- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
Н А К А З
Про проведення породовипробування яєчних курей
На виконання вимог статті
6 Закону України
"Про племінну справу у тваринництві", Положення про породовипробування у тваринництві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 03.11.2003
N 388 (держреєстрація в Міністерстві юстиції України 12.11.2003 за N 1039/8360), з метою визначення економічної ефективності використання кросів і порід яєчних курей вітчизняної та зарубіжної селекції за комплексом господарсько-корисних ознак, їх генетичного потенціалу для виробництва харчових яєць в Україні
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити, що додаються:
1.1. Методику проведення породовипробування яєчних курей (далі - Методика).
1.2. Програму проведення породовипробування яєчних курей (далі - Програма).
1.3. Орієнтовний перелік господарств-постачальників інкубаційних яєць для проведення породовипробування яєчних курей.
1.4. Кошторис витрат на проведення породовипробування яєчних курей.
2. Департаменту ринків продукції тваринництва з Головною державною племінною інспекцією (Микитюк Д.М.), Державному департаменту ветеринарної медицини (Вербицький П.І.) Мінагрополітики України, Головному управлінню сільського господарства і продовольства Харківської обласної державної адміністрації разом із Інститутом птахівництва Української академії аграрних наук провести породовипробування яєчних курей відповідно до Методики та Програми, зазначених у пункті 1 цього наказу.
3. Визначити:
3.1. Координаторами проведення породовипробування яєчних курей - Державний науково-виробничий концерн "Селекція" (Білоус О.В., за згодою), Виробничо-наукове об'єднання "Укрптахопром" (Фролов В.В., за згодою), асоціацію "Союз птахівників України" (Бакуменко О.Б., за згодою).
3.2. Виконавцем проведення породовипробування яєчних курей - Інститут птахівництва УААН (Рябоконь Ю.О.), (протокол конкурсної комісії ВНО "Укрптахопром" з визначення виконавців державної програми селекції у тваринництві та птахівництві від 26 січня 2005 р. N 2).
4. Зобов'язати виконавця кліткове обладнання, придбане за рахунок бюджетних коштів (КПКВ 2801190 "Селекція у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу", КЕКВ 2410 "Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)"), використовувати за призначенням згідно з Методикою або за погодженням з Міністерством аграрної політики України з терміном експлуатації, обумовленим виробником.
5. Дозволити виконавцю проведення породовипробування яєчних курей, за погодженням з Міністерством аграрної політики України та Українською академією аграрних наук, при необхідності вносити зміни до орієнтовного переліку господарств-постачальників інкубаційних яєць для проведення породовипробування яєчних курей та кошторису витрат на проведення породовипробування яєчних курей.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики України Мельника Ю.Ф. та першого віце-президента Української академії аграрних наук Ситника В.П.
В.о. Міністра аграрної політики України Президент Української академії аграрник наук | Ю.Я.Лузан М.В.Зубець |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної
політики України,
Українська академія аграрних
наук
03.02.2005 N 58/11
МЕТОДИКА
проведення породовипробування яєчних курей
Загальні положення
Прогрес в промисловому птахівництві пов'язаний із постійним удосконаленням існуючих та створенням нових порід, популяцій, ліній і кросів птиці, які повинні мати високі продуктивні та адаптивні якості в умовах високо інтенсивного виробництва продукції птахівництва.
Становлення галузі птахівництва в Україні супроводжується активним імпортом кросів, порід, популяцій яєчних та м'ясних курей. На сьогодні в Україні для виробництва яєць використовується 20 кросів, порід і популяцій курей, в тому числі 16 - зарубіжної селекції. Кожний крос чи порода створювалися за окремими селекційними методиками при певних умовах утримання та різних фонах годівлі. Тому для проявлення у повній мірі генетичного потенціалу на свою птицю кожна селекційна фірма надає рекомендації по її використанню, які у значній мірі відрізняються, особливо за нормативами годівлі та утримання як молодняку, так і дорослого стада.
Враховуючи велику різноманітність кросів і порід яєчних курей вітчизняної та зарубіжної селекції, виникає необхідність науково обгрунтувати вибір найбільш ефективного кросу для використання в Україні, визначити генетичний потенціал продуктивності птиці при її порівняльній оцінці в однакових умовах. Крім того, санітарно-профілактичні заходи повинні обмежити занесення інфекції зі сторони і забезпечити здоров'я птиці.
Основним завданням при розведенні яєчних кросів та порід курей є одержання від однієї курки-несучки якомога більшої кількості яєць з хорошими харчовими якостями при невисоких витратах корму на одиницю продукції. Тому основними показниками оцінки яєчної птиці повинні бути продуктивність, маса і якість яєць, витрати кормів на одиницю продукції, життєздатність.
