1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
17.07.2024 № 3719/ІПК/99-00-21-02-02/ІПК
Користування землею без укладеного договору оренди
Державна податкова служба України на виконання рішення "..." окружного адміністративного суду "..." у справі № "..." (далі - Рішення суду), що набрало законної сили "..." згідно з постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду "...", яким скасовано індивідуальну податкову консультацію "...", надану ТОВ "..." (далі - ТОВ), на звернення "..." та, враховуючи положення ст. 53 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також виходячи з висновків суду, надає нову індивідуальну податкову консультацію стосовно коригування фінансового результату до оподаткування на суму безпідставно збережених коштів, виплачених на користь органу місцевого самоврядування за користування землею без укладення договору оренди землі.
Згідно зі зверненням, що розглядалося за оскарженою індивідуальною податковою консультацією, платник податків повідомив, що на підставі рішення суду та ст. 1212 Глави 83 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) таким ТОВ було здійснено виплату у вигляді безпідставно збережених коштів на користь місцевої ради у зв'язку з користуванням землею без укладення договору оренди землі.
У зв'язку з вищевикладеним ТОВ звернулося за наданням індивідуальної податкової консультації з такого питання:
Чи необхідно збільшувати фінансовий результат податкового (звітного) періоду на суму таких коштів, сплачених на користь органу місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої ст. 93 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Як зазначено у ст. 125 ЗКУ, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Окремий вид зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави встановлено главою 83 ЦКУ.
Так, відповідно до ст. 1212 ЦКУ особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 ЦКУ застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Отже, якщо фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, якби уклав договір оренди, то відповідно зобов`язаний повернути ці кошти органу місцевого самоврядування за ст. 1212 ЦКУ.

................
Перейти до повного тексту