1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.11.2023 № 954
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 грудня 2023 р.
за № 2161/41217
Про затвердження Переліку вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку
Відповідно до частини п’ятої статті 15 Закону України "Про дорожній рух", пункту 5 Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 487, пункту 15 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490, з метою визначення вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Перелік вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку, що додається.
2. Акредитованим закладам, їх філіям (іншим відокремленим підрозділам), що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, привести матеріально-технічну базу у відповідність до Переліку вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку, затвердженого цим наказом, в частині підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів із числа:
осіб з інвалідністю, а також інших маломобільних груп населення - протягом шести місяців з дня набрання чинності цим наказом;
інших осіб - протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
3. Головному сервісному центру МВС (Рудик М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра внутрішніх справ України відповідно до розподілу обов’язків.

Міністр

І. Клименко

ПОГОДЖЕНО:

Міністр освіти і науки України

Міністр охорони здоров’я України

Міністр соціальної політики України

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України -
Міністр розвитку громад, територій
та інфраструктури України

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України

Тимчасово виконуючий обов’язки Голови
Державної служби України з надзвичайних
ситуацій

Голова Державної інспекції архітектури
та містобудування України

Т.в.о. Голови Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Голова Державної регуляторної
служби України

Голова Національної поліції України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Громадської спілки "Всеукраїнське
громадське об’єднання "Національна Асамблея
людей з інвалідністю України",
правозахисник