Метою породовипробування є проведення порівняльної зоотехнічної та економічної оцінки різних кросів, порід і популяцій птиці вітчизняної та закордонної селекції в однакових умовах за комплексом господарчо-корисних ознак для виявлення кращих зразків і визначення доцільності їх використання для виробництва харчових яєць та в програмах селекції.
Методологічне забезпечення
Зважаючи на велику кількість зразків, які будуть поставлятися на породови-пробування із господарств різних регіонів України та з-за кордонних селекційних фірм, доцільно породовипробування проводити в окремому ізольованому підприємстві - контрольно-випробувальній станції з птахівництва (далі - КВСП). У цьому господарстві повинен бути необхідний набір виробничих і лабораторних приміщень, а саме: для сортування, зберігання та інкубування яєць, вирощування молодняку, утримання дорослої птиці, зоотехнічних та ветеринарних досліджень, зберігання та виготовлення кормів, енерго- та водопостачання.
Виробничі приміщення повинні бути розміщені на певній відстані один від одного згідно з діючими ветеринарно-санітарними вимогами.
Процес породовипробування яєчних курей складається із таких етапів: приймання зразків у вигляді інкубаційних яєць, їх сортування і інкубації, відбір виведеного добового молодняку, сортування його за статтю, мічення і посадка на вирощування, вирощування молодняку до статевозрілого віку (17 тижнів) і породовипробування несучок з 18 до 76-тижневого віку.
Обсяг одного зразка, що представляється на породовипробування, повинен становити не менше ніж 1300 шт. інкубаційних яєць. Це дозволить після сортування одержаних курчат за статтю в добовому віці посадити на вирощування не менше 400 курочок і в 17-тижневому віці відібрати і посадити на породовипробування не менше 300 гол. кондиційних молодок.
Відбір зразків інкубаційних яєць для породовипробувань проводять від курей не молодших 9 місяців (38 тижнів).
Інкубаційні яйця відбирають в яйцескладі методом випадкової вибірки. Кількість яєць у зразку повинна становити до 80% від загального обсягу добового збору з терміном зберігання не більше 3-х діб.
На кожний зразок господарство - відправник зразків складає супровідний документ відбору яєць, в якому вказуються:
- організація - відправник;
- її адреса;
- стадо (група) і вік курей, від яких відібрані яйця для зразка;
- дата добору зразка і кількість днів збору яєць;
- найменування породи, гібриду.
Документ підписується керівником господарства, зоотехніком та ветлікарем. При відправленні декількох зразків з одного господарства система позначення і якість упакування повинні цілком виключати можливість змішування зразків. Перед відправленням на породовипробування яйця піддаються дезинфекції у встановленому порядку.
Зразки відправляються в новій тарі.
На кожний зразок надається ветеринарне свідоцтво.
При одержанні зразків у КВСП проводять сортування яєць, відбір придатних для інкубації і визначають їх середню масу. На основі перегляду зразків і супровідних документів складається протокол прийому зразка, в якому вказуються:
- назва й адреса господарства (організації);
- назва зразка;
- кількість яєць, придатних до інкубації;
- кількість вибракуваних яєць і причини браку. Відібрані яйця розкладають у лотки, дезінфікують у газовій камері і поміщають у яйцесклад (якщо не всі зразки ще отримані). Температура повітря у яйцескладі підтримується на рівні 8-13 С, вологість - 85-90%. Зберігання яєць на складі КВСП не повинно перевищувати 1 доби.
Всім зразкам, що надійшли для породовипробувань, присвоюють певні коди, за якими в подальшому ведеться облік всіх показників.
Всі зразки закладаються на інкубацію одночасно, про що оформляється акт, в якому вказують дату закладки, код зразка, кількість яєць у зразку. В процесі інкубації проводять біологічний контроль, облік відходу яєць по видам браку, кількість виведеного молодняку і його якість.
Виведений молодняк сортують за статтю, відбирають із кожного зразка по 400-600 кондиційних курочок, мітять їх крилевими мітками або розрізуванням перетинок на ногах і передають на вирощування. Результати сортування і передачі на вирощування оформляють відповідним актом.
Технологія вирощування молодняку
Вирощування молодняку проводять в кліткових батареях. Щільність посадки витримують відповідно до вимог на кліткову батарею, яка використовується.
Кожний зразок методом випадкової вибірки розділяють не менше ніж на 3 групи і розміщують в кліткових батареях пропорційно по ярусах і сторонах батареї.
