1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
09.11.2011 N П-7-5
Про дії соціальних партнерів при формуванні проекту Державного бюджету України на 2012 рік
Федерація профспілок України відзначає, що соціальний діалог при роботі над проектом Державного бюджету України на 2012 рік носив формальний характер, не зважаючи на багатообіцяючий початок роботи в рамках Порядку участі соціальних партнерів у формуванні бюджетної політики (далі - Порядок), затвердженого рішенням Національної тристоронньої соціально-економічної ради при Президентові України від 15.02.2011, та постійно діючої тристоронньої робочої групи щодо проведення консультацій на всіх стадіях бюджетного процесу, утвореної відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 24.03.2011 N 409.
На початковому етапі формування даного документа, коли соціальний діалог не був зорієнтований на отримання конкретного результату, а лише на напрацювання спільних позицій, всі дії соціальних партнерів були узгоджені, а терміни їх виконання дотримані. Однак, на останньому етапі роботи над проектом держбюджету принципи соціального діалогу було порушено.
Проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" схвалено Кабінетом Міністрів України та передано 15 вересня ц.р. до Верховної Ради України без проведення діалогу соціальних партнерів, що є порушенням Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010 - 2012 роки.
Обурення профспілок викликало поширення Міністерством фінансів України інформації про узгодження з профспілками розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, що не відповідає дійсності.
З метою в т.ч. спростування такої інформації Спільний представницький орган профспілок 19 вересня ц.р. схвалив Заяву щодо неприйнятності основних соціально-економічних показників проекту Державного бюджету України на 2012 рік, яку направлено до Верховної Ради України, а 23 вересня ц.р. проведено брифінг, у ході якого профспілки також висловили категоричну незгоду із запропонованими Урядом в проекті держбюджету на 2012 рік розмірами державних соціальних стандартів та гарантій.
Враховуючи зазначене, Президія Федерації профспілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Узяти до відома інформацію щодо співпраці соціальних партнерів з підготовки проекту Державного бюджету України на 2012 рік (додаток).
2. Відмітити, що ФПУ, її членськими організаціями проведено активну роботу, спрямовану на вирішення проблемних питань при формуванні проекту державного бюджету та місцевих бюджетів.
3. Відзначити, що при роботі над проектом Державного бюджету України на 2012 рік Урядом порушено п. 6.3 Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки та пп. 2.2.2 рішення НТСЕР від 15.02.2011 щодо своєчасного надання профспілковій Стороні проекту Державного бюджету України, а також поширено неправдиву інформацію про погодження з профспілками розмірів основних державних соціальних стандартів та гарантій.
4. Доручити керівництву ФПУ проінформувати Президента України В.Ф.Януковича про порушення принципів соціального діалогу в частині п. 6.3 Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки та пп. 2.2.2 рішення НТСЕР від 15.02.2011.
5. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови ФПУ Кондрюка С.М.
В.о. Голови ФПУ Г.В.Осовий
Додаток
до постанови Президії ФПУ
09.11.2011 N П-7-5
ІНФОРМАЦІЙНА ЗАПИСКА
"Про співпрацю соціальних партнерів з підготовки проекту Державного бюджету України на 2012 рік"
Федерація профспілок України завчасно, з лютого 2011 року, включилася в процес формування Державного бюджету України на 2012 рік, акцентуючи увагу органів виконавчої влади на необхідності практичної реалізації середньо- та довгострокових соціально-економічних завдань керівництва держави - за 10 років подвоїти доходи українських громадян та увійти до двадцятки найбільш розвинутих країн світу з рівнем життя громадян відповідно європейським стандартам.
На початковому етапі роботи над проектом бюджету-2012 позитивними моментами співпраці сторін соціального діалогу стали:
- затвердження на засіданні НТСЕР 15.02.2011 Порядку участі соціальних партнерів у формуванні бюджетної політики;
- налагодження роботи в рамках тристоронньої робочої групи, утвореної відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 24.03.2011 N 409 "Про утворення постійно діючої тристоронньої робочої групи з метою проведення консультацій на всіх стадіях бюджетного процесу".
Позиція ФПУ щодо формування бюджетної політики на 2012 рік знайшла відображення у пропозиціях до проектів Основних напрямів бюджетної політики на 2012 рік та Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", а також була зазначена під час низки зустрічей представників профспілок з представниками Мінфіну та Мінсоцполітики.
Внаслідок в т.ч. наполегливих дій профспілкової Сторони в рамках виконання домовленостей, досягнутих під час чергового засідання тристоронньої робочої групи, Міністерством фінансів України направлено лист головним розпорядникам бюджетних коштів щодо необхідності виконання норм Генеральної угоди стосовно погодження із соціальними партнерами порядків використання бюджетних коштів та реалізації норм статті 44 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
Між тим, констатуємо, що незважаючи на багатообіцяючий початок роботи над формуванням проекту бюджету-2012, на останньому етапі роботи над цим проектом принципи соціального діалогу було порушено - Урядовою стороною не виконано домовленостей, визначених Генеральною угодою на 2010 - 2012 роки та Порядком участі соціальних партнерів у формуванні бюджетної політики щодо своєчасного надання Стороні профспілок проекту Державного бюджету України на 2012 рік для опрацювання (до 15 серпня ц.р.).
