- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Правила
МІЖНАРОДНА ТОРГОВЕЛЬНА ПАЛАТА
П Р А В И Л А
N 322 від 01.01.79 м.Київ |
Уніфіковані правила по інкасо
Загальні положення і визначення
A) Ці положення і визначення і наступні статті застосовуються до всіх інкасо, вказаних нижче в пункті (В), і є обов'язковими для всіх зацікавлених сторін, якщо інше прямо не погоджене або якщо ці положення, визначення і статті не суперечать положенням національного, державного або місцевого законодавства та/або правил, від яких не можна відступати.
B) У цих положеннях, визначеннях і статтях:
1) (I) "Інкасо" означає операції, здійснювані банками на підставі одержаних інструкцій, з документами, вказаними нижче в підпункті (II) з метою:
a) одержання акцепту та/або платежу, залежно від нагоди, або
b) видачі комерційних документів проти акцепту та/або проти платежу, залежно від нагоди, або
c) видачі документів на інших умовах.
(II) "Документи" означають фінансові документи та/або комерційні документи, при цьому:
a) "фінансові документи" означають переказні векселі, прості векселі, чеки, платіжні розписки або інші документи використовувані для одержання платежу грошима;
b) "комерційні документи" означають рахунки, відвантажувальні документи, документи про право власності, або тому подібні документи, або які-небудь інші документи, які не є фінансовими документами.
(III) "Чисте інкасо" означає інкасо фінансових документів, не супроводжених комерційними документами.
(IV) "Документарне інкасо" означає інкасо:
a) фінансових документів, супроводжених комерційними документами;
b) комерційних документів, не супроводжених фінансовими документами.
2. "Сторонами, що беруть участь" є:
(I) довіритель - клієнт, який доручає операцію по інкасуванню своєму банку;
(II) банк-ремітент - банк, якому довіритель доручає операцію по інкасуванню;
(III) інкасуючий банк - будь-який банк, який не є бакном-ремітентом, що бере участь в операції по виконанню інкасового доручення;
(IV) представляючий банк - інкасуючий банк, що робить подання платникові.
3. Платник - особа, якій має бути зроблене подання згідно з інкасованим дорученням.
C) Усі документи, відіслані на інкасо, мають супроводжуватись інкасовим дорученням, що містить повні й точні інструкції. Банкам дозволяється діяти тільки відповідно до інструкцій, що є в такому інкасовому дорученні, й відповідно до цих Правил.
Якщо який-небудь банк не може з якоїсь причини виконати інструкції, що містяться в інкасовому дорученні, одержаному ним, він повинен негайно повідомити сторону, від якої він одержав інкасове доручення.
Зобов'язання і відповідальність
Стаття 1
Банки будуть діяти добросовісно й виявляти розумну дбайливість.
Стаття 2
Банки мають пересвідчитися в тому, що одержані документи за зовнішніми ознаками відповідають тим, які перераховані в інкасовому дорученні, і повинні негайно повідомити сторону, від якої було одержане інкасове доручення, про відсутність якого-небудь документа.
Банки не мають яких-небудь інших зобов'язань по перевірці документів.
Стаття 3
Для виконання інструкції довірителя банк-ремітент буде використовувати в ролі інкасуючого банку:
(I) інкасуючий банк, указаний довірителем, або, за відсутністю такої вказівки,
(II) будь-який банк на власний вибір або вибір іншого банку в країні платежу або акцепту, залежно від нагоди.
Документи та інкасове доручення можуть бути надіслані інкасуючому банку безпосередньо або за допомогою іншого банку.
Банки, що користуються послугами інших банків для виконання інструкцій довірителя, роблять це за рахунок і ризик останнього.
Довіритель зобов'язаний надати відшкодування банкам по всіх зобов'язаннях, покладених іноземними законами та звичаями.
Стаття 4
Банки, які беруть участь в інкасуванні, не несуть ніяких зобов'язань і ніякої відповідальності за наслідки, що виникають через затримку та/або втрати у дорозі яких-небудь повідомлень, листів або документів, або за затримку, перекручення, або інші помилки, що виникають при передачі каблограм, телеграм, телексів або при повідомленні за допомогою електронних систем, або за помилки в перекладі або тлумаченні технічних термінів.
Стаття 5
Банки, які беруть участь в інкасуванні, не несуть ніяких зобов'язань і ніякої відповідальності за наслідки, що виникають внаслідок припинення їхньої діяльності у зв'язку з форс-мажором, бунтами, громадськими заворушеннями, повстаннями, війнами або якимись іншими причинами, що перебувають поза їхнім контролем, або у зв'язку з якими-небудь страйками чи локаутами.
Стаття 6
Товари не повинні направлятися безпосередньо на адресу банку або на консигнацію банку без попередньої згоди на це з боку банку.
У разі, якщо товари були відправлені безпосередньо на адресу банку або на консигнацію банку для видачі платникові проти платежу або акцепту, або на інших умовах без попередньої згоди з боку банку, банк не зобов'язаний приймати поставку товару, ризик і відповідальність за який продовжує нести сторона, що відправляє товар.
Пред'явлення
Стаття 7
Документи повинні бути пред'явлені платникові в тій формі, в якій вони одержані, за тим винятком, що банк-ремітент і інкасуючий банк мають право приклеїти необхідні марки за рахунок довірителя, якщо немає інших інструкцій, і зробити будь-які необхідні індосаменти, або проставити будь-які печатки або інші ідентифікуючі помітки або позначення, що звичайно використовуються в інкасовій операції або потрібні для цієї операції.
Стаття 8
Інкасове доручення повинно містити в собі повну адресу платника або доміціля, за якою має бути зроблене пред'явлення. Якщо адреса є неповною або неточною, інкасуючий банк може, без зобов'язання і відповідальності зі свого боку, вжити заходів для встановлення правильної адреси.
Стаття 9
У випадку, якщо документи підлягають оплаті по пред'явленню, представляючий банк повинен зробити представлення до платежу без затримки.
У випадку, якщо документи підлягають оплаті в строк інший, ніж по пред'явленні, представляючий банк повинен, коли запрошений акцепт, зробити представлення до акцепту без затримки, а коли запрошений платіж, зробити представлення до платежу не пізніше, ніж за день до настання відповідного строку платежу.
Стаття 10
Щодо документарного інкасо, що включає переказний вексель платежом на визначену дату в майбутньому, інкасове доручення повинно містити в собі вказівку, чи підлягають комерційні документи видачі платникові проти акцепту (Д/А) або проти платежу (Д/П). За відсутності такої вказівки комерційні документи будуть видані тільки проти платежу.
Платіж
Стаття 11
У випадку, коли документи підлягають оплаті у валюті країни платежу (у місцевій валюті), представляючий банк повинен, за відсутності іншої інструкції в інкасовому дорученні, видати у власність документи платникові тільки проти платежу у місцевій валюті, яка може бути негайно використана способом, вказаним в інкасовому дорученні.
Стаття 12
У випадку, коли документи підлягають оплаті у валюті іншій, ніж валюта країни платежу (в іноземній валюти), представляючий банк повинен, за відсутності інших інструкцій в інкасовому дорученні, видати у власність документи платникові тільки проти платежу у відповідній іноземній валюті, яка може бути негайно переказана відповідно до інструкцій, що дані в інкасовому дорученні.
................Перейти до повного тексту