В процесі вирощування витримують необхідні параметри мікроклімату, світлового режиму, годівлі по періодам вирощування і проводять необхідні ветеринарні заходи. Основні параметри технології вирощування молодняку і утримання дорослих курей, програми освітлення, вміст поживних речовин у комбікормах для яєчних курей, норми згодовування повноцінного комбікорму і його тижневі витрати зростаючим підсумком наведені в таблицях 1-4.
В процесі вирощування бракування птиці не проводять і тільки у віці 8 тижнів вибраковують півників (помилка сортування). Для запобігання розкльову курчатам у віці 3-4 тижнів проводять обрізування дзьоба.
Програма вакцинації молодняку залежить від епізоотичного стану в регіоні. Для кожного конкретного породовипробування кросів яєчних курей Департамент ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України буде рекомендувати схеми вакцинації, виходячи із епізоотичного стану регіону.
Технологія породовипробування курей-несучок
Із вирощеного молодняку кожного зразка у 17 - тижневому віці відбирають не менше 300 кондиційних молодок і переводять їх у приміщення для курей-несучок і індивідуально зважують.
Породовипробування несучок проводять в кліткових батареях. Птицю кожного зразка розміщають на різних ярусах і сторонах батареї з дотриманням 3-4 повторів. Основні параметри технології утримання дорослих курей. програми - освітлення, вміст поживних речовин у комбікормах для яєчних курей, норми згодовування повноцінного комбікорму і його тижневі витрати зростаючим підсумком наведені в таблицях 1-4. В процесі породовппробування бракування птиці не проводять.
Таблиця 1. Основні параметри технології вирощування молодняку і утримання дорослих курей
Технологічні параметри |
Молодняк у віці, тижнів |
Про- ми- слове стадо |
Бать- ківсь- ке стадо |
1-4 |
5-9 |
10-17 |
18-22 |
Площа підлоги клітки, кв. см/гол., не менше |
160 |
300 |
380 |
500 |
500 |
680 |
Фронт годівлі, см, не менше: при вільному доступі при обмеженій годівлі |
2,5 - |
2,5 - |
3,5 - |
7-10 10-12 |
7-10 10-12 |
7-10 10-12 |
Фронт напування, см, не менше |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Температура повітря при клітковому утриманні, град.С |
33-24 |
24-18 |
16-18 |
16-18 |
16-18 |
16-18 |
Відносна вологість повітря, % |
60-70 |
60-70 |
60-70 |
60-70 |
60-70 |
60-70 |
Повітрообмін, куб.м повітря на 1 кг живої маси, не менше: у холодний період року у теплий період року |
0,8-1 5,0 |
0,8-1 5,0 |
0,8 5,0 |
0,7 4,0 |
0,7 4,0 |
0,7 4,0 |
Швидкість повітря, м /сек.: у холодний період року у теплий період року |
0,1 0,2 |
0,2 0,4 |
0,5 0,6 |
0,6 1,0 |
0,6 1,0 |
0,6 1,0 |
Освітленість, лк |
50-10 |
10-5 |
10-5 |
25-30 |
25-30 |
25-30 |
Тривалість світлового дня, годин |
24-9 |
9 |
9 |
9-16 |
16-17 |
16-17 |
Таблиця 2. Програми освітлення
Вік, днів |
Тривалість світлового дня, год. |
Інтенсивність освітлення, лк |
1-2 |
24 |
20 |
3-7 |
22 |
20 |
8-14 |
20 |
10 |
15-21 |
18 |
5 |
22-28 |
16 |
5 |
29-35 |
14 |
5 |
36-42 |
12 |
5 |
43-49 |
12 |
