- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
18.10.2024 № 4912/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо оформлення та використання у бухгалтерському обліку товарно-транспортної накладної та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомляє, що здійснює постачання (доставку) продукції контрагентам та їх підрозділам (кінцевим вантажоотримувачам) автомобільним транспортом, для чого залучає перевізників та/або експедиторські компанії.
При оформленні доставки Товариство як вантажовідправник здійснює заповнення та оформлення товарно-транспортної накладної (далі – ТТН).
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Якими нормативно-правовими документами керуватися при заповненні та оформленні ТТН?
2. Чи є правомірною вимога податкового органу окрім наявності підпису вантажоодержувача у ТТН ще і вимога про наявність печатки та/або штампу вантажоодержувача?
3. Чи достатнім є наявність підпису вантажоодержувача у ТТН для визнання її оформлення у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів, що регулюють питання оформлення ТТН?
Щодо питань 1 - 3.
Відповідно до ст. 1 глави 1 розділу І Закону України від 05.04.2021 № 2344-ІІІ "Про автомобільний транспорт" товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов'язкові реквізити, передбачені цим Законом та правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з п.п. 20 п. 4 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України (Мінінфраструктури) інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 460 (далі – Положення № 460), Міністерство відповідно до покладених завдань затверджує, зокрема правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні.
Відповідно до п. 1 Положення № 460 Мінінфраструктури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема у сфері автомобільного транспорту.
Згідно з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363 (далі – Наказ № 363), зареєстрованим Міністерством юстиції України 20.02.98 за №128/2568, ТТН - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами (глава 1).
ТТН є основним документом на перевезення вантажів, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Відповідно до п. 11.1 глави 11 Наказу № 363 товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Сторони можуть внести до товарно-транспортної накладної будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають необхідною.
Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (сертифікати, свідоцтва тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів у паперовому та/або електронному вигляді (е-ТТН).
У разі оформлення е-ТТН супровідні документи також додаються в електронній формі. У разі оформлення товарно-транспортної накладної у паперовій формі супровідні документи додаються в паперовій формі за підписом відповідальних осіб.
Відповідно до п. 11.3 глави 11 Наказу № 363 ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.
Засоби, що використовуються для реєстрації та обробки даних е-ТТН, мають відповідати вимогам Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та забезпечувати захист інформації відповідно до Законів України "Про захист персональних даних", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".
Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники (п. 11.4 глави одинадцятої Наказу № 363).
................Перейти до повного тексту