верховною Радою Української РСР у складі:
Голови Ради Міністрів Української РСР;
Перших заступників Голови Ради Міністрів;
Заступників Голови Ради Міністрів;
Міністрів;
Голови Державного планового комітету Ради Міністрів Української РСР;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР у справах будівництва;
Голови Комітету народного контролю Української РСР;
Голови Державного комітету цін Ради Міністрів Української РСР;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР по професійно-технічній освіті;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР по праці;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР по телебаченню і радіомовленню;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР по кінематографії;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР по охороні природи;
Голови Державного комітету Ради Міністрів Української РСР по нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості і гірничому нагляду;
Голови Комітету державної безпеки при Раді Міністрів Української РСР;
Голови Українського об'єднання Ради Міністрів Української РСР по продажу сільськогосподарської техніки, запасних частин, мінеральних добрив та інших матеріально-технічних засобів, організації ремонту і використання машин у колгоспах і радгоспах;
Начальника Головного управління Ради Міністрів Української РСР по нафтопереробній і нафтохімічній промисловості;
Начальника Головного управління Ради Міністрів Української РСР по садівництву, виноградарству і виноробній промисловості;
Начальника Головного управління Ради Міністрів Української РСР по матеріально-технічному постачанню;
Начальника Центрального статистичного управління при Раді Міністрів Української РСР.
( Стаття 45 із змінами, внесеними згідно із Законом УРСР N 1486-IX від 19.11.76 )
СТАТТЯ 46. Міністри Української РСР керують галузями державного управління, які входять до компетенції Української РСР.
СТАТТЯ 47. Міністерства Української РСР є або союзно-республіканськими або республіканськими.
СТАТТЯ 48. До союзно-республіканських Міністерств Української РСР належать Міністерства:
Будівництва підприємств важкої індустрії;
Вищої і середньої спеціальної освіти;
Внутрішніх справ;
Вугільної промисловості;
Геології;
Енергетики і електрифікації;
Заготівель;
Закордонних справ;
Зв'язку;
Культури;
Легкої промисловості;
Лісового господарства;
Лісової і деревообробної промисловості;
Меліорації і водного господарства;
Монтажних і спеціальних будівельних робіт;
М'ясної і молочної промисловості;
Оборони;
Освіти;

................
Перейти до повного тексту