На вирішальному етапі формування проекту держбюджету-2012 соціальний діалог набув формального характеру. На засіданнях постійно діючої тристоронньої робочої групи не відбулось конструктивного обговорення пропозицій сторін до бюджету наступного року, натомість профспілкова Сторона отримала лише висновки-позицію Мінфіну стосовно профспілкових пропозицій до проекту держбюджету-2012.
Незважаючи на те, що на початкових етапах напрацювання проекту держбюджету-2012 значна кількість профспілкових пропозицій була підтримана Мінфіном (в цілому - 27 профспілкових пропозицій з 57 в т.ч. підтримано з урахуванням фінансових можливостей бюджету 14), на завершальному етапі роботи, коли мали бути відомі остаточні результати спільної роботи, профспілкові пропозиції було враховано не повною мірою, а цілу низку - піддано критиці.
Під час перших переговорів по проекту бюджету представники Мінфіну окремо наголосили на тому, що "загальна вартість" профспілкових пропозицій до проекту бюджету коштує понад 300 млрд.грн., роботодавців - 130 млрд.грн., при тому, що вся видаткова частина держбюджету у 2011 році становить 337 млрд.грн., і в ході подальших переговорів притримувалися позиції обмеженості видаткових можливостей проекту держбюджету.
Наприкінці переговорного процесу в аналітичній інформації, направленій Урядовою стороною профспілкам перед засіданням НТСЕР 12.09.2011 р., було зазначено, що:
------------------------------------------------------------------
| загальна сума бюджетних коштів на реалізацію запропонованих|
|заходів відповідно до пропозицій Сторони профспілок складає|
|177230 млн.грн., а сторони роботодавців - 85520 млн.грн. При|
|цьому в проекті Державного бюджету України на 2012 рік враховано|
|зазначені пропозиції на загальну суму 84285 млн.грн. та 61188|
|млн.грн. відповідно. |
------------------------------------------------------------------
ФПУ вкрай стурбована тим, що проект держбюджету на наступний рік взагалі не надходив на погодження профспілковій Стороні: його схвалено та передано 15 вересня ц.р. Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України без проведення діалогу соціальних партнерів, що є порушенням Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки. Зазначене стало однією з причин того, що профспілкова Сторона залишила засідання НТСЕР 12 вересня 2011 року, до порядку денного якого було внесено питання про основні показники проекту Державного бюджету України на 2012 рік та врахування в ньому пропозицій соціальних партнерів.
Профспілковою Стороною було оперативно направлено Комітету Верховної Ради України з питань бюджету та Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці постатейні зауваження та пропозиції до проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", що сформовані із зазначенням джерел покриття видатків для реалізації профспілкових пропозицій.
Також до Верховної Ради України було направлено зауваження та пропозиції до зазначеного законопроекту від імені Голови ФПУ, народного депутата України В.Г.Хара.
Крім того, на виконання п. 3 постанови Ради ФПУ від 07.09.2011 N Р-3-4 "Про загрозу руйнації засад трудового права, порушення прав трудящих та обмеження профспілкової діяльності" ФПУ направлено звернення до народних депутатів: Голови ЦК професійної спілки працівників вугільної промисловості України Турманова В.І. та заступника Голови Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців України Харліма В.М. з пропозицією підтримати та внести до Верховної Ради України профспілкові зауваження та пропозиції до проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".
Профспілкові пропозиції та зауваження до проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" направлено також членським організаціям з метою сприяння їх просуванню.
Відмінністю роботи над проектом бюджету-2012 у цьому році стало те, що представникам СПО профспілок вдалося взяти участь 22 вересня ц.р. у засіданні парламенту при представленні проектів законів України про Державний бюджет України на 2012 рік та про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основних напрямків розвитку на 2013 і 2014 роки.
Обурення профспілок викликало поширення Міністерством фінансів України інформації про те, що розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати узгоджено з профспілками, що не відповідає дійсності.
На спростування зазначеної інформації були спрямовані наступні дії:
- СПО профспілок 19 вересня ц.р. було схвалено Заяву щодо неприйнятності основних соціально-економічних показників проекту Державного бюджету України на 2012 рік, яку направлено до Верховної Ради України;
- направлено звернення до Прем'єр-міністра України М.Я.Азарова з проханням дати доручення провести службове розслідування факту недостовірного інформування Мінфіном про реальні підсумки переговорів Сторін соціального діалогу щодо визначення базових соціальних параметрів на наступний бюджетний рік;
- проведено брифінг 23 вересня ц.р., у ході якого було спростовано неправдиву інформацію Мінфіну та висловлено категоричну незгоду із запропонованими Урядом в проекті держбюджету на 2012 рік розмірами державних соціальних стандартів та гарантій.
На брифінгу на тему "Профспілки не погоджуються з основними соціально-економічними показниками проекту Державного бюджету України на 2012 рік" представники СПО наголосили, що проект держбюджету на 2012 рік сформовано Урядом на базі основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2012 рік (затверджених постановою КМУ від 31.08.2011 N 907) , які фактично заморожують бідність серед працюючих та провокують подальше збільшення розриву між багатими та бідними. Крім того, профспілкова Сторона категорично не погодилися зі збереженням невідповідності (майже на 30%) встановленого прожиткового мінімуму величині фактичного прожиткового мінімуму, що автоматично призводить до заниження рівня оплати праці, розмірів державної соціальної допомоги та пенсій.

................
Перейти до повного тексту