- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
15.10.2024 № 4825/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТДВ "" (далі – ТДВ) щодо застосування п. 140.2 та п. 140.3 ст. 140 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та, керуючись ст. 52 Кодексу, в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у ТДВ обліковуються боргові зобов’язання за операціями з нерезидентами (кредити), за якими нараховуються відсотки, на суму яких з врахуванням п. 140.2 ст. 140 Кодексу проводиться коригування фінансового результату до оподаткування.
За 2021 рік сума відсотків збільшила фінансовий результат до оподаткування. За 2022 рік об’єкт оподаткування – від’ємний, ТДВ збільшило фінансовий результат до оподаткування на всю суму відсотків, нарахованих за 2022 рік, виходячи з положень п. 140.2 ст. 140 Кодексу (понад 30 відсотків суми розрахованого об’єкта оподаткування податком на прибуток звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів, збільшеного на суму фінансових витрат за даними фінансової звітності та суми амортизаційних відрахувань за даними податкової звітності звітного (податкового) періоду та відобразило в рядку 3.1.1 додатку PI до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами, далі – Декларація).
ТДВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) Чи відображається в такому випадку у рядку 3.2.1 додатку PI до Декларації за 2022 рік сума відсотків, які збільшували фінансовий результат за 2021 рік за мінусом 5 відсотків від суми процентів, що залишилися неврахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування?
2) Чи невраховані відсотки у зменшення фінансового результату до оподаткування включаються до рядка 3.2.1 додатку PI до Декларації у випадку, коли відсутні показники у рядку 3.1.1 додатку PI до Декларації, з урахуванням обмежень, встановлених п. 140.2 ст. 140 Кодексу, а саме позитивна різниця між сумою розрахованих 30 відсотків суми розрахованого об’єкта оподаткування податком на прибуток відповідного звітного (податкового) періоду та сумою розрахованих відсотків за той самий звітний період?
Щодо питань 1, 2
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Оподаткування процентів за борговими зобов'язаннями здійснюється відповідно до п. 140.1 ст. 140 Кодексу.
Під борговими зобов'язаннями для цілей даного пункту слід розуміти зобов'язання за будь-якими кредитами, позиками, депозитами, операціями РЕПО, зобов'язання за договорами фінансового лізингу та іншими запозиченнями незалежно від їх юридичного оформлення (п. 140.1 ст. 140 Кодексу).
Згідно з п. 140.2 ст. 140 Кодексу для платника податку, у якого сума боргових зобов'язань, визначених п. 140.1 ст. 140 Кодексу, що виникли за операціями з нерезидентами, перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов'язаннями (крім процентів, що підлягають капіталізації відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності до моменту введення відповідного активу в експлуатацію), що виникли за операціями з нерезидентами, понад 30 відсотків суми розрахованого об'єкта оподаткування податком на прибуток звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів, збільшеного на суму фінансових витрат за даними фінансової звітності та суми амортизаційних відрахувань за даними податкової звітності того самого звітного (податкового) періоду.
Сума боргових зобов'язань, що виникли за операціями з нерезидентами, та сума власного капіталу для цілей цього пункту визначається як середнє арифметичне значень таких боргових зобов'язань та відповідно власного капіталу на початок та кінець звітного податкового періоду з урахуванням процентів, зазначених у пункті 140.3 цієї статті.
Для цілей цього пункту об'єкт оподаткування визначається згідно із статтею 134 цього Кодексу з коригуванням фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу, крім:
від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років;
різниці, визначеної цим пунктом.
Якщо у звітному (податковому) періоді показник, розрахований відповідно до абзацу першого цього пункту, має від'ємне значення, фінансовий результат до оподаткування збільшується на всю суму процентів, що виникли за операціями з нерезидентами, нарахованих у цьому звітному (податковому) періоді.
................Перейти до повного тексту