- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
06.12.2024 № 5590/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК |
Облік ліцензій на програмну продукцію: податок на прибуток
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оподаткування ліцензійних платежів за користування програмним забезпеченням і, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, товариство є покупцем примірника програмної продукції (ліцензії на використання програмного забезпечення). Термін дії ліцензії становить 12 місяців. Отримання права користування програмної продукції не передбачає передачі права інтелектуальної власності на нього, а лише дозволяє його використовувати.
Програмна продукція придбавається у постачальника на території України.
Товариство запитує:
До якої групи нематеріальних активів згідно з Кодексом відносяться ліцензії на програмну продукцію, які не передбачають передачі інтелектуальної власності на програмну продукцію, а лише дозволяють її використовувати?
Право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений
ЦКУ та іншим законом (ст.
418 ЦКУ).
Розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності, які передбачають використання об'єкта права інтелектуальної власності, здійснюється на підставі договорів, види яких визначені ст.
1107 ЦКУ.
Частиною першою ст.
1108 ЦКУ встановлено, що особа, яка має виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності (ліцензіар), може надати іншій особі (ліцензіату) дозвіл на використання цього об'єкта в певній обмеженій сфері (ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної власності).
Ліцензіат не має права використовувати об'єкт права інтелектуальної власності в іншій сфері, ніж визначено ліцензією на використання об'єкта права інтелектуальної власності.
Частиною першою ст.
1109 ЦКУ встановлено, що за ліцензійним договором одна сторона (ліцензіар) надає другій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання об'єкта права інтелектуальної власності визначеним способом (способами) протягом певного строку на певній території, а ліцензіат зобов'язується вносити плату за використання об'єкта, якщо інше не встановлено договором.
Частиною третьою ст.
1108 ЦКУ передбачено, що ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної власності може бути виключною, одиничною, невиключною, а також іншого виду, що не суперечить закону.
Невиключна ліцензія не виключає можливості використання ліцензіаром об'єкта права інтелектуальної власності у сфері, що обмежена цією ліцензією, та видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об'єкта у зазначеній сфері.
При цьому у випадках, передбачених ліцензійним договором, може бути укладений субліцензійний договір, за яким ліцензіат надає іншій особі (субліцензіату) субліцензію на використання об'єкта права інтелектуальної власності. У цьому разі відповідальність перед ліцензіаром за дії субліцензіата несе ліцензіат, якщо інше не встановлено ліцензійним договором (частина друга ст.
1109 ЦКУ).
Пунктом 9 ст.
1109 ЦКУ передбачено, що умови ліцензійного договору, які суперечать положенням
ЦКУ, є нікчемними.
Згідно із п. 26 ст.
1 Закону України від 01 грудня 2022 року №2811-IX "Про авторське право і суміжні права" (далі -
Закон №2811) комп'ютерна програма - набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи в будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером (настільним комп'ютером, ноутбуком, смартфоном, ігровою приставкою, смарт-телевізором тощо), які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату, зокрема операційна система, прикладна програма, виражені у вихідному або об'єктному кодах.
................Перейти до повного тексту