О. Лісовий

В. Ляшко

О. Жолнович



О. Кубраков


Ю. Свириденко



В. Демчук


О. Новицький



О. Шевченко


О. Кучер

І. Вигівський


Д. Лубінець




В. Сушкевич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх
справ України
24 листопада 2023 року № 954
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 грудня 2023 р.
за № 2161/41217
ПЕРЕЛІК
вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку
I. Загальні вимоги
1. Цей Перелік визначає вимоги до закладів незалежно від форми власності та організаційно-правової форми (у тому числі філії чи інші відокремлені підрозділи юридичних осіб), що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - заклади), та кваліфікаційні вимоги до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку.
2. Для здійснення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів заклади проходять державну акредитацію за відповідним напрямом акредитації, а їх спеціалісти атестацію за відповідним напрямом підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв відповідно до Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490.
3. Заклади для забезпечення підготовки (теоретичної та/або практичної), перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - водії) повинні мати матеріально-технічну базу та атестованих спеціалістів.
4. Матеріально-технічна база створюється з метою забезпечення:
1) підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв;
2) виконання в повному обсязі робочих програм і планів з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, за якими здійснюється підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації водіїв;
3) дотримання вимог законодавства України у сфері допуску громадян до керування транспортними засобами, підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
5. Для здійснення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв) матеріально-технічна база закладів включає: приміщення (кабінети, класи), обладнані відповідними технічними засобами, навчальними матеріалами та наочним приладдям (за потреби), споруди та/або земельні ділянки (майданчики для навчання з початкового керування транспортними засобами) (далі - майданчик), транспортні засоби.
6. Для здійснення теоретичної підготовки водіїв матеріально-технічна база закладів включає приміщення (кабінети, класи), обладнані відповідними технічними засобами, навчальними матеріалами та наочним приладдям.
7. Для здійснення практичної підготовки водіїв матеріально-технічна база закладів включає: приміщення, майданчик, транспортні засоби.
8. Право власності, право користування або розпорядження приміщеннями (кабінетами, класами), майданчиком, транспортними засобами підтверджується відповідними документами, виданими (оформленими) у встановленому законодавством України порядку.
9. Приміщення (кабінети, класи) обладнуються з додержанням вимог законодавства щодо охорони праці, правил протипожежної безпеки, санітарно-гігієнічних та державних будівельних норм.
Відповідність приміщення (кабінетів, класів) вимогам законодавства щодо охорони праці, правил протипожежної безпеки, санітарно-гігієнічних норм підтверджуються документами, виданими в установленому законодавством України порядку центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах охорони та гігієни праці, пожежної та техногенної безпеки, санітарного законодавства.
II. Вимоги до приміщень (кабінетів, класів), їх обладнання
До основних приміщень (кабінетів, класів) закладів відносяться:
1) кабінети, класи для вивчення Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правила), основ керування транспортним засобом, етики (психологічних основ) водія транспортного засобу і вимог до безпеки дорожнього руху;
2) кабінети, класи для вивчення будови і технічного обслуговування транспортного засобу, вимог до його експлуатації;
3) кабінети, класи для вивчення заходів надання домедичної допомоги потерпілим унаслідок виникнення дорожньо-транспортної пригоди;
4) приміщення для здійснення прийому осіб, які звертаються до закладу, та розміщення тренажерів та/або симуляторів керування транспортним засобом відповідної категорії (за потреби).
2. Приміщення (кабінети, класи), передбачені пунктом 1 цього розділу, можуть бути суміщені. Мінімальна площа кабінетів, класів визначається з розрахунку не менше 2,4 кв.м на одну особу.
3. У разі проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв із числа осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, приміщення (кабінети, класи) облаштовуються з урахуванням їх потреб з дотриманням вимог щодо інклюзивності, відповідно до Державних будівельних норм ДБН В.2.2-40:2018 "Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення", що документально підтверджується фахівцем із питань технічного обстеження будівель і споруд, який має кваліфікаційний сертифікат.
Інформація про проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв із числа осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а також про умови доступності та облаштування приміщень (кабінетів, класів) закладу для потреб таких осіб розміщується на вебсайті закладу (за наявності).
Інформація про умови доступності приміщень (кабінетів, класів) закладу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (у разі здійснення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації таких осіб) розміщується в місці, доступному для візуального сприйняття особами, біля входу до приміщення (кабінету, класу), а якщо заклад не має власного входу до приміщення (кабінету, класу) з вулиці,- біля центрального входу до будівлі, у якій розташоване приміщення (кабінет, клас) закладу.
Доступні шляхи руху до будівель та споруд, приміщень (кабінетів, класів), які в них розміщені, позначаються піктограмою Міжнародного символу доступності.
Якщо приміщення (кабінети, класи) закладу розміщені на другому та інших поверхах будівлі, забезпечується безперешкодний доступ до таких приміщень (кабінетів, класів) з використанням ліфтів, підйомників або платформ.
4. Кабінети, класи для вивчення Правил, основ керування транспортним засобом, етики (психологічних основ) водія транспортного засобу і вимог до безпеки дорожнього руху мають бути обладнані:
1) сучасними технічними засобами: комп’ютерним обладнанням, мультимедійними проєкторами, моніторами, системами відображення, обладнанням для дистанційного навчання (за потреби).
Для дистанційного навчання можуть використовуватися електронні інтерактивні дошки, призначені для забезпечення інтерактивного формування, редагування, корегування та обміну інформації між спеціалістом закладу та особою, яка навчається, шляхом створення під час проведення заняття презентацій, графічних та інших типів документів;
2) стендами дорожніх знаків, визначених Правилами;
3) плакатами з основ безпеки руху, дорожньої розмітки, визначеної Правилами, та її застосування на дорогах, мостах, шляхопроводах та в інших місцях дорожнього руху;
4) навчальними матеріалами щодо: технік керування транспортними засобами; психофізіологічних основ поведінки водія; документів, що необхідні для використання транспортного засобу; факторів безпеки, пов’язаних із завантаженням транспортного засобу; технічних прийомів і механічних аспектів безпечного керування транспортним засобом, зокрема в різних дорожніх і гідрометеорологічних умовах; регулювання дорожнього руху за допомогою світлофора і сигналів регулювальника; розміщення транспортних засобів на проїзній частині, маневрування, обгін, проїзд перехрестя з круговим рухом, пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів і залізничних переїздів; перевезення пасажирів і вантажів; руху транспортного засобу в колоні; обладнання транспортного засобу номерними, розпізнавальними, попереджувальними знаками, написами і позначеннями; основних причин виникнення дорожньо-транспортних пригод та запобігання їм;
5) макетами транспортних засобів і дорожніх знаків на магнітах (за потреби).
5. Кабінети, класи для вивчення будови і технічного обслуговування транспортного засобу, вимог до його експлуатації мають бути обладнані:
1) плакатами з будови та основ технічного обслуговування транспортного засобу;
2) комплектами окремих механізмів рульового керування транспортного засобу та робочої гальмової системи;
3) зразками механізмів транспортного засобу: двигуна, коробки передач, роздавальної коробки, карданної та головної передачі, диференціала транспортного засобу, деталей та елементів ходової частини транспортного засобу;
4) схемою транспортного засобу із зазначенням механізмів і приладів, що впливають на безпеку руху;
5) навчальними матеріалами щодо: різновидів транспортних засобів; основних механізмів та устаткування, що забезпечують керування транспортним засобом, їх розміщення; призначення системи керування, її приладів та індикаторів; загальної будови, основних систем та механізмів двигуна, у тому числі електричного; використання світлових і звукових сигналів транспортного засобу; заходів, яких слід ужити під час зняття та заміни коліс транспортного засобу.
6. Кабінети, класи для вивчення заходів надання домедичної допомоги потерпілим унаслідок виникнення дорожньо-транспортної пригоди мають бути обладнані:
1) аптечкою медичною автомобільною;
2) навчальними матеріалами щодо: механізму утворення травм у потерпілих унаслідок виникнення дорожньо-транспортної пригоди, їх видів, правил огляду місця події та потерпілих, особливостей травм у водіїв, пасажирів, пішоходів; основ надання домедичної допомоги.
7. Приміщення для здійснення прийому осіб, які звертаються до закладу та розміщення тренажерів та/або симуляторів керування транспортним засобом відповідної категорії (за потреби) мають бути обладнані:
1) інформаційними вивісками з найменуванням закладу, режимом роботи (прийомні години), телефонного номеру закладу;
2) столами для оформлення документів та в достатній кількості стільцями, кріслами, іншою офісною технікою, устаткуванням та приладдям;
3) місцями для розміщення тренажерів та/або симуляторів керування транспортним засобом відповідної категорії (за потреби).
8. Навчальні матеріали, передбачені пунктами 4-6 цього розділу, можуть бути представлені у вигляді різнотипних інформаційних ресурсів (текст, відео, презентація (слайд), електронний посібник).
9. Комплекти або зразки механізмів транспортного засобу, передбачені пунктом 5 цього розділу, можуть бути представлені у вигляді макетів або різнотипних інформаційних ресурсів (відео, презентація (слайд), електронний посібник).
III. Вимоги до майданчика, його облаштування
1. Майданчик повинен бути розміщений на території, земельній ділянці чи поверхні штучної споруди з покриттям (цементобетонне, асфальтобетонне, залізобетонне або армобетонне збірне покриття, бруківка, збірне покриття з дрібнорозмірних бетонних плит, із щебеню та/або гравію, оброблених органічними і в’язкими матеріалами), облаштований дорожніми знаками, дорожньою розміткою, огородженням та комплексом елементів, необхідних для проведення практичної підготовки водіїв та для оцінки їх навичок і умінь керування транспортними засобами відповідної категорії.

................
Перейти до повного тексту