1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДФС
Лист
25.02.2015 № 2082/К/99-99-17-03-03-14
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення .... щодо оподаткування доходу, отриманого фізичною особою від надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення в користування (емфітевзис), та в межах компетенції повідомляє таке.
Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) визначено главою 16 -1 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) та главою 33 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Відповідно до ст. - 102 -1 ЗКУ право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до ЦКУ.
Згідно з п. 5 ст. - 102 -1 ЗКУ укладення договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб здійснюється відповідно до ЦКУ з урахуванням вимог ЗКУ.
Строк договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб встановлюється договором (п.1 ст. 408 ЦКУ).
Статтею 409 ЦКУ визначені права та обов'язки власника земельної ділянки, наданої у користування для сільськогосподарських потреб. Зокрема, власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею.
Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.
Разом з тим за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються Законом України від 06 жовтня 1999 року № 161-ХІV "Про оренду землі" (далі – Закон № 161) (ст. 792 ЦКУ).
Згідно зі ст. 21 Закону № 161 орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Отже, емфітевзис і оренда є окремими правовими інститутами, які регламентуються різними главами ЗКУ, ЦКУ і Законом № 161. Договір про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) передбачає, зокрема, одержання власником такої земельної ділянки плати за користування землекористувачем (емфітевтом) земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб. Ця плата не є орендною.

................
Перейти до повного тексту