1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Головне управління ДПС у м. Києві
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
05.12.2024 № 5553/ІПК/26-15-24-01-13-09
Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Фізична особа-платник податків повідомляє, що відчужив судно, яке належало йому на праві власності шляхом укладання договору купівлі-продажу за посередництва комісіонера, який є фізичною особою-підприємцем. В зв’язку із цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію, в якій роз’яснити:
1. Чи має фізична особа самостійно сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходу, отриманого від продажу судна?
2. Чи зобов’язана фізична особа подати декларацію про майновий стан та доходи?
3. За яким кодом класифікації доходів бюджету необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходу, отриманого від продажу об’єктів рухомого майна?
Щодо першого питання
Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну рухомого майна визначений ст. 173 ПКУ, п. 173.1 якої встановлено, що дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ст. 167 ПКУ, тобто 5 відс. від розміру отриманого доходу.
Дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом.
У разі продажу (обміну) об’єкта рухомого майна за посередництвом, зокрема, фізичної особи – підприємця, такий посередник виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а платник податку під час укладання договору зобов’язаний самостійно сплатити до бюджету податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна (абзац другий п. 173.3 ст. 173 ПКУ).
Для цілей п. 173.4 ст. 173 ПКУ платник податку самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банки, небанківських надавачів платіжних послуг/емітентів електронних грошей.
Фізична особа (продавець) у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу рухомого майна з іншою фізичною особою є відповідальною згідно з вимогами розд. IV ПКУ за нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору та сплату (перерахування) їх до відповідного бюджету за місцем нотаріального посвідчення таких договорів, а в інших випадках – сплачує (перераховує) податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до відповідного бюджету за своєю податковою адресою (п.п. "б" та "в" п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 ПКУ).

................
Перейти до повного тексту