- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Оперативні морські прогнози як засіб забезпечення сталого розвитку морського сектору економіки України
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь заступника директора Морського гідрофізичного інституту НАН України члена-кореспондента НАН України Г.К.Коротаєва "Оперативні морські прогнози як засіб забезпечення сталого розвитку морського сектору економіки України", Президія НАН України відзначає, що в інституті створено сучасну оперативну систему, яка дозволяє прогнозувати динаміку морської товщі та поверхневе хвилювання. Ця система працює на основі асиміляції супутникових спостережень у моделях циркуляції моря і морського хвилювання з використанням атмосферних аналізів і прогнозів. Прогнозовані поля течій, температури, солоності і хвилювання оперативно відображаються на сайті в Інтернеті і привертають увагу багатьох користувачів.
Система оперативних прогнозів Морського гідрофізичного інституту НАН України отримала широке визнання в країнах Чорноморського регіону, включаючи Росію, де дослідження з цієї проблеми удостоєні премії уряду РФ. Зараз інститут підтримує оперативне функціонування систем прогнозів у прибережних районах Болгарії, Грузії, Росії та Румунії.
У рамках спільного проекту з Морським інститутом Королівства Бельгії створено ефективну систему тренінгу студентів у галузі оперативних морських прогнозів.
Морські оперативні прогнози мають велике потенційне значення і для розвитку національної економіки України, дозволяючи здійснювати інформаційний супровід освоєння ресурсів моря і сприяти пом'якшенню наслідків катастрофічних дій морського середовища на транспортну і берегову інфраструктури. Потребу у створенні оперативних морських прогнозів сучасного технологічного рівня Україна відчула після катастрофічних наслідків шторму в акваторії Чорного моря в листопаді 2007 року.
Нині Європейський Союз в рамках проекту GMES створює Морську базову службу GMES у складі семи регіональних центрів оперативних морських прогнозів, завданням яких є прогнозування стану Світового океану, Північного Льодовитого океану, Біскайської затоки, Балтійського, Північного, Середземного і Чорного морів. Регіональний чорноморський центр оперативних морських прогнозів створюється в Україні на базі Морського гідрофізичного інституту НАН України з цільовим фінансуванням Сьомої Рамкової програми Європейської Комісії. Інститут зобов'язується забезпечити його функціонування відповідно до стандартів Європи.
Разом з тим Президія НАН України відзначає, що в організації досліджень з цієї проблеми є недоліки й невирішені питання. Зокрема, практично не використовується високий потенціал НАН України і МОН України у сфері паралельних обчислень і ГРІД-технологій для підвищення ефективності і якості морських прогнозів. Недостатня увага приділяється розвитку моделювання регіональної атмосфери, що необхідно для підвищення якості аналізів і прогнозів, а також для розрахунку сценаріїв майбутньої еволюції морського середовища. Не забезпечується комплексність біогеохімічних досліджень з використанням створеної системи. Відсутній належний рівень впровадження в практику отриманих результатів, а також недостатньою є взаємодія з іншими профільними установами НАН України, МОН, Мінприроди, МНС України.
................Перейти до повного тексту