1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
ЛИСТ
19.04.2012 № ЦЗЕ-11/975
Відповідно до п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу (далі - Кодекс) звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
Статтею 2 Закону України від 20.10.99 р. № 1172 "Про транзит вантажів" (далі - Закон про транзит) визначено, що законодавство про транзит вантажів складається з цього Закону, Митного кодексу України , міжнародних договорів України та інших нормативно-правових актів про транзит вантажів.
При цьому згідно із ст. 1 цього Закону транзитні послуги (роботи) - це безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо.
Транзитні послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної території України і надаються (виконуються) на підставі відповідних дво- чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту (ст. 7 Закону про транзит ).
Відповідно до ст. 8 Закону про транзит розрахунки між вантажовласниками та іншими учасниками транзиту здійснюються у порядку, визначеному цими договорами (контрактами), згідно з якими вантажовласники можуть попередньо перераховувати на рахунки інших учасників транзиту кошти, що не є власністю останніх і використовуються ними виключно для розрахунків від імені вантажовласників за транзитні послуги (роботи) з їх надавачами (виконавцями), після чого такі операції оподатковуються відповідно до законодавства України як оплата цих послуг (робіт).
У свою чергу учасниками транзиту, відповідно до ст. 1 Закону про транзит , є вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).
Тобто з метою застосування п. 197.8 ст. 197 Кодексу при наданні послуг, пов'язаних із транзитним перевезенням вантажів, однією зі сторін договору, на підставі якого надаються такі послуги, повинен бути вантажовласник (отримувач транзитних послуг).
Документальним підтвердженням здійснення перевезення вантажів транзитом під митним контролем через територію України залізничним транспортом є накладні ЦІМ (СІМ), УМВС (СМГС) або ЦІМ/УМВС (далі - накладна) (ст. 6 Закону про транзит ). Саме ці накладні є договором на перевезення вантажів відповідно до § 1 ст. 7 Багатосторонньої угоди Країн-учасниць від 01.11.51 р. "Угода про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС)" (далі - Угода). В зазначених накладних вказується вантажовласник (отримувач транзитних послуг), відправник, експедитор, а також перевізник.

................
Перейти до повного тексту