- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про практику розгляду судами цивільних справ, пов'язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою
Пленуму Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
Гаражно-будівельні кооперативи мають своїм завданням спорудження і наступну експлуатацію призначених для задоволення потреб своїх членів гаражів і стоянок для автомобілів і мотоциклів. Належним вирішенням цивільно-правових спорів, пов'язаних з діяльністю цих кооперативів, суди покликані забезпечити зміцнення законності в їх діяльності, захист прав і законних інтересів кооперативів, їх членів, інших осіб.
Вивчення судової практики свідчить про те, що справи цієї категорії в основному вирішуються правильно. Разом з тим деякі суди неповно готують справи до судового розгляду і з'ясовують їх обставини в судовому засіданні, допускають неправильне або неоднакове застосування законодавства.
Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів на необхідність усунення недоліків, що є у розгляді цивільних справ, пов'язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів, і забезпечення їх вирішення в суворій відповідності з законом.
При вирішенні справ даної категорії судам належить керуватись Законом СРСР "Про кооперацію в СРСР", Законом України
"Про власність", відповідним цивільним, шлюбно-сімейним і іншим законодавством, яке регулює правовідносини між гаражно-будівельними кооперативами, їх членами і іншими особами, а також статутами цих кооперативів. У тому разі, коли встановлені статутом гаражно-будівельного кооперативу правила суперечать законодавству, застосовується чинне законодавство.
2. В силу правил ст.
24 ЦПК судовому розгляду підлягають цивільно-правові спори між гаражно-будівельними кооперативами (ГБК) та їх членами і іншими особами.
Судам, зокрема, підвідомчі справи:
- за скаргами засновників кооперативу з вимогами покласти на виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної в місті ради обов'язок зареєструвати гаражно-будівельний кооператив, якщо останніми в цьому було відмовлено або не проведено реєстрацію в п'ятиденний строк з моменту подання заяви і необхідних документів;
- за заявами гаражно-будівельних кооперативів про визнання неправильним рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної в місті ради про відмову в згоді на внесення змін та доповнень до статуту кооперативу (не вирішення цього питання в п'ятиденний строк);
- за позовами кооперативів про звільнення гаражного приміщення (стоянки), стягнення внесків на утримання і експлуатацію гаражів-стоянок, відшкодування шкоди, заподіяної майну кооперативу;
- за позовами членів кооперативу про неправильність виключення з кооперативу, витребування гаража (гаражного приміщення, боксу, стоянки) з чужого незаконного володіння, усунення перешкод в користуванні гаражем і інших порушень їх прав, про стягнення паю, не повернутого в установлені статутом кооперативу строки після вибуття або виключення з кооперативу;
- за позовом дружини члена ГБК і членів його сім'ї, які приймали участь у придбанні гаража (внесенні паю), про визнання права власності на пай і на гараж, про переважне право на вступ в члени кооперативу;
- за позовами спадкоємців членів ГБК про визнання права власності на гараж, про неправильність відмови в прийомі в члени кооперативу, про стягнення вартості спадкової частки в гаражі з спадкоємця, прийнятого до кооперативу, про стягнення з кооперативу паю, а при повній сплаті спадкодавцем пайового внеску - вартості гаражного приміщення, якщо відповідно ніхто із спадкоємців не вступив до кооперативу і не розпорядився гаражем.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
3. Судам непідвідомчі спори ГБК з іншим кооперативом, підприємством, установою, організацією, об'єднанням, у тому числі спори щодо визнання права власності на самовільно збудовані гаражі або їх знесення.
( Пункт 3 в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
4. Суди повинні мати на увазі, що згідно зі ст.11 Закону "Про кооперацію в СРСР" ГБК вважається створеним і набуває правоздатності (стає юридичною особою) з моменту його державної реєстрації виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної в місті ради. Оскільки лише з цього часу він може бути стороною у віднесених до підвідомчості суду справах, пов'язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів, вирішуючи питання про прийняття заяви, суддя зобов'язаний з'ясувати, чи зареєстрований даний кооператив у відповідному виконкомі.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
5. Судам необхідно відрізняти спори, пов'язані з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів, від спорів, що виникають з правовідносин схову автотранспортних засобів на автостоянках, що перебувають у віданні Української республіканської спілки автомобілістів або в гаражних приміщеннях, що використовуються за договором оренди. Ці правовідносини регулюються, відповідно, статутом даної спілки, зареєстрованим постановою Ради Міністрів УРСР від 26 вересня 1990 року N 290, і Правилами експлуатації платних автостоянок Української республіканської спілки автомобілістів, затвердженими постановою президії Української республіканської спілки автомобілістів від 27 лютого 1990 року N 6, Законом України
"Про оренду державного майна" і відповідними положеннями цивільного законодавства.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
6. Справи за скаргами на відмову виконавчому органу сільської, селищної, міської, районної в місті ради у державній реєстрації ГБК або на непроведення реєстрації протягом п'яти днів, вирішуються судами в порядку, встановленому гл.31-А
ЦПК України, а заяви про неправильність відмови виконкому в згоді на внесення згідно з рішенням загальних зборів членів кооперативу змін та доповнень до статуту (не вирішення цього питання протягом п'яти днів), - в порядку позовного провадження.
Заявниками при відмові в реєстрації кооперативу або непроведенні її в установлений строк можуть бути громадяни, загальними зборами яких було прийнято статут (засновники), або їх представники.
( Абзац третій пункту 6 виключено на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
Заяву про неправильність рішення про припинення діяльності ГБК може бути подано в місячний строк з дня вручення кооперативу рішення виконкому (ст.15 Закону "Про кооперацію в СРСР").
Відмова у реєстрації ГБК може бути оскаржена в суд безпосередньо або на розсуд заявника після попереднього оскарження рішення виконавчого органу до відповідної ради з додержанням, при оскарженні в суд строків, передбачених ст.
248-5 ЦПК. Оскільки внесення змін до статуту ГБК провадиться в такому самому порядку, як і державна реєстрація цих кооперативів, з цього порядку слід виходити і при вирішенні питання щодо строку на оспорення відмови у державній реєстрації змін в установчих документах. Якщо зазначені строки пропущено з поважних причин, вони можуть бути поновлені відповідно до чинного законодавства (статті
85,
89 ЦПК, ст.
80 ЦК.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
7. При вирішенні справ про неправильність відмови виконкому місцевої Ради народних депутатів зареєструвати ГБК, дати згоду на внесення змін та доповнень до статуту чи невирішення цих питань у встановлений п'ятиденний строк, суди мають враховувати, що відповідно до статей 11, 15, 51 Закону "Про кооперацію в СРСР" кооператив може створюватися громадянами на добровільних засадах і діяти як самостійно, так і при державному, кооперативному і іншому підприємстві (організації, установі). Відмова у державній реєстрації ГБК виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної в місті ради допускається лише у випадках порушення порядку створення кооперативу (не одержано згоди на землекористування від відповідного державного органу; згоду на утворення кооперативу від підприємства, при якому він створюється; не прийнято статут; кількість членів менше трьох осіб тощо) або невідповідності статуту кооперативу законодавству.
Відмова в згоді на внесення змін та доповнень до статуту ГБК може бути визнана обгрунтованою, якщо вони не відповідають закону, предмету і цілям діяльності кооперативу.
Діяльність ГБК може бути припинена за рішенням загальних зборів його членів або за рішенням суду.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 15 від 25.05.98 )
8. У справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що:
а) член ГБК, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатись ним на свій розсуд - продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчиняти відносно нього інші угоди, що не заборонені законом (ст.
15 Закону України
"Про власність");
................Перейти до повного тексту