5 |
56-112 |
9 |
10-20 |
113-119 |
10 |
10-20 |
120-126 |
11 |
10-20 |
127-133 |
12 |
10-20 |
134-140 |
13 |
10-20 |
141-147 |
14 |
10-20 |
168-175 |
15 |
10-20 |
176 і далі |
16 |
10-20 |
Таблиця 3. Вміст поживних речовин у комбікормах для яєчних курей
а) норми вмісту обмінної енергії і поживних речовин у комбікормах, %
Вік птиці |
Обмінна енергія в 100 гр. комбікорму |
Сирий протеїн, % |
Сира кліт- кови- на, % |
Ка- ль- цій, % |
Фос- фор, % |
Нат- рій, % |
|
ккал |
МДж |
|
|
|
|
|
Кури-несучки у віці, тижнів: |
|
|
|
|
|
|
|
24-47 |
270 |
1,130 |
17,0 |
5,5 |
3,4 |
0,6 |
0,3 |
48 і старші |
260 |
1,088 |
15,0 |
6,0 |
3,7 |
0,7 |
0,3 |
Молодняк у віці, тижнів: |
|
|
|
|
|
|
|
1-8 |
290 |
1,214 |
20,0 |
5,0 |
1,1 |
0,6 |
0,2 |
9-17 |
260 |
1,088 |
14,0 |
7,0 |
1,2 |
0,6 |
0,2 |
18-23 |
265 |
1,109 |
16,0 |
5,5 |
2,0 |
0,7 |
0,2 |
б) норми вмісту основних незамінних амінокислот у комбікормах, %
Вік птиці |
сирий протеїн |
лізин |
мети- онін |
мети- онін + цис- тин |
трип- тофан |
аргі- нін |
гисти- дін |
Кури-несучки у віці, тижнів: |
|
|
|
|
|
|
|
24-47 |
17,0 |
0,75 |
0,32 |
0,60 |
0,17 |
0,90 |
0,34 |
48 і старші |
15,0 |
0,65 |
0,28 |
0,53 |
0,15 |
0,79 |
0,30 |
Молодняк у віці тижнів: |
|
|
|
|
|
|
|
1-8 |
20,0 |
1,00 |
0,45 |
0,75 |
0,20 |
1,10 |
0,35 |
9-17 |
14,0 |
0,70 |
0,32 |
0,50 |
0,14 |
0,77 |
0,25 |
18-23 |
16,0 |
0,80 |
0,36 |
0,60 |
0,16 |
0,88 |
0,28 |
в) норми добавок мікроелементів до комбікормів для птиці, кг на 1 т
Вікова група птиці |
Марганец |
Цинк |
Залі- зо |
Мідь |
Коба- льт |
Йод |
Селен |
Молодняк |
50 |
50 |
10 |
2,5 |
1,0 |
0,7 |
0,1 |
Кури-несучки |
100 |
60 |
10 |
2,5 |
1,0 |
0,7 |
- |
г) норми добавок вітамінів на 1 т комбікорму
Вік птиці |
А, млн. 1.0. |
Д3, млн. 1.0. |
Є, г |
К, г |
В1, г |
В2, г |
В3, г |
В4, г |
B5, г |
В6, г |
Молодняк у віці, тижнів: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1-8 |
10 |
1,5 |
20 |
2 |
1,5 |
3 |
10 |
500 |
20 |
2 |
9-21 |
10 |
1,5 |
20 |
1 |
- |
2 |
10 |
250 |
20 |
1 |
Кури-несучки |
7 |
2,5 |
10 |
- |
1 |
3 |
20 |
250 |
20 |
4 |
Таблиця 4. Норми згодовування повноцінного комбікорму молодняку його тижневі витрати зростаючим підсумком
Вік птиці, тижнів |
Норми згодовування, г/голову/добу |
Тижневі витрати зростаючим підсумком, кг |
1 |
8 |
|
2 |
15 |
0,16 |
3 |
22 |
0,32 |
4 |
30 |
0,53 |
5 |
40 |
0,81 |
6 |
45 |
1,12 |
7 |
55 |
1,51 |
8 |
60 |
1,93 |
9 |
66 |
2,39 |
10 |
70 |
2,88 |
11 |
73 |
3,39 |
12 |
77 |
3,93 |
13 |
80 |
4,49 |
14 |
82 |
5,06 |
15 |
84 |
5,65 |
16 |
86 |
6,25 |
17 |
88 |
6,87 |
18 |
91 |
7,51 |
19 |
95 |
8,18 |
20 |
100 |
8,88 |
21 |
102 |
9,59 |
22 |
105 |
10,33 |
23 |
108 |
11,09 |
24....76 |
110-115 |
|
Перелік показників, які обліковують при проведенні випробувань,
час і методи їх визначення
В процесі випробувань всі показники, крім інкубаційних якостей яєць, обліковуються і визначаються окремо по кожній групі (повторності) зразка. Показники інкубаційних яєць визначаються в цілому по зразку, представленому на випробування.
