- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про результати виконання науково-технічних проектів НАН України у 2007 році
Заслухавши віце-президента НАН України академіка НАН України А.Г.Наумовця та керівників науково-технічних проектів установ НАН України у 2007 році, Президія НАН України відзначає ефективність продовження практики реалізації науково-технічних проектів, кінцевою метою яких є впровадження новітніх наукових розробок у різних галузях економіки України.
На виконання постанови Бюро Президії НАН України від 26.01.07 N 11 на конкурс установами НАН України було подано 145 проектів на суму понад 72 млн.грн. Постановою Бюро Президії НАН України від 04.04.07 N 94 було затверджено 67 науково-технічних проектів на загальну суму 25 млн. грн.: по Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України - 39 проектів на суму 16,85 млн.грн., Секції хімічних і біологічних наук НАН України - 18 проектів на суму 6,65 млн.грн. і по Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України - 10 проектів на суму 1,5 млн.грн. Кількість відібраних проектів порівняно з попереднім роком зросла більш ніж на третину, а середня сума фінансування одного проекту в 2007 році збільшилась на 70 тис.грн. і досягла майже 400 тис.грн.
Частина розробок впроваджена на підприємствах, що виступили партнерами виконання проектів. Зокрема, Фізико-механічним інститутом ім. Г.В.Карпенка НАН України встановлено комплекс гідроабразивного устаткування на Морському нафтовому терміналі "Південний" ВАТ "Укртранснафта". На ВАТ "Хорольський молочноконсервний комбінат дитячих продуктів" впроваджена технологія виробництва сухих адаптованих сумішей для дитячого лікувального харчування, створена Інститутом технічної теплофізики НАН України. Інститутом вугільних енерготехнологій НАН України розроблена конструкція котла КШ 10-13 продуктивністю 10 тонн пари за годину для спалювання високозольного вугілля в низькотемпературному киплячому шарі для котельні смт. Горняк Донецької області. На базі ЗАТ НТЦ "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод" Інститутом фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України оптимізовано та опрацьовано в заводських умовах технологічну схему синтезу препарату "Флокалін".
За деякими результатами виконання науково-технічних проектів налагоджено серійний випуск продукції. Так, Інститутом сцинтиляційних матеріалів НАН України організовано виробництво сцинтиляторів з низьким післявипромінюванням. В Інституті фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України налагоджене серійне виробництво скануючих рентгенографічних лінійок для рентгенівських флюорографів. На заводі скловиробів компанії "Альтіс-Гласс" виготовлено партію нових виробів типу клеєних блоків за технологією Інституту проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України. Інститутом загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України впроваджено у виробництво та здійснюється серійний випуск термостабілізованих керамічних нагрівачів для систем забезпечення працездатності дизельного двигуна енергоагрегатів.
Було розроблено також ряд технологій, частина з яких пройшла необхідні випробування та отримала дозвільну документацію. Зокрема, в Інституті проблем реєстрації інформації НАН України створена і впроваджена технологія виготовлення оптичних компенсаторів з мікропризмовою структурою Френеля для діагностування та лікування косоокості у дітей. Зразки діагностичних наборів передані для апробації до медичних закладів. Завершені державні клінічні випробування і отримані позитивні висновки щодо придатності для використання в медичній практиці контактного цифрового термографа (ТКЦ-1), розробленого Донецьким фізико-технічним інститутом ім. О.О.Галкіна НАН України. Інститутом експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України розроблено технологічний промисловий регламент на виробництво протипухлинних вакцин. Розробки запатентовано і впроваджено в клінічну практику в спеціалізованих медичних закладах Києва.
Деякі з виконаних проектів мають суттєвий економічний ефект. Так, за попередніми розрахунками річний економічний ефект від впровадження створеного в Інституті електродинаміки НАН України ієрархічного оперативно-керуючого комплексу автоматизованої системи диспетчерського керування в енергооб'єднанні України тільки за одним показником - зниження втрат електроенергії в електричній мережі напругою 110-750 кВ - складає 6,94 млн.грн. Завдяки застосуванню технології електророзрядної гідродинамічної дії, розробленої Інститутом імпульсних процесів і технологій НАН України, на поверхневій дегазаційній свердловині (м. Донецьк) приплив шахтного метану підвищено з 25 м.куб./добу до 2000 куб.м./добу.
Державною установою "Інститут економіки та прогнозування" НАН України розроблено прикладну економіко-математичну модель оптимізації енергетичних потоків у формі структурно обумовленої системи математичних залежностей, що відображають зв'язок виробництва, переробки та споживання енергії, динаміку зміни їх кількісних показників. Створено базу даних енергетичних технологій, яка детально враховує технології видобутку енергетичних ресурсів (за рівнем розвіданості запасів та стадією експлуатації свердловин для природного газу та нафти), виробництва вторинних енергоресурсів (вугільної продукції, коксу та нафтопродуктів), виробництва електроенергії та тепла за типами станцій та енергоблоків, а також технології кінцевого споживання енергії в промисловості, секторі виробництва послуг, сільському господарстві, на транспорті та населенням.
................Перейти до повного тексту