- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 110 від 15.04.98
м. Київ
Про наукові основи сталого розвитку України
Заслухавши та обговоривши доповідь академіків НАН України П.Г. Костюка і В.П. Кухаря "Про наукові основи сталого розвитку України", Президія НАН України відзначає необхідність подальшої розбудови наукових досліджень, спрямованих на практичну реалізацію в Україні положень документів Конференції СОН в Ріо-де-Жанейро (червень, 1992 рік) та XIX спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН червень, 1997 рік).
У цих документах сформульовані основні принципи і напрями діяльності держав Планети, спрямовані на досягнення екологічно збалансованого сталого розвитку. Визначені також пріоритети щодо збереження та посилення функціонування життєздатних природних процесів.
Актуальність цієї роботи зумовлена тим, що сьогодні в Україні вкрай деградовані природні ресурси, а ефективні та дійові механізми регулювання природних основ життя практично не функціонують. Як наслідок - підриваються природні основи соціально-економічного розвитку, погіршуються екологічні умови життєдіяльності людини та збереження біологічного різноманіття.
Все це потребує цілеспрямованого та глибокого вивчення механізмів функціонування природних основ життя на національному, регіональному і локальному рівнях, а також і в окремих екосистемах. Закони, що визначають принципи дії зазначених механізмів, повинні наповнити своїм змістом практичні заходи суспільства щодо планування та управління процесом його соціально-економічного розвитку.
Необхідно докорінно посилити роботу по розробці наукових основ і принципів комплексного системного моніторингу навколишнього середовища, визначенню ступеня антропотехнічної ураженості екологічних систем та механізмів забезпечення природних основ життя.
Узагальнені результати цієї роботи покликані забезпечити науково обгрунтоване визначення критеріїв та темпів перспективного соціально-економічного розвитку. При цьому пріоритети такого розвитку та якості навколишнього середовища повинні взаємно підсилювати та доповнювати одне одного на основі адекватності за своїм вирішальним значенням, інтеграції Інтересів економіки та навколишнього середовища за домінування критеріїв, вимог і показників останнього.
Економічний розвиток повинен обов'язково враховувати вимоги екологічних циклів та ефективно відновлювати їх. Належна якість навколишнього середовища покликана стати не лише необхідною передумовою соціально-економічного розвитку, але і його кінцевим результатом.
Враховуючи зазначене, Президія НАН України уточнила напрями діяльності Наукової ради НАН України з проблем навколишнього середовища і розвитку, а також Національного комітету України з програми ЮНЕСКО "Людина та біосфера".
Вихідні наукові основи щодо вирішення проблеми сталого розвитку регіонів, розробки стратегії раціонального використання природних ресурсів і сталого еколого-економічного розвитку промислових регіонів, проблем лісу в контексті сталого розвитку України розглянуті на засіданнях Президії НАН України. Відповідні установи НАН України є головними у розробці та реалізації Державних програм соціально-економічного розвитку регіонів України: Українських Карпат, Українського Причорномор'я, Придніпров'я, Поділля.
За участю фахівців НАН України розроблена Концепція сталого розвитку України, що передана на розгляд Верховної Ради України. Протягом I997 року проведено три робочих семінари за участю провідних фахівців України, присвячені соціально-економічним, природничим та техніко-технологічним аспектам її сталого розвитку. Видано збірник наукових доповідей "Проблеми сталого розвитку України".
Разом з тим Президія НАН України відзначає необхідність подальшого об'єднання зусиль учених всіх галузей знань з метою поглибленої розбудови наукових досліджень щодо обгрунтованої інтеграції проблем навколишнього середовища та сталого соціально-економічного розвитку України, підвищення їх теоретичного рівня та практичної результативності. Особливу увагу в цій роботі слід звернути на наукове забезпечення розробки регіональних аспектів зазначеної проблеми за активної участі потенціалу відповідних наукових центрів НАН України та Міннауки України. Потребують поглиблення наукові дослідження щодо теоретичних основ та принципів реструктуризації економіки в контексті сталого розвитку України, ренатуралізації її навколишнього природного середовища, системного моніторингу та збереження середовища життєдіяльності людини і біологічного різноманіття, розбудови мережі біосферних резерватів.
Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Доповідь академіків НАН України П.Г. Костюка та В.П. Кухаря взяти до відома.
2. Затвердити пріоритетні напрями наукових досліджень та впровадження їх результатів щодо розробки наукових основ охорони навколишнього середовища і сталого розвитку України згідно з додатками 1, 2.
3. Відділенням НАН України підготувати до 15 червня 1998 року пропозиції щодо конкретної участі їх відповідних установ у реалізації зазначених пріоритетних напрямів.
4. Науковій раді НАН України з проблем навколишнього середовища і розвитку (академік НАН України П.Г. Костюк):
4.1. Забезпечити науково-методичне керівництво та координацію наукових досліджень у рамках пріоритетних напрямів досліджень щодо розробки наукових основ охорони навколишнього середовища і сталого розвитку України.
4.2. Узагальнити пропозиції відділень НАН України і до 1 липня 1998 року підготувати і подати на розгляд Національної комісії сталого розвитку України при Кабінеті Міністрів України рекомендації щодо наукових основ Національної стратегії переходу України на принципи сталого розвитку.
4.4. Забезпечити подальший розвиток співробітництва та координацію наукових досліджень з Координаційною радою з пріоритетного напряму розвитку науки і техніки "Охорона навколишнього природного середовища" Міннауки України.
4.5. Підготувати протягом року на засідання Президії НАН України питання наукові основи підходів щодо обгрунтування критеріїв та показників сталого розвитку різних ландшафтно-кліматичних регіонів України, а також про сучасний стан і прогноз регіональних змін залягання підземних (ґрунтових) вод в Україні.
................Перейти до повного тексту