За період випробування оцінюють такі ознаки:
- інкубаційні якості яєць: в процесі інкубації при міражах враховують відходи інкубації (кількість незапліднених яєць, кров'яне кільце, завмерлі, задохлики), а при виводі молодняку - наявність калік, кількість здорових і слабких курчат. На основі цих даних розраховують такі показники:
а) заплідненість яєць в %: 100 х кількість закладених на інкубацію яєць - кількість незапліднених яєць): кількість закладених на інкубацію яєць;
б) вивід здорового молодняку - відсоток одержаного здорового молодняку від закладених на інкубацію яєць;
в) виводимість яєць - відсоток всього виведеного молодняку від запліднених яєць;
- життєздатність птиці:
а) збереженість молодняку до 17 тижнів - шляхом щоденної реєстрації по мітках падежу курчат і причини відходу з наступним розрахунком щотижневого відсотка падежу і збереженості (кількість курчат, що вижили, від посаджених на випробування) та наростаючим підсумком;
б) збереженість дорослої птиці - обліковують так, як і по молодняку, протягом всього періоду випробування;
в) відсоток падежу від різних причин - кількість загиблих від даної причини від загальної кількості падежу в %;
- жива маса птиці - у добовому віці і щотижня в процесі вирощування зважують груповим методом не менше 10% молодняку із виділених контрольних кліток з точністю до 1 грама. У віці 17 тижнів (при переводі у доросле стадо) індивідуально зважують всю птицю, вираховують однорідність стада: кількість птиці з живою масою +-10% від середнього по групі у відсотках до загальної кількості оціненої птиці;
- несучість - щоденно шляхом обліку кількості знесених яєць по кожній групі з подальшим розрахунком щотижневих показників несучості на середню і початкову несучку та інтенсивності яйцекладки;
- вік знесення першого яйця, досягнення 10, 30, 50% і максимальної несучості обліковується у днях;
- маса яєць - щотижня індивідуально зважують з точністю до 0,1 г дводенний збір яєць з наступним розрахунком середньої маси і частки яєць за ваговими категоріями (більше 73 г, 63-72 г, 56-62 г, 53-55 г, 43-55 г);
- якість яєць - оцінюють 1 раз в місяць денний збір яєць за такими показниками: маса яєць, міцність шкаралупи, індекс форми, індекси білка і жовтка, наявність кров'яних та м'ясних включень, співвідношення білок/жовток. Щодня обліковують кількість битих яєць і вираховують їх частку по місяцях яйцекладки;
- витрата корму - обліковують кількість заданого корму на день або декілька днів, а один раз на тиждень (в кінці дня або вранці до роздачі корму) та при зміні раціону зважують залишки не з'їденого корму. По кількості спожитого корму визначають його витрати: на 1 голову молодняку за період вирощування, 1 голову дорослої птиці за період використання, на 10 штук знесених яєць та 1 кг яєчної маси;
- вихід кондиційних молодок - відсоток кондиційних молодок у віці 17 тижнів від посаджених на вирощування курочок;
- індекс ефективності використання несучок - (несучість/10) х [реалізаційна ціна 10 яєць - (ціна 1 кг корму х витрати корму на 10 яєць)].
Форми первинного обліку даних при випробуванні у розрізі кожного зразка наведені у таблицях 5-11.
Обробка первинної інформації по показникам, що враховуються при випробуванні, проводиться окремо по кросам та породам.
Таблиця 5. Журнал інкубації яєць
Дата закладки ________
Код зразка |
Закла- дено яєць, штук |
Дата міражу |
Відходи яєць при міражу, штук |
Виведено молодняку, голів |
|
|
|
неза- плід- нені |
кров. кіль- це |
зав- мерлі заро- дки |
задо- хлики |
калі- ки |
здо- рово- го |
слаб- кого |
всього |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця 6. Журнал вирощування молодняку
Код зразка ______
Дата виводу _______
Дата відбору у доросле стадо _________
Номер мітки |
Номер групи (повтору) |
Дата падежу |
Код причини падежу |
Жива маса, г |
Позначки про відбір у доросле стадо |
|
|
|
|
у добовому віці |
у 17 тижнів |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця 7. Журнал обліку падежу несучок
Код зразка _________
Дата виводу _______
Дата посадки на породовипробування _____
Дата закінчення породовипробування ____
Номер мітки |
Номер групи (повтору) |
Дата падежу |
Код причини падежу |
|
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця 8. Журнал щоденного обліку несучості
Код зразка ____________ місяць ___________рік ____
Код зразка |
Знесено яєць, штук |
По зразку, штук |
1 група (повтор) |
2 група (повтор) |
3 група (повтор) |
всього |
з них битих |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця 9. Журнал індивідуального зважування яєць
Код зразка ___________ Дата зважування _______
Вік птиці ____________
Маса яйця, г |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
1 група(повтор) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 група(повтор) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 група(повтор) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Таблиця 10. Журнал індивідуальної оцінки якості яєць
Код зразка ____________ Дата __________
N п/п яйця |
Колір шкаралу- пи, бал |
Маса яйця, г |
Індекс форми |
Міцні- сть шкара- лупи |
Шкаралупа |
маса, г |
товщина, мм |
на гост- рому кінці |
на тупо- му кінці |
посере- дені |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
................Перейти до